Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 15. července 2020 Jindřich

Povinné ručení: sazby se řídí až podle dvaceti kritérií a ceny rostou

aktualizováno 
Klasické ceníky na povinné ručení? Zapomeňte. Pojišťovny zajímá, komu půjčujete vůz, kde bydlíte, kolik máte dětí a kolik toho najezdíte. Cena tak může být pro každého velmi rozdílná.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ceny autopojištění jdou nahoru, i když se to pojišťovny zdráhají přiznat. Mlhavě uvádějí nárůst v průměru o 4 až 5 procent za minulý rok. Zdražení není plošné: je diferencované podle rizikovosti celé dané skupiny klientů, někdo může platit stále stejně a jinému mohla sazba vyletět o deset až patnáct procent. Klasicky platí, že drahé pojištění mají mladí řidiči z velkých měst a se silnými vozy.

Většina řidičů má navíc už vyježděný plný bonus za jízdu bez nehod a tak situace, kdy by přišel předpis pojistného na nižší částku než v předešlém období, také moc nehrozí.

Ceny pomalu ale jistě stoupají, metoda je však postupná, řidiči si ji mnohdy ani neuvědomí – koupí si třeba (a pojistí) jiné auto. A platí víc. Sjednají si tarif s vyššími asistenčními službami. A platí víc. Pojišťovna zdraží, ale hned dodává, že zvýšila pojistné limity, takže vlastně víc platíte za lepší pojištění.

Když přišly pojišťovny s takzvanou segmentací, bylo to haló. Cena povinného ručení se najednou nepočítala jen ze síly motoru, ale podle dalších hledisek – hlavním byla velikost obce podle bydliště řidiče a věk řidiče.

Dnes zohledňují pojišťovny i více než dvacet parametrů, od kterých se cena odvíjí. Konkrétní detaily o tom, co a jak velkou hraje roli, veřejně nesdělují. Síla motoru, věk řidiče a velikost obce jsou stále důležité, objevují se však další faktory – stáří auta, počet dětí v rodině, kilometry, které za rok ujedete.

Počet najetých kilometrů výrazně zohledňují tři pojišťovny: Allianz, Pillow a Uniqa. U Allianz a Pillow přitom stačí k dokladování kilometrů poslat fotografii tachometru, u Uniqy je třeba mít v autě zařízení SafeLine.

Kolik zaplatí řidič 15letého vozu

Povinné ručení u automobilu tak může být velmi individuální a finanční rozdíl velmi podstatný. Pro srovnání jsme zvolili dva modelové příklady, za kolik uzavře povinné ručení žena a muž, kteří vlastní 15 let starý vůz a platí povinné ručení jednou ročně. 

 • Model 1: Žena 53 let. Úřednice, Kouřim. Víc než 10 let bez nehod, ročně cca 7 000 km.
 • Model 2: Muž 30 let. Úředník, Praha. Jezdí 5 let bez nehod. Ročně cca 12 000 km.

Modeloví řidiči nejsou invalidní, nevozí malé děti, jezdí autem Ford Focus 74 kW, motor 1 596 ccm z roku 2005.

Modelový příklad: povinné ručení 15 let starého vozu
PojišťovnaModel 1Model 2Limit Možné slevy
Allianz 2 385 4 02070/70 10 % akčně všem, jinak slevy za propojištěnost
ČPP 2 311 3 318 45/45 při sjednání přes internet akční sleva 25%
ČSOB Pojišťovna 2 436 3 96945/355 % za propojištění a až 20 % klientům ČSOB banky

Direct 2 040 4 75650/50při roční platbě
Generali Česká 2 945  5 47235/35sjednání online nebo obchodní sleva 20 %
Kooperativa 2 965 5 94935/35Obchodní sleva až 30 %, dále zvýhodnění za propojištěnost až 6 %.
Pillow   2 0044 39270/70slevy nenabízí, ale s klienty bez nehod se dělí o část zisku a vrací peníze za neprojeté kilometry
Slavia  2 1195 329 35/35online komunikace, 10 % jízda jen v ČR, jeden řidič 5 %

UNIQA3 1537 148 35/35shoda vlastníka a pojistníka 15 %, obchodní sleva až 10 %

Zdroj: Aktuální nabídky pojišťoven, stejné modelové příklady s platností od prosince 2019 měly v průměru o 300 korun levnější pojistné. 

Uvedené ceny jsou v korunách bez započítaných slev (kromě bonusu za jízdu bez nehod a roční platbu). Obchodní sleva je ta, kterou může, ale nemusí, nabídnout při sjednání pojišťovací zprostředkovatel.

Co dalšího může získat

 • ALLIANZ: Klienti mohou využít takzvanou retro-asistenci, což je nárok na asistenční služby hned od okamžiku uzavření pojistné smlouvy. A to i když pojištění sjednáte teď, ale s platností až v budoucnu. Ona budoucnost může být až za 12 měsíců. Allianz zvýšila minimální limit pojistného plnění u povinného ručení na 70 milionů korun.
 • ČSOB POJIŠŤOVNA: Snížila se spoluúčast u havarijního pojištění, pokud si klient nechá opravit vozidlo ve smluvním servisu. Zmírňují se podmínky u úrazového pojištění řidiče – nárok vzniká při nižším stupni trvalého poškození.
 • ČESKÁ PODNIKATELSKÁ POJIŠŤOVNA: Limity pojistného plnění zvýšili na minimálně 45 milionů korun. Pro starší vozy možnost připojištění MiniGAP – pokud jsou poškozenými při dopravní nehodě a pojišťovna viníka proplatí takzvanou totální škodu, přidá ČPP navíc 10 až 25 procent obvyklé ceny vozu.
 • DIRECT: Mají nejvyšší limit povinného ručení na trhu – 250 milionů korun. Poškozeným při dopravní nehodě, kteří mají újmu na zdraví, poskytnou právní konzultaci. U havarijního pojištění pojistí na pořizovací cenu i zánovní vozy (v případě totální nehody dostane majitel cenu, za kterou auto pořídil).
 • GENERALI ČESKÁ POJIŠŤOVNA: Prohlídky vybraných menších škod na autech přes videohovor bez nutnosti osobní návštěvy mobilního technika. Chatbot pomáhá motoristům při dokládání dokumentů a fotografií ke škodě, což vede ke zrychlení řešení pojistné události.
 • KOOPERATIVA: Možnost pojištění Výmol – poškození vozu v důsledku vjetí do neoznačeného výmolu. Při sjednání autopojištění přiznají slevu až 30 procent na další pojistné smlouvy.
 • PILLOW (dříve První klubová): U asistence si lze zvolit typ: odtah do 50 km, v rámci ČR nebo odtah ze zahraničí. O zisk se dělí s klienty, kteří neměli pojistnou událost.
 • SLAVIA POJIŠŤOVNA: Široká škála připojištění obsahuje mimo jiné také pojištění vandalismu, ztráty a odcizení klíčů od vozidla, nebo možnost připojištění pojistného plnění ve výši 115 procent běžné ceny na trhu (GAPmini), a to u vozidel až do sedmi let stáří.
 • UNIQA: Aktuálně sjednají pojištění i bez podpisu smlouvy – akceptují je na základě první splátky. Telematická jednotka SafeLine umí kromě hledání vozu v případě odcizení, platby pojistného podle nájezdu například i zpětnou analýzu jízdy. To lze využít jako důkaz neviny při dopravní nehodě.

Pojištění pro sdílené auto

Pojišťovny bez problémů akceptují, že auta jsou obvykle rodinná – že je neřídí vždy ten samý člověk, ale střídají se o ně partneři i dospělé děti. Když jde auto z ruky do ruky, je to trochu jiná situace.

Pokud byste byli vlastníky carsharingové firmy a měli celou flotilu aut k půjčování, pojistné by bylo dražší. Co když ale jen nabídnete svůj vůz ke sdílení třeba v nějakém komunitním projektu typu Auto na půl či HoppyGo? Direct se při uzavírání smlouvy ptá, zda jde o „vozidlo určené k půjčování“, pokud ano, stanovuje sazby individuálně.

Obecně platí, že auto, ve kterém se střídá více řidičů, je rizikovější, a dá se předpokládat, že pojišťovny jim časem budou ceny zvyšovat. Momentálně však nejde o tak rozšířený jev a pojišťovny zatím spíše monitorují vývoj.

Elektro na startu

U havarijního pojištění elektromobilů a hybridních aut se vychází z ceny vozu a ta je vysoká. Drahé je i havarijní pojištění a žádná podpora ekologických technologií s tím nic nenadělá. U povinného ručení mají plně elektrická vozidla svou vlastní kategorii podle výkonu motoru.

Generali Česká pojišťovna uvádí, že kolem elektromobilů je situace komplikovanější. Kvůli složitějším technologiím jsou u nich škody výrazně vyšší než u klasického automobilu. Proto z čistě matematického pohledu by naopak pojistné mělo být spíše dražší.

„Nechceme negativně ovlivňovat tento segment vozidel s ohledem na jejich ekologický přínos, proto u nich držíme standardní sazby,“ říká mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek.

U hybridů je třeba sečíst výkon pro elektro a pro benzin. Podle Milana Káni z Kooperativy působí problémy při uzavírání pojistek nejednotnost a neúplnost údajů, které jsou vypisovány mimo předepsané kolonky techničáku.

Pojišťovny také upozorňují na to, že časem se budou měnit postupy pro stanovení ceny pojistného třeba podle ceny oprav a náhradních dílů. Obava je například ze způsobilosti asistenčních služeb zasáhnout současně u většího množství nepojízdných vozidel, kdy auta zůstanou bez proudu kvůli kalamitnímu stavu. Z UNIQA zaznívá, že je třeba rovněž v cenách pojištění zohlednit složitější procedury nejen při větších nehodách, ale i při totálních škodách elektromobilů.

Zelená, či bílá karta?

Na závěr dobrá zpráva – skončí zmatky se zelenou kartou. Některé pojišťovny posílají zelenou kartu poštou. Některé ji pošlou mailem, s poznámkou, že si ji máte vytisknout na zelený papír nebo jim napsat a oni ji doručí poštou.

Tuzemská policie při kontrolách barvu karty neřeší. Když jdete auto přepsat do registru (máte ho nově, tudíž vám možná karta ještě nepřišla poštou), chtějí po vás úředníci kartu na zeleném papíře. „Od 1. července bude vše o trochu snazší, černobílá podoba bude stačit,“ upozorňuje Eva Svobodová, mluvčí UNIQA.

Martin Podávka z pojišťovny Pillow to komentuje: „To vše je jen minimální pokrok v současné digitální době. Papírovou zelenou kartu jako doklad o pojištění je třeba zrušit úplně, místo ní má policie přístup do databáze, kde vidí aktuální stav pojištění.“  

 • Nejčtenější

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

PŘEHLEDNĚ: Kolik vám vaše banka naúčtuje za výběr z bankomatu v cizině?

Čím dál více platíme kartou, někteří dokonce i mobilem či chytrými hodinkami. Pokud ale právě vyrážíte na zahraniční...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Který stůl je dnes můj? Co je sdílené pracovní místo neboli hot desking

Firmy šetří. Někde ruší benefity, jinde berou procenta z platů nebo i pracovní stoly. Na koho židle u stolu nezbyde,...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

Jak se pojistit proti výpadku příjmu, když onemocní dítě a vyžaduje péči

Rodiče, kteří musí zůstat doma kvůli nemoci dítěte, mají několik možností. První z nich je čerpání ošetřovného, které...

Pojištění na cesty do zahraničí je nutné, ale hodí se i do Krkonoš

Uzavřít cestovní pojistku si lidé zvykli hlavně před dovolenou v cizině. Proč je to důležité i v Česku a jak s...

Nabourali jste nebo potřebujete povinné ručení? Co se dá vyřídit na dálku

Sláva době digitální! Pojišťovny už nějakou dobu postupně učí klienty komunikovat elektronicky či alespoň přes telefon....

Cestovní pojištění letos doplňuje ministerský semafor

Sjednání cestovního pojištění má letos určité výjimky. Důvodem je pandemie covid-19. Při výběru destinace by proto...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA VELÍNU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...