Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. února 2024 Svatopluk

Nákup pro sebe zaplatil firemní kartou, může dostat okamžitou výpověď

Služební karty nejsou doménou už jen manažerů velkých zahraničních firem. Stále víc je používají i zaměstnanci malých a střední podniků. V Česku tak funguje už přes 1,5 milionu těchto karet. Pro některé zaměstnance jsou však lákadlem, jak si přilepšit do vlastní kapsy. Někteří však zneužijí kartu, aniž by si to uvědomili.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Pár takových případů jsme zaznamenali. Většinou se jednalo o to, že si zaměstnanec chtěl zakoupit něco pro soukromé účely,“ říká Patrik Madle, mluvčí ČSOB. Zároveň potvrzuje, že business platební karta je dnes nedílnou součástí každodenních podnikatelských činností.

„Firemní karty se využívají k hrazení nejrůznějších služebních výdajů – od kancelářských potřeb, přes IT či občerstvení. Používají se též na klasické výdaje spojené se služebními cestami, ať již v tuzemsku, tak v zahraničí. A třeba profesionální řidiči používají firemní karty pro platby za pohonné hmoty, na úhradu mýtného a dalších služebních výdajů,“ dodává Milan Řezníček, ředitel karetních produktů Raiffeisenbank.

Platby je třeba dělat uvážlivě

Zaměstnanci, kteří mají tyto služební karty k dispozici, by si ale měli vždy velmi dobře promyslet, co konkrétně firemní kartou platí. Pokud překročí povolenou hranici, kterou jim vedení firmy povolí, dojde totiž k závažnému porušení zákoníku práce. Takové jednání pak dává zaměstnavateli možnost propustit zaměstnance na hodinu. Přitom za zneužitím firemních peněz prostřednictvím služební karty nemusí být nutně úmyslná krádež.

Kolik je v ČR služebních karet

 • Mastercard: 552 988
 • Visa: 327 766
 • DC: 1 495
 • Ostatní: 625 141
 • Celkem: 1 507 390
  Zdroj: Sdružení pro bankovní karty

Řada zaměstnanců si to ale mnohdy vůbec neuvědomí a rázem se pohybuje na kritické hranici, která rozhoduje o tom, zda porušují své povinnosti vůči zaměstnavateli či nikoliv. 

Takovým příkladem může být platba firemní kartou za věci, které nesouvisí s náplní zaměstnání. I když by například zaměstnanec potřeboval zaplatit zboží v obchodě, použil u toho firemní kartu a ihned po návratu domů peníze vrátil, tak porušil zákoník práce. V tomto případě na straně zaměstnavatele stojí i soudy.

„Jestliže zaměstnanec použije firemní peníze bez schválení zaměstnavatele, tak se jedná zpravidla o závažné porušení zákoníku práce. Takové jednání pak zaměstnavateli umožňuje, aby se zaměstnancem ukončil pracovní poměr bez jakékoliv výpovědní lhůty, tedy okamžitě,“ říká advokát David Šupej z advokátní kanceláře SEDLAKOVA Legal.

Útok na majetek zaměstnavatele je navíc podle Šupeje jedním z nejzávažnějších jednání, kterého se může zaměstnanec vůči firmě dopustit. Alespoň tak to vnímá soud. V některých krajních případech se může jednat i o trestný čin, u kterého hrozí nepodmíněné odnětí svobody.

„Kartové transakce sledujeme průběžně na denní bázi. Zaměstnanci jsou na nevyúčtované transakce upozorňováni a v případě, že na upozornění nereagují, jsou tyto výdaje sraženy zaměstnanci ze mzdy. Při opakovaném laxním přístupu ze strany zaměstnance je pak iniciován proces odebrání karty,“ přibližuje Petra Bedečová, která se věnuje vypořádání transakcí služebními kartami v České spořitelně.

Blokace karty o víkendu včetně online plateb

Mnohé společnosti si zneužití firemních peněz a služebních karet pečlivě hlídají a snaží se co nejvíce těmto prohřeškům předcházet. „Některé firmy například blokují své karty od pátku do neděle, aby zaměstnanci peníze o víkendu třeba nepropili. Je běžné taky zrušení možnosti provádět internetové platby, nebo omezení výběrů z bankomatů jen do určitého limitu,“ říká Petr Herzmann, ředitel společnosti Fidoo, která firmám pomáhá s digitalizací financí včetně hlídání transakcí.

„V první řadě je ochrana na straně majitele účtu, tedy zaměstnavatele. Ten může určit výši týdenního limitu a na základě toho přístup do elektronického bankovnictví, kde může karty zaměstnanců dočasně blokovat nebo nastavit limit na nulu, do doby, než bude zaměstnanec kartu potřebovat. Zaměstnavatel si také může zobrazovat výpisy karetních transakcí všech držitelů těchto služebních platebních karet. Tím se svým způsobem i chrání před zneužitím ze strany zaměstnance,“ přibližuje Patrik Madle.

Jak dodává, ČSOB vyvinula rovněž bezplatnou aplikaci KontrolKa, kterou lze omezit zaměstnance tak, aby nemohl provádět určité transakce. „Zaměstnavatel prostřednictvím aplikace může zaměstnanci zakázat výběry z bankomatů, nebo mu umožnit, aby platil pouze u vybraných obchodníků například jen za jídlo, ubytování či dopravu a třeba jen na území Česka,“ přibližuje mluvčí.

Když se ochrana karty podcení

Některé firmy však ochranu služebních karet podceňují. „Nejčastěji zapomínají omezit některé služby pro internetové transakce, nebo podcení proces nastavení limitu na kartě,“ upozorňuje Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

„U jednoho z našich klientů jsme zaznamenali případ, kdy za jednu sobotní noc proběhlo dvanáct výběrů z bankomatů a sedm plateb v baru. Firemní karta měla totiž nastavené automatické dobíjení. Stačilo přitom, aby zaměstnavatel nechal zapnout upozornění na dobití a jednotlivé transakce,“ vysvětluje Petr Herzmann.

Jak dodává, společnost Fidoo prostřednictvím jednoho ze svých klientů řešila i trochu kuriózní zneužití firemní karty, kdy se jeden ze zaměstnanců snažil do služebních výdajů propašovat i předplatné na erotických webech. „Firmy, které zneužití karet dosud neřešily, se z negativních zkušeností většinou poučily a zavedly důsledná opatření.Máme povinnost sledovat chování karty, a pokud je transakce podezřelá nebo zacházení s ní vybočuje z rutiny, okamžitě kontaktujeme dotčenou firmu,“ poznamenává Herzmann.

Ke zneužití firemní platební karty přitom nemusí dojít pouze ze strany toho, komu byla taková karta svěřená. „Držitel karty někdy podcení fakt, že ji musí bezpečně používat stejně, jako svou osobní platební kartu. V praxi přitom dochází k situaci, kdy ji držitel firemní karty sdílí s kolegy, nebo si uloží platební údaje na neověřených internetových stránkách,“ uzavírá Petra Bedečová.

Autor:
 • Nejčtenější

Má Zuzana vědět, kolik bere Franta? Výše mzdy bude brzy věc veřejná

16. února 2024

Premium Informace o tom, kolik berou kolegové na stejné či srovnatelné pozici, dosud držené za dveřmi...

Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

22. února 2024

„Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladí nadšenci z Beskyd uspěli u zákazníků i v soutěži. Obrat firmy roste

17. února 2024

Mikuláš Dohnal a Jakub Najdek jsou milovníci kávy. Už na vysoké škole začali provozovat e-shop s...

U alimentů nerozhoduje, co vyděláte, ale co byste vydělat mohli, kdybyste chtěli

16. února 2024

Krachem končí zhruba polovina manželství. A rozchází se i nesezdaní rodiče. Kromě mnoha dalších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2023: Jak zdanit příjmy z nájmu a na co si dát pozor

21. února 2024

Řada lidí si přivydělává pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Nižší spotřeba českých domácností krotí drahotu. Sázíme na střídmost

23. února 2024

Pokles nákupního apetitu Čechů přispěl ke zkrocení vysoké inflace. Lidé dávají obchodníkům jasně...

Potřebujete půjčku do výplaty? V nabídkách jsou obrovské rozdíly

23. února 2024

Premium Nemoc, rozbité auto nebo domácí spotřebič, bez kterého se neobejdete. Děje se to denně. Ne pro...

Rvačka nebo nefunkční zvonek. Kdy můžete přijít o dávky nemocenského

22. února 2024

Onemocněli jste nebo utrpěli úraz a lékař vám vystavil neschopenku. Jak je to s vyplácením...

Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

22. února 2024

„Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...