Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je potřeba dostatečně dlouhá dovolená. A zde je kámen úrazu. Pořádně si odpočinout nechá své lidi jen část firem. Do budoucna by se to ale mohlo změnit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Garantovaných pět týdnů dovolené mají v současné době pouze ti, kteří pracují pro stát. Ještě delší dovolenou přiznává zvláštní předpis pedagogům. Jinak mají ze zákona čeští zaměstnanci nárok na 20 dní dovolené ročně, což ve srovnání se zbytkem Evropy není mnoho. Například ve Velké Británii mohou zaměstnanci čerpat 28 dní, v Rakousku, Skandinávii či Lucembursku 25 dní a lepší situace vládne dokonce i na Slovensku, kde mají zaměstnanci po dovršení 33 let rovněž nárok na 25 dní placeného volna. 

„Zájem Čechů o delší dovolenou je celkem logický a souvisí i s čím dál větší tendencí zaměstnanců o dosažení dobře vyváženého profesního a soukromého života,“ uvedla Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment.

I když to není povinné, již nyní tak pět týdnů dovolené nabízí téměř 62 procent zaměstnavatelů, ukázal průzkum Edenredu, který se uskutečnil v březnu. Podle zkušeností personální agentury ManpowerGroup mají 5 týdnů volna zaměstnanci více jak poloviny velkých firem. U malých firem to zdaleka tak běžné není i z hlediska náročnějšího řešení zastupitelnosti.

„Přitom týden dovolené navíc znamená zkrácení odpracovaného času o 4 procenta. To je asi tolik, jako by šel každý zaměstnanec dvakrát denně na cigaretu,“ říká Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Pro většinu firem to neznamená drastický dopad do nákladů, tedy především v business službách a administrativních pozicích. Ve většině firem to podle Halbrštáta bohužel pro zaměstnance funguje tak, že jejich práci během dovolené neudělá nikdo jiný a zaměstnanec si po dovolené musí volno vlastně napracovat tím, že vyřizuje věci, které se během dovolené nakupily. Přímé finanční dopady to má tam, kde práce nepočká a za člověka na dovolené se musí najímat náhrada, jako například ve výrobě, prodeji či občanských službách.

Co by přinesla novela zákoníku práce

Do budoucna by přesto zákonný nárok na 5 týdnů placené dovolené mohli mít všichni zaměstnanci. Změnit by to mohla v současné době projednávaná novela zákoníku práce. Pokud by změna prošla, měli by delší dovolenou garantovanou všichni. A nikoliv pouze státní zaměstnanci, jak je to dnes.

Kdyby tedy zákonná změna byla schválena, pak by se na delší dovolenou než doposud mohli těšit zaměstnanci nejméně pětatřiceti procent českých firem. Podle průzkumu Edenredu by totiž k třiceti procentům společností, kde by změnu zařídili zákonodárci, přibyly ještě další, které zaměstnancům chtějí přidávat nové dny navíc formou benefitu. Pevně rozhodnuto takto pracovníkům přilepšit je nyní necelých pět procent společností, 43 procent žádné dny přidávat nebude a zbylá nadpoloviční většina (52 procent) to bude řešit, až bude otázka aktuální.

Co s týdnem dovolené navíc

Pokud zákonodárci novelu schválí, největší radost z ní podle průzkumu Edenred budou mít zřejmě (po opadnutí covidu) cestovní kanceláře. Češi budou chtít cestovat a za „novou“ dovolenou jsou ochotní si připlatit. 60 procent lidí by za ni dalo 5 a více tisíc korun (na osobu), každý pátý pak dokonce přes 10 tisíc korun.

Zajímavostí jsou i rozdílné představy trávení případné přidané dovolené. Ženy by o poznání raději než muži (46 % ku 31 %) jely k moři, muži zase více fandí turistice, jak vyplývá z průzkumu. Mnoho lidí by ale také volilo možnost nechat si dny nového volna pro případ náhlých událostí, nebo by se rozhodovalo dle aktuální situace a možností.

Dovolená aspoň 14 dní v kuse, jde to?

„Zavedení pátého týdne dovolené podporujeme,“ říká Karolína Häuslerová ředitelka pro personální zdroje z Edenredu. Dodává, že důležité je především aktivní čerpání dovolené, protože pouze odpočatí zaměstnanci jsou spokojenější a mohou dobře odvádět svou práci.

Jenže podle odborníků přinese dovolená skutečný odpočinek až tehdy, kdy trvá alespoň 2 týdny. Hezká představa, která ovšem v reále moc nefunguje. „V praxi vidíme, že vedoucí nedokážou nebo nechtějí práci zorganizovat tak, aby si lidé tak dlouhou dovolenou mohli vzít,“ popisuje Halbrštát. „Mnoho zaměstnanců vypovídá, že se při žádosti o delší dovolenou setkávají s tlakem nadřízeného a náznaky, že to není žádoucí.“ Dost často si lidé ani dlouhou dovolenou vzít nechtějí s pocitem, že by to bez nich nešlo. A to není dobře.

Máte 42 dnů volna

Část zaměstnavatelů jde ale opačným směrem. Pomalu se tak objevují i firmy, které jdou v nabídce ještě dál a nabízí dokonce více než 25 dní. Zatím má však takovou výhodu podle Jitky Součkové jen několik procent českých zaměstnanců.

Jedním z takových průkopníků je Česká spořitelna. „Naši zaměstnanci mají standardně 5 týdnů dovolené, k tomu jim umožňujeme čerpat navíc ještě 12 dní volna,“ uvedl David Brzobohatý, který má na starost odměňování a rozvoj lidí v České spořitelně. Jedinou podmínkou pro čerpání těchto 12 dnů volna (tzv. Můj den) je, že zaměstnanci je musí vyčerpat postupně, ideálně po jednom dnu v každém kalendářním měsíci.

V České spořitelně věří, že tato cesta je správná jak ve vztahu ke klientům, tak zaměstnancům. Odpočatý zaměstnanec zkrátka pracuje lépe. „Dny volna navíc zároveň přispívají ke zlepšení work-life balance, ať už ho kolegové využijí pro čas strávený se svými blízkými, pro své koníčky nebo ho věnují péči o sebe,“ vysvětluje Brzobohatý. A přiznává, že benefit v době více dnů volna je také konkurenční výhodou při oslovování potenciálních zaměstnanců.

Neomezená dovolená je výjimkou

Že dává dovolená navíc firmě slušnou konkurenční výhodu při náboru, ale také udržení nejkvalitnějších lidí na trhu, potvrzuje i Zuzana Krajča, HR partner ve společnosti Sodexo Benefity. Jejich zaměstnanci mohou čerpat až 31 dní volna za rok. Šestý týden volna ale dostávají formou flexi days, které není možné meziročně převádět. „Tímto systémem se snažíme zaměstnance motivovat k tomu, aby odpočívali průběžně. A také tím chceme zabránit kumulaci dovolené, což někdy bývá problém,“ doplňuje Krajča.

V SAP Services k pěti týdnům přidávají ročně 6 sick days a případnou pracovní neschopnost či péči o rodinného příslušníka po dobu 15 dnů v roce kompenzují plnou náhradou mzdy.

K základním pěti týdnům dovolené nabízí svým lidem další nadstandardní volno na zotavenou také firma Pure Storage, která má v Praze technologické centrum. „Svým lidem poskytujeme dostatek času na profesní růst a rozvoj, stejně jako na dobití energie a hledání inspirace a motivace pro nové projekty,“ říká Jacob Ringler, šéf pražského R&D centra pro region EMEA společnosti Pure Storage. Vysvětluje, že jsou si vědomi toho, že zaměstnanci často musí pracovat velmi tvrdě a po úspěšném ukončení velkých projektů pak potřebují, a samozřejmě si také zaslouží, řádný odpočinek. „Pokud získají souhlas svého nadřízeného, mohou čerpat i neomezenou dovolenou,“ uvedl Ringler. Samozřejmě placenou.

Autor:
  • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Český topmanažer Robert Kyncl povýšil, bude šéfem Warner Music

Americká nahrávací společnost Warner Music Group jmenovala svým budoucím výkonným ředitelem manažera Roberta Kyncla. V...

„Kámoš“ na dobu neomezenou, senior či mladá slečna. Jak funguje mentor

Chcete vědět, odkud si v klidu z firmy zavolat, který kolega vám pomůže s účetnictvím, kdy si promluvit se šéfem o...

Po přečtení pošli dál. Na neobvyklém projektu vydělají všichni

Nevěřte tomu, že mladí Češi nečtou. Čtou, a ještě se o své použité knihy rádi se ziskem podělí. Na téhle zálibě...

Vzít si psa do kanceláře už není v Česku tabu. Má to ale smysl?

Má je každý slušný startup, ale najdete je i v korporacích, redakcích, na recepcích i v dílnách. Pracovišť, kam si...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...