Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Volno k lékaři či na svatbu. Co nám zaměstnavatel (ne)zaplatí?

Jsou situace, kdy potřebujeme volno z práce, ať už jde o svatbu, pohřeb nebo návštěvu lékaře. I na to legislativa myslí a vyjmenovává tzv. jiné důležité osobní překážky v práci. Na jaké volno máme v těch kterých situacích nárok a kdy je volno placené?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Návštěva lékaře

Primárně bychom vyšetření nebo ošetření u lékaře měli uskutečnit mimo svou pracovní dobu. Ne vždy je to ale možné, v takovém případě je zaměstnavatel povinen poskytnout nám náhradní volno s náhradou mzdy. Ale pozor, podle platného právního předpisu je volno s náhradou mzdy poskytováno jen na nezbytně nutnou dobu, a to ve zdravotnickém zařízení, které je nejbližší našemu bydlišti nebo pracovišti.

Hledáte zaměstnavatele, kteří pečují o své zaměstnance? Navštivte portál jobDNES.cz.

Jenže co když jsme z Ostravy, náš oblíbený ortoped má ordinaci v Opavě a nesehnali jsme zubaře blíže než v Olomouci? „Pokud chce zaměstnanec jít na vyšetření nebo ošetření do jiného zdravotnického zařízení, musí mu zaměstnavatel poskytnout volno na nezbytnou dobu, ovšem náhradu mzdy nebo platu mu poskytne pouze za dobu, kterou by vyšetření nebo ošetření trvalo u nejbližšího takového zařízení,“ vysvětluje advokátka Barbora Šafaříková.

Jak ale dokázat, co je nezbytně nutná doba? „Prokáže-li zaměstnanec, že přestože jede za lékařem dále, ale za 4 hodiny je zpět v práci, zatímco u kompetentního lékaře nejbližšího bydlišti nebo pracovišti by 3 hodiny čekal a výsledný čas by byl tedy stejný (4 hodiny), potom má nárok na náhradu mzdy za celé 4 hodiny,“ říká advokátka.

Shoda ale nepanuje například u rehabilitací doporučených lékařem. „V praxi se spíše prosazuje přístup rehabilitaci považovat za překážku v práci na straně zaměstnance v podobě návštěvy lékaře, na kterou náleží pracovní volno a náhrada mzdy jako pro jinou návštěvu lékaře,“ míní Barbora Šafaříková.

Svatba

Barbora Šafaříková

Barbora Šafaříková
  • Absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, studovala práva na KU Leuven v Belgii.
  • Od roku 2020 působí jako advokátka v pražské pobočce mezinárodní advokátní kanceláře Noerr.
  • Zaměřuje se na korporátní, pracovní a obchodní právo.

Na vlastní svatbu máte dva dny volna, z toho jeden den k účasti na obřadu a pouze jeden z těchto dvou dnů je placený. Co když se ale vdáváte či ženíte v sobotu a vaše pracovní doba je pouze od pondělí do pátku? Jak je to s volnem?

„V případě obřadu v sobotu by zaměstnanec opravdu jeden z volných dnů využít nemohl. Druhý volný den však může využít i v jiné dny (prokazatelně spojené se svatbou) třeba ve středu, například k zařizování spojenému se svatbou. Za tuto středu mu bude také nahrazena mzda nebo plat. Pokud by zaměstnanec měl obřad v pátek, může využít oba dny volna tak, že si je vybere ve čtvrtek a pátek, přičemž i tehdy má právo na náhradu mzdy nebo platu jen v jeden den,“ upřesňuje advokátka.

Na placený den volna kvůli svatbě dítěte má nárok i rodič. Dítě kvůli svatbě rodiče má také nárok na den volna, ovšem neplacený.

Úmrtí

Jde-li o úmrtí rodiče, zaměstnanec má 1 den placeného volna pro účast na pohřbu, nebo 2 dny, pokud obstarává pohřeb. Delší volno, tedy 2 dny a další jeden den pro účast na pohřbu, zákon poskytuje při úmrtí manžela, druha nebo dítěte.

Ani situace, že jste z Plzně a váš tatínek zemřel v Ostravě, kde má i pohřeb, nezakládá nárok na další volno. V případě potřeby delšího volna je nutné se na řešení situace domluvit se zaměstnavatelem, což většinou bude formou dovolené.

Pracovní volno a home office

Možná jste ještě na home office, takže žádné pracovní volno neřešíte. Návštěvu zubaře stihnete ráno a večer práci dokončíte. Tento postup ale rozhodně odborníci nedoporučují.

„Pokud má zaměstnanec i v rámci home office pevně stanovenou pracovní dobu, z pohledu překážek v práci na straně zaměstnance se na něj hledí stejně, jako by byl na pracovišti. Je tedy nutné překážku zaměstnavateli nahlásit,“ upozorňuje Barbora Šafaříková. Zároveň má pak nárok na pracovní volno a případnou náhradu mzdy podle nařízení vlády.

Pokud by si ovšem zaměstnanec rozvrhoval pracovní dobu sám, v takovém případě je okruh překážek, za které se mu poskytuje náhrada mzdy, omezen. Například v případě ošetření ve zdravotnickém zařízení zaměstnanci náhrada mzdy nepřísluší.

A rada na závěr? Ať už jste v kanceláři nebo pracujete z domova a potřebujete volno, domluvte se se svým zaměstnavatelem na podrobnostech. „Mnohokrát jsem ve své praxi řešila případy, jejichž základním bodem sváru byla špatná komunikace. Proto je třeba doporučit, aby zaměstnanci dostatečně vysvětlili zaměstnavateli, proč potřebují volno, nebo proč potřebují navštívit vzdáleného lékaře. Dobrou komunikací zaměstnanec předejde mnoha problémům,“ shrnuje advokátka.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Udělejte kariéru v IT. Na vzdělání nezáleží, stačí trocha talentu a píle

Ti špičkoví programují od šesti let. To ale neznamená, že kariéru v IT nemůže udělat absolvent sociologie, nebo žena po...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik štěstí nám přináší práce a jaké je největší přání zaměstnanců

Každý druhý zaměstnanec si myslí, že být spokojený v práci je důležitější než výše výplaty. Leckteré podniky tak...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Máme dovolené, kolik kdo chce, říká šéf mladé firmy

Dva tři dny zdravotního volna navíc už mají několik let pevné místo mezi firemními benefity. V mladých společnostech...

Zpátky ke stolům, velí firmy nekompromisně svým zaměstnancům

Stovky tisíc lidí se loni přesunuly z kanceláří do domácích pracoven. Teď je chtějí firmy zpět. Drtivá většina českých...

Glosa: Jak jsem si oblíbila home office

Kvůli pandemii začaly z domova pracovat tisíce lidí. Na vlastní kůži si tak zaměstnanci vyzkoušeli, co obnáší home...

Kolik štěstí nám přináší práce a jaké je největší přání zaměstnanců

Každý druhý zaměstnanec si myslí, že být spokojený v práci je důležitější než výše výplaty. Leckteré podniky tak...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...