Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Třetina lidí mění kariéru. Donutil je k tomu koronavirus

Pandemie mění pracovní plány všech věkových skupin. Lidé hledají místa, která jsou stabilní, ale zároveň pružná, aby zvládali práci i s dětmi doma. Zaměstnání shánějí i ti, kteří už mířili do důchodu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Jaro na pracovním trhu začalo ještě mnohem dříve než to meteorologické. Už v únoru, před tvrdým březnovým lockdownem, se začalo na pracovní inzeráty ozývat daleko více zájemců než měsíce předtím.

Měníte zaměstnání? Najděte si novou práci na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Oživení nastalo hlavně mezi nevýrobními pozicemi, jako jsou referenti, obchodní zástupci, specialisté, supervizoři. „Na tyto pozice chodí poměrně hodně životopisů. Například na inzerát obchodního zástupce, který byl vyvěšen od poloviny ledna do poloviny února, přišlo 49 odpovědí. O pozici personalisty projevilo ve stejném období zájem 88 uchazečů,“ říká Radim Linka, generální ředitel výrobce průmyslového osvětlení Beghelli-Elplast.

„Firmy teď nabírají lidi jako o závod, březen byl pro nás obchodně nejúspěšnější měsíc za celých třináct let existence,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.cz. Personální agentura v březnu dostala od zaměstnavatelů o 30 procent poptávek na obsazení pracovních pozic více, než je její obvyklý průměr za celou dobu trvání.

Profese z okraje zájmu

Oživení na trhu práce potvrzují i březnová čísla úřadu práce, podle kterého po čtyřech měsících mírného růstu nezaměstnanost klesla na 4,2 procenta. Počet volných míst vzrostl na 338 862 a převýšil tak počet evidovaných uchazečů o práci.

Zaměstnavatelům se také začali aktivně hlásit sami lidé na místa, která doposud obsazovali jen zahraniční pracovníci. „Nejvíce volných pozic máme v oblasti ostrahy, kde se nám nyní hlásí dvakrát až třikrát více zájemců než před covidem. Podobně to je také v oblasti úklidových služeb, kam se dříve hlásilo minimum uchazečů s českou národností, dnes jich je polovina ze všech zájemců,“ uvádí konkrétní údaje Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která zajišťuje údržbu a bezpečnost budov.

Žádné pátky a pružná pracovní doba. Pracovní úvazky se mění

Po roce omezení, částečných i tvrdých lockdownů, přestávají mnozí věřit, že je jejich původní zaměstnání udržitelné. „Řada drobných živnostníků také ukončuje podnikání, protože pro ně přestalo být reálné udržet restauraci, penzion, kadeřnickou provozovnu nebo malý obchod. Problémy mají i ti, kteří se zaměřili na služby spojené se sportováním a dalšími volnočasovými aktivitami nebo uměním,“ dodává Michal Novák z portálu Profesia.

Z téměř tisícovky lidí, která se účastnila ankety na stránkách tohoto pracovního portálu, mění každý třetí práci právě kvůli koronaviru. Jen dvanáct procent z nich se chce po odvolání pandemických opatření vrátit ke své profesi.

A tak mezi mezi bílými límečky začínají bodovat i ta místa, která byla dříve na okraji zájmu. „Profese pojišťovacího poradce, ale také třeba operátora prodejního call centra prožívají jakousi renesanci. Mnohem více lidí je ochotno se o podmínky práce zajímat a zvažovat své zařazení do obchodní služby,“ říká Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny.

Podle ní to ale není pouze tím, že lidé z mnoha jiných oborů přišli o práci, ale také zájmem o flexibilní pracovní místa. „Pružná pracovní doba je důležitým kritériem zvláště pro rodiče dětí s domácím vyučováním nebo lidí, kteří pečují doma o seniory. Dříve se distribucí finančních služeb lidé často zabývali ‚na vedlejšák‘, dnes to řada lidí bere jako hlavní zdroj příjmu a věnuje se profesi naplno,“ poznamenává Eva Svobodová.

Přibylo tak například zájemců ve středním věku, kteří mají zájem o stálý pracovní poměr v prodejním call centru, kde dříve spíše dominovali studenti.

Něco za něco

Přesto, že se i dříve místa obchoďáků, referentů a administrativních posil všeho druhu dařilo zaměstnavatelům zaplňovat mnohem lépe než ta výrobní, nerozdávají je na požádání. Naopak. „Je vidět například méně otevřených pozic ve středním a vyšším managementu a méně míst pro absolventy netechnických oborů, firmy velmi racionálně zvažují, do koho se jim vyplatí investovat,“ říká Jacek Kowalak, ředitel české pobočky společnosti Randstad.

Lidé si nově pořizují řidičská oprávnění na hromadnou dopravu či nákladní přepravu, doplňují si odborné řemeslnické zkoušky, kvalifikaci potřebnou pro práci ve zdravotnictví či v sociálních službách. Zkoušejí i rekvalifikaci v oborech, které pandemie ještě posílila, jako jsou informační technologie. „Zaznamenáváme zvýšený zájem o odborné kurzy. Velká část zájemců o kariéru v IT se zaměřuje na získávání programátorských znalostí a dovedností, nejčastěji na Javu a C#,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas.

Sdílet jedno pracovní místo společně s kolegou? Má to své výhody

Co je pro některé výzvou, pro jiné je zase překážkou, kterou nedokážou zdolat. „Pro pozici pojišťovacího poradce je limitujícím faktorem aktuální legislativa, která vyžaduje, aby měl maturitu a zvládl nelehké zkoušky odborné způsobilosti. Ty nelze složit bez důkladné přípravy, což samozřejmě omezuje zájem lidí, kteří přicházejí nyní nárazově kvůli nestabilitě původní profese,“ vysvětluje Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny.

Ubývá tak zejména poradců ve starší generaci 55+, ať už stávajících nebo nově příchozích, kteří se už nechtějí učit na náročné zkoušky.

Zúročené zkušenosti

Mnoha firmám však pandemie nahrála novou sílu. Vinou uzavřených provozů se octla bez práce řada osvědčených pracovníků s letitými zkušenostmi, kteří by pozvolna mířili do předčasných důchodů. Rychle ale po nich chňapla konkurence. Například v textilním průmyslu, který se v posledních letech potýkal s nedostatkem švadlen. 

„Generace zkušených šiček a švadlen vyučená ještě za minulého režimu již z většiny odešla do důchodu a nových absolventek mnoho nepřibývalo. S útlumem automobilové výroby se na pracovní trh dostali lidé, kteří bez dlouhého zaškolování mohli začít pracovat v podobném oboru,“ pochvaluje si Adam Rožánek, zástupce značky spodního prádla Styx.

Potvrzuje to analýza nabídek pracovního portálu Profesia. Nejstarší uchazeči obsazují zejména místa ve výrobě, dopravě a logistice, administrativě a retailu. „Na dělnické pozice se nám hlásí hlavně starší lidé, kolem 55+. Většinou už přicházejí se zkušeností v nějaké výrobní firmě typu Inventec, Daikin, ABB, Kollmorgen,“ říká Radim Linka z Beghelli-Elplast, kde v současné době hledají operátory a seřizovače.

Donutil vás koronavirus přehodnotit vaše kariérní možnosti nebo změnit práci?

Momentálně jsem bez práce a hledám místo v jiném oboru:  30 %

Odešel jsem do jiného oboru: 13 %

Změnil jsem práci, ale chci se do oboru vrátit: 12 %

Zatím ne, ale uvažuji o změně oboru: 19 %

Ne: 26 %

Zdroj: Profesia.cz, 971 respondentů

  • Nejčtenější

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Vyškrtl bývalého přítele ze závěti, ten přesto zdědil jeho drahý vůz

Premium Sepsali jste závěť a pak změnili názor na to, kdo by měl po vás dědit? Závěť můžete kdykoli zrušit nebo změnit, má to...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Nechte své peníze vydělávat, investujte. Víte, jak na to?

Zabezpečili jste finančně sebe i rodinu a ještě vám zbylo „něco stranou“? Pak se nabízí otázka, jak s těmito prostředky...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Advokát: Mít sídlo firmy v bytě může být pro živnostníky komplikace

Řada lidí odstartuje své podnikání jako osoba samostatně činná. Mnoho podnikatelů se přitom rozhodne, že bude mít sídlo...

Koženka nahradí semiš, huddle rooms open space. Jak covid změní kanceláře?

Kdekdo tuší, že po návratu do práce neuvidí stejnou kancelář, jakou opouštěl v době před pandemií. A nebude to jen tím,...

Našli díru na trhu a začali podnikat bez koruny v kapse. Risk se vyplatil

Podnikání má snad rodina Brabencových v krvi. Podnikal už pradědeček a dědeček. Její otec Josef Brabenec svou firmu...

Třetina lidí mění kariéru. Donutil je k tomu koronavirus

Pandemie mění pracovní plány všech věkových skupin. Lidé hledají místa, která jsou stabilní, ale zároveň pružná, aby...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...