Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zdražování neničí jen úspory, ale i vztahy a duševní zdraví

Zdražování nedopadá jen na rozpočty domácností, ale i na partnerské vztahy. Napjaté rozpočty vyvolávají hádky v rodinách a se slovy „nemám“ a „nemůžu“ se těžko smiřují i děti. Zhoršující se životní úroveň se podepisuje i na psychickém zdraví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Meziročně o více než třetinu zaplatí čeští spotřebitelé za mouku, mléko, rýži, vepřové a drůbeží maso, oleje i ostatní tuky. O více než polovinu v obchodech podražila vejce, cukr a v posledních týdnech se stává finančně nedostupná rovněž zelenina. K tomu některým domácnostem násobně vzrostly náklady na bydlení.

Spotřebitelské ceny v únoru meziročně stouply o 16,7 procenta, to je v meziměsíčním porovnání zpomalení o 0,8 procenta, zdražování základních potravin ale pokračuje,“ shrnuje vývoj inflace finanční poradkyně skupiny Partners Dana Chňoupková Míchalová.

Mnohé české domácnosti se podle ní s déle než ročním zdražováním potravin, energií i služeb vyrovnávají těžko. Postupně vyčerpávají finanční rezervy, omezují zbytné výdaje a dostávají se často do situací, kdy už nemají kam sáhnout.

Praktické tipy, jak si udržet v roce 2023 vyrovnaný domácí rozpočet

Lidé už si dnes ale dobře uvědomují rizika, která přináší spotřebitelské úvěry a rychlé půjčky a dobře dělají, když se jim i v těchto těžkých časech vyhýbají,“ říká s tím, že zatím podle dat bankovních registrů nedochází k žádným výrazným výkyvům v počtu nesplácených půjček a hypotečních úvěrů.

Tlak na výdaje se podepisuje i na zdraví

Měsíce trvající zdražování nepřináší pouze prázdnější peněženky a nižší zůstatky na bankovních účtech, ale bohužel se v jeho důsledku zhoršuje i psychické zdraví lidí a partnerské vztahy.

Naše domácnost je poslední měsíce plná výčitek, když mi manžel stále častěji předhazuje, co s těmi penězi dělám. V rodině mám na starosti veškeré platby, nákupy potravin a vlastně i odkládání peněz stranou,“ popisuje rodinnou náladu paní Jana z Prahy a jak dodává, otázku peněz stále častěji řeší i se svými dětmi.

„Dvanáctiletá dcera dostává kapesné dvacet korun na týden, k tomu ji občas přidám na odpolední svačinu. Posledně mi řekla, že když si koupí v pekárně šáteček, tak naráz přijde o celé kapesné,“ vypráví.

Rodiny s dětmi pocítily zdražení obědů ve školách. Komu stát přispěje?

Rodinný rozpočet dostává v posledních měsících hodně zabrat. Zneklidňuje ji, že manžela ani děti vůbec nezajímá, že žijí od výplaty k výplatě a nejsou schopni tvořit žádnou finanční rezervu.

„S manželem se bojím téma financí otevřít, nechce to slyšet, nechce to řešit. V posledních týdnech se v noci často probouzím ve strachu a obavách a přemýšlím, jak dlouho zdražování potrvá a jestli to vůbec zvládneme,“ popisuje své pocity paní Jana.

Podle jejích slov se z rodiny vytratila veškerá radost a běžné hovory „jen tak“. Namísto toho ji stále častěji přepadají úzkostné stavy, nevolnosti a pocity beznaděje. Kolegyně v práci ji dokonce nepřímo naznačila, aby vyhledala odbornou pomoc. Anebo si zašla alespoň pro léky na uklidnění a konečně se vyspala.

Lidí trpících depresí přibývá

Rozhodně by paní Jana nebyla první, na čí zdraví by se události posledních dvou let (covid, válka na Ukrajině, zdražování) podepsaly. Potvrzují to statistická data.

Podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP) se počet lidí, kteří kvůli neustupující depresi a opakujícím se úzkostným stavům vyhledali odbornou pomoc, za poslední dva roky ztrojnásobil. Depresí vyžadující trvalou psychiatrickou péči a léčbu v Česku trpí více než 700 tisíc lidí. Úzkostná porucha nebo deprese sužuje zhruba každou desátou ženu a asi šest mužů ze sta. Pacientů s duševními poruchami každý rok přibývá, navíc v posledních dvou letech rychleji.

„Trendy u spotřeby léků na depresi a úzkostné stavy jsou setrvale rostoucí s vyšším výskytem nemoci. Za posledních dvacet let se zvýšila spotřeba antidepresiv a anxiolytik šestinásobně,“ říká k tématu odbornice na zdravotní politiku SZP Ludmila Plšková.

Každý rok u nás roste spotřeba antidepresiv přibližně o pět procent. V posledních dvou letech, tedy v roce 2021 a 2022, ale nárůst pacientů užívajících uklidňující medikamenty zrychlil. V obou zmiňovaných letech jich přibylo vždy o sedm procent.

Nahodilé úvěry a rychlé půjčky raději ne

I současná situace, která tlačí na již tak napjaté rodinné rozpočty, má svá řešení. Pokud už nemohou rodiny více ubrat z měsíčních výdajů a nedaří se ani jinak zvyšovat příjmy, pak přichází na řadu další z opatření.

Například domácnosti s hypotečním úvěrem mohou banku požádat o rozložení splatnosti do více let. Tím dojde ke snížení měsíční splátky, v lepších časech není problém měsíční splátky vrátit na jejich původní výši.

„V případě finančních problémů je na místě vždy audit nutných výdajů a to i v oblasti finančních produktů,“ uzavírá Dana Chňoupková Míchalová.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

KOMENTÁŘ: Sendvičová generace je v obležení povinností. Jak z toho ven

21. května 2024

Přibližně milion Čechů denně bojuje s náročnou situací, kdy musí pečovat o své stárnoucí rodiče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

Advokát: Nehodu nezaviní, o všechna odškodnění se ale poškození nehlásí

23. května 2024

Škody při dopravních nehodách razantně narůstají, zvlášť na zdraví. Podle advokáta Zbyňka Drobiše...

Od plastových karet k mobilům a hodinkám. Kam směřuje placení budoucnosti

22. května 2024

Platební karty se u nás začaly používat v roce 1992. Od té doby výrazně vzrostl počet bankomatů i...

Daň z nemovitých věcí nabobtnala, lhůta pro zaplacení se blíží

22. května 2024

Letos si všichni vlastníci nemovitých věcí sáhnou hlouběji do kapsy. Proti loňskému roku zaplatí na...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...