Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tipy, jak využít cestovní pojištění, když máte v cizině problém

Ať už jedete na dovolenou kamkoli a na jakkoli dlouho, měli byste si uzavřít cestovní pojištění. Vzhledem k ceně zájezdu je levné a za ten pocit klidu stojí. Existují však i situace, kdy problém máte, pojištěni jste a ve výsledku vám to není nic platné.
Když budete provozovat běžnou turistiku, stačí většinou základní pojištění. Na vysokohorské túry se musíte u některých pojišťoven zvlášť připojistit. Ilustrační snímek

Když budete provozovat běžnou turistiku, stačí většinou základní pojištění. Na vysokohorské túry se musíte u některých pojišťoven zvlášť připojistit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud vyrazíte na nákupy jen pár kilometrů za hranice, obvykle neřešíte žádné cestovní pojištění. Spolehnete se prostě na kartičku zdravotní pojišťovny, a budete proto kdekoli v Evropské unii ošetřeni stejně jako tamní občané. Jenže i to má své podmínky.

Modrá kartička problémy spíš přidělá

První podmínkou je, že se necháte ošetřit ve smluvním zařízení. V přímořských oblastech s jejich vyhledáním nebudete mít problém, ale málo je jich třeba v oblasti Alp. V posledních týdnech byly problémy s ošetřením i ve Španělsku či Řecku. "U moře byste si měli dát pozor především na takzvané hotelové lékaře, ti často nemají smlouvu u veřejného zdravotního systému," upozorňuje Ladislav Švec z Centra mezistátních úhrad.

Stačí platební karta?

  • Cestovní pojištění bývá též součástí služeb platební karty. Pokud však nemáte luxusnější variantu karty, nemusí být dostatečné.
  • Zjistěte si limity pojistného plnění a zvažte, zda stačí.
  • Zapište si číslo, kam telefonovat v případě nemoci či úrazu.

Využijte slevu

  • Mladí lidé do 26 let, kteří mají mezinárodní slevovou kartu ISIC, si mohou pořídit cestovní pojištění za 200 až 400 korun ročně. Pojistná částka je přitom na léčebné výlohy až čtyři miliony korun.
  • Pojištění platí na jednotlivé cesty trvající až 45 dní po celém světě (pojistka až na dobu 16 měsíců).

Předností je, že limity jsou v podstatě neomezené, nevýhodou, že byste měli počítat se spoluúčastí. Například v Chorvatsku u nemocniční péče vychází minimálně na 100 kun za den, což je přibližně 350 korun. Informace o výši spoluúčasti pro konkrétní zemi najdete na stránkách www.cmu.cz.

Hlavní nevýhoda veřejného zdravotního systému je v omezených asistenčních službách. I proto se vyplatí koupit si před cestou komerční cestovní pojištění. Za cenu kolem 20 korun na den tak získáte službu, která vám kromě lékařského ošetření zajistí i pohodlí. V případě zdravotní komplikace zavoláte asistenční službě, ta vás nasměruje do správného zdravotnického zařízení, v případě, že léčba bude nákladná, složí za vás finanční záruku, pomůže vám s překladem, zajistí a financuje mnohdy komplikovanou cestu domů.

To vše v ideálním případě. Jenže co když:

... jste extrémně sportovali

Dovolená je čas sportu a pojišťovny s tím částečně počítají. Když si půjdete zaběhat, projet se na kole či zahrát tenis a zraníte se při tom, s proplacením léčebných výloh ani s dalšími službami problém nebude. Jestliže však během bude mezinárodní maraton, z tenisu se vyklube veřejně organizovaný turnaj a ještě k tomu přidáte třeba paragliding, snadno se dostanete do oblasti výluk. Sem patří všechny adrenalinové sporty. Ale už když se vydáte na několikadenní výlet na kolech se stanem a spacákem, u Adrie a Kooperativy byste se měli připojistit jako aktivní sportovci.

Zajímavou nabídku, která se netýká pojištění léčebných výloh, ale klasického pojištění úrazu, přináší Uniqa. Můžete se pojistit spontánně - jste na dovolené a chcete vyzkoušet nějaký adrenalinový sport. On-line k cestovnímu pojištění přiobjednáte a zaplatíte úrazovou pojistku a celý následující den jste pojištěni. Například denní sazba pojištění pro windsurfing je 50 korun, pojistná částka na smrt či trvalé následky úrazu 250 tisíc, nemocniční odškodné 250 korun denně. Podobnou službu nabízí i Pojišťovna České spořitelny jako připojištění k životní pojistce.

... jste pod vlivem

Posezení nad sklenkou vína či něčeho ostřejšího většinou patří k dovolené. A to je z hlediska pojištění dost velká komplikace. Všechny pojišťovny bez výjimky mají totiž alkohol ve výlukách. "Podle pojistných podmínek bychom nemuseli plnit, v praxi však přihlížíme k tomu, do jaké míry měl alkohol vliv na situaci," vysvětluje Kateřina Bílá z pojišťovny Wüstenrot. K jedné dvěma skleničkám se nehledí, ale pokud se v lékařské zprávě objeví, pacient byl opilý, pojišťovna plnění odmítne téměř vždy, nebo bude požadovat spoluúčast.

... už jste nemocní

Pokud se léčíte například s vysokým krevním tlakem a v cizině si zlomíte nohu, pojišťovna vše zvládne bez problémů. Jestliže vás však postihne infarkt, bude to komplikovanější případ a jednání s pojišťovnou bude náročnější. U chronických nemocí je třeba, abyste v posledním roce neměli problémy. "Věc se však vždy posuzuje individuálně," zdůrazňuje Jana Ježková, lékařka asistenční služby Europ Assistance.

Podobně je to při těhotenství - pojišťovny podepisují smlouvy s ženami do sedmého měsíce gravidity. Bez problémů plní nesouvisící nemoci a úrazy.

Co klienti zkoušejí a pojišťovny neproplatí

Profesionální ztráceč: Rodina odletěla na dovolenou, po příletu žena s dětmi vyzvedly zavazadla, muž chvíli počkal na letišti a pak nahlásil jejich ztrátu. Udělali to několikrát v různých destinacích. (Allianz)

Falšovaný důchodce: Podnikavý penzista falšoval doklady o ošetření z různých zemí Evropy. Kopie byly dokonalé, laikem nerozpoznatelné od originálů. Při každém zájezdu pak uplatnil léčebné výlohy, které ve skutečnosti nikdy nebyly vynaloženy. Důchodce připravil pojišťovny téměř o dva miliony korun, než se na to přišlo. (ČPP)

Zbytečný risk: Klienti nahlásili poranění krčních obratlů vinou malého množství vody v bazénu. Při šetření se však ukázalo, že do hotelového bazénu skákali z balkonu ve třetím patře. (ERV)

Výhodou pro klienty je to, že pojistky se mohou kombinovat. Když zjistíte, že ta komerční nestačí, stále ještě můžete vytáhnout kartu zdravotní pojišťovny.

Nepřehlédněte

Porovnejte si přehledně nabídky cestovního pojištění.
Pomocí on-line kalkulačky si snadno spočítáte cenu i sjednáte smlouvu.

Cestovní pojištění sjednáte snadno přes internet. Kromě přímých serverů pojišťoven můžete využít porovnávače cen, jako je například ten na FINmarket.cz. Zadáte základní údaje o sobě a o své cestě a získáte přehled nabízeného pojištění. Pozor, liší se nejen výslednou cenou, ale zejména pojistnými podmínkami - tím hlavním, na co byste měli hledět, je celková částka léčebných výloh. Zejména mimo Evropu je limit do 1,5 milionu korun nedostatečný. Některé pojišťovny srovnávačů cíleně využívají, nabídky jiných v nich však chybí - patří mezi ně například Kooperativa či Česká podnikatelská pojišťovna.

I když do ciziny vyrazíte pojištěni, přečtěte si pár tipů jak se chovat, abyste si zbytečně nepřidělávali starosti.

1 Hned volejte asistenční službu

Podvrtli jste si nohu, necháte se zavézt do nemocnice, zaplatíte na místě a až pak budete řešit věci s pojišťovnou. Tak to nedělejte.

Kontaktujte asistenční službu své pojišťovny. Požádejte o zpětné volání a domluvte se, kam máte zajít. Zaprvé mají pojišťovny s některými nemocnicemi smlouvy (a jednání tam bude vstřícnější), zadruhé asistenční centrály nemocnice pečlivě hodnotí a smlouvy sjednávají nejen podle ceny, ale i podle úrovně služeb (to platí zejména v exotických oblastech). Asistenční služba je neocenitelná ve chvíli, kdy je mezi vámi a zdravotníky jazyková bariéra.

2 Mějte alespoň nějakou hotovost

Je sice běžné platit kartou, ale ve zdravotnictví byste mohli pohořet. Drobná ošetření v zahraničních ordinacích budete hradit v hotovosti a je dobré nechat si nějaké peníze do poslední chvíle.

3 Nevydávejte cestovní doklady jako zástavu

Cestovní doklady ukažte, ale nedávejte je z ruky. A to ani přímo ve zdravotnických zařízeních. Asistenční služby registrují případy, kdy se pacient stal rukojmím - bez dokladů prostě nemůže vstát a odejít.

4 Vezměte si léky do rezervy

Nezapomeňte na dostatek léků pro urgentní situace (nejčastější bolest hlavy, průjem, odřeniny) i pro chronická onemocnění. Léky si rozdělte na několik míst - předejdete tak situaci, kdy všechny budou v kufru, který skončil na jiném letišti než vy. Léčivo nepřesypávejte do cestovních pytlíčků, ale nechte je v originálních krabičkách, usnadníte tak případnou zdravotní péči.

Léky, které užíváte pravidelně, je dobré mít s sebou ve větším množství. Nikdy nevíte, kdy budou stávkovat dopravci, objeví se mrak sopečného popílku nebo neodletíte kvůli zranění. A shánět na místě potřebné pilulky je zbytečná komplikace. Pokud jste chronicky nemocní, sepište v krátkosti diagnózu a kartičku přidejte k cestovním dokladům.

5 Nezapomeňte nabíječku a adaptér k telefonu

Bez mobilu většina lidí nedá ani ránu a na dovolené to platí také. Moderní chytré telefony mají jednu nevýhodu - téměř každý den musíte dobíjet. Zásuvky jsou k dispozici i ve většině kempů, problém však může nastat, když zapomenete nabíječku...

Jestliže vám telefon "klekne" v nevhodném okamžiku, například když se vám udělá zle, nepropadejte panice. Asistenční služba zavolá zpět na číslo, které jí sdělíte, takže lze o pomoc požádat kohokoli.

6 Nahlaste, kam jedete

Zejména když do ciziny vyrážíte bez cestovní kanceláře, je užitečné registrovat se v systému DROZD (dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí), který je spravován ministerstvem zahraničních věcí. Cestovatel uvede informace o sobě a spolucestujících, o místě a době pobytu, určí kontaktní osoby v Česku a přidá informace o svém cestovním pojištění.

  • Nejčtenější

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Otestujte se, jak jste připraveni

23. června 2024

Letní prázdniny a plážové radovánky se blíží. Vysněná a dlouho plánovaná dovolená ale nemusí...

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

Dovolenou může direktivně nařídit zaměstnavatel. Praxe je ale jiná

21. června 2024

Léto je za dveřmi a s ním doba dovolených. Aspoň na krátkou chce vyrazit většina zaměstnanců –...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...