Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Žádné pátky a pružná pracovní doba. Pracovní úvazky se mění

Čím dál více oborů nabízí práci na čtyři až pět hodin denně, přesto plný pracovní úvazek patří stále k nejžádanějším. Už ne ale práce od–do. Zaměstnancům se líbí pružný začátek a konec pracovní doby, částečný home office a kratší nebo raději žádné pátky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V únoru před dvěma lety to začalo. Zaměstnancům internetového obchodníka s kontaktními čočkami a brýlemi se zkrátila pracovní doba z osmi na sedm hodin. „Upravili jsme podle toho směny a změnili organizaci práce. Během března jsme se pak dočasně vrátili na 8 hodin, všechno vyhodnotili a zjistili, že opravdu není důvod trvat na 8 hodinách. Během sedmihodinového testu jsme stihli všechno podle plánů a téměř všichni byli spokojeni s únorovým režimem,“ vysvětluje Tomáš Bártek, ředitel marketingu společnosti Lentiamo, dříve Vaše čočky.

Od dubna tak už zůstala sedmihodinová pracovní doba v internetové firmě nastálo. Jednak proto, aby své zaměstnance za nasazení odměnili, a jednak proto, že většinu práce nejde podle mínění vedení dělat ve velké koncentraci po celých osm hodin. „A zatřetí jsme touto rozdílností chtěli přilákat nové a zajímavé talenty na trhu práce, odlišit se od zbytku zaměstnavatelů,“ přiznává Tomáš Bártek.

Jaký pracovní úvazek vás láká nejvíce?

klasický plný: 54 %

částečný: 21 %

práce na dohodu: 11 %

OSVČ: 9 %

sdílené místo: 5 %

Zdroj: 900 respondentů, Profesia.cz

Česká republika je co do nabídky částečných a flexibilních úvazků na chvostu evropského žebříčku. Nabídka ale neustále roste.

„Svůj podíl na tom má i covidová situace, kdy řada zaměstnavatelů změnila názor na méně tradiční pracovní úvazky. Největší nabídka takovýchto míst je u administrativních pozic, v informačně-techologickém segmentu nebo ve finančnictví. Tedy z oborů, kde zkrácené úvazky nemusí brát ohled na pevně danou pracovní dobu,“ říká Michal Novák z Profesia.cz.

Covidové výdobytky

V mezinárodním průzkumu personální společnosti Manpower Group, který mapoval náladu na pracovním trhu, se 91 procent zaměstnanců shodlo, že je jejich největší prioritou udržet si práci. Ještě vyšší číslo – 94 procent z nich – má ale největší obavy z návratu ke starému způsobu práce a ztrátě flexibility, kterou během karanténních opatřeních získali. 

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte si novou práci na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

„V to, že skončí pevná pracovní doba, doufá 43 procent zaměstnanců. Většina by ráda docházela do práce dva až tři dny v týdnu,“ cituje z výsledků průzkumu Jiří Halbrštát.

Nejvíce se do práce těší ti nejmladší, zaměstnanci do pětadvaceti let. Naopak nejméně si přejí rozvolnění takzvaní mileniálové, lidé do čtyřiceti let. „Chtějí se vyhnout dojíždění do práce a jsou nejméně ochotní přijít o získanou flexibilitu,“ dodává Jiří Halbrštát.

Rozhodovat o tom, v kolik hodin začne člověk pracovat nebo co udělá s volným pátkem, který mu věnoval zaměstnavatel, je lákavé. Společnosti, které se v současné pandemické době nemohou holedbat zvyšováním mezd, vouchery na různé sportovní či kulturní kratochvíle, teambuildingy a dalšími zaměstnaneckými výhodami, tak využívají flexibilně postavené pracovní doby jako svého benefitu.

„Před měsícem jsme si dělali interní průzkum, který ukázal, že 93 procent zaměstnanců zkrácení pracovního dne považuje za velmi důležitý benefit a pro 24 procent kolegů je to hlavní důvod, proč u nás pracují,“ říká Tomáš Bártek ze společnosti Lentiamo.

Podle ankety personální společnosti Profesia, do které se zapojilo 900 zaměstnanců, je plný pracovní úvazek stále nejatraktivnější pro 54 procent lidí. Firmy zjišťují, že lidé nepotřebují nebo ani nechtějí pracovat méně hodin za méně peněz, stojí ale o to, aby si mohli pracovní čas přizpůsobit tempu osobního života. 

„Po rodičovské jsem uvažovala pouze o menším úvazku na čtyři hodiny denně, dostala jsem ale i nabídku na plný úvazek do obchodního oddělení rodinné firmy. Nabídli mi klouzavou pracovní dobu. Na pracovišti musím být mezi devátou a třetí hodinou, ostatní pracovní čas si mohou nastavit, jak potřebuji. Vzala jsem to a nelituji. Mám plný plat a přitom čas postarat se o děti,“ říká třiatřicetiletá Andrea Křížová.

Když si firma usmyslí…

Ne že by čeští zaměstnanci úlevy neznali. Zvláště lidé z výrobních společností to zažívají každoročně. Před koncem roku je výroba roztočená na plné obrátky, plánují se přesčasy, práce o víkendech, aby se stihlo vše dokončit. Po Novém roce zase zakázky chybějí, a než se výroba zjara rozjede, chodí se jen na pár směn v týdnu. Tak to jde, když je na tahu zaměstnavatel. Pracovní doba se přizpůsobuje trhu. „Není to ideální, ale už jsem si zvykl. Stejně jako na kolísavou výplatu – když se jede, je skvělá, když ne, je pohublá,“ krčí rameny Roman z truhlářské malovýroby.

Právě fyzicky pracující lidé se tak mohou nějaký čas těšit z kratších týdnů či aspoň pátků nebo rozvolněnější směny.

Kvíz: Sníte o skvělém platu a profesní kariéře? Otestujte se, na co máte

ilustrační snímek

Ti, kteří nechtějí přistoupit na kolísavou náladu trhu, si tak raději berou menší úvazky, kterých přibývá i v dalších oborech. I k tomu tak trochu přispěla pandemie. S kratšími úvazky se podnikům lépe organizuje práce. 

„V některých profesích jsou kratší úvazky výhodnější jak pro naše zaměstnance, tak pro nás. Oběma stranám totiž umožňují větší flexibilitu při plánování směn,“ říká Zita Čížková ze společnosti M2C, která se zabývá facility managementem a ostrahou budov.

„S nabídkou částečných úvazků se čím dál častěji setkáváme u řidičů, ve zdravotnictví nebo u dovážkových či úklidových služeb,“ vypočítává Michal Novák z Profesia.cz. Potvrzuje to i s společnost M2C. „Kratší úvazky se nám velmi osvědčily. Daří se nám díky nim oslovovat lidi, kterým jejich aktuální situace neumožňuje pracovat na plný úvazek, často i z důvodu zdravotního omezení nebo rodinných důvodů,“ vysvětluje ředitelka náboru Zita Čížková.

Hybridní práce

Alternativní způsoby práce během vládních opatření zahnaly řadu lidí do domácích kanceláří. A řada firem začala experimentovat s trvalým přechodem na home office či dosud neobvyklými úpravami pracovní doby.

Například Google ohlásil, že i po pandemii budou mít jeho zaměstnanci pracovní týden rozdělený na tři dny v kanceláři a zbylé dva dny budou moci pracovat, odkudkoliv chtějí.

„Podle aktuálního průzkumu HR Pulse, v němž jsme mapovali, jak firmy v souvislosti s novou situací mění zažitý způsob fungování, řada společností v České republice s hybridními modely práce do budoucna počítá,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. Většina z nich předpokládá kombinaci práce z domova a na pracovišti. „Další firmy volí jiný režim – například to, že na pracoviště budou trvale docházet jen lidé zastávající některé pozice nebo se zaměstnanci budou v práci scházet pouze na porady a další nezbytné akce,“ předkládá další možnosti Michal Novák.

Experimentuje se i krátkodobými změnami jednoho úvazku. Natáhne se nebo zkrátí podle možností a přání zaměstnance, třeba po několika měsících.

„Máme i hodně polovičních úvazků, kdy k nám někdo nastoupí, a když mu děti povyrostou, tak přejde na plný nebo 3/4 úvazek. Přijde nám dost nesmyslné, že některé firmy tyto uchazeče přehlížejí, my s nimi naopak máme velmi dobré zkušenosti,“ vysvětluje Tomáš Bártek ze společnosti Lentiamo.

  • Nejčtenější

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Začínal jako portýr, dnes šéfuje dvěma stovkám zaměstnanců i robotům

V patnácti letech obsluhoval po večerech se servisním vozíkem na plesech v Mladé Boleslavi. Jak sám říká, tato náhoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přivýdělky začínají být pro mnohé nutností. Jaké jsou možnosti?

Kvůli rostoucí inflaci má stále více lidí problém vyjít se svým stálým příjmem. Buď už nestačí vůbec, nebo s ním vyjdou...

KOMENTÁŘ: České právo nepřiměřeně silně chrání nájemníky

Hypotéka se po zvýšení sazeb stala nástrojem pro bohaté. Pro většinu lidí bude nájem jedinou cestou k bydlení. Nájem ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé investující do akcií tyto cenné papíry přímo nevlastní. Proč?

Investování na finančních trzích se řídí mnoha pravidly. Zdaleka nejde jen o dodržení investičních strategií, důležité...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Bez odpočinku není žádný výkon, říká odbornice na duševní zdraví

Vidí do hlav řadových pracovníků i manažerských špiček. Simona Zábržová vymyslela a postavila spolu se čtyřicítkou...

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

Přivýdělky začínají být pro mnohé nutností. Jaké jsou možnosti?

Kvůli rostoucí inflaci má stále více lidí problém vyjít se svým stálým příjmem. Buď už nestačí vůbec, nebo s ním vyjdou...

Otevřeli v době covidové. Zvládli i byrokracii, dnes hledají zaměstnance

Původně chtěl Stanislav Virdzek vlasnit malý wine bar, ale dopadlo to jinak. Pořídili si s kolegou franšízu a místo...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...