Šplhouna nechte být, na drbnu dejte pozor. 12 rad, jak vyjít s kolegy

aktualizováno 
Spolupracovníky si nevybíráme. Pro dobrou atmosféru na pracovišti je však určitě důležité, aby bylo co nejméně konfliktů. Kristýna Králová z personálně poradenské společnosti Hays uvádí dvanáct nejčastějších typů kolegů, se kterými se můžeme setkat, a radí, jak s nimi co nejlépe vyjít.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.VÍTĚZ

JAK HO POZNÁTE: Je to ten, na koho se váš šéf podívá, pokud je potřeba něco zařídit. V zásadě lze vítěze popsat jako ideálního zaměstnance. Vítěz je osobnost, na kterou se můžete obrátit v důležitých okamžicích a při velkých projektech. Netřeba dodávat, že má dlouhý seznam úspěchů, zůstává klidný a strukturovaný v každé situaci a je schopen převzít zodpovědnost. Vítěz je pro společnost skutečným přínosem.

JAK S NÍM VYJÍT: Podporujte ho a povzbuzujte. Ukažte mu dostatek uznání a nezapomeňte se zeptat sami sebe: „Co se od něj mohu naučit dělat ještě lépe?“

2.TICHÝ HRDINA

JAK HO POZNÁTE: Tichý hrdina je typ člověka, který svou práci vykonává, aniž by ze svých výsledků přímo těžil. Nicméně, tento kolega je opravdu nepostradatelnou součástí vašeho týmu. Preferuje zůstat spíše v pozadí, ale můžete od něj každý den očekávat stoprocentní výkon. Je velmi podobný Vítězi. Bývá často podceňovaný, ale pro dobrý výsledek je nezbytný.

JAK S NÍM VYJÍT: Dejte mu najevo, že jeho úspěchy jsou viditelné a pokuste se ho vytrhnout z jeho komfortní zóny tím, že ho zapojíte do příležitostí vést a převzít větší zodpovědnost.

3.MENTOR

JAK HO POZNÁTE: Mentor by vás chtěl učil víc než jen technickou stránku práce. Rád se o své znalosti podělí a poskytne vám širší pohled na způsob práce ve společnosti. Nebojte se ho nechat, aby vám pomohl pokročit ve vaší kariéře, protože pro vás chce jen to dobré.

JAK S NÍM VYJÍT: Buďte dobrým studentem a pozorně naslouchejte jeho radám. Pro váš profesní rozvoj je mentor velmi důležitou součástí. Bez ohledu na to, jakou pozici právě teď máte, mentor je vždy výhodou. Vstřebávejte jeho poznatky o své práci a kariéře, protože vám mohou poskytnout další know-how.

4.VETERÁN

JAK HO POZNÁTE: Ne, Veterán nemá svou sochu ve firemní kuchyňce. Je to kolega, který je dlouhodobě součástí vaší organizace. Vaši kolegové i on sám vám to budou zřejmě často připomínat.

JAK S NÍM VYJÍT: Chcete vědět něco o historii společnosti nebo o jejích prvních letech? Veterán je tím, za kým byste měli jít. Zapojujte ho do každodenních rozhovorů a rozhodování, aby se necítil být vynechán.

5.SPOJENEC

JAK HO POZNÁTE: Spojenec je člověk, který je vám blízko nejen během pracovní doby, ale i po ní. Tento kolega může přijmout mnoho rolí: člověka, který naslouchá vašim nápadům, toho, komu se můžete svěřit, nebo někoho, o koho se můžete opřít v těžších časech. Pro mileniály, kteří článek čtou, Spojenec je něco jako BFF. (BFF - zkratka anglického spojení „Best Friends Forever“, v překladu „Nejlepšími přáteli navždy“ je označení pro silné přátelské pouto.)

JAK S NÍM VYJÍT: Pečujte o toto přátelství! Toto je typ kolegy, na kterého se budete vždy moci spolehnout. Jste nováček a hledáte Spojence? Buďte laskaví a upřímní, snažte se rozvíjet skutečné vztahy.

6.KOMIK

JAK HO POZNÁTE: Komik přináší na pracoviště neformální a hravou atmosféru. Někdy vidí svět růžovými brýlemi a je mistrem při vyhýbání se vypjatým situacím.

JAK S NÍM VYJÍT: Nebojte se nechat Komikem pobavit, dokud nikoho neurazí. Nenechte se však těmito vtípky odvést od vaší skutečné práce. Všechno má svůj čas.

7.DRBNA

JAK JI/ HO POZNÁTE: „Slyšeli jste, co se stalo X na poradě?“, „Je pravda, že se ve firmě bude propouštět?“, „Opravdu spolu ti dva randí?“. Toto jsou otázky, na které vám Drbna rád/a odpoví. Někteří si šokující příběhy vymýšlí, jiní zase rádi tráví čas tím, že šťavnaté příběhy vyhledávají a vyprávějí dále.

JAK S NÍ/NÍM VYJÍT: Na Drbnu si dávejte pozor. Pravděpodobně ji najdete někde stranou, nebo u stolu někoho jiného, zaneprázdněnou odhalováním nejnovějších klepů. Pokud se k vám tyto příběhy dostanou, chovejte se moudře a nechte si je pro sebe. Berte tyto zprávy s rezervou a dávejte si pozor na to, co říkáte, je-li Drbna poblíž. Mohlo by se totiž stát, že se stanete součástí dalšího příběhu.

8.ŠPLHOUN

JAK HO POZNÁTE: Tento typ lidí se označuje ve firmách různými jmény. Strategie Šplhouna je ale jednoduchá: udělat téměř cokoliv, čím se zalíbí nadřízenému. Říkat pěkné věci, komplimenty, což obvykle vede k tomu, že není mezi svými kolegy příliš oblíbený, ale to je zkrátka neodmyslitelné riziko jeho přístupu.

JAK S NÍM VYJÍT: Zda je systém Šplhouna účinný nebo ne, je jen jeho problém. Je lepší ho nechat na pokoji. Nechte se však motivovat k tomu, abyste ukázali své vlastní úspěchy a svým nadřízeným připomněli přidanou hodnotu, kterou společnosti přinášíte.

9.POTÍŽISTA

JAK HO POZNÁTE: Potížista je pro společnost přínosem pouze tehdy, pokud by firma vydělávala na stěžování. Zkušenosti ukazují, že pozitivní dopad blízkosti člověka, který má neustále s něčím problém, je vzácností. Tento druh chování může být výsledkem frustrace, nudy, stresu nebo nespokojenosti v práci.

JAK S NÍM VYJÍT: Nenechte se přetáhnout na jeho negativní vlnu. Místo toho se snažte proaktivně odvrátit konverzaci na pozitivnější téma, například řešení jeho frustrace.

10.POLITIK

JAK HO POZNÁTE: Politik přichází ve všech tvarech a velikostech. Potkali jste někdy někoho, koho jste považovali za spojence, a on vás potom bodl do zad tím, že představil váš nápad jako by byl jeho?

JAK S NÍM VYJÍT: Buďte ostražití a mějte své štíty v pohotovosti, i když to může vypadat, že to není potřeba. Vše, co Politik říká, berte s velkou rezervou.

11.FLÁKAČ

JAK HO POZNÁTE: Flákač je jako fata morgana. Vypadá opravdu zaneprázdněně, zatímco ve skutečnosti předává své povinnosti ostatním a žije z jejich úspěchu.

JAK S NÍM VYJÍT: Pokud jeho jednání neovlivní vás ani váš tým, je nejlépe ho ignorovat. Jestliže ovšem vás a vaši práci jakkoliv ovlivňuje, je nutné na jeho chování upozornit. Jestliže je Flákač vaším podřízeným, je třeba na něj zaměřit více pozornosti tím, že mu budete zadávat konkrétní cíle a termíny.

12.NOVÁČEK

JAK HO POZNÁTE: Nováčkem může být třeba absolvent, nebo kdokoliv, kdo nedávno nastoupil do vaší společnosti.

JAK S NÍM VYJÍT: Vzpomínáte si na své první nepříjemné první dny v nové práci? Je čas se posunout a stát se Mentorem. Vezměte ho pod svá křídla, pokud je to nutné, a každý den mu dejte šanci naučit se něco nového. Váš nový kolega bude velmi vděčný.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Firmy nemají dost zaměstnanců, pracovní sílu si objednávají ve vězení

ilustrační snímek

Je to jednoduchá matematika: V českých věznicích pykají tisíce odsouzených, kteří podle zákona musejí pracovat. A...

KOMENTÁŘ: Sdílené pracovní místo může být úspěšné, záleží jen na vás

ilustrační snímek

V připravované novele zákoníku práce je sdílené pracovní místo zcela novým pojmem. Některé firmy jej ale již v praxi...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

MFČR: Stravenky nerušíme, nabízíme volbu. Máme milion zaměstnanců, kteří nemají ...

MFČR: Stravenky nerušíme, nabízíme volbu. Máme milion zaměstnanců, kteří nemají ...

Kurzy.cz Rozhovor s Alenou Schillerovou, ministryní financí Zdroj: Lidové noviny | 19.8.2019 | Rubrika: Ekonomika | Strana: 13 *...

Adecco spol. s r.o.
ZÁSOBOVAČ LINKY- manipulant ve skladu

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz