Madridský hrdina Joselu, který dvěma góly otočil zápas Realu s Bayernem.

Madridský hrdina Joselu, který dvěma góly otočil zápas Realu s Bayernem. | foto: Reuters

Real - Bayern 2:1, hosté vedli. Finále pak domácím vystřelil dvougólový Joselu

• 184
Už to vypadalo, že k boji o trofej bude mít blíž mnichovský Bayern. Ještě chvíli před koncem vedl, jenže pak během tří minut ztratil i naději na prodloužení. Fotbalistům madridského Realu vystřelil finále Ligy mistrů dvougólový střídající žolík Joselu na začátku závěrečného nastavení. Díky jeho otočce domácí svého soupeře po úvodní remíze 2:2 porazili 2:1.

Ve finále si 1. června ve Wembley zahrají s dalším německým celkem Borussií Dortmund, která v úterý večer vyřadila Paris St. Germain po dvou vítězstvích 1:0.

Madridský rekordman soutěže tak může po víkendovém zisku španělského titulu potvrdit povedené období. Poosmnácté postoupil do finále, v němž bude chtít vylepšit bilanci 14 celkových triumfů.

„Není náhoda, že se nám daří otáčet tolik zápasů. Dnes nám pomohli i skvělí fanoušci,“ řekl záložník Realu Jude Bellingham televizi TNT. „O tomhle večeru jsem snil už jako sedmiletý kluk v Birminghamu. Finále ve Wembley, navíc proti Dortmundu, vůbec tomu nemůžu uvěřit,“ dodal anglický ofenzivní fotbalista a bývalý hráč Borussie.

Na zmodernizovaném stadionu Santiago Bernabéu to ale dlouho vypadalo na úplně opačný konec. Úvodní gól totiž zařídil z rychlého protiútoku třiadvacetiletý Kanaďan Davies, jenž už v první půli nahrazoval zraněného Gnabryho. Ve hře byl předtím aktivní hlavně vzadu, při jednom z jeho ofenzivních výpadů si počínal bezchybně. Na vápně zasekl na pravou a prudce zamířil na zadní tyč za gólmana Lunina.

Vinícius Jr. z Realu se snaží najít spoluhráče v obležení soupeřů z Bayernu.

Domácí sice vzápětí dostali míč za záda gólmana Neuera, který už předtím několikrát ukázkově zasáhl, ale jejich počáteční radost zhatil rozhodčí po zhlédnutí videozáznamu.

A tak si Real musel ještě chvíli počkat. Přesněji na 81. minutu, kdy do hry přišel Joselu.

A za sedm minut už se radoval poprvé. Chyboval právě hostující brankář, kterého Joselu zblízka překonal a uháněl se radovat k rohovému praporku. Zanedlouho jásal znovu, to když mu Rüdiger předložil balon na dorážku před úplně prázdnou bránu.

Vinícius, posel boží. Nestydí se plakat před lidmi, ale góly má radši

Jenže se zase zkoumalo, rozhodčí drželi domácí fanoušky dlouho vynervované, jednalo se o těsnou situaci. Nakonec ale naplněný stánek vybouchl nadšením. Ale na definitivní potvrzení postupu se načekal. Nastavovalo se dlouhých patnáct minut, než se euforie rozjela naplno.

A to v závěru ještě rozvlnili síť hosté, jenže těsně před střelou zvedl praporek asistent rozhodčího Tomasz Listkiewicz, na což poté reagoval nejen hlavní sudí Szymon Marciniak, ale hlavně gólman Lunin, který po odpískání vůbec nezasáhl.

„Přijde mi to neuvěřitelné, nechápu, proč nenechal pokračovat ve hře. Sám se pak omlouval,“ řekl obránce Bayernu Matthijs de Ligt v rozhovoru s DAZN. „Odehráli jsme slušný zápas po celých 90 minut. Je smutné, že to pak skončí takhle,“ dodal.

Rozhodnutí čárového rozhodčího bylo poněkud v rozporu se současným trendem, kdy se sporné situace nechávají dohrát a vyčkává se na potvrzení u videa. Každopádně k tomu nedošlo a domácí suveréni milionářské soutěže si zahrají o další trofej.

Brankář Bayernu Manuel Neuer při zákroku proti Realu.

Nakonec ale postup neměli tak jednoduchý. Po úvodním poločase, v němž nastřelili tyč a dvakrát vychytal velké tutovky Neuer, se do druhé půle šlo s úplně odlišným nastavením.

Hra se otevřela a taktická deka zmizela. Nebezpečné akce byly k vidění na obou stranách. Hrozil Davies i Kane, ale Lunin neměl příliš složitou práci. To na druhé straně se pořádně zapotil Neuer, když zlikvidoval na vzdálenější tyč letící Rodrygův pokus z přímého kopu. Dobře reagoval i ve chvíli, kdy ho chtěl překvapit Vinícius prudkou ranou pod břevno.

Osmatřicetiletý zkušený matador, jenž se do sezony vrátil po zlomenině dolní končetiny, hosty držel. Dokonce to vypadalo, že bude právě on oním hrdinou, když i díky němu Bayern držel hubené vedení.

Jenže pohříchu to byl nakonec on, kdo individuálně chyboval, neudržel střelu a nastartoval domácí obrat, čímž nechal vyniknout střelce Josela na druhé straně.

„Míč se neodrazil tak, jak jsem předpokládal. Místo hrudníku mi skončil na spodní části krku. Pak už bylo těžké dostat ho pod kontrolu,“ litoval zkušený brankář.

A tak je program na sobotní večer 1. června jasný: Borussia Dortmund – Real Madrid.

Real Madrid - Bayern Mnichov 2:1 (0:0)

Branky: 88. Joselu, 90+2. Joselu - 68. Davies. Rozhodčí: Marciniak – Listkiewicz, Kupsik. ŽK:90+11. Camavinga - 90+7. Tuchel (trenér).

Real Madrid Lunin – Carvajal, Rüdiger, N. Fernández (C), F. Mendy – Valverde (81. Joselu), Kroos (70. Modrić), Tchouaméni (70. Camavinga) – Rodrygo (81. B. Díaz), Bellingham (90+10. Militão), Vinícius Júnior.

Bayern Mnichov Neuer (C) – Kimmich, de Ligt, Dier, Mazráwí – Laimer, A. Pavlović – Sané (76. Kim Min-čä), Musiala (85. Müller), Gnabry (27. Davies) – Kane (85. Choupo-Moting).