Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak řešit škodu, když se vaše auto srazí se silnicí. Povinné ručení nepomůže

Jako každé jaro, i letos připomínají české silnice tankodrom. Když si poškodíte auto ve výmolu, povinné ručení vám nepomůže, přesto vás od placení může uchránit pojistka - vaše havarijní, nebo odpovědnostní pojištění správce komunikace.
O náhradu škody má smysl žádat pouze, když jste se prokazatelně nemohli výmolu vyhnout, a když místo nebylo označeno. Ilustrační snímek

O náhradu škody má smysl žádat pouze, když jste se prokazatelně nemohli výmolu vyhnout, a když místo nebylo označeno. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jen za první dva měsíce roku došlo ke 128 nehodám způsobených závadou komunikace. Pro srovnání, za stejné období se jich předchozí rok stalo padesát, což odpovídá nárůstu o více než 150 procent.

"Loni toto číslo podle odhadů našich likvidátorů překročilo tisícovku," potvrzuje Jan Marek z České pojišťovny a dodává, že k nejčastěji zdevastovaným částem patří podvozkové díly automobilů, včetně tlumičů nebo závěsů kol a kol samotných. Zaznamenávají i případy, kdy výtluky v silnicích způsobily dokonce zkřížení karoserie auta a prasknutí čelního skla.

Kde žádat o náhradu

Získat peníze na opravu auta můžete dvěma způsoby. Oba však mají své podmínky. První je jednoduchý, musíte však patřit ke čtvrtině českých motoristů a platit si havarijní pojištění. "Prostě jen pojišťovně nahlásíte škodu a odvezete vozidlo do smluvního servisu, kde vám ho opraví. Servis pak vše vyřídí přímo s pojišťovnou. Jediné, co budete muset uhradit, je spoluúčast, která bývá nejčastěji v minimální výši pět nebo deset tisíc korun," říká Milan Káňa z Kooperativy.

Může se hodit

Porovnejte si, jaké nabízejí pojišťovny povinné ručení. Rady, co dělat a jak změnit pojišťovnu, najdete na FINmarket.cz

Právě kvůli výši spoluúčasti se menší škody hlásit pojišťovně nevyplatí. Nejenom, že nedostanete uhrazenou celou škodu, ale v očích pojišťovny se rázem stanete "bourajícím" řidičem a tím pádem i adeptem na uplatnění malusu, čili na dražší pojistné.

Druhou možností, jak neplatit škodu ze svého, je vymáhat úhradu škody na správci komunikace. Není to však tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Nejdříve musíte viníka (správce komunikace) najít. Vlastníkem dálnic a silnic I. třídy je stát. Vlastníkem silnic II. a III. třídy je kraj, na jehož území se silnice nacházejí, a vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí. Vlastníkem účelových komunikací je právnická nebo fyzická osoba.

Potom je dobré zjistit, zda si správce komunikace platí takzvanou odpovědnostní pojistku, ze které by pak pojišťovna škodu uhradila. Ale ani to není vždy výhra. Aby pojišťovna škodu uhradila, musí být splněna základní podmínka, že výtluk, díra či jinak rozbitá vozovka nebyla řádně označena. A na vás jako poškozeném je prokázat, že jste se rozbitému místu nemohli vyhnout, třeba protože jelo auto v protisměru, ohrozili byste chodce a podobně a že jste přizpůsobili rychlost stavu povrchu vozovky, tedy nebylo ve vašich silách zastavit. Zkrátka, že jste se opravdu střetu se silnicí nemohli nijak ubránit, protože jste výtluk nečekali. A to bývá leckdy oříšek.

Co dělat, když si auto poškodíte

Jak se zachovat? Především místo dobře zdokumentujte. "Doporučujeme například, aby motorista zachytil i to, že chybělo dopravní značení upozorňující na nerovnost vozovky, velikost a hloubku děr v silnici," upozorňuje Václav Bálek z Allianz pojišťovny. Vy totiž musíte pojišťovnu zahrnout důkazy o tom, že se vám nehoda stala právě na tom konkrétním místě a správce komunikace musí uznat, že k ní došlo jeho pochybením. 

Zapamatujte si

  • Místo vyfotografujte, nebo natočte na video (stačí mobilem).
  • Pro přesnější určení rozměru poškození vyfoťte místo s nějakým předmětem.
  • Pro snazší identifikaci místa nafoťte třeba i kilometrovník.
  • Je-li to možné, zajistěte si výpověď svědka nehody.
  • Zavolejte policii, vše uveďte do protokolu.
  • Poškození nahlašte správci komunikace.
  • S opravou vyčkeje na prohlídku technika pojišťovny (správce sdělí, zda a kde je pojištěný). Pokud se do 14 dnů ani po urgencích nikdo na vozidlo nepodívá, nechte auto opravit a fakturu pošlete k proplacení správci komunikace. 
  • Díly, které byly měněny nevyhazujte, ale nechte pro případnou expertízu.

Určitě je dobré zavolat policii, i když si myslíte, že škoda nebude vysoká. Policejní protokol má větší váhu, některé pojišťovny ho mohou vyžadovat k tomu, aby vůbec poskytly plnění. A navíc policie nahlásí výtluk správci komunikace, který by ho měl rychle označit a posléze opravit, aby nedošlo k dalším poškozením.

Bohužel musíte počítat s tím, že pojišťovny neuhradí každou škodu. "Poškozený řidič motorového vozidla musí prokázat, že pro něj závada technického stavu vozovky byla neočekávatelná a nepředvídatelná a zároveň, že závada ve větší míře vybočuje svým rozsahem z technického stavu okolní vozovky," upozorňuje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

"Plnění neposkytneme, pokud vlastník vozovky poškození viditelně označil, v případě delšího úseku poškozeného (hrbolatého) povrchu vozovku označil značkou se sníženou rychlostí nebo upozorňující na nerovnost vozovky," doplňuje Milan Káňa z Kooperativy.

"Upozorňuji však, že odpovědnostní pojistka kryje správce komunikace pouze v případě, kdy něco zanedbá. Klasické výtluky po zimě, které může správce komunikace opravovat až to dovolí klimatické podmínky, do této kategorie nespadají. Ne každé setkání auta s výmolem proto automaticky znamená pojistnou událost řešitelnou odpovědnostním pojištěním tohoto typu," dodává Jan Marek z České pojišťovny.

Když nejste spokojeni s vyřízením škody

Na to, co dělat, když máte pocit, že likvidace škody neproběhla tak, jak jste si představovali, jsme se zeptali zástupce sdružení Pomoc poškozeným Lukáše Fládra.

S jakými problémy se na vás lidi nejvíc obracejí?
Řada lidí neví, na co má vůbec nárok, případně netuší jak jej prokázat. Nejvíce problémů se točí kolem dopravních nehod.

Co třeba?
Na sdružení se obrátila žena, která před měsícem vjela do výtluku v zatáčce jednoho z pražských tunelů. Vzhledem ke změně světelných podmínek při vjezdu do tunelu a hustotě provozu (vozidla jela souběžně ve dvou pruzích) zahlédla výtluk na poslední chvíli. Neměla už šanci zareagovat, vjela do něj, prorazila si pneumatiku a ohnula disk na levém předním kole. Na místo zavolala policii, auto nechala odtáhnout do servisu, ale dál nevěděla, na kom má vymáhat náhradu škody. Poradili jsme jí, aby se obrátila na Technickou správu komunikací hlavního města Prahy, která vše nahlásí své pojišťovně. Pak už jen do servisu přišel technik od pojišťovny a po skončení šetření pojišťovna vyplatila pojistné plnění. Paní tak dostala zaplacený odtah i opravu.

Jak zjistím, jestli má správce komunikace odpovědnostní pojištění a co mám dělat, když ne?
Myslím, že všichni správci jsou pojištění. To vy ale zjišťovat nemusíte, škodu mu nahlašte v každém případě, odpovědný je on. A on to pak vyřizuje se svojí pojišťovnou. Vy jako poškozený nejste v žádném smluvním vztahu se správcovou pojišťovnou a nemáte ani přímý nárok na plnění (tedy nemůžete se soudit přímo s pojišťovnou správce).

Pojišťovny tvrdí, že klasické výtluky po zimě, které může správce komunikace opravovat až to dovolí klimatické podmínky, do kategorie odpovědnostní pojistky nespadají. Co vy na to?
Výtluky by měly být alespoň označeny. Pokud jsou, je domáhání jakékoliv náhrady velice obtížné. Ale ono se to řeší individuálně, i pokud označené nejsou. Vždy záleží na konkrétních okolnostech (porušení právní povinnosti na straně vlastníka/správce) a možnostech poškozeného se výtluku vyhnout.

Co když správce komunikace nárok na odškodnění neuzná?
Správcova pojišťovna poskytne plnění v případě, kdy správce za škodu odpovídá. Pokud se odpovědný necítí, nebude jeho pojišťovna plnit a pravděpodobně s poškozenými řidiči ani nebude jednat. Pokud správce nárok neuzná, nezbude než se svého domáhat u soudu.

  • Nejčtenější

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

Svou kulturu má každá firma. Co ji ale kazí a jak vytvářet tu zdravou

13. května 2024

Odpovídající firemní kultura není jen vizitkou managementu, ale i důležitým nástrojem řízení....

KVÍZ: Fix and flip nebo wholesaling? Vyznáte se ve světě realitních investic?

12. května 2024

Nemovitosti mohou představovat atraktivní investiční příležitost. Ať už jde o hledání stabilního...

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...