Povinné ručení: Zdražíme, hrozí pojišťovny. Ceny však drží dole

aktualizováno 
Pojišťovny ve statistikách ukazují, že z každé stokoruny, kterou přijmou za povinné ručení, vyplatí na krytí škod 100 korun a 80 haléřů. Bez rezerv, jež tvořily v uplynulých letech, by byly v minusu.
Dobrým řidičům povinné ručení stoupá nejvýš o desetikoruny za rok. Ilustrační snímek

Dobrým řidičům povinné ručení stoupá nejvýš o desetikoruny za rok. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny nechtějí zdražovat a riskovat, že přijdou o klienty, na druhou stranu by nerady prodělávaly. "Nelze dlouhodobě provozovat takové pojištění, jehož celková bilance do budoucna nezajišťuje jistotu pokrytí všech závazků, a to především u škod na zdraví, které bývají ty nejvyšší a zároveň společensky nejzávažnější," vysvětluje Tomáš Zavoral z České pojišťovny a dodává, že své sazby pro letošní rok Česká pojišťovna nastavila tak, aby byla schopna dostát i v budoucnu stále rostoucím závazkům, které z povinného ručení plynou. V průměru je to zvýšení asi o tři procenta. Výjimkou mohou být hodně rizikové skupiny řidičů, u nichž je nutné brát v úvahu jejich vysoký škodní průběh.

Rizikoví řidiči si výrazně připlatí

Některé pojišťovny se rizikových klientů zbavují poměrně radikálně. Začaly u profesionálů: povinné ručení u nich výrazně zdražuje taxislužbám či autoškolám. Třeba u pojišťovny Slavia pojistíte fabii za 1 750 korun, jako taxislužba však za stejné auto zaplatíte přes 28 000 korun ročně.

Nepřehlédněte

Porovnejte si nabídky povinného ručení.
Všechny údaje i objednávku můžete vyplnit online na FINmarket.cz.

Další ohroženou skupinou jsou řidiči škodiči, kteří opakovaně způsobili dopravní nehodu. Renata Čapková z ČPP zdůrazňuje: "Letos u této kategorie řidičů očekáváme navýšení pojistného v řádech jednotek procent."

O zdražení zatím neuvažují Hasičská vzájemná pojišťovna a Wüstenrot. Ostatní buď mírné navýšení cen připouštějí, nebo se odpovědi na otázku vyhýbají.

Cenu dokážete usmlouvat, malus už však nezapřete

Jan Žalčík ze serveru Srovnávač.cz však říká: "I tam, kde šly sazebníkové ceny nahoru, lze získat dobrou taxu, a to díky obchodním slevám. Paradoxně pak stejné auto pojistíte u téže pojišťovny za různé peníze." Záleží třeba i na tom, kolika peněz z provize se vzdá prodejce.

Podle něj pojišťovny také zpřísnily posuzování klientů, se kterými uzavírají smlouvu. Ještě donedávna prý bylo možné šikovnou formulací v sepisovaném dokumentu uniknout malusu (přirážka za nehodu, kterou člověk způsobil v minulosti), dnes si pojišťovny vše důsledně hlídají. Což ostatně potvrzují i ony samy.

Tomáš Suchý z FINmarket.cz poznamenává: "Když se klientovi pojišťovny při výročí smlouvy něco nezamlouvá, není nic jednoduššího, než se podívat na on-line srovnání a ujistit se o výhodnosti předkládané nabídky. Na porovnávačích lze sjednat nejen samotné povinné ručení, ale i různá připojištění. Dle statistik více než 80 procent řidičů skutečně své náklady na pojistné sníží a přitom si zachová rozsah pojistného krytí."

Novela zákona: tři procenta odevzdají pojišťovny státu

Situace na trhu s povinným ručením by měla být v budoucnu ještě složitější. Stoupají náklady na odškodnění zdravotních následků.

Navíc v příštím roce vstoupí v platnost nový občanský zákoník a plnění za zdravotní škody přestane být limitované. Nově bude věcí dohody nebo soudního rozhodnutí. A předpokládá se, že náklady porostou dál.

Jiná věc, která by mohla prodražit pojistné, je projednávaná novela zákona o pojišťovnictví, kvůli níž by měly pojišťovny v budoucnu odvádět tři procenta pojistného z povinného ručení státu, jenž by je rozděloval na financování hasičů.

NovinkyCo nachystaly pojišťovny na jaro

 • Allianz - Nabídka pro řidiče starších vozů s hodnotou do 100 000 korun – možnost připojištění odcizení auta za 500 až 600 korun ročně. Pro klienty Allianz pojišťovny či penzijního fondu na rok zdarma.
  Pojišťovna zařadila do své aplikace pro chytré telefony a tablety interaktivní hru Škola smyku. Lidé s ní mohou trénovat situace, kterým musí motoristé v provozu čelit: smyky, překážky na silnici, mokrý nebo namrzlý povrch...
  Každý měsíc si tři nejlepší hráči Školy smyku mohou zlevnit sazbu svého povinného ručení až o polovinu.
 • Axa - Chystají připojištění střetu se zvěří, živelních nebezpečí a přímé likvidace. Plánují uvést na trh v druhé polovině roku.
 • Česká pojišťovna - V poslední verzi aplikace pro chytré telefony nabízí inovované funkce pro nahlášení škody včetně možnosti praktického vyhledávání smluvních servisů.
  Povinné ručení Premium i pro případy, kdy řidič škodu nezpůsobí někomu jinému, ale má ji na vlastním vozidle (odcizení, kroupy, spadlé větve, střet se zvěří...). Toto pojištění motoristé získají s garancí ceny na tři roky, asistenční službou, úrazovým pojištěním pro celou posádku či chytrým telefonem s aplikací Pojišťovna v ceně.
 • ČPP - V jarní kampani získají řidiči, kteří si u ČPP pojistí auto, bezplatné pojištění přívěsného vozíku nebo malého motocyklu, úrazové pojištění řidiče a cestovní pojištění na jeden rok. Navíc obdrží voucher v hodnotě až 750 korun na majetkové nebo úrazové pojištění.
  V havarijním pojištění nově snižují bonus jen tehdy, pokud pojistná událost vznikla z rizika havárie, tedy z takového, které může řidič nejvíce ovlivnit.
  S ohledem na majitele starších vozidel rozšířila ČPP nabídku havarijního pojištění o možnost opravy auta ve smluvním servisu ČPP s použitím stejně kvalitních nových náhradních dílů, aniž by bylo pojistné plnění jakkoliv kráceno.
 • ČSOB Pojišťovna - Připravuje nové úrazové pojištění pro řidiče, detaily zatím nejsou rozhodnuty.
 • Generali - Započítávají bezeškodní měsíce i řidičům, kteří jezdili například s firemním vozem a nemají vlastní bonus.
  Pro klienty s novou smlouvou na dobu neurčitou Grand karta Benzina na nákup pohonných hmot v hodnotě 500 korun.
  K povinnému ručení lze za 333 korun připojistit krytí škod způsobených přírodními živly a za 89 korun škody způsobené zvířetem na zaparkovaném vozidle.
  Pro majitele starších vozidel (6-20 let) havarijní pojištění Retro. Limity pojistných plnění jsou stanoveny na 50, 75, 100, 125, 150, 175 a 200 tisíc korun. Spoluúčast je nižší, než je u klasického havarijního pojištění obvyklé. V případě uplatnění škody je ve výši 1 %, minimálně však 3 000 korun. Likvidace pojistné události probíhá ve zrychleném režimu.
 • Hasičská vzájemná pojišťovna - Nabízí nový pojistný produkt Autopojištění, který kombinuje povinné ručení s havarijním pojištěním a množstvím různých připojištění. Asistenční služba je k tomu zdarma.
 • Kooperativa - Připojištění NA100Pro Start (přímá likvidace od Kooperativy, připojištění živelních událostí) si za 1 440 korun za rok mohou přikoupit i ti, kdo mají povinné ručení u jiných pojišťoven.
  Nově nabízí připojištění všech skel na vozidle – dosud to šlo jen u čelního skla. Pojištění střetu se zvěří za 372 korun za rok či střetu se zvěří + poškození zaparkovaného vozidla zvěří (například překousané kabely) celkem za 432 korun ročně.
 • Triglav - Rozdělili povinné ručení do dvou variant – Triglav Basic a pro náročné klienty Triglav Exclusive. První, cenově příznivá verze obsahuje limity plnění 35 milionů korun pro škodu na majetku a škodu na zdraví.
  Samozřejmostí jsou základní asistenční služby. Varianta Triglav Exclusive pak rozšiřuje pojistné limity na dvojnásobek a zahrnuje i střet se zvěří, poruchy či úrazové pojištění řidiče.
 • Uniqa - Do povinného ručení zahrnuli pojištění střetu se zvířetem, ochranu proti odcizení či živelní škodě – přídavné krytí si klient může vybrat.
  Speciální pojistka pro vozy Hyundai – nulová spoluúčast u havarijního pojištění při opravě v autorizovaném servisu a povinné ručení zdarma. Pojistku je třeba pořídit u Hyundai.
 • Wüstenrot - Zavedli možnost vypovězení pojistné smlouvy kdykoli, i mimo její výročí.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Další z rubriky

Co si ohlídat, abyste netratili, když na dovolenou vyrazíte autem

ilustrační snímek

Dopravní nehoda, ale i porucha vozu je stresovou situací. Vyřešit ji lze přesto komfortně. Stačí zavolat asistenční...

Řada Čechů si neumí vybrat cestovní pojistku, aby skutečně fungovala

Ilustrační snímek

Většina Čechů, kteří vyrazí na dovolenou za hranice, je už zvyklá sjednat si cestovní pojistku. U dlouhodobých pobytů...

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ZÁKAZNICKÉHO SERVISU S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz