Tajemný důkaz o Maradonově podvodu. Kdo vyfotil Boží ruku a kdo z ní zbohatl?

Seriál
Může se vám zdát, že o té slavné scéně jste už četli a slyšeli úplně všechno. Místo: Aztécký stadion v Mexico City. Akce: Čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale mezi Anglií a Argentinou. Hlavní hrdina i padouch v jedné osobě: Diego Armando Maradona. Třaskavý moment: takzvaná Boží ruka, která nasměrovala míč do anglické branky a Argentinu ke zlatu. Ale co důkazní materiál? Víte, kdo ho má na svědomí?
Jako „boží ruka“ je označován gól, který při čtvrtfinálovém zápase fotbalového...

Jako „boží ruka“ je označován gól, který při čtvrtfinálovém zápase fotbalového mistrovství světa v Mexiku na Aztéckém stadioně v roce 1986 mezi Argentinou a Anglií vstřelil argentinský útočník Diego Maradona. | foto: Bob Thomas Getty Images

Musela to být honička a nervy. Žádné digitální aparáty, kde si fotografové ve vteřině překontrolují, co vlastně zvěčnili. V osmdesátých letech byli odkázaní jen na foťák s hledáčkem, bez displeje. Spoléhali na šikovné ruce, předvídavost, postřeh - a pak museli přetrpět desítky minut napjatého čekání, jak to vlastně celé dopadlo. Alejandro Ojeda Carbajal byl jedním z mnoha, kteří doufali, že zachytili jeden z nejslavnějších okamžiků fotbalových dějin.

A jako jediný se dočkal.

Ten příběh se hodí připomenout právě teď, protože v sobotu utekly už tři roky od Maradonova náhlého úmrtí. Příliš brzy, v šedesáti letech, ho zradilo srdce. Pravděpodobně ho doběhl divoký život, poznamenaný dlouholetým užíváním drog. Známá věc.

Jak dobrý jsem mohl být, kdybych nefetoval? O Maradonovi (nejen) jeho slovy

Zato story o fotce, která obletěla svět, je tajemná a plná otázek bez odpovědí. Jak to tedy celé začalo?

Když Ojeda krátce po začátku druhého poločasu během pár vteřin několikrát secvakl spoušť, tušil, že o fotky skórujícího a jásajícího Maradony bude rvačka. Proto z narvaného stadionu hned po závěrečném hvizdu pelášil do redakce novin El Heraldo, do temné komory, kde vyvolal barevný film a postupně zjišťoval, jaké úlovky pořídil. Když se jimi probíral, měl radost.

Slavné fotografie

„Páni, Maradonova oslava gólu, ta se mi povedla. A tahle taky! Paráda, to se bude na titulní straně hezky vyjímat,“ chlubil se kolegům. Jeden z nich mu náhle poklepal na záda: „Počkej, a co tohle? To tě nezajímá?“

Až tehdy Ojeda zjistil, že v nejzásadnějším okamžiku reagoval na tisícinu vteřiny přesně. Jako jediný fotograf zachytil moment, který by patřil do všech učebnic fotbalového dějepisu: Maradonova pokrčená levá ruka se dotýká černobílého míče s aztéckými vzory a posílá jej obloučkem za záda brankáře Shiltona, jenž se ve výskoku zoufale snaží balon vyboxovat.

Můžete namítnout, že kromě tuniského hlavního rozhodčího Bin Nassera a nepozorného bulharského asistenta Dočeva viděl ruku celý stadion. Že ji odhalily televizní opakované záběry. Ale síla fotografie je daleko větší, protože umožňuje rozebrat osudnou chvíli na drobné detaily.

Zvýrazní, jak vysoko se prťavý Maradona dokázal vyšroubovat.

Diego Maradona nad hlavami fanoušků poté, co v roce 1986 dovedl Argentinu k titulu mistrů světa.

S jak soustředěným výrazem v obličeji se odhodlal k nejslavnější sportovní lsti.

Jak fanoušci na tribunách s úžasem i zděšením sledovali moment, o kterém se diskutuje dodnes.

„Byla to tak trochu hlava a tak trochu boží ruka,“ pokoušel se po svém vysvětlit Maradona. V těch slovech klidně hledejte i hlubší význam: jako by Diego sám sebe označoval za převtělení argentinského božstva, které se Angličanům toužilo pomstít za krvavou porážku ve válce o Falklandy. To se povedlo znamenitě, zvlášť, když se Maradona čtyři minuty po kolosálním podvodu vytasil i s možná nejpůvabnější gólovou akcí všech dob.

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Úchvatné sólo od poloviny hřiště by si zasloužilo vlastní příběh, ale tady vyprávíme jiný. O seňoru Ojedovi, jehož fotka druhý den křičela z titulní strany El Heralda a v dobách dávno před rozmachem internetu se nevídanou rychlostí rozlétla do světa. Kdo byl ten muž? Kde se vzal? A jak se stalo, že mu životní dílo přestalo patřit?

Hezky popořadě - začneme v jednom psím salonu v Mexico City. Tam Ojeda hafany nejdřív přímo stříhal, pak začal své výtvory i fotit. Doufal, že si někdo všimne a že jednou si splní sen pracovat pro noviny. V El Heraldu mu tohle přání vyplnili, ani netrvalo moc dlouho a z psího holiče se stal fotograf největších sportovních akcí.

Reportoval už z olympiády v Mexiku v roce 1968 a osvědčil se, takže ho šéfové vyslali i na fotbalové mistrovství světa v letech 1970, 1974 a 1978. Jeho renomé stoupalo, takže za vlády Josého Lópeze Portilla pracoval i pro prezidentskou kancelář. Povedených fotek určitě pořídil spoustu, ale až mistrně načasované cvaknutí z 22. června 1986 mu změnilo život.

BOŽÍ RUKA. Snímek zachycuje argentinského kapitána Diega Maradonu okamžiky před překonáním anglického brankáře Petera Shiltona ve čtvrtfinále mistrovství světa 1986.

Potřeboval i trochu štěstí: hlavně trefit správnou stranu hřiště. Kdyby si stejně jako spousta kolegů stoupl za argentinskou branku a čekal na gól Angličanů, mohl by si jen zanadávat a lomit rukama. Instinkt mu ale tehdy velel přidřepnout vlevo od brány, kterou strážil Shilton.

Správný čas, správné místo, navíc téměř dokonalé světlo: balon a celá horní část Maradonova těla jako by z fotky přímo vystupovala a křičela: Koukejte! Podvod!

Několika kolegům se také povedlo zmáčknout spoušť téměř ve stejnou chvíli, ale něco tomu chybělo. Jedna fotka poodhaluje osudový moment jen zezadu a z větší dálky. Další zase zachycuje Maradonu už s rukou nad hlavou, ale těsně předtím, než do balonu drze plácne.

Jen Ojedovi se povedl silný snímek, o němž fotografové sní. Dokonalost. Nalajnovaná cesta k doživotní slávě. A nebo ne?

Ubránil jsem Maradonu. Jak na zesnulou legendu vzpomíná Jan Fiala?

Pokud si chcete jeho dílo pořídit dnes, najdete ho v archivu gigantické americké fotobanky Getty Images. V plné velikosti vás vyjde na 475 euro. A v popisku najdete coby autora jistého Boba Thomase. Tak pozor, tady něco nehraje, ne?

Thomas, britský fotoreportér byl tehdy na Aztéckém stadionu taky. A kdo ho znal, věděl, že umí slušně fotit, ale ještě lépe se otáčet v zákulisí. V roce 1981 si založil vlastní agenturu a zaměstnával fotografy, které vysílal kromě fotbalu i na zápasy ragby, tenisu nebo kriketu. Brzy vydělal tolik peněz, že si mohl dovolit odkoupit kompletní archiv významné firmy Popperfoto, kterou ve třicátých letech založil reportér českého původu Paul Popper. „Chci dál rozšiřovat naši nabídku vysoce kvalitních fotografií,“ líčil tehdy své plány.

Jakmile viděl a zhodnotil Ojedův záběr, okamžitě vycítil šanci na další úlovek a nepochybně odhadl i obrovský finanční potenciál. Ale co přesně se dělo dál, toho se nedopátráte. Ojeda zemřel v roce 1999, Thomas žije kdesi na anglickém venkově a na žádosti o rozhovory dávno nereaguje. Na maily neodepisuje, telefony nezvedá a když novináři o jeho osudu zkoušeli zjistit něco od britských kolegů, dozvěděli se, že na téma Boží ruka je pan Thomas extrémně citlivý a nebaví se o něm s nikým.

Dokud se nerozhodne, že přece jen promluví, nezbývá, než si vybrat, které historce uvěříte.

Podle jedné se Thomas vydal do redakce El Heralda, zašustil bankovkami a za částku kolem pěti tisíc dolarů byla fotka jeho. Jiné zdroje zase tvrdí, že neplatil nic: údajně dostal povolení vytvořit kopii původního diapozitivu a dál fotografii šířit pod podmínkou, že jako zdroj vždy uvede Ojedu. Oboje naráží na další variantu: článek na webu současného El Heralda uvádí, že autor byl na své dílo tak hrdý, že odmítl dokonce i štědrou nabídku BBC v hodnotě deset tisíc dolarů.

Ať už to bylo jakkoli, jisté je, že Thomas si z Mexika kromě mnoha zážitků odvezl i práva na jednu z nejslavnějších fotek historie. Po čase uzavřel s Getty Images dohodu, že může jeho archiv zařadit do své nabídky, pochopitelně včetně nejhodnotnějšího snímku. Na webu nese španělský název La Mano de Dios a podepsaná je poněkud kostrbatě: Bob Thomas Sports Photography via Getty Images.

A Ojeda? Sice za svůj životní záběr posbíral několik cen a (snad) dostal za poskytnutí práv i zaplaceno, ale svět jeho jméno nezná.

Proč vlastně? To se už zřejmě nikdo nedozví.

Slavné fotografie

Evropská liga: Do Prahy míří Liverpool a AC Milán

Sparťanští fotbalisté se v osmifinále Evropské ligy utkají s Liverpoolem a slávisté vyzvou ve stejné fázi soutěže AC Milán. Hrát se bude ve čtvrtek 7. a 14. března. Konferenční liga nabízí zápasy Plzně se Servette Ženeva.

Online: Sparta - Liverpool, AC Milán - Slavia, Servette - Plzeň
  • Nejčtenější

Konec Turků na Letné: kung-fu i omluva. Pak kouč Galatasaraye zpražil sudího

23. února 2024  1:04

V mžiku se strhla taková mela, že bouřlivé sparťanské oslavy musely na chvíli počkat. Sotva...

Sparta - Galatasaray 4:1, euforie na Letné. Tři góly v závěru a domácí postupují

22. února 2024  16:07,  aktualizováno  23:12

Sparťanští fotbalisté jsou v osmifinále Evropské ligy. V odvetě úvodního kola vyřazovací fáze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Giganti míří do Prahy. Sparta potká Liverpool, Slavia vyzve AC Milán

23. února 2024  11:31,  aktualizováno  15:31

Sparťanští fotbalisté se v osmifinále Evropské ligy utkají s anglickým Liverpoolem a slávisté...

Slovácko - Sparta 1:3, vyrovnaná půle, po pauze úřadovali Birmančevič a Haraslín

25. února 2024  17:35,  aktualizováno  19:36

Poločas nervy, pak pohoda. Sparťanští fotbalisté obávaný zápas na Slovácku zvládli a v 22. kole...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chcete na Liverpool a AC Milán? Pražská S zveřejnila, jak to bude se vstupenkami

26. února 2024  15:25

Fotbalová Sparta v úterý 27. února spustí prodej vstupenek na osmifinále Evropské ligy, které proti...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

ONLINE: Slavia - Sparta, domácí v poháru i se Zimou, hosté bez Kuchty či Haraslína

28. února 2024  17:14

Sledujeme online Před rokem se srazili až ve finále, letos se v domácím poháru fotbalisté Slavie a Sparty potkávají...

Ligová fotbalová asociace je nyní členem organizace World Leagues Forum

28. února 2024  17:08

Ligová fotbalová asociace (LFA), který řídí českou nejvyšší soutěž, se stala členem organizace...

ONLINE: Zlín - Liberec 1:0, v úvodu otevírá skóre domácí Schánělec

28. února 2024  16:45

Sledujeme online Zlínští fotbalisté, kteří v lize bojují o záchranu, mohou dosáhnout úspěchu v jiné soutěži. Ve...

Sparťanští fanoušci pochodují Prahou na pohárové derby do Edenu

28. února 2024  16:23

Přímý přenos Mají sraz v centru města na Václavském náměstí. Ze stanice metra Muzeum odjedou na Želivského,...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...