Sparťanský křídelník Veljko Birmančevič (vlevo) přechází přes Michala Trávníka...

Sparťanský křídelník Veljko Birmančevič (vlevo) přechází přes Michala Trávníka ze Slovácka. | foto: ČTK

Slavia byla bod od Sparty, ale ta zrádný duel zvládla. Na dno padla Karviná

• 21
Slávističtí fotbalisté se přes hodinu soužili, nebyli schopní dát gól, ale pak je spasil střídající Chytil bleskovým hattrickem. Tři góly dal během necelých osmi minut. Slavia porazila Pardubice 3:0 a doufala, že Sparta ztratí body na Slovácku. Poločas to tak vypadalo, ale po pauze už lídr tabulky duel ovládl a vyhrál 3:1. Týden před derby tak drží čtyřbodový náskok. České Budějovice porazily Olomouce a po druhé výhře na jaře opustily poslední příčku, na kterou klesla Karviná, přestože v jarní části získala první bod.

Reprezentační útočník Mojmír Chytil střídal nevýrazného Van Burena o přestávce, kdy byl stav 0:0. Ten vydržel ještě dvacet minut, než pardubického brankáře Budinského překonal poprvé. Pak už to bylo rychlé. Na druhý a třetí branku mu přihrával Provod, jenž střídal rovněž o pauze.

Chytil dal tři góly za 7 minut a 52 sekund, což z toho dělá zřejmě nejrychlejší hattrick v samostatné české lize. Sparťan Horst Siegl ho před léty zvládl během osmi minut, ale přesnější údaj chybí.

Chytil má rekord v české lize, ale k nejrychlejším hattrickům je daleko

Když se slávisté v Edenu radovali, byl rozdíl v tabulce mezi rivaly jediný bod. A Spartu čekal zrádný duel na Slovácku, kde nevyhrála víc než tři roky a během té doby tam utrpěla také debakl 0:4 i prohru ve finále poháru 1:3.

Ač se po půli zdálo, že nepříznivou sérii protáhne, po vyrovnaném poločase únavu z pohárového duelu proti Galatasaray rozběhala a po přestávce dala dva góly. Předvedly se její hvězdy: Birmančevič i Haraslín skórovali po individuálních akcích.

Plzeň po dvou venkovních výhrách zabrala i doma. Pomohli jí k tomu především Mosquera, autor první parádní trefy z přímého kopu i jedné asistence, a dvougólový Šulc. Ten dal desátou a jedenáctou branku sezony a dostal se do čela tabulky střelců.

„Pavel Šulc má fascinující bilanci. Je to kluk, který předtím góly tolik nedával, a měl dokonce nálepku spalovače,“ poznamenal plzeňský trenér Miroslav Koubek.

Dřív šance zahazoval, pak dával góly jen venku. Teď je Šulc střelcem ligy

Viktoria do jarní části vstupovala z třetí pozice, ale měla stejně bodů jako Slovácko, a další pronásledovatelé byli těsně za ní. Po čtyřech kolech všem odskočila, za pražskými S však pořád zaostává.

Čtyři z pěti sobotních zápasů skončily nerozhodně. Bod potěšil především Liberec, který v podještědském derby dvěma góly v závěru dotáhl manko. I Bohemians, kteří v Ostravě srovnali i po vyloučení Puškáče. I Karvinou, která v Teplicích vybojovala první bod v jarní části. Ale jelikož v neděli vyhrály poslední České Budějovice, klesla Karviná na dno.

Jablonec měl v 62. regionálním derby blízko k prolomení neúspěchů, v Liberci dvakrát vedl o dvě branky, ale nakonec nevyhrál. Domácí srovnali v nastavení díky stoperu Chalušovi. Stínem gólově bohatého střetnutí bylo vážné zranění libereckého brankáře Bačkovského, který měl po srážce se spoluhráčem Prebslem zapadlý jazyk, byl v bezvědomí a utrpěl otřes mozku. Jablonec nad rivalem nevyhrál už šest zápasů.

Zranění Huga? Horor. Zabojovali jsme i za něj, řekl liberecký obránce Chaluš

Baník Ostrava po dvou porážkách v úvodu jara v Českých Budějovicích a doma s Plzní naposled vyhrál v Mladé Boleslavi a byl i blízko k dalšímu vítězství.

Proti Bohemians vyhrál poločas, pak Letáček chytil penaltu a vzápětí šli hosté do deseti. Ale i tak se nepřízni osudu dokázali postavit. Střídající Huf vyrovnal po minutě na hřišti.

Karviná třikrát za sebou doma podlehla 0:3: Spartě, Pardubicím a Slavii. V Teplicích ji čekal nabuzený tým, který na jaře ze tří duelů získal sedm bodů. Když Tepličtí po pauze otočili na 2:1, zdálo se, že parádní formu potvrdí. Vítězství by je poslalo do elitní šestky. Ale Karviná v závěru vyrovnala a má tak na jaře první bod. Přesto v tabulce klesla.

Kotal zůstává

Souboj Hradce s Boleslaví jinak než bezbrankovou remízou skončit nemohl. Oba týmy mají daleko k pohodě.

Když vzájemný zápas loni na podzim Hradec prohrál 1:5, byl odvolán trenér Weber, jehož místo zaujal současný kouč Kotal. Pod jeho taktovkou ale Hradec vyhrál jen tři z 14 ligových zápasů, v tabulce je ještě o dvě místa níž než tehdy a už se spekuluje o další změně na lavičce. Podle zákulisních informací by ho měl nahradit David Horejš. To však vedení klubu vyvrací.

„I přesto, že sportovní výkony a postavení v tabulce nejsou ideální, vedení klubu aktuálně nevidí žádnou sportovní příčinu, pro kterou by mělo s jedenasedmdesátiletým koučem přerušit spolupráci. Zkušený trenér tak ve své pozici setrvá i nadále,“ uvedl klub.

I Boleslav má daleko do loňské formy. Trenér Holoubek po domácí porážce s Ostravou 1:3 kompletně vyměnil ofenzivu. Vypadl nejen zraněný Pulkrab, který má zlomené ruce, ale jen na lavičku usedli i dva nejlepší střelci týmu v ligové sezoně - reprezentant Kušej a Mareček. Stejně to nepomohlo.

V krizi je Olomouc. Třetí jarní porážka ze čtyř zápasů, tentokrát na stadionu posledního týmu tabulky v Českých Budějovicích. Aspoň poprvé v druhé části sezony tým skóroval, pět minut před koncem Novák zmírnil prohru 1:2.

Hosté mají první jarní bod, v závěru srovnal Akyniemi

7,5 hodiny bez gólu, teď výstavní kus. Krčík svůj první dal kamarádovi z dětství

HRADEC KRÁLOVÉ – MLADÁ BOLESLAV 0:0