Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nákup pro sebe zaplatil firemní kartou, může dostat okamžitou výpověď

Služební karty nejsou doménou už jen manažerů velkých zahraničních firem. Stále víc je používají i zaměstnanci malých a střední podniků. V Česku tak funguje už přes 1,5 milionu těchto karet. Pro některé zaměstnance jsou však lákadlem, jak si přilepšit do vlastní kapsy. Někteří však zneužijí kartu, aniž by si to uvědomili.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Pár takových případů jsme zaznamenali. Většinou se jednalo o to, že si zaměstnanec chtěl zakoupit něco pro soukromé účely,“ říká Patrik Madle, mluvčí ČSOB. Zároveň potvrzuje, že business platební karta je dnes nedílnou součástí každodenních podnikatelských činností.

„Firemní karty se využívají k hrazení nejrůznějších služebních výdajů – od kancelářských potřeb, přes IT či občerstvení. Používají se též na klasické výdaje spojené se služebními cestami, ať již v tuzemsku, tak v zahraničí. A třeba profesionální řidiči používají firemní karty pro platby za pohonné hmoty, na úhradu mýtného a dalších služebních výdajů,“ dodává Milan Řezníček, ředitel karetních produktů Raiffeisenbank.

Platby je třeba dělat uvážlivě

Zaměstnanci, kteří mají tyto služební karty k dispozici, by si ale měli vždy velmi dobře promyslet, co konkrétně firemní kartou platí. Pokud překročí povolenou hranici, kterou jim vedení firmy povolí, dojde totiž k závažnému porušení zákoníku práce. Takové jednání pak dává zaměstnavateli možnost propustit zaměstnance na hodinu. Přitom za zneužitím firemních peněz prostřednictvím služební karty nemusí být nutně úmyslná krádež.

Kolik je v ČR služebních karet

  • Mastercard: 552 988
  • Visa: 327 766
  • DC: 1 495
  • Ostatní: 625 141
  • Celkem: 1 507 390
    Zdroj: Sdružení pro bankovní karty

Řada zaměstnanců si to ale mnohdy vůbec neuvědomí a rázem se pohybuje na kritické hranici, která rozhoduje o tom, zda porušují své povinnosti vůči zaměstnavateli či nikoliv. 

Takovým příkladem může být platba firemní kartou za věci, které nesouvisí s náplní zaměstnání. I když by například zaměstnanec potřeboval zaplatit zboží v obchodě, použil u toho firemní kartu a ihned po návratu domů peníze vrátil, tak porušil zákoník práce. V tomto případě na straně zaměstnavatele stojí i soudy.

„Jestliže zaměstnanec použije firemní peníze bez schválení zaměstnavatele, tak se jedná zpravidla o závažné porušení zákoníku práce. Takové jednání pak zaměstnavateli umožňuje, aby se zaměstnancem ukončil pracovní poměr bez jakékoliv výpovědní lhůty, tedy okamžitě,“ říká advokát David Šupej z advokátní kanceláře SEDLAKOVA Legal.

Útok na majetek zaměstnavatele je navíc podle Šupeje jedním z nejzávažnějších jednání, kterého se může zaměstnanec vůči firmě dopustit. Alespoň tak to vnímá soud. V některých krajních případech se může jednat i o trestný čin, u kterého hrozí nepodmíněné odnětí svobody.

„Kartové transakce sledujeme průběžně na denní bázi. Zaměstnanci jsou na nevyúčtované transakce upozorňováni a v případě, že na upozornění nereagují, jsou tyto výdaje sraženy zaměstnanci ze mzdy. Při opakovaném laxním přístupu ze strany zaměstnance je pak iniciován proces odebrání karty,“ přibližuje Petra Bedečová, která se věnuje vypořádání transakcí služebními kartami v České spořitelně.

Blokace karty o víkendu včetně online plateb

Mnohé společnosti si zneužití firemních peněz a služebních karet pečlivě hlídají a snaží se co nejvíce těmto prohřeškům předcházet. „Některé firmy například blokují své karty od pátku do neděle, aby zaměstnanci peníze o víkendu třeba nepropili. Je běžné taky zrušení možnosti provádět internetové platby, nebo omezení výběrů z bankomatů jen do určitého limitu,“ říká Petr Herzmann, ředitel společnosti Fidoo, která firmám pomáhá s digitalizací financí včetně hlídání transakcí.

„V první řadě je ochrana na straně majitele účtu, tedy zaměstnavatele. Ten může určit výši týdenního limitu a na základě toho přístup do elektronického bankovnictví, kde může karty zaměstnanců dočasně blokovat nebo nastavit limit na nulu, do doby, než bude zaměstnanec kartu potřebovat. Zaměstnavatel si také může zobrazovat výpisy karetních transakcí všech držitelů těchto služebních platebních karet. Tím se svým způsobem i chrání před zneužitím ze strany zaměstnance,“ přibližuje Patrik Madle.

Jak dodává, ČSOB vyvinula rovněž bezplatnou aplikaci KontrolKa, kterou lze omezit zaměstnance tak, aby nemohl provádět určité transakce. „Zaměstnavatel prostřednictvím aplikace může zaměstnanci zakázat výběry z bankomatů, nebo mu umožnit, aby platil pouze u vybraných obchodníků například jen za jídlo, ubytování či dopravu a třeba jen na území Česka,“ přibližuje mluvčí.

Když se ochrana karty podcení

Některé firmy však ochranu služebních karet podceňují. „Nejčastěji zapomínají omezit některé služby pro internetové transakce, nebo podcení proces nastavení limitu na kartě,“ upozorňuje Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

„U jednoho z našich klientů jsme zaznamenali případ, kdy za jednu sobotní noc proběhlo dvanáct výběrů z bankomatů a sedm plateb v baru. Firemní karta měla totiž nastavené automatické dobíjení. Stačilo přitom, aby zaměstnavatel nechal zapnout upozornění na dobití a jednotlivé transakce,“ vysvětluje Petr Herzmann.

Jak dodává, společnost Fidoo prostřednictvím jednoho ze svých klientů řešila i trochu kuriózní zneužití firemní karty, kdy se jeden ze zaměstnanců snažil do služebních výdajů propašovat i předplatné na erotických webech. „Firmy, které zneužití karet dosud neřešily, se z negativních zkušeností většinou poučily a zavedly důsledná opatření.Máme povinnost sledovat chování karty, a pokud je transakce podezřelá nebo zacházení s ní vybočuje z rutiny, okamžitě kontaktujeme dotčenou firmu,“ poznamenává Herzmann.

Ke zneužití firemní platební karty přitom nemusí dojít pouze ze strany toho, komu byla taková karta svěřená. „Držitel karty někdy podcení fakt, že ji musí bezpečně používat stejně, jako svou osobní platební kartu. V praxi přitom dochází k situaci, kdy ji držitel firemní karty sdílí s kolegy, nebo si uloží platební údaje na neověřených internetových stránkách,“ uzavírá Petra Bedečová.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

Co přineslo 20 let v EU českým domácnostem? Není vše zalité sluncem

3. května 2024

Životní úroveň Čechů během 20 let vzrostla. A to díky členství v Evropské unii. Průměrná spotřeba...

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...