Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Od prosince si půjčíte podle nových pravidel. Za kolik a co si ohlídat

Jak ukazují průzkumy, všichni vědí, že půjčovat si na dárky je velmi riskantní. Zároveň však statistiky potvrzují, že před Vánocemi stoupají prodeje úvěrů. Jak si půjčit a nezadělat si na problém? Od prosince platí nové zákonné podmínky pro poskytování spotřebitelských úvěrů.

Přesně 7 869 Kč je průměrná výše půjčky před Vánocemi. Nedostatek peněz jí řeší až jeden milion lidí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nebankovní firmy s licencí budou nově pod stejnou kontrolou jako banky a půjčovat si u nich bude stejně bezpečné. Ale půjčka, i když ji reguluje přísný zákon, není nikdy úplně bez rizika. Jenomže lidé cítí potřebu mít „bohaté Vánoce“, a to někdy opravdu za každou cenu.

Jak zdůrazňuje Zdeněk Soudný z projektu Navigátor bezpečného úvěru, nejde jen o inzerovanou výši úroků. Důležité jsou i všechny další podmínky: poplatky, sankce, pravidla bonusů.

Jak se promítne nový zákon o spotřebitelském úvěru do sjednávaných půjček? A na co si dát pozor?

Předčasné splacení není s pokutou

Konkurence nutí finanční ústavy, aby minimalizovaly poplatky. Je zcela běžné, že neplatíte za vedení úvěrového účtu ani za sjednání půjčky. Výjimkou jsou například Česká spořitelna, která za sjednání účtuje jedno procento, stejně jako Expobank, jež navíc strhává měsíčně padesátikorunu za správu úvěru.

Bezpečné úvěry

Rating bezpečných poskytovatelů úvěrů za rok 2016. Kromě ceny jsou hodnoceny i obchodní podmínky, poplatky, sjednané sankce, atd.

Vynikající

 • Airbank
 • Komerční banka
 • Home Credit

Velmi dobré

 • Era B+
 • Equa bank B+
 • BNP Paribas B+
 • Česká spořitelna B+
 • Essox
 • ČSOB

Dobré

 • mBank C+
 • UniCredit Bank C+
 • Oberbank
 • Raiffeisenbank

V normě

 • Sberbank D+
 • Moneta Money bank D+
 • Waldviertler Sparkasse D+
 • Expobank
 • Cofidis D+
 • Provident Financial
Zdroj: Navigátor bezpečného úvěru

Také mimořádné splacení bývá bez poplatků (Equa, Komerční banka, Raiffeisenbank, Home Credit, Sberbank, Airbank, ČSOB, UniCredit Bank, mBank, Expobank) či se pohybuje v zákonném limitu nezbytně nutných nákladů, maximálně jednoho procenta ze splacené jistiny.

Na co si dát pozor: Některé společnosti v reklamách halasně vykřikují, že neúčtují „žádné skryté poplatky“. Uším zákazníka to mnohdy zní jako „žádné poplatky“, což pochopitelně není stejné.

Další věc, která může půjčku zkomplikovat, jsou paradoxně bonusy. Za řádné a včasné splácení totiž mnohé ústavy slibují odměnu: buď konkrétní částku, nebo určité množství splátek. Tento bonus nevyplatí, když se zpozdíte s placením (tolerance několika dnů bývá běžná) nebo když celý úvěr předčasně uhradíte. Například ProfiCredit nabízí u dvouletého úvěru bonus až 25 tisíc korun, při předčasném splacení ho však neposkytne.

Máte problém se splátkou? Pokuta má limit

Podle nového zákona jsou limity smluvních pokut omezeny. Nově to může být maximálně 0,1 procenta denně z částky, se kterou je člověk v prodlení. Současně platí, že souhrn všech smluvních pokut nesmí přesáhnout polovinu z výše půjčky a přitom smí být nejvýš 200 tisíc korun.

Na co si dát pozor: Pročtěte si dobře obchodní podmínky. Háček může být v poplatcích za zasílání upomínek. Ty omezeny nejsou, a jestliže nezaplatíte včas a věřitel vám kvůli tomu pošle každý den upomínku za 300 korun, úvěr se nepříjemně prodraží.

Zákon pro všechny úvěry

Dosud se zákonná omezení netýkala mikropůjček do pěti tisíc korun či hypoték. Nově budou muset všechna zákonná ustanovení plnit i jejich poskytovatelé.

Kolik korun si můžete půjčit

Banka: min. - max.

 • Komerční banka: 30 tisíc - 2,5 mil.
 • Cetelem: 20 tis. - 1 mil.
 • Sberbank: 30 tis. - 1 mil.
 • Cofidis: 40 tis. - 1 mil.
 • Airbank: 5 tis. - 900 tis.
 • ČSOB: 20 tis. - 800 tis.
 • Money Moneta Bank: 20 tis. - 800 tis.
 • Česká spořitelna: 20 tis. - 700 tis.
 • Equa bank: 5 tis. - 600 tis.
 • mBank: 10 tis. - 600 tis.
 • Raiffeisenbank: 20 tis. - 500 tis.
 • UniCredit Bank: 30 tis. - 500 tis.
 • Expobank: 50 tis. - 500 tis.
 • Home Credit: 10 tis. - 200 tis.
 • Profi Credit: 10 tis. - 166 tis.
 • Provident Financial: 6 tis. - 130 tis.

Poznámka: spotřebitelské úvěry nezajištěné nemovitostí

Zdroj: banky a společnosti

Na co si dát pozor: Zákon o spotřebitelském úvěru se netýká obchodních vztahů. Pokud si tedy půjčujete jako podnikatel, nemusí si vás půjčující tak důkladně prověřovat, poplatek za předčasné splacení může být vyšší atd. Nejste podnikatel? Pozor, takzvané „žraločí firmy“ to nevidí jako velkou překážku. Úvěr podmíní tím, že ve smlouvě uvedete IČ a půjčí vám navíc tisícikorunu na vyřízení živnostenského oprávnění.

Neprověřili vás? Smlouva neplatí

Jestliže finanční společnost řádně neprověří vaši schopnost splácet, je smlouva neplatná. Ale to, že je neplatná, rozhodně neznamená, že by si člověk mohl půjčit a pak nemusel nic vracet! V takovém případě nehraje roli sjednaný úrok, ale diskontní sazba ČNB. Ta je v současné chvíli 0,05 procenta ročně.

Na co si dát pozor: Důkladné prověření schopnosti splácet není formalita. Je lepší si nepůjčit než se půjčkou (která může člověku v danou chvíli připadat nezbytná) dostat do ještě závažnějších finančních problémů. Navíc případné dokazování, že firma dostatečně neprověřila schopnost splácet, se odehrává před soudem.

Neplatiče prodají jinému věřiteli

Dá se očekávat, že zvláště ti, kdo mají se splácením problémy, připadnou novému věřiteli. Současnou pohledávku věřitel prostě prodá někomu jinému. „Existují pro to dva možné důvody. Zaprvé se úvěrů budou snažit zbavit ti, kdo nebudou žádat o licenci, a tudíž nebudou dále v oboru půjčování peněz podnikat. Zadruhé firmy, které o licenci žádat budou, si naopak budou chtít vyčistit portfolio od potížistů,“ vysvětluje Zdeněk Soudný z projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Co může pro klienta takový prodej znamenat? Nový majitel sice musí postupovat podle původně sjednaných podmínek, je však pravděpodobné, že je bude uplatňovat důsledněji. Když je například ve smlouvě možnost požadovat doplacení úvěru najednou, nový majitel ji využije.

Na co si dát pozor: Nový zákon dává ČNB lhůtu 15 měsíců na rozhodnutí o udělení licence. Během této doby mohou některé firmy úvěry stále poskytovat. Pak ukončí svoji činnost a pohledávky odprodají inkasním agenturám. Poté hrozí riziko uvedené v předchozím bodě. Prevence? „Půjčovat si od spolehlivých institucí,“ radí Ondřej Holoubek z Provident Financial.

Prověřte svého věřitele

Věřitel musí prověřit klienta z hlediska schopnosti splácet. I zákazník má možnost „proklepnout“ si věřitele, tentokrát z pohledu prohřešků, které má firma vůči zákonu. Může se tak dozvědět, jestli se společnost nesnaží své klienty na něčem nachytat. Registr bude přístupný na stránkách ČNB v sekci Dohled/Výkon dohledu/Pravomocná rozhodnutí.

Modelový příklad

Muž z Plzně, 25 let, prodavač v elektru, středoškolsky vzdělaný, měsíční příjem 20 tisíc korun čistého. Žádná rodina, žádné jiné dluhy. Pravidelné měsíční splátky: 1 000 Kč penzijní připojištění, 2 000 Kč stavební spoření a 300 Kč pojištění auta. Všechny uvedené finanční produkty stejně jako hlavní běžný účet má u jiné banky. Potřebuje si půjčit 15 000 Kč na rok. Bude splácet včas, případný bonus je zahrnut do výpočtu.

Příklad splácení půjčky
BankaPůjčkaRPSNSplátkaCelkem
mBank15 0003,811 25015 300
Airbank15 0007,131 32315 540
Equa bank15 00016,11 35416 248
Česká spořitelna15 00018,71 50016 373
Nebankovní společnost
Home Credit15 00021,91 39916 788
Cofidis15 00026,31 68315 490
Profi Credit15 00038,561 48517 820
Provident Financial 15 00038,971 48817 845
Pro srovnání**
ČSOB20 0007,11 73020 760
Raiffeisenbank20 0008,1962622 528
Komerční banka 30 0008,2 283731 203
Poznámka: spotřebitelské úvěry nezajištěné nemovitostí, **banky spočítaly model pro nejnižší úvěr, který poskytuj Zdroj: banky a společnosti

Předvánoční půjčkové novinky

CETELEM: Každý pátek a sobotu úvěry na nákup zboží bez navýšení (bezúročné, bez poplatků), vždy u vybraných prodejců. Platí pro nákup zboží od 2 do 200 tisíc korun, doba splácení až 20 měsíců.

COFIDIS: Pokud jsou žadatelé dva lidé, kteří žijí ve stejné domácnosti, získají lepší podmínky než jednotlivci, úrok od 5,89 procenta. Chystají Partnerskou konsolidaci, lze konsolidovat úvěry obou partnerů plus žadatelé mohou získat až 50 tisíc korun na cokoliv.

ČESKÁ SPOŘITELNA: Odpuštění až 15 splátek při řádném splácení. Jde o dlouhodobou nabídku.

ČSOB: Kampaň a refinancování půjček. Když si klient převede od konkurence půjčky alespoň za 50 tisíc korun a zároveň i platební styk, získá garantovanou sazbu 5,9 procenta. Dlouhodobá nabídka.

EQUA BANK: Ke každému refinancování nebo konsolidaci půjček ve výši alespoň 50 tisíc korun tablet Lenovo zdarma.

HOME CREDIT: U hotovostních úvěrů služba Svobodné splácení - až u poloviny splátek si může člověk sám snížit částku o 50 procent, aniž by musel o cokoliv žádat. O neuhrazenou sumu se automaticky prodlouží doba splatnosti.

KOMERČNÍ BANKA: Nulový poplatek za Osobní úvěr, úroková sazba 6,9 procenta ročně pro nejlepší klienty. Akce „Kolik úvěrů přinesete, tolik splátek vám vrátíme“ pro úvěr na konsolidaci půjček.

mBANK: Garance nejlevnější půjčky, když klient dostane od jiné banky lepší nabídku (jak před tím, než si půjčku vezme, tak kdykoli během jejího splácení). Banka konkurenční RPSN dorovná a navíc zlevní o dalších 0,2 %.

MONETA MONEY BANK: Vánoční kampaň na flexibilní půjčku s nejnižší splátkou na trhu, možnost opakovaně čerpat již splacenou část úvěru, možnost kdykoliv splatit část nebo celou půjčku bez poplatku.

PROFI CREDIT: Vánoční půjčka se slevou až 31 procent. Půjčit si klienti můžou 40, 60 nebo 80 tisíc korun se splatností 36 až 48 měsíců.

PROVIDENT FINANCIAL: V předvánoční soutěži může člověk vyhrát jedno z pěti aut Opel, deseti dovolených podle vlastního výběru, padesáti televizí nebo jeden ze sta nových mobilů Samsung.

RAIFFEISENBANK: Do konce roku vyplácejí bonus pět tisíc korun k nově poskytnutým Rychlým půjčkám nebo Konsolidacím od 100 tisíc korun. Bonus ihned na začátku splácení.

SBERBANK: FÉR půjčky zlevnili až na 5,99 procenta ročně. Současně funguje Garance nejvýhodnější půjčky. Pokud klient kdykoli během splácení narazí na lepší konkurenční nabídku, dorovnají ji do minimální výše 5,99 procenta ročně. Platí dlouhodobě.

UNICREDIT BANK: U převedení půjček (pobočky i web) bude úroková sazba začínat na 3,9 procenta ročně. Platí pro všechny Presto půjčky. Navíc mohou klienti získat chytrý telefon Huawei P9 lite Dual SIM. Platí jen omezenou dobu.

 • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyzkoušeli jsme zaplatit prstenem. Novinku odstartovala v Česku mBank

14. června 2024

Zaplatit v obchodě kartou, mobilem či třeba hodinkami je u nás už běžné. Teď lze nově platit i...

Předdůchodců v Česku přibývá. Seknout s prací lze o dva až pět let dřív

13. června 2024

Důchodový věk se v Česku prodlužuje a sjednocuje u mužů i žen. Ročníky 1972 a mladší mají podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Opotřebení, škoda nebo ztráta svěřené věci. Co po vás může zaměstnavatel chtít

12. června 2024

Při skončení pracovního poměru je třeba myslet na to, že i vy jako zaměstnanec máte vůči...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

KVÍZ: Víte, jak můžete v rodinném domě ušetřit za energie?

16. června 2024  8:03

Snížení energetické náročnosti budov je pro všechny vlastníky nebo správce nemovitostí zásadní....

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Lukrativní pozemky nedaleko Prahy zanedlouho ožijí

14. června 2024

Advertorial YD Real Estate, divize finanční skupiny YD Capital, zhodnocuje pozemky nedaleko Prahy, kde nabízí...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...