Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 24. května 2022 Jana

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později výrobní sortiment rozšířil o hliníkové konstrukce a plastová okna. Na trhu Jiří Kraus funguje už 27 let a uspěl i v zahraničí.

Jiří Kraus | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vaše firma funguje už 27 let, jste na to pyšný?
Když přemýšlím o začátcích mého podnikání, občas si říkám, jak jsem se do takového oboru vůbec mohl pustit. Naštěstí už se stalo a jsem rád, že firma funguje a doufám, že fungovat bude. Stále se snažím být při zemi, protože jak se říká, pýcha předchází pád.

Společnost jste založil v roce 1994, jak to začalo?
V roce 1994 přišel jeden můj kamarád na myšlenku založit firmu, která by se zabývala projekcí, dodávkou a montáží výtahů. Myšlenka to nebyla špatná, i když je pravda, že už v té době u nás existovala konkurence, nejen malé české firmy, ale i nadnárodní společnosti, které hledaly cestu k místnímu trhu.

Váhal jste, zda do toho jít? Nebál jste se konkurence nebo toho, že neuspějete?
Jelikož jsem předtím pracoval v německé firmě a měl jsem hodně kontaktů doma i v cizině, tak jsem do toho šel, přestože jsem s podnikáním neměl vůbec žádné zkušenosti.

Samozřejmě, že začátky nebyly jednoduché. Nejprve se naše firma živila hlavně projekcí, se kterou jsem jako technik měl nejvíce zkušeností. Ale už za pár měsíců jsme začali prodávat některé výtahové komponenty a postupně jsme získávali novou klientelu. Tehdy jsme měli čtyři zaměstnance.

Už o rok později jste začal s vlastní výrobou. Co vše tomu předcházelo? A co bylo nejtěžší?
Vlastní výrobní program jsme zahájili v pronajatém výrobním prostoru. Bylo to období plné nových nápadů, nakoupili jsme výrobní stroje. Bohužel toto období bylo i hodně bolestivé na financování v rámci úvěrů, úroky dosahovaly i hodnoty okolo 20 %.

Ve stejném roce jsme se se společníkem rozešli a od roku 1996 je MSV Liberec firma ryze výtahářská. Zakázek ale přibývalo, a už o dva roky později jsme se stěhovali do nových prostor.

Jak se za dobu vašeho působení na trhu proměnila tato oblast, ať už co se týká nároků na bezpečnost nebo nároků klientů?
Zákazníci jsou čím dál tím více náročnější, protože dnes již mohou porovnat a vybrat si výtahy od různých firem, jak národních, tak nadnárodních. Naší výhodou je, že máme vlastní výrobu, a tím se můžeme zákazníkům přizpůsobit v jejich rozměrových a designových požadavcích.

Během působení naší firmy se bezpečnostní normy změnily několikrát a naší povinností je nejen tyto normy dodržovat, ale i upozorňovat naše zákazníky na případné nedostatky jejich výtahů. V servisu udržujeme okolo tří tisíc výtahů a nemůžeme si dovolit mít s nimi žádné problémy.

Uměl byste spočítat, kolik výtahů už jste vyrobili?
Troufám si odhadnout, že naše firma vyrobila okolo pěti tisíc výtahů či jejich částí. Neznamená to pouze celky výtahů, ale také jenom komponentů, protože si od nás objednávají výrobu i menší servisní firmy, které nemají vlastní výrobu.

Jiří Kraus (59 let)

 • Vystudoval SPŠSE Liberec.
 • Po škole nastoupil do Montážních závodů v Liberci, kde pracoval jako konstruktér výtahů.
 • Byl technikem a vedoucím střediska Drážďany – Liberec ve firmě Technolift.
 • V roce 1994 se svým společníkem založil firmu MSV Liberec.
 • Od roku 1996 je jediným majitelem firmy.
 • Je ženatý, má 3 děti (dva syny, jednu dceru) a tři vnoučata.
 • Byl vrcholovým sportovcem, v roce 1981 získal titul mistra Evropy na dvousedadlových saních.
 • Po ukončení sportovní kariéry nějaký čas pouze pracoval, a jak sám říká, to nebylo dobré. Proto se opět vrátil ke sportu, cvičí, jezdí na kole, v zimě preferuje sjezdové lyžování a běžky.
 • Jeho velkým koníčkem je filatelie. Zabývá se hlavně polární tématikou z oblasti Antarktidy, která je mu jako bývalému zimnímu sportovci nejbližší.
 • Je členem Prestige Philately Clube Prague a Svazu českých filatelistů.
 • Spolupořádá Evropskou výstavu známek a Polar Salon Liberec 2022, která se uskuteční letos v říjnu v Liberci.

Uspěli jste i za hranicemi, pamatujete si ještě na svou první zahraniční zakázku? Kde nejdál vaše výtahy najdeme?
První výtahy, které jsme dodávali do zahraničí, byly pro naše konzulární zastoupení v Bernu, Tbilisi a v Bukurešti. Tyto dodávky byly většinou přes tuzemské stavební firmy, které byly pověřeny kompletní dodávkou na klíč.

Přelom ve vlastních dodávkách výtahů do zahraničí začal asi před sedmi lety a vlastně to byla náhoda. Potkal jsem se s bývalým kolegou, který v té době pracoval v Londýně a nabídl nám spolupráci na dodávkách výtahů do Anglie. Jelikož tyto firmy expandují i mimo Evropu, dodávali jsme výtahy například do Kataru či Austrálie.

Jsou zahraniční dodávky odlišné?
Zpravidla nejde o typové a sériově vyráběné výtahy, ale spíše o různé speciality podle požadavků zákazníka. Nejen co se týká designu, ale třeba i nosnosti. Například tzv. auto výtahy uvezou i více než 5 tun.

V případě zahraniční zakázky je také zcela rozdílný způsob dopravy. Nejen, že je potřeba vyřešit celní deklarace, ale zároveň s tím souvisí i speciální zabalení zboží, např. dřevěné palety musí být ošetřeny proti veškerým škůdcům apod. Na vše musíte přiložit certifikáty. Pokud tyto papírové záležitosti máte vyřízeny, můžete nakládat, ale jen do kontejnerů určených pro dopravu na moři.

Dnes zaměstnáváte 90 lidí. Na webu hledáte nové pracovníky, jak se vám daří obsazovat volné pozice? Koho je nejtěžší sehnat?
V dnešní době je složité najít jakéhokoliv kvalitního zaměstnance. Pro náš obor jsou to hlavně servisní technici a montéři. Samozřejmě, že i jiné obory naší činnosti jsou nedostatkové (např. konstruktéři, svářeči apod.), ale s tím si zatím umíme poradit.

Jaké máte plány do budoucna?
Co se týká mých plánů do budoucna, chtěl bych ještě dokončit nějaké své myšlenky v rámci výroby a skladování v našem objektu. Poté bych chtěl v rámci důchodu více času věnovat svým koníčkům a dalším volnočasovým aktivitám. Záleží jenom na dětech, jak uchopí výzvu k převzetí firmy.

Co vám podnikání dalo? Nebo vzalo?
Naučil jsem se, že v podnikání musí člověk občas umět rychle zareagovat a také umět naslouchat druhým, i když konečné rozhodnutí je stejně na něm. Měl jsem možnost potkat se s mnoha zajímavými lidmi z různých oborů v tuzemsku i v zahraničí. Byla to pro mě i motivace zdokonalit se v angličtině, kterou dnes využívám i v rámci svého hobby.

Také hledáte zaměstnance? Vyberte si je ze 120 tisícové databáze uchazečů na portálu jobDNES.cz.

Bohužel v úvodu podnikání jsem byl nucen často práci upřednostnit před rodinou, což si dnes někdy vyčítám.

Na začátku rozhovoru jste mi říkal, jak jsem se do takového oboru vůbec mohl pustit. Pustil byste se do něj znovu?
To je docela zajímavá otázka. Kdybych byl ve věku, kdy jsem začínal, tak asi ano. Myslím, že zkušenosti spojené s podnikáním a s vrcholovým sportem jsou dobrou devízou pro život.

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Bydlení v nedohlednu? Pro řadu mladých je to už tvrdá realita

Nové bydlení plánuje v tomto roce 150 000 mladých lidí ve věku 26 až 36 let. Jaké jsou jejich představy? Kolik si půjčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Refinancování hypoték hrozí problémem pro nejednu domácnost

Letošní úrokové sazby u hypoték vážně ohrožují domácnosti s blížícím se koncem fixace. Nově vyměřené měsíční splátky...

Je tu skvělý tým i dobrá káva, říká ukrajinská medička, posila u Paula

Doma studovala medicínu a při tom pracovala jako kosmetička. Pak přišla válka, dvaadvacetiletá Simona opustila...

Jak nejlépe spořit dětem? Co nabízejí banky a co radí odborník

Do prasátka, do matrace, na stavebko nebo rovnou na penzijko? Možností, jak spořit dětem, je víc. Některé banky dokonce...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

 • Další z rubriky

Ekologické, praktické i luxusní. Za osobní dary firmy utratí tisíce

Pugét ke Dni žen, čokoládová kolekce před Vánocemi, jídelní servis k narození potomka, hodinky k padesátinám. Býval to...

Dovolenkové plány: „Chceme si to užít“. Přidá vám na to zaměstnavatel?

Blíží se léto a s ním tolik očekávaná dovolená. Češi by si ji po dvou komplikovaných letech s covidem rádi užili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mít tak pár dnů volna navíc. Deset situací, kdy na ně máte nárok

Premium Někde s úspěchem zkoušejí čtyřdenní pracovní týden, jinde bez ohledu na trendy dávají zaměstnancům jen zákonné čtyři...

Čtyřdenní pracovní týden je jen snem. Češi pracují nejvíc z celé EU

O delší volno z práce má zájem čím dál více zaměstnanců. Podle průzkumu pracovního tempa v Česku 2021 by 66 % z nich...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....