Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Naboural k ránu na služební cestě. Odškodnění? Nenáleží, řekl soud

Snažil se vyhovět svému zaměstnavateli a kývl na služební cestu. Kvůli mikrospánku naboural a zranil se. Zaměstnavatel mu po čase přestal vyplácet náhradu za pracovní úraz. Zaměstnanec se obrátil na soud, ale nepochodil. Soud rozhodnutí zaměstnavatele potvrdil. Jak je to možné? O rizicích při jízdě autem na pracovní cestě přinášíme rozhovor s advokátem Jaroslavem Škubalem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Případ řidiče-referenta, který s nárokem na odškodnění neuspěl u soudu, je už staršího data. Jak dlouho se vlekl?
Stal se již v dubnu roku 1993. Nejvyšší soud svůj rozsudek, kterým finálně řízení skončilo, vydal na konci května 2001, tedy po více než 8 letech.

Přesto je stále aktuální a mohou se o něj opírat i dnešní rozhodnutí soudů. Co se zaměstnanci, který jel na pracovní cestu služebním autem, přesně stalo? Můžete to přiblížit?
Zaměstnanec byl tehdy po 12hodinové směně. Zaměstnavatel ho však přesto vyslal krátce po půlnoci na pracovní cestu s tím, že ji měl absolvovat služebním vozidlem. Přes dvě bezpečnostní přestávky v řízení však došlo k mikrospánku řidiče a následně k dopravní nehodě. Zaměstnanec po čtvrté hodině ranní sjel ze silnice, narazil do stromu a zranil se. Zaměstnavatel mu nejprve poskytoval odškodnění za pracovní úraz, po čase však s dalším plněním přestal.

Spor o odškodnění z pracovního úrazu řešily soudy několika instancí. Jaký byl jejich postoj?
Soud první instance dal za pravdu zaměstnanci, odvolací soud naopak dovodil, že zaměstnanci žádné odškodnění nenáleží, protože jedinou příčinou pracovního úrazu bylo zaviněné porušení předpisů bezpečnosti práce a ochrany zdraví, mezi které podle zákoníku práce patří i dopravní předpisy. 

Případ nakonec posuzoval Nejvyšší soud, a to na základě podnětu zaměstnance. Jakými argumenty se zaměstnanec bránil?
Zaměstnanec argumentoval, že za mikrospánek nemohl, že nejde o zaviněné jednání. Hájil se, že své povinnosti porušil naopak zaměstnavatel, který mu služební jízdu nařídil, i když věděl, že je po 12hodinové směně. Zaměstnanec se bránil i tím, že nebyl řádně proškolen o dopravních předpisech.

Jak na to reagoval Nejvyšší soud?
Soud potvrdil závěr, že zaměstnanci žádné odškodnění nenáleží. Zaměstnanec totiž pochybil v tom, že v průběhu narůstající únavy měl svou jízdu přerušit a odpočinout si, jak to požadují dopravní předpisy. Dále soud argumentoval, že v případě velké únavy měl zaměstnanec takovou služební cestu odmítnout a nevyjet na ni. A pokud by na služební cestě a co nejrychlejší přepravě zaměstnavatel přesto trval, měl si zaměstnanec stanovit podmínky, za kterých vyjede, a to včetně nezbytného odpočinku.

Jaroslav Škubal (1976)

  • Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Trnavskou univerzitu na Slovensku a v roce 2004 se stal advokátem.
  • Je partnerem PRK Partners a specializuje se na pracovní právo. V této oblasti má rozsáhlé zkušenosti a patří k uznávaným odborníkům.

advokát Jaroslav Škubal

Co bylo klíčové v tomto případu?
Klíčovým prvkem bylo, že zaměstnanci byla za spáchání přestupku uložena ve správním řízení pokuta ve výši 1 200 korun za porušení pravidel silničního provozu. Podle pravidel silničního provozu totiž musí řidič přizpůsobit rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat. 

Takové rozhodnutí o spáchání přestupku je pro soud závazné, musí se o něj při vydání rozsudku v navazujících řízeních opírat.

Jaký byl tedy konečný verdikt Nejvyššího soudu?
Nejvyšší soud jednoduše akcentoval postavení řidiče a jeho povinnosti podle dopravních předpisů jako významnější než postavení zaměstnance a jeho povinnosti vůči zaměstnavateli. 

Jinak řečeno, obecně závazné dopravní předpisy musí dodržovat i zaměstnanec, byť je v práci, a tyto předpisy mají přednost před pokyny zaměstnavatele. Současně v daném rozhodnutí byla popřena i nezbytnost školení řidičů-referentů ohledně dopravních předpisů, protože takové předpisy musí znát řidič, a to i zaměstnanec, již z autoškoly.

Podobné případy se stávají i dnes. To znamená, že řidiči, kteří ve vypjatých situacích vyjíždějí na pracovní cesty autem, podstupují velké riziko.
Přesně tak. I když lze rozhodnutí Nejvyššího soudu vnímat jako logické a správné, je v něm pro zaměstnance skryto relativně velké riziko. Jde o to, že dopravní předpisy jsou celkem přísné a k jejich porušení může dojít prakticky kdykoliv, zejména kvůli únavě, zhoršeným povětrnostním podmínkám nebo stavu pozemní komunikace. 

I když v dopravních předpisech došlo od roku 1993 k určitým změnám, tak postih řidiče policií na místě či následně správním orgánem za spáchání dopravního přestupku stále hrozí. A pochopitelně i pojišťovny, u kterých mají zaměstnavatelé uzavřené zákonné úrazové pojištění zaměstnanců, o tomto rozhodnutí vědí. Odškodnění proto odmítnou poskytnout, a to i kdyby „hodný“ zaměstnavatel s odškodněním problém neměl.

Na co by si tedy měli dát řidiči-zaměstnanci pozor?
Zaměstnanci se obecně bojí zpochybňovat pokyny zaměstnavatele. V určitých profesích přitom dochází často i k nočním výjezdům autem, obvykle v rámci sjednané pracovní pohotovosti, kdy jsou daná rizika ještě vyšší. 

Řidiči-referenti, kteří vyjíždějí na pracovní cesty autem, by však měli mít vždy na paměti, že nemají povinnost řídit jakékoliv vozidlo v jakékoliv souvislosti, tato povinnost platí jen pro řidiče z povolání. Řidiči-referenti tedy mohou kdykoliv pokyn zaměstnavatele odmítnout, a to nejen když jsou unaveni nebo je špatné počasí.

Autor:
  • Nejčtenější

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Živnostníci s nízkými zisky si připlatí na pojistném. O kolik a komu se zvýší

Premium Všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další osoby samostatně výdělečné činné, které vykonávají hlavní samostatnou...

KOMENTÁŘ: Co čeká platební karty?

Placení už podle všeho nebude jen bezkontaktní, ale pravděpodobně i „bezkaretní“. Tedy alespoň bez fyzické podoby...

Zaskočil vás vysoký nedoplatek za energie? Poradíme, jak to řešit

Nejen rostoucí ceny energií, ale často i nedbalost stojí za vysokými nedoplatky v ročním vyúčtování spotřeby....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdražil vám dodavatel elektřinu nebo plyn? Braňte se, možností je několik

Premium Zvyšování cen energií je v současné době žhavým tématem. Měli jste i vy ve schránce dopis, že váš dodavatel musí cenu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Kapesné dostávají více než dvě třetiny dětí. Jen peníze však nestačí

Více než polovina dětí dostává kapesné již v předškolním věku. V průměru jim rodiče dají 100 korun na měsíc, s nástupem...

Zaskočil vás vysoký nedoplatek za energie? Poradíme, jak to řešit

Nejen rostoucí ceny energií, ale často i nedbalost stojí za vysokými nedoplatky v ročním vyúčtování spotřeby....

Dům na hypotéku a dluhy, o kterých nevíte. Jak rozdělit majetek po rozvodu

Premium Společné jmění manželů zaniká okamžikem zániku manželství. Co do něj patří a jak majetek po rozvodu rozdělit? Na otázky...

KVÍZ: Vyznáte se v online reklamě a víte, jak se bránit nechtěným mailům?

Nákupy po internetu jsou u nás čím dál tím oblíbenější. Na druhou stranu s sebou mohou přinášet reklamní aktivity,...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...