Nákup pro sebe zaplatil firemní kartou, může dostat okamžitou výpověď

Služební karty nejsou doménou už jen manažerů velkých zahraničních firem. Stále víc je používají i zaměstnanci malých a střední podniků. V Česku tak funguje už přes 1,5 milionu těchto karet. Pro některé zaměstnance jsou však lákadlem, jak si přilepšit do vlastní kapsy. Někteří však zneužijí kartu, aniž by si to uvědomili.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Pár takových případů jsme zaznamenali. Většinou se jednalo o to, že si zaměstnanec chtěl zakoupit něco pro soukromé účely,“ říká Patrik Madle, mluvčí ČSOB. Zároveň potvrzuje, že business platební karta je dnes nedílnou součástí každodenních podnikatelských činností.

„Firemní karty se využívají k hrazení nejrůznějších služebních výdajů – od kancelářských potřeb, přes IT či občerstvení. Používají se též na klasické výdaje spojené se služebními cestami, ať již v tuzemsku, tak v zahraničí. A třeba profesionální řidiči používají firemní karty pro platby za pohonné hmoty, na úhradu mýtného a dalších služebních výdajů,“ dodává Milan Řezníček, ředitel karetních produktů Raiffeisenbank.

Platby je třeba dělat uvážlivě

Zaměstnanci, kteří mají tyto služební karty k dispozici, by si ale měli vždy velmi dobře promyslet, co konkrétně firemní kartou platí. Pokud překročí povolenou hranici, kterou jim vedení firmy povolí, dojde totiž k závažnému porušení zákoníku práce. Takové jednání pak dává zaměstnavateli možnost propustit zaměstnance na hodinu. Přitom za zneužitím firemních peněz prostřednictvím služební karty nemusí být nutně úmyslná krádež.

Kolik je v ČR služebních karet

  • Mastercard: 552 988
  • Visa: 327 766
  • DC: 1 495
  • Ostatní: 625 141
  • Celkem: 1 507 390
    Zdroj: Sdružení pro bankovní karty

Řada zaměstnanců si to ale mnohdy vůbec neuvědomí a rázem se pohybuje na kritické hranici, která rozhoduje o tom, zda porušují své povinnosti vůči zaměstnavateli či nikoliv. 

Takovým příkladem může být platba firemní kartou za věci, které nesouvisí s náplní zaměstnání. I když by například zaměstnanec potřeboval zaplatit zboží v obchodě, použil u toho firemní kartu a ihned po návratu domů peníze vrátil, tak porušil zákoník práce. V tomto případě na straně zaměstnavatele stojí i soudy.

„Jestliže zaměstnanec použije firemní peníze bez schválení zaměstnavatele, tak se jedná zpravidla o závažné porušení zákoníku práce. Takové jednání pak zaměstnavateli umožňuje, aby se zaměstnancem ukončil pracovní poměr bez jakékoliv výpovědní lhůty, tedy okamžitě,“ říká advokát David Šupej z advokátní kanceláře SEDLAKOVA Legal.

Útok na majetek zaměstnavatele je navíc podle Šupeje jedním z nejzávažnějších jednání, kterého se může zaměstnanec vůči firmě dopustit. Alespoň tak to vnímá soud. V některých krajních případech se může jednat i o trestný čin, u kterého hrozí nepodmíněné odnětí svobody.

„Kartové transakce sledujeme průběžně na denní bázi. Zaměstnanci jsou na nevyúčtované transakce upozorňováni a v případě, že na upozornění nereagují, jsou tyto výdaje sraženy zaměstnanci ze mzdy. Při opakovaném laxním přístupu ze strany zaměstnance je pak iniciován proces odebrání karty,“ přibližuje Petra Bedečová, která se věnuje vypořádání transakcí služebními kartami v České spořitelně.

Blokace karty o víkendu včetně online plateb

Mnohé společnosti si zneužití firemních peněz a služebních karet pečlivě hlídají a snaží se co nejvíce těmto prohřeškům předcházet. „Některé firmy například blokují své karty od pátku do neděle, aby zaměstnanci peníze o víkendu třeba nepropili. Je běžné taky zrušení možnosti provádět internetové platby, nebo omezení výběrů z bankomatů jen do určitého limitu,“ říká Petr Herzmann, ředitel společnosti Fidoo, která firmám pomáhá s digitalizací financí včetně hlídání transakcí.

„V první řadě je ochrana na straně majitele účtu, tedy zaměstnavatele. Ten může určit výši týdenního limitu a na základě toho přístup do elektronického bankovnictví, kde může karty zaměstnanců dočasně blokovat nebo nastavit limit na nulu, do doby, než bude zaměstnanec kartu potřebovat. Zaměstnavatel si také může zobrazovat výpisy karetních transakcí všech držitelů těchto služebních platebních karet. Tím se svým způsobem i chrání před zneužitím ze strany zaměstnance,“ přibližuje Patrik Madle.

Jak dodává, ČSOB vyvinula rovněž bezplatnou aplikaci KontrolKa, kterou lze omezit zaměstnance tak, aby nemohl provádět určité transakce. „Zaměstnavatel prostřednictvím aplikace může zaměstnanci zakázat výběry z bankomatů, nebo mu umožnit, aby platil pouze u vybraných obchodníků například jen za jídlo, ubytování či dopravu a třeba jen na území Česka,“ přibližuje mluvčí.

Když se ochrana karty podcení

Některé firmy však ochranu služebních karet podceňují. „Nejčastěji zapomínají omezit některé služby pro internetové transakce, nebo podcení proces nastavení limitu na kartě,“ upozorňuje Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

„U jednoho z našich klientů jsme zaznamenali případ, kdy za jednu sobotní noc proběhlo dvanáct výběrů z bankomatů a sedm plateb v baru. Firemní karta měla totiž nastavené automatické dobíjení. Stačilo přitom, aby zaměstnavatel nechal zapnout upozornění na dobití a jednotlivé transakce,“ vysvětluje Petr Herzmann.

Jak dodává, společnost Fidoo prostřednictvím jednoho ze svých klientů řešila i trochu kuriózní zneužití firemní karty, kdy se jeden ze zaměstnanců snažil do služebních výdajů propašovat i předplatné na erotických webech. „Firmy, které zneužití karet dosud neřešily, se z negativních zkušeností většinou poučily a zavedly důsledná opatření.Máme povinnost sledovat chování karty, a pokud je transakce podezřelá nebo zacházení s ní vybočuje z rutiny, okamžitě kontaktujeme dotčenou firmu,“ poznamenává Herzmann.

Ke zneužití firemní platební karty přitom nemusí dojít pouze ze strany toho, komu byla taková karta svěřená. „Držitel karty někdy podcení fakt, že ji musí bezpečně používat stejně, jako svou osobní platební kartu. V praxi přitom dochází k situaci, kdy ji držitel firemní karty sdílí s kolegy, nebo si uloží platební údaje na neověřených internetových stránkách,“ uzavírá Petra Bedečová.

Autor:
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...