Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Benefit podzimu: firmy hradí zaměstnancům očkování i rozdávají vitaminy

Populární zaměstnanecké výhody jako práce z domova nebo flexibilní pracovní doba přestaly být benefitem, ale staly se potřebou. Stejně jako ty zdravotní. S podzimem firmy nabízejí k platu očkování, vitaminy nebo respirátory. A zdarma.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Očkovací centra se na podzim o své živobytí obávat nemusí. A to ani v případě, že se protáhne vývoj vakcíny proti koronaviru. Firmy si totiž ve velkém – po stovkách – rezervují pro své lidi podzimní vakcínu proti chřipce.

Hledáte práci s benefity? Navštivte pracovní portál jobDNES.cz

„Ochrana zdraví našich zaměstnanců je pro nás důležitá, proto jsme se rozhodli jim nabídnout možnost bezplatného očkování proti chřipce. A je velký zájem, evidujeme už zhruba čtyři sta zaměstnanců, kteří se přihlásili,“ říká Petra Rudová, manažerka odměňování a benefitů z Plzeňského Prazdroje.

Zvýšený zájem je i tam, kde vakcínu nabízeli i v minulosti. „Hrazené očkování proti chřipce proto patří u nás již k tradičním benefitům. V současné situaci si jeho přínos uvědomuje stále více zaměstnanců a už v prvních dnech nabídky jsme o ně zaznamenali zvýšený zájem. Asi o 20 procent oproti předchozím rokům,“ poznamenává Martina Přibylová, vedoucí personálního oddělení šumperského závodu TDK Electronics.

Samoplátce letos na podzim utratí za vakcínu od 400 do 480 korun podle pracoviště, kde se nechá očkovat.

Sick days to začalo

Podniky potřebují své zaměstnance udržet zdravé a v plném výkonu. V tom jsou zajedno jak společnosti, které zaměstnávají kancelářské, tedy takzvané bílé límečky, tak závody i továrny, tedy modré límečky. Z průzkumu, který si udělala personální společnost Grafton Recruitment před vypuknutím jarní pandemie a po ní, vyplývá, že zaměstnanci přehodnotili zájem o benefity. 

„V červnu respondenti výrazně tíhli k benefitům, které souvisí s péčí a ochranou zdraví. Největší růst jsme zaznamenali v případě práce z domova, zdravotního volna, nadstandardní zdravotní péče a služebních aut,“ komentuje Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Platy nerostou, zaměstnanci si už nemohou diktovat podmínky, uvádí průzkum

Manažeři se tak pustili do tvorby nových výhodných balíčků, které by zaměstnance v posledním čtvrtletí více uspokojily.

„Pokud to jde, přizpůsobujeme benefity přáním našich zaměstnanců. Ostatně právě na základě zpětné vazby jsme zavedli třeba sick days, dva dny na zotavenou,“ říká Jan Šildberger, jednatel strojírenské společnosti Startech.

Zdravotní volno získává na důležitosti zejména po návratu zaměstnanců zpět z domácích do firemních kanceláří.

„Právě tento benefit umožní, aby již při prvních symptomech jakéhokoliv onemocnění zůstal zaměstnanec doma a nešířil nemoc mezi svými kolegy. Dobrou zprávou je, že tuto výhodu dnes mohou využívat téměř tři čtvrtiny pracovníků našeho oboru,“ říká Helena Tabakovová, manažerka ABSL, která zastupuje na 120 tisíc zaměstnanců podnikových služeb.

Modrým límečkům podobnou výhodu podniky příliš nenabízejí. Z průzkumu Grafton Recruitment vyplývá, že sick days nyní může využívat pouze 38 procent pracovníků. „Dá se tedy očekávat, že se nabídka zdravotního volna ve firmách ještě rozšíří. Zájem o ně má téměř 90 procent respondentů průzkumu z řad modrých límečků a 95 procent bílých límečků,“ komentuje Jitka Součková.


Ve velkém firmy přikupovaly už v létě i ochranné pomůcky, jimiž vybavují své zaměstnance například na služební cesty. „Poskytujeme dezinfekci a roušky, případně respirátory. V případě přicestování z rizikových zemí hradí zaměstnavatel i test na covid,“ říká Šárka Dort ze společnosti Acamar.

„Skladbu a nabídku benefitů jsme museli trochu upravit a přizpůsobit situaci. Zaměřili jsme se mnohem více právě na ochranu zdraví a prevenci šíření koronavirové nákazy. Už na jaře jsme zabezpečili výrobu roušek pro všechny naše zaměstnance, které jsme jim rozdali společně s podpůrnou sadou vitaminů. Další vlnu rozdávání roušek jsme zahájili začátkem září,“ vysvětluje Martina Přibylová z TDK Electronics.

Ovoce do každé kuchyňky

Nikoho nepřekvapí, že vitaminové doplňky nabízejí farmaceutické společnosti jako jeden z benefitů pro své vlastní zaměstnance. Nyní tuto výhodu zavádí i leckterá firma mimo farmaceutický obor.

Pandemie se promítla i do zaměstnaneckých benefitů. Firmy některé zrušily

„Novinkou mezi benefity jsou poukázky na nákup do lékárny v hodnotě 400 korun, které v září dostává každý zaměstnanec místo balíčku konkrétních vitaminů. Každý si mohl vybrat podle své aktuální potřeby. Někdo potřebuje posilovat imunitu, jiný využije podpory v boji s akutním problémem,“ říká Marek Pšeničný z Pražské teplárenské. 

Tím ale preventivní balíček teprve začíná. „Plně hradíme očkování proti chřipce a i další zdravotní péči, a to nepeněžními poukázkami v úhrnné roční hodnotě 6 600 korun. Zaměstnance podporujeme i při sportovních aktivitách, platíme jim 80 procent vstupného do plaveckého bazénu a nově od září měli možnost využívat karty MultiSport,“ vyjmenovává Marek Pšeničný další výhody.

Balíčky pro zvýšení imunity rozdávají i v říčanském a rosickém závodu strojírenského podniku Startech. „Nově jsme letos začali našim lidem rozdávat vitaminové balíčky. Zdravotní benefity patří k nejoblíbenějším a je o ně mezi našimi spolupracovníky poměrně velký zájem,“ říká jednatel společnosti Jan Šildberger. Na přísun vitaminů v přirozené podobě sázejí společnosti i přímo na pracovišti. Ve společnosti Acamar zavedli ovocné čtvrtky, v Arbesu se těší na středy. 

„Každou středu mají zaměstnanci k dispozici přísun vitaminů v podobě čerstvého ovoce, které je pro ně zdarma nachystáno ve všech kuchyňkách,“ říká Petra Kantorová z IT společnosti Arbes Technologies, která dodává informační systémy pro bankovnictví.

Zapněte notebook, cvičíme

Obranyschopnost těla tuží zaměstnanci i při četných sportovních aktivitách, které řídí přímo firmy. Kvůli jarní pandemii však lektoři jógy či fyzioterapeuti nedocházeli na pracoviště, ale cvičili se svými klienty prostřednictvím online kurzů. A tak to zůstalo i v září.

„Abychom udrželi naše lidi fit ve všech směrech, zavedli jsme celou řadu formátů virtuálního setkávání. Od společné odpolední kávy až po pravidelné cvičení jógy a strečinku,“ vypočítává Sergei Holmeckis, ředitel českého centra Deutsche Telecom Services Europe. „Od září do prosince poskytneme našim zaměstnancům online lékařské poradenství, nabídneme jim online webináře a kurzy na téma zdravý životní styl, zdravá výživa nebo tréninková videa na zlepšení fyzičky a také získají zdarma vitaminové balíčky na posílení imunity,“ plánuje Petra Rudová z Plzeňského Prazdroje další kroky ke zdraví.

  • Nejčtenější

OSVČ a paušální daň: kdo na této novince vydělá a komu se nevyplatí

Poslaneckou sněmovnou úspěšně prošla paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné. Předloha teď míří do Senátu....

Krize jim umožnila výhodně investovat. Mladá rodina rozhodnutí nelituje

První vlna covidu v březnu a dubnu letošního roku přinesla významný propad cen na finančních trzích. Mnozí z investorů...

Nesnesitelná lehkost home office. Práce z domova není jednoduchá

Na jedné straně svoboda, na té druhé samota. Mnozí, kteří v březnu home office vítali, dnes sahají po antidepresivech....

Pět nejčastějších mýtů, které kolují Českem o stavebním spoření

Stavební spoření je velmi oblíbený finanční produkt. Jeho popularita plyne z dostupnosti, minimálního rizika a možnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéky zlevňují už šestý měsíc v řadě. Objemy lámou rekordy

Hypoteční trh dál zlevňuje a jízda k rekordu pokračuje. Banky poskytly v září hypotéky v objemu za 22,05 miliardy...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Máte po škole a hledáte práci? Praxe v oboru znamená dost bodů navíc

Máte stejné vzdělání, podobné jazykové znalosti i chuť pracovat. Přesto do dalšího kola pohovorů pozvou druhého...

Dřív si prý nepřišila ani knoflík, dnes má na kontě sedm tisíc prodaných kusů

Úspěšně vystudovala dvě vysoké školy. Hned poté našla lukrativní zaměstnání a měla pocit, že si splnila vše, co si...

Hledáte práci? Pozor na sociální sítě. Uchazeče si tam prověřuje většina firem

Premium Jakou sílu má LinkedIn? V dnešní době opravdu velkou. Sleduje ho totiž většina personalistů. A řada z nich hledá i na...

Krize ovlivnila spokojenost zaměstnanců v práci. Co ukázal průzkum?

Se svou prací je spokojeno více lidí než v loňském roce, čtvrtina zaměstnanců ale přesto v práci zažívá nudu a vztek....

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...