Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čtvrtý letošní měsíc investory nezklamal. Právě naopak

Celosvětově klesající inflace tlumila v dubnu na trzích strach z dalšího prudkého zpřísňování měnových politik ze strany centrálních bank. Výsledkem je zvýšení hodnoty majetky v podílových fondech. Investoři v dubnu dál poptávali kvalitní dluhopisy se současnými vyššími výnosy a jejich ceny rostly. A to pomohlo ke kladné výkonnosti dluhopisovým fondům.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Posílily i české státní dluhopisy navzdory rekordnímu 200miliardovému deficitu státního rozpočtu za první čtyři měsíce roku. Důvodem bude pravděpodobně prudký pokles inflace z lednových 17,5 procenta na březnových 15 procent,“ říká hlavní ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Pozitivní náladě českých investorů pomohlo i to, že hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí mírně o 0,1 procenta zvýšil a ekonomika tak překvapivě rychle vyskočila z recese, kterou prošla ve druhé polovině loňského roku. Pozitivní zprávou je i nadále nízká míra nezaměstnanosti.

Udržitelné investování se stalo trendem, říká investiční analytik

„Převaha nákupních pokynů byla zřejmá i na růstu indexu české burzy PX, která je skoro o 18 procent výše než na počátku roku,“ doplňuje Mašát.

Nejen tato data začala tlačit na Českou národní banku (ČNB), aby částečně přehodnotila svůj přístup k tlumení ekonomiky. Olej do ohně navíc přilila i ostrá výměna názorů mezi guvernérem ČNB Alešem Michlem a premiérem Petr Fialou, kdo má teď větší páky na zkrocení inflace.

„I přes pokles inflace a více než 10 měsíců stability základní úrokové sazby na 7 procentech bylo poslední zasedání bankovní rady více dramatické a pro stabilitu sazeb hlasovali jen 4 členové ze 7, kdežto 3 bylo pro zvýšení základní sazby,“ dodává Mašát.

ČNB nechala úrok na sedmi procentech. Sazby nemění už skoro rok

Těsné hlasování podle něj částečně rozkolísalo dluhopisové trhy, kde se hlavně výnosy kratších dluhopisů zvýšily.

Ceny akcií umazávají loňské ztráty

Akciové indexy jak v USA, tak v Evropě pokračovaly v cestě nahoru. Absence negativních zpráv byla znát a ceny akcií se s minimální volatilitou posouvaly výše. Evropské akcie jsou po dlouhé době letos hitem a mají za sebou již solidní 15procentní zhodnocení.

„Na druhé straně utahování měnových politik ještě neskončilo. Zpřísnění měnové politiky o 0,25 procenta jsme se počátkem května dočkali jak od amerického FED, tak Evropské centrální banky. Vysoké úroky, které škrtí firmy i spotřebitele, budou více a déle negativně ovlivňovat ziskovost,“ zdůrazňuje rizika Mašát.

A co říká dubnový Partners index podílových fondů? Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v dubnu okolo +0,9 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o 0,4 procenta.

Výkonnosti akciových fondů (v %)
31. 4. 2023dubenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK0,95,40,433,331,989,138
PIF-SPEC1,85,22,110,910,933,214
  • PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  • PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci nárůst o 1,8 procenta a za rok jsou výše o 2,1 procenta. Důvodem lepšího dubnového výkonu specifických akciových fondů je prudké posílení akcií ve středoevropském regionu, částečně i kvůli posilování lokálních měn.

Dluhopisové fondy si užívají vyšší výnosy

Nejistota vyvolaná krachem několika menších amerických bank se velice rychle uklidnila. Dodatečná likvidita, kterou poskytla americká centrální banka, ruku v ruce s nižšími inflačními čísly zvýšily poptávku po dlouhodobých dluhopisech.

„Tento trend se přelil i do českého trhu státních dluhopisů, kde ke zhodnocení investic klientům vedle vysokého úroku přispěl i růst cen dluhopisů,“ uvádí Mašát.

Honba konzervativních investorů za vyššími výnosy se přelila do růstu hodnoty kvalitních dluhopisových fondů. Jejich průměrná cena za duben podle Partners Indexu vzrostla o 0,6 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou fondy o solidních 3,6 výše.

Výkonnosti dluhopisových fondů (v %)
31. 4. 2023dubenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH0,62,63,6-0,60,93,119
PIF-HY0,52,30,97,33,320,422
  • PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  • PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Negativní nálada ohledně vysokých nákladů na úvěry posunula rizikové přirážky mírně výše a ani všeobecný pokles výnosů nepomohl rizikovým dluhopisům přebít výkonnost státních dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně o 0,5 procenta. Meziročně jsou výše o zanedbatelných 0,9 procenta.

„Rizikové dluhopisy mají nyní těžší období díky vyšším nákladům na kapitál a dodatečné financování firem skrze úvěry. To snižuje jejich ziskové marže a schopnost splácet dluhy. Právě zde se v první řadě začíná projevovat efekt vysokých sazeb nastavených centrálními bankami,“ vysvětluje Mašát.

Smíšené fondy se také posunuly výše

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly pozitivní výkonnost. Jejich průměrná hodnota rostla meziměsíčně o 0,5 procenta a od počátku roku jsou 3,4 procenta v zisku.

Výkonnost smíšených fondů (v %)
31. 4. 2023dubenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX0,53,40.910,56,820,753

A navíc – ČNB sice posledním hlasováním připravila konzervativním investorům několik nejistot ohledně budoucího vývoje sazeb, a to hlavně směrem nahoru. Přesto platí, že čím vyšší výnosy, tím lepší a tím déle si současní konzervativní investoři užijí budoucí zhodnocení dluhopisů, jež jsou klíčovou složkou smíšených fondů.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Otestujte se, jak jste připraveni

23. června 2024

Letní prázdniny a plážové radovánky se blíží. Vysněná a dlouho plánovaná dovolená ale nemusí...

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

Dovolenou může direktivně nařídit zaměstnavatel. Praxe je ale jiná

21. června 2024

Léto je za dveřmi a s ním doba dovolených. Aspoň na krátkou chce vyrazit většina zaměstnanců –...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...