V letním období ulevte zaměstnancům, vzkazují odborníci

aktualizováno 
Letní dovolené jsou v plném proudu. Toto období nebývá pro firmy ani pro samotné zaměstnance úplně jednoduché. Jak zajistit plynulý chod společnosti a postarat se během prázdnin o své zaměstnance, radí lektorka a koučka Cristina Muntean.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Plán dovolených je nezbytný

Zkušení manažeři by měli mít přehled o plánech svých zaměstnanců během letních prázdnin s dostatečným předstihem. Nejen proto, aby byl zajištěn plynulý chod firmy, ale také aby vznikl prostor pro diskusi o případných změnách termínů jak v dovolených zaměstnanců, tak i například v deadlinech zakázek či nastavení otevírací doby.

V ideálním případě je vhodné zaměstnance do komunikace ohledně dovolených zapojit a společně najít takový kompromis, který umožní odjíždějícím zaměstnancům užít si dovolenou a „odstřihnout“ se od každodenních pracovních dní a těm stávajícím pomůže alespoň eliminovat množství práce a stresu, které na ně v nepřítomnosti kolegů mohou dopadnout.

Pokud nastane situace, kdy není zaměstnanci požadovaná dovolená povolena, je nutné pracovat s možnou frustrací zaměstnanců. „Manažer by měl mít dostatek empatie, aby uznával potřeby zaměstnanců, včetně potřeb odpočinku. Je přitom důležité komunikovat s jednotlivými zaměstnanci, fakticky jim vysvětlit, proč dovolená nebyla možná a vyjednávat s nimi adekvátní formy kompenzace, jako je dovolená v jiném termínu, ekonomická kompenzace či intenzivnější práce s flexibilním pracovním režimem,“ říká zkušená mezinárodní lektorka a koučka Cristina Muntean. „Pokud jsou potřeby lidí uznávány, je vždy prostor na vyjednávání. A pokud lidé mají firmu rádi, vždy se dá najít kompromis,“ dodává.

2.Ulevte přetíženým zaměstnancům

Existují pozice a profese, u kterých pomoc z externích zdrojů není možná. Například u vedoucích pracovníků nebo zaměstnanců s úzkou specializací lze jen těžko jejich nepřítomnost nahradit prací externistů.

Tam, kde je možné práci brigádníků využít, by to ovšem zaměstnavatelé určitě měli zvážit, stávajícím zaměstnancům může taková pomoc podstatně ulevit. Někdy se nabízí možnost využít přímo rodin samotných zaměstnanců – jejich studující děti si během letních prázdnin rádi něco přivydělají, díky rodinným vazbám můžete těmto lidem důvěřovat.

3.Ocenění a pochvala zahřejí i v létě

Zejména v zátěžovém období, jakým pro mnoho zaměstnanců může být čas letních dovolených, je důležité patřičné ocenění. Zaměstnanec potřebuje vědět, že práce, kterou dělá navíc za své kolegy, není pro jeho šéfa samozřejmostí a že ji nadřízený umí ocenit. Třeba tak, že mu tento stav „přetížení“ bude adekvátně kompenzovat. Ať už pomocí častějších přestávek, placených přesčasů nebo volnočasových benefitů.

„V případě benefitů jsou ideální systémy cafeterií, ve kterých si každý zaměstnanec může vybrat odměnu podle sebe, ať už to je příspěvek na dovolenou, permanentka na koupaliště nebo lístky na letní festival,“ doporučuje ředitelka prodeje společnosti Up Česká republika Petra Prchlíková a doplňuje: „Pro mnohé zaměstnance však může být odměnou také uznání, podpora či pochvala.“

4.Příjemné pracovní prostředí je základ

Aby mohli zaměstnanci odvádět svou práci kvalitně, je nutné, aby se na pracovišti cítili dobře. To platí samozřejmě nejen o dovolených. „V létě je klíčové především fyzické zdraví. Poslední roky nám ukázaly, že bude třeba si zvykat na extrémní horka. Proto je důležité dbát na tělesné pohodlí, hlídat pitný režim a nastavit takové teplotní podmínky na pracovišti, které budou vyhovovat všem, aniž by zaměstnanci onemocněli,“ vysvětluje Cristina Muntean.

Standardem by mělo být zajištění kvalitního a pravidelného stravování, u firemních kantýn je dobré přizpůsobit nabídku jídel tak, aby byla v létě lehčí. Vítanou pozorností jsou chlazené nápoje nebo nabídka ovoce. Pokud má firma prostory na odpočinek či relaxační prvky, je vhodné je proaktivně komunikovat a podporovat lidi, aby je v létě více využívali.

5.K létu patří ležérnější pracovní režim

Statistiky ukazují, že zaměstnanci v Česku odpočívají převážně v červenci a v prosinci. Obecně platí, že na tyto měsíce by se měla firma snažit plánovat co nejméně aktivit, aby měli zaměstnanci na regeneraci prostor. Pokud musí chodit do práce, je vhodné jim zkusit zajistit volnější režim.

„Pokud existuje nějaký formální dress code, se kterým se dá pracovat, pak ho v létě trochu poupravit podle standardů a potřeb firmy. Kde je to možné, nadřízení by měli vědoměji pracovat s flexibilními pracovními úvazky a s prací na dálku - nabídnout lidem více práce z domova, vzdálenou komunikaci přes různé technologické platformy a podobně,“ doporučuje Cristina Muntean.

Pro zaměstnance může být zajímavá také možnost pracovat v hezkém počasí venku, případně uspořádat pravidelnou poradu v parku nebo u rybníka. Někdo ocení společný oběd ve formě pikniku či oslavu léta tím, že firma zorganizuje neformální setkání pro zaměstnance na čerstvém vzduchu, aby se lidé mohli spolu odreagovat a cítit, že léto je nejen o víkendu. To vše může mít vedle spokojenosti zaměstnanců pozitivní dopad i na jejich výkon.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Finanční plánování: Jak vyjít s penězi, když jste sami na dítě

ilustrační snímek

V posledních letech se ročně rozvede kolem 25 tisíc manželství. Rozpadají se přitom častěji rodiny s nezletilými dětmi....

Další z rubriky

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Už jako malý chtěl vlastní módní značku. Má ji. A taky milionové tržby

Jakub Kofroň vyrábí a prodává spodní prádlo pod značkou El.Ka.

První trenýrky šila jeho maminka, on založil firmu ve svých patnácti. Dnes je mu 28 a z El.Ky pěkný byznys s obratem 14...

Z dovolené vás může firma odvolat, má to ale své podmínky

ilustrační snímek

V práci vám podepsali dovolenku, vy jste si koupili zájezd do zahraničí a zítra odlétáte. Víte, že zaměstnavatel vám...

Záporný úrok na bankovním účtu už chystají v Dánsku. Brzy i v Česku?

Záporný úrok na bankovním účtu už chystají v Dánsku. Brzy i v Česku?

Kurzy.cz Někteří Dánové již brzy zapláčou. Na svém bankovním účtu se dočkají záporného úročení. Peníze jim tedy budou z účtu v b...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK ELEKTROZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz