Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Klesly vám příjmy? Řešením může být dočasné snížení stálých plateb

aktualizováno 
Omezení související s pandemií koronaviru trvají téměř měsíc. Řada lidí tak v těchto dnech musí upravit své rodinné rozpočty, protože jim prakticky ze dne na den klesly příjmy. Ušetřit se dá mimo jiné také dočasným snížením fixních nákladů, jako jsou splátky úvěrů, platby na penzijní spoření či životní pojištění či zálohy na energie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Současná situace ekonomicky dopadá na velkou část domácností. Dokládá to i průzkum, který v rámci projektu Život během pandemie provedla na přelomu března a dubna agentura PAQ Research, iniciativa IDEA AntiCovid a agentura NMS.

Podle tohoto průzkumu jistou redukci příjmů potvrzuje okolo poloviny domácností. Šestnáct procent dotázaných přišlo o polovinu svých původních příjmů, nebo i více. Jsou to výpadky příjmů u OSVČ, zkrácení úvazků a snížení platů u zaměstnanců (včetně těch, které se projeví v dubu), přechod na ošetřovné, výpadek příjmů z dohod o provedení práce (DPP), pronájmu a podobně.

S rezervami to přitom u velké části domácností není žádná sláva. Podle průzkumu má 38 procent domácností úspory, které by jim při výpadku příjmů vydržely maximálně měsíc.

Řadě lidí tak nezbývá než hledat, kde by se dalo uspořit. Alespoň dočasně, než se situace začne vracet k normálu. Možností se nabízí více.

Odklad splátek úvěrů a hypoték

Ještě během března začaly banky koronavirovou situací postiženým klientům umožňovat odklad splátek hypoték a dalších úvěrů, obvykle na tři měsíce. Pravidla si ale jednotlivé finanční instituce nastavovaly samy.

Praxi by mělo sjednotit moratorium na splátky úvěrů a hypoték, které schválila 1. dubna vláda. V těchto dnech se jím zabývá také Parlament, po schválení a nabytí účinnosti bude závazné pro všechny banky a nebankovní společnosti. Podle moratoria bude moc kdokoliv požádat o odklad splátek hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů, a to na tři měsíce nebo půl roku. Volba bude záležet na žadateli.

ČNB spěchá ekonomice na pomoc. Snížila úroky a je připravená pokračovat

Po dobu přerušení splácení se nebudou platit ani úroky, ani jistina a finanční společnosti si za tento úkon nebudou účtovat žádné poplatky. Dlužná částka se však i nadále bude úročit. Splátky i úroky tak samozřejmě vždy zaplatíte, pouze se placení přesune až na konec úvěru (adekvátně se prodlouží). 

Zájemci budou muset banku o odklad aktivně požádat. „Neexistuje automatický nárok, nestačí jen přestat dočasně splácet,“ zdůrazňuje Renáta Fialová, finanční ředitelka RE/MAX. Vždy je tak třeba vyplnit žádost. Většinou již nyní banky používají jen jednoduchý online formulář.

Dobrou zprávou je i to, že přerušení splácení úvěrů nepovede k negativnímu zápisu do registrů. Případné další žádosti o úvěru v budoucnu by tak odklad splátek zkomplikovat nikomu neměl.

Pozor ale! Na kreditní karty, kontokorenty, revolvingové úvěry a operativní leasingy se moratorium nevztahuje. V těchto případech je situaci potřeba řešit s finanční institucí individuálně.

Platby na penzijko lze bez problémů přerušit

Další položkou, na které lze dočasně ušetřit, jsou platby na penzijní spoření. Příspěvek je možné si libovolně snížit. Dokonce můžete platby přerušit úplně. „Žádné sankce za to nejsou, smlouva běží pořád dál,“ potvrzuje Jan Sedláček z Asociace penzijních společností. 

Samozřejmě to ale může mít vliv na výši státního příspěvku nebo daňový odpočet. Statní příspěvek totiž dostanete jen k částce zaslané za konkrétní měsíc. Pokud si tedy například za duben pošlete místo tisícikoruny jen 300 korun, připíše se vám místo 230 korun jen 90 korun státního příspěvku. A více nezískáte, ani kdybyste později peníze dorovnali. Naopak daňový odpočet je možné si uplatnit i v případě, že byste uložili celou částku třeba až v prosinci (maximální odpočet 24 000 korun je při měsíční úložce ve výši 3 000 korun).

Upravit lze i platby na životní pojištění

Snížit lze také pravidelně placené částky na životní pojištění. „Kdykoliv během trvání pojistné smlouvy je možné požádat o změnu pojistné částky, úpravu parametrů či vyloučení jednotlivých rizik nebo pojištěných osob na smlouvě, snížit pojistné na dožití,“ popisuje Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny. Úpravu smlouvy lze vrátit zpět, jakmile důvody pro snížení plateb pojistného pominou.

ČNB znovu snížila úrokové sazby, očekává silnou recesi

U kapitálového a investičního pojištění je možné platby dočasně přerušit i úplně. Podmínkou je ovšem dostatečná výše investiční složky pojištění (tedy kapitálového hodnoty nebo podílového účtu). Pojistné krytí se totiž strhává právě z té. „Výhodou je, že trvá pojistné krytí a není nutné platit pojistné,“ dodává Milan Káňa z Kooperativy. Pozor ale, v okamžiku, kdy dojde k vyčerpání rezervy, je nutné platbu pojistného obnovit. Jinak by došlo k zániku pojistné smlouvy.

V každém případě, je důležité vše s pojišťovnou řešit včas, ještě dříve, než se dostanete do zpoždění s platbou. „Pokud se klient dostane do tíživé situace, budeme se s ním vždy snažit najít řešení, které mu ji pomůže překlenout,“ uvedla Ivana Buriánková z Generali České pojišťovny.

Totéž potvrzují i další pojišťovny. Například u ČPP je možné se v případě složitější situace domluvit třeba na krátkodobém odložení platby pojistného, pomoci může i splátkový kalendář. „A kromě standardních nástrojů aktuálně pracujeme na jejich rozšíření, abychom klientům situaci ulehčili,“ dodává Káňa.

Lidem v potížích vychází vstříc i dodavatelé energií

S protikrizovými opatřeními přichází rovněž někteří dodavatelé energií. Společnost ČEZ Prodej umožňuje zákazníkům zasaženým epidemií covid-19 snížit zálohy na nulu, a to až na tři měsíce.

Není přitom třeba nikam chodit. „Zákazníci si zálohy mohou snížit pomocí internetové aplikace ČEZ ON-LINE na www.cezonline.cz, která funguje podobně jako internetové bankovnictví,“ popisuje Roman Gazdík z ČEZ. Další možností je využít bezplatnou telefonní linku. Pro zákazníky, kteří by se ocitli v potížích na delší dobu, poskytují (i standardně) bezúročné splátkové kalendáře. Rovněž nyní domácnosti s nedoplatky neodpojují.

ČNB zmírnila pravidla hypoték, postačí jen 10 procent vlastních peněz

Rovněž další dodavatel E.ON Energie oznámil, že v tomto vypjatém období nebude odpojovat domácnosti kvůli pohledávkám. „S velkou vstřícností postupujeme v odůvodněných případech i k případnému odkladu plateb či snížení záloh,“ uvedla Martina Slavíková z E.ON Energie. Dodává ale, že jinak budou pochopitelně přistupovat ke klientovi, který vždy pravidelně faktury platil, a teď se dostal do potíží, a jinak k tomu, jehož platební morálka byla již v minulosti zatížená neplacením závazků.

„Pro domácnosti jsme připraveni na základě individuálního posouzení nabídnout snížení tří měsíčních záloh až o padesát procent,“ potvrdil také Martin Chalupský z Innogy. V případě aktuální neschopnosti platit fakturu pak nabízí možnost bezplatného a bezúročného splátkového kalendáře.

Obdobnou cestou se vydala také společnost Bohemia Energy. Se zákazníky, kteří se kvůli koronavirovým opatřením dostanou do vážnějších finančních potíží, řeší vše individuálně. „Jestliže tuto skutečnost zákazník prokáže, výrazně zálohy snižujeme,“ říká Hana Novotná z Bohemia Energy. Vedle toho se zákazníky řeší i možnosti využití splátkového kalendáře nebo odklad splatnosti na nedoplatky z vyúčtovací faktury. Při posuzování jednotlivých případů berou – stejně jako ostatní dodavatelé, v potaz i dosavadní platební morálku zákazníků.

Revize domácího rozpočtu

Kromě těchto stálých plateb je určitě možné najít úspory i jinde. Je proto dobré si udělat podrobnou finanční bilanci. Dejte si dohromady příjmy a výdaje a zaneste si je do tabulky. „Usnadníte si tím jasné určení priorit a zbytných výdajů, které se dají vyškrtat či odložit,“ říká Tomáš Šťastný, finanční plánovač ze společnosti Sirius Finance. Možná budete překvapeni, za co všechno jste doposud utráceli.

Autor:
  • Nejčtenější

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

Peníze z brigády dal do cesty po Indii. Díky tomu úspěšně podniká

Je mu teprve pětadvacet, a přestože se mu v začátcích moc nedařilo, nevzdal se. Dnes už ho podnikání živí. Jak sám...

KOMENTÁŘ: Zájem o penzijní fondy roste. Jak je ale využít na maximum

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

Když chybí peníze v domácím rozpočtu: je rozumné vypovědět stavební spoření?

Premium Možná se vám v důsledku pandemie snížil příjem. A možná jste dokonce bez práce. O kolik přijdete, když zrušíte stavební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znalost cizích jazyků se počítá. Vyznáte se v certifikátech a zkouškách?

Snad v každém inzerátu na volné pracovní místo najdete požadavek na znalost cizího jazyka. Možná jste strávili pět let...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Jaké měsíční splátky jde kvůli finančním potížím odložit a jaké ne

I když kvůli uzavření obchodů a provozoven některé domácnosti peníze ušetřily, řada lidí má kvůli pandemii nižší příjmy...

Bojí se kvůli nákaze jít zpět do práce. Sankce však mohou být tvrdé

Premium Koronavirová epidemie uzavřela obrovské množství firem, tisíce lidí pracují z domova a mnozí pobírají jen část...

Zrušili vám let. Máte nárok na poukaz nebo na vrácení peněz?

Nejste příznivci klasických zájezdů s cestovkami, a tak jste si koupili jen letenky s tím, že dovolenou si naplánujete...

Chtěl sobě i ženě zajistit klidné stáří. Místo toho přišla rodina o dům

V manželství jsou majetek i dluhy společné. Tuto zákonnou úpravu ovšem mohou partneři svou dohodou změnit. Nejen před...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...