Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

Jak se chovat na novém pracovišti a přečíst kolegy, abyste zapadli

Nástup do nové práce je vždy velkým krokem. Pro řadu absolventů to je krok zcela nový. I na ty zkušenější, kteří už mají pracovní zkušenosti a rozhodli se změnit místo, však může čekat řada úskalí. Jak se chovat a co dělat, abyste v nové práci zapadli? Máte na to tři měsíce.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Měkké, interpersonální dovednosti neboli také soft skills si mnozí personalisté považují více než vašich odborných znalostí. Ovládat dovednosti v oblasti chování totiž znamená být pružný, schopný přijímat kritiku, pracovat v týmu, ale také umět ovlivňovat lidi, vyjednávat, a vyžaduje-li si to situace, třeba i riskovat. Využijte proto měkké dovednosti už ve zkušební době.

Vhodné oblečení je důležité

Hlavně pro kancelářské profese platí, že nevhodné šaty mohou vaše první zaměstnanecké entrée pokazit ještě dřív, než pozdravíte. A vás bude stát zbytečné úsilí a dlouhé měsíce vše napravit. „Náš mozek si utváří názor dříve, než dojde k osobnímu setkání, proto je první dojem tak důležitý,“ připomíná konzultantka a koučka Magdaléna Prunerová ze vzdělávací společnosti MgC Group.

Pokud existuje firemní dress code, oblečte se podle něj. „Pokud není, pak oblečte něco jako smart cassual. Tedy mírně neformální, ale kvalitní oblečení,“ radí konzultantka a lektorka Olga Medlíková.

„Když si nejste jisti, oblečte se podobně jako na pohovor v dané firmě či o něco lépe, než odhadujete, že je běžné,“ doporučuje Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment.

Může se hodit

Trochu jiné je to v průmyslových, stavařských, zemědělských a dalších oborech, kde neočekáváte, že budete pouze sedět za stolem. Určitě zaměstnavatele minimálně mile překvapíte, pokud si vezmete s sebou pracovní oblečení i obuv. Třebaže jen na obhlídku areálu či venkovních pracovišť.

„První pracovní den začíná ještě před vstupem na pracoviště. Dopředu si ověřte, jak dlouho vám bude trvat cesta do práce, aby se nestalo, že první den přijdete pozdě, a přidejte si k tomu pro jistotu rezervu,“ nabádá Jitka Součková.

Pozor, asi budete pracovat!

Možná zní tento titulek trochu ironicky, ale podle personalistů mnoho nováčků neočekává, že bude pracovat hned první den v zaměstnání až do konce pracovní doby. Podobně jako Oldřich, který před nedávnem nastoupil do konstrukce v jednom nadnárodním korporátu. „Myslel jsem, že si jen vezmu papíry, provedou mě budovou a za dvě hodinky budu venku. Ale hned po podpisu na personálním si mě vyzvedl budoucí šéf a domů jsem se vracel až po páté s kupou manuálů,“ říká pětadvacetiletý inženýr.

Buďte připraveni na vše. Že se budete někomu dívat osm hodin pod ruce, že vás budou testovat, že budete „jen“ někomu k ruce nebo vás naopak zahrnou obrovským množstvím nových poznatků. „Očekávejte, že již první den se naplno ponoříte do své nové role, ať už to je pozice ve výrobě, nebo manažerský post,“ poznamenává Jitka Součková.

Když vám přidělí buddyho

Ve větších firmách dostává nový pracovník přiděleného mentora, který se mu po většinu dne věnuje, jinde jen dostane přístup k intranetu a „nasává“. „Velké firmy mají vypracovaný postup prvních dní, u menších je to leckdy chaotičtější – jak má kdo čas,“ vysvětluje dvojí přístup lektorka Olga Medlíková.

Ilustrační snímek

Plzeňský Prazdroj, který patří mezi největší zaměstnavatele v jihozápadních Čechách, každému nově příchozímu přiděluje takzvaného buddyho. „Aby pro nováčka byly první týdny jednodušší, obdrží takzvaný adaptační plán. Díky tomu zjistí, co a kdy si má osvojit. Každý nováček pak má svého buddyho, kolegu, který mu pomáhá se začleněním do týmu a je mu oporou v novém prostředí,“ vysvětluje Jitka Němečková z Plzeňského Prazdroje. První týden je vždy velmi náročný. Zpracováváte informace, osobní emoce, budujete vztahy. „Informace si můžete zapisovat, třídit nebo seskupovat podle logických celků,“ radí koučka Prunerová.

A teď něco z vyšší školy soft skills. Nebojte se ptát, každý rád odpoví a pomůže – jednou, možná i dvakrát. „Pokud ovšem se stejnou věcí přijdete popáté, může to už vyvolat určitou nevoli. Lidé, kteří již v dané organizaci pracují a mají některé postupy zautomatizované, totiž zapomenou na to, jak těžké je začínat,“ poukazuje Prunerová.

Ptejte se na vše, co se týká vaší nové pracovní pozice. Vyhnete se tak situaci, že po několika dnech či týdnech nebudete znát věci, které už ostatní budou předpokládat, že víte.

„Nadřízených ani podřízených se neptejte na banality. První dny se také vyhněte co nejvíce situacím, kdy budete žádat nadřízené o uvolnění z pracovní doby kvůli osobním důvodům,“ doplňuje marketingová manažerka Jitka Součková.

Dámy a pánové, seznamte se!

Už vypořádat se s tou fůrou nových informací a dovedností dá zabrat, a přesto máte ten nejdůležitější krok před sebou. Sbližování se s kolegy patří k tomu nejtěžšímu, ale zároveň nejdůležitějšímu. Spolupracovnice ve středních letech se na vás pořád mateřsky usmívá, mladík naproti vás nikdy nepozdraví jako první a šéf si vás na poradách moc nevšímá. Nebo je to jen zdánlivé?

Podle letošního průzkumu agentury Grafton Recruitment patří právě kolegové mezi první tři důležité aspekty, které nás drží v práci. Jak tedy přečíst spolupracovníky co nejlépe?

Ilustrační snímek

„Do určité míry můžete dát na první dojem. Pomoci může i typová podobnost s lidmi, se kterými jste se již setkali dříve, například na brigádě či ve škole,“ nabádá Jitka Součková. Většina manažerů prochází různými analýzami a dotazníkovými šetřeními ohledně charakteru jejich osobnosti. Důsledkem je určité škatulkování na direktivní, koučovací, partnerský a jiný přístup vedení. „Pro zaměstnance je podstatné, zda přístup jejich nadřízeného je čitelný a konzistentní. V takových případech se umíme přizpůsobit a odhadnout vhodnou reakci,“ prozrazuje k typologii šéfů Prunerová.

Kolegové vám zase mohou být nápomocní, lhostejní nebo někdy i neochotní. „Neochota je často důsledkem stresu a pracovního přetížení. I nováček je v určitém stresu, nechce zklamat, a když se ty dvě situace potkají, nemusí to být příjemné,“ naznačuje možný problém koučka Magdaléna Prunerová.

Po poradě na oběd

Co platí v osobní rovině, platí i na té profesní. Když nevíte, kudy kam, vzpomeňte na základní etiketu. Je slušnost pozdravit a představit se, pokud jste přizváni k jednání s novými spolupracovníky, naštěstí to většinou za vás udělá nadřízený. „Když se to nestane, představte se sami jako nový člen v oddělení, nejlépe zajděte za každým kolegou či kolegyní zvlášť,“ nabízí řešení konzultantka Olga Medlíková. Nadřízeným nepodlézejte a podřízené neusazujte. „Chovejte se tak, jako byste měli nejlepší den, a buďte pozitivní,“ navrhuje Jitka Součková. Nevyvolávejte konflikty.

Ilustrační snímek

„Někomu se navazují vztahy velmi jednoduše a je to přirozený proces, někteří z nás s tím mají trochu potíž. Jediná rada v této situaci je opět – buďte přirození, nesnažte se na sebe upozornit, pokud opravdu nemáte co říct k diskutovanému tématu. Na druhou stranu pokud máte názor, snažte se ho sdílet ve vhodný moment,“ říká Magdaléna Prunerová.

Osobní zkušenost přidává i Jitka Němečková z Plzeňského Prazdroje: „Každému vyhovuje jiný styl seznamování, někdo aktivně oslovuje, jiný vyčkává na příležitost. Je dobré například jít s kolegy na oběd, aby začlenění bylo přirozenější a rychlejší.“

  • Nejčtenější

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Zemřel bez závěti a jeho dům zdědily dvě ženy, manželka i milenka

Pokud neexistuje závěť, pozůstalost se rozdělí podle zákonných pravidel. Riziko tak hrozí zejména nesezdaným párům,...

KOMENTÁŘ: Co čeká platební karty?

Placení už podle všeho nebude jen bezkontaktní, ale pravděpodobně i „bezkaretní“. Tedy alespoň bez fyzické podoby...

Zdražil vám dodavatel elektřinu nebo plyn? Braňte se, možností je několik

Premium Zvyšování cen energií je v současné době žhavým tématem. Měli jste i vy ve schránce dopis, že váš dodavatel musí cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéky dál zdražují. Úrokové sazby mohou atakovat až 4procentní hranici

Růst průměrné úrokové sazby zrychluje, objemy i počty brzdí. Banky v letošním devátém měsíci poskytly hypotéky za více...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Covid připravil letos domácnosti v průměru už o téměř 45 tisíc. Jak ochránit peníze?

Premium Letošní pandemie se finančně dotkla 60 % české populace, kterým buď omezila příjmy, nebo vytvořila extra náklady. Tyto...

Pobyt v Římě jí obrátil život naruby, jen letos už má obrat v milionech

Stalo se to na dovolené v Římě. Darina Šťastná tam potkala dvě „dámy“. Obě byly stejně vkusně oblečeny, za oběma se...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Nebojte se změny kariéry a mluvte o ní nahlas

Prapočátek počeštělého slova „kariéra“ najdeme v latinském currus, z něhož je odvozeno i české slovo kára. Jde o to,...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...