Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Od prosince si půjčíte podle nových pravidel. Za kolik a co si ohlídat

Jak ukazují průzkumy, všichni vědí, že půjčovat si na dárky je velmi riskantní. Zároveň však statistiky potvrzují, že před Vánocemi stoupají prodeje úvěrů. Jak si půjčit a nezadělat si na problém? Od prosince platí nové zákonné podmínky pro poskytování spotřebitelských úvěrů.

Přesně 7 869 Kč je průměrná výše půjčky před Vánocemi. Nedostatek peněz jí řeší až jeden milion lidí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nebankovní firmy s licencí budou nově pod stejnou kontrolou jako banky a půjčovat si u nich bude stejně bezpečné. Ale půjčka, i když ji reguluje přísný zákon, není nikdy úplně bez rizika. Jenomže lidé cítí potřebu mít „bohaté Vánoce“, a to někdy opravdu za každou cenu.

Jak zdůrazňuje Zdeněk Soudný z projektu Navigátor bezpečného úvěru, nejde jen o inzerovanou výši úroků. Důležité jsou i všechny další podmínky: poplatky, sankce, pravidla bonusů.

Jak se promítne nový zákon o spotřebitelském úvěru do sjednávaných půjček? A na co si dát pozor?

Předčasné splacení není s pokutou

Konkurence nutí finanční ústavy, aby minimalizovaly poplatky. Je zcela běžné, že neplatíte za vedení úvěrového účtu ani za sjednání půjčky. Výjimkou jsou například Česká spořitelna, která za sjednání účtuje jedno procento, stejně jako Expobank, jež navíc strhává měsíčně padesátikorunu za správu úvěru.

Bezpečné úvěry

Rating bezpečných poskytovatelů úvěrů za rok 2016. Kromě ceny jsou hodnoceny i obchodní podmínky, poplatky, sjednané sankce, atd.

Vynikající

 • Airbank
 • Komerční banka
 • Home Credit

Velmi dobré

 • Era B+
 • Equa bank B+
 • BNP Paribas B+
 • Česká spořitelna B+
 • Essox
 • ČSOB

Dobré

 • mBank C+
 • UniCredit Bank C+
 • Oberbank
 • Raiffeisenbank

V normě

 • Sberbank D+
 • Moneta Money bank D+
 • Waldviertler Sparkasse D+
 • Expobank
 • Cofidis D+
 • Provident Financial
Zdroj: Navigátor bezpečného úvěru

Také mimořádné splacení bývá bez poplatků (Equa, Komerční banka, Raiffeisenbank, Home Credit, Sberbank, Airbank, ČSOB, UniCredit Bank, mBank, Expobank) či se pohybuje v zákonném limitu nezbytně nutných nákladů, maximálně jednoho procenta ze splacené jistiny.

Na co si dát pozor: Některé společnosti v reklamách halasně vykřikují, že neúčtují „žádné skryté poplatky“. Uším zákazníka to mnohdy zní jako „žádné poplatky“, což pochopitelně není stejné.

Další věc, která může půjčku zkomplikovat, jsou paradoxně bonusy. Za řádné a včasné splácení totiž mnohé ústavy slibují odměnu: buď konkrétní částku, nebo určité množství splátek. Tento bonus nevyplatí, když se zpozdíte s placením (tolerance několika dnů bývá běžná) nebo když celý úvěr předčasně uhradíte. Například ProfiCredit nabízí u dvouletého úvěru bonus až 25 tisíc korun, při předčasném splacení ho však neposkytne.

Máte problém se splátkou? Pokuta má limit

Podle nového zákona jsou limity smluvních pokut omezeny. Nově to může být maximálně 0,1 procenta denně z částky, se kterou je člověk v prodlení. Současně platí, že souhrn všech smluvních pokut nesmí přesáhnout polovinu z výše půjčky a přitom smí být nejvýš 200 tisíc korun.

Na co si dát pozor: Pročtěte si dobře obchodní podmínky. Háček může být v poplatcích za zasílání upomínek. Ty omezeny nejsou, a jestliže nezaplatíte včas a věřitel vám kvůli tomu pošle každý den upomínku za 300 korun, úvěr se nepříjemně prodraží.

Zákon pro všechny úvěry

Dosud se zákonná omezení netýkala mikropůjček do pěti tisíc korun či hypoték. Nově budou muset všechna zákonná ustanovení plnit i jejich poskytovatelé.

Kolik korun si můžete půjčit

Banka: min. - max.

 • Komerční banka: 30 tisíc - 2,5 mil.
 • Cetelem: 20 tis. - 1 mil.
 • Sberbank: 30 tis. - 1 mil.
 • Cofidis: 40 tis. - 1 mil.
 • Airbank: 5 tis. - 900 tis.
 • ČSOB: 20 tis. - 800 tis.
 • Money Moneta Bank: 20 tis. - 800 tis.
 • Česká spořitelna: 20 tis. - 700 tis.
 • Equa bank: 5 tis. - 600 tis.
 • mBank: 10 tis. - 600 tis.
 • Raiffeisenbank: 20 tis. - 500 tis.
 • UniCredit Bank: 30 tis. - 500 tis.
 • Expobank: 50 tis. - 500 tis.
 • Home Credit: 10 tis. - 200 tis.
 • Profi Credit: 10 tis. - 166 tis.
 • Provident Financial: 6 tis. - 130 tis.

Poznámka: spotřebitelské úvěry nezajištěné nemovitostí

Zdroj: banky a společnosti

Na co si dát pozor: Zákon o spotřebitelském úvěru se netýká obchodních vztahů. Pokud si tedy půjčujete jako podnikatel, nemusí si vás půjčující tak důkladně prověřovat, poplatek za předčasné splacení může být vyšší atd. Nejste podnikatel? Pozor, takzvané „žraločí firmy“ to nevidí jako velkou překážku. Úvěr podmíní tím, že ve smlouvě uvedete IČ a půjčí vám navíc tisícikorunu na vyřízení živnostenského oprávnění.

Neprověřili vás? Smlouva neplatí

Jestliže finanční společnost řádně neprověří vaši schopnost splácet, je smlouva neplatná. Ale to, že je neplatná, rozhodně neznamená, že by si člověk mohl půjčit a pak nemusel nic vracet! V takovém případě nehraje roli sjednaný úrok, ale diskontní sazba ČNB. Ta je v současné chvíli 0,05 procenta ročně.

Na co si dát pozor: Důkladné prověření schopnosti splácet není formalita. Je lepší si nepůjčit než se půjčkou (která může člověku v danou chvíli připadat nezbytná) dostat do ještě závažnějších finančních problémů. Navíc případné dokazování, že firma dostatečně neprověřila schopnost splácet, se odehrává před soudem.

Neplatiče prodají jinému věřiteli

Dá se očekávat, že zvláště ti, kdo mají se splácením problémy, připadnou novému věřiteli. Současnou pohledávku věřitel prostě prodá někomu jinému. „Existují pro to dva možné důvody. Zaprvé se úvěrů budou snažit zbavit ti, kdo nebudou žádat o licenci, a tudíž nebudou dále v oboru půjčování peněz podnikat. Zadruhé firmy, které o licenci žádat budou, si naopak budou chtít vyčistit portfolio od potížistů,“ vysvětluje Zdeněk Soudný z projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Co může pro klienta takový prodej znamenat? Nový majitel sice musí postupovat podle původně sjednaných podmínek, je však pravděpodobné, že je bude uplatňovat důsledněji. Když je například ve smlouvě možnost požadovat doplacení úvěru najednou, nový majitel ji využije.

Na co si dát pozor: Nový zákon dává ČNB lhůtu 15 měsíců na rozhodnutí o udělení licence. Během této doby mohou některé firmy úvěry stále poskytovat. Pak ukončí svoji činnost a pohledávky odprodají inkasním agenturám. Poté hrozí riziko uvedené v předchozím bodě. Prevence? „Půjčovat si od spolehlivých institucí,“ radí Ondřej Holoubek z Provident Financial.

Prověřte svého věřitele

Věřitel musí prověřit klienta z hlediska schopnosti splácet. I zákazník má možnost „proklepnout“ si věřitele, tentokrát z pohledu prohřešků, které má firma vůči zákonu. Může se tak dozvědět, jestli se společnost nesnaží své klienty na něčem nachytat. Registr bude přístupný na stránkách ČNB v sekci Dohled/Výkon dohledu/Pravomocná rozhodnutí.

Modelový příklad

Muž z Plzně, 25 let, prodavač v elektru, středoškolsky vzdělaný, měsíční příjem 20 tisíc korun čistého. Žádná rodina, žádné jiné dluhy. Pravidelné měsíční splátky: 1 000 Kč penzijní připojištění, 2 000 Kč stavební spoření a 300 Kč pojištění auta. Všechny uvedené finanční produkty stejně jako hlavní běžný účet má u jiné banky. Potřebuje si půjčit 15 000 Kč na rok. Bude splácet včas, případný bonus je zahrnut do výpočtu.

Příklad splácení půjčky
BankaPůjčkaRPSNSplátkaCelkem
mBank15 0003,811 25015 300
Airbank15 0007,131 32315 540
Equa bank15 00016,11 35416 248
Česká spořitelna15 00018,71 50016 373
Nebankovní společnost
Home Credit15 00021,91 39916 788
Cofidis15 00026,31 68315 490
Profi Credit15 00038,561 48517 820
Provident Financial 15 00038,971 48817 845
Pro srovnání**
ČSOB20 0007,11 73020 760
Raiffeisenbank20 0008,1962622 528
Komerční banka 30 0008,2 283731 203
Poznámka: spotřebitelské úvěry nezajištěné nemovitostí, **banky spočítaly model pro nejnižší úvěr, který poskytuj Zdroj: banky a společnosti

Předvánoční půjčkové novinky

CETELEM: Každý pátek a sobotu úvěry na nákup zboží bez navýšení (bezúročné, bez poplatků), vždy u vybraných prodejců. Platí pro nákup zboží od 2 do 200 tisíc korun, doba splácení až 20 měsíců.

COFIDIS: Pokud jsou žadatelé dva lidé, kteří žijí ve stejné domácnosti, získají lepší podmínky než jednotlivci, úrok od 5,89 procenta. Chystají Partnerskou konsolidaci, lze konsolidovat úvěry obou partnerů plus žadatelé mohou získat až 50 tisíc korun na cokoliv.

ČESKÁ SPOŘITELNA: Odpuštění až 15 splátek při řádném splácení. Jde o dlouhodobou nabídku.

ČSOB: Kampaň a refinancování půjček. Když si klient převede od konkurence půjčky alespoň za 50 tisíc korun a zároveň i platební styk, získá garantovanou sazbu 5,9 procenta. Dlouhodobá nabídka.

EQUA BANK: Ke každému refinancování nebo konsolidaci půjček ve výši alespoň 50 tisíc korun tablet Lenovo zdarma.

HOME CREDIT: U hotovostních úvěrů služba Svobodné splácení - až u poloviny splátek si může člověk sám snížit částku o 50 procent, aniž by musel o cokoliv žádat. O neuhrazenou sumu se automaticky prodlouží doba splatnosti.

KOMERČNÍ BANKA: Nulový poplatek za Osobní úvěr, úroková sazba 6,9 procenta ročně pro nejlepší klienty. Akce „Kolik úvěrů přinesete, tolik splátek vám vrátíme“ pro úvěr na konsolidaci půjček.

mBANK: Garance nejlevnější půjčky, když klient dostane od jiné banky lepší nabídku (jak před tím, než si půjčku vezme, tak kdykoli během jejího splácení). Banka konkurenční RPSN dorovná a navíc zlevní o dalších 0,2 %.

MONETA MONEY BANK: Vánoční kampaň na flexibilní půjčku s nejnižší splátkou na trhu, možnost opakovaně čerpat již splacenou část úvěru, možnost kdykoliv splatit část nebo celou půjčku bez poplatku.

PROFI CREDIT: Vánoční půjčka se slevou až 31 procent. Půjčit si klienti můžou 40, 60 nebo 80 tisíc korun se splatností 36 až 48 měsíců.

PROVIDENT FINANCIAL: V předvánoční soutěži může člověk vyhrát jedno z pěti aut Opel, deseti dovolených podle vlastního výběru, padesáti televizí nebo jeden ze sta nových mobilů Samsung.

RAIFFEISENBANK: Do konce roku vyplácejí bonus pět tisíc korun k nově poskytnutým Rychlým půjčkám nebo Konsolidacím od 100 tisíc korun. Bonus ihned na začátku splácení.

SBERBANK: FÉR půjčky zlevnili až na 5,99 procenta ročně. Současně funguje Garance nejvýhodnější půjčky. Pokud klient kdykoli během splácení narazí na lepší konkurenční nabídku, dorovnají ji do minimální výše 5,99 procenta ročně. Platí dlouhodobě.

UNICREDIT BANK: U převedení půjček (pobočky i web) bude úroková sazba začínat na 3,9 procenta ročně. Platí pro všechny Presto půjčky. Navíc mohou klienti získat chytrý telefon Huawei P9 lite Dual SIM. Platí jen omezenou dobu.

 • Nejčtenější

Datové schránky dostanou automaticky živnostníci i mnozí zaměstnanci

Doposud jsou datové schránky doménou firem. Pro ostatní jsou pouze dobrovolnou záležitostí. To se však od příštího roku...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praktické rady advokáta, které se hodí při podání výpovědi z práce

Nezaměstnanost je stále nízká a hlad po odbornících poměrně velký. Najít si lépe placenou práci, může být i řešením,...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Téměř čtvrt milionu lidí nemá na základní životní potřeby, zjistil průzkum

Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností. Už dříve žili často od...

KVÍZ: Zelené prvky pro každého. Jak ušetřit na vytápění a získat dotaci?

Rostoucí ceny elektřiny a plynu nutí Čechy zateplovat, měnit vytápěcí návyky a pořizovat alternativní zdroje energie....

Proč někdy popíráme skutečnost a kdy je to už přes čáru

Před tím, co nás stresuje, se nás naše mysl snaží občas bránit. Někdy ovšem za cenu, že ztrácíme kontakt s realitou....

Kdy může OSVČ požádat o snížení záloh na zdravotním pojištění

Zvyšování úrokových sazeb prodražuje osobám samostatně výdělečně činným úvěry a vysoká inflace prodražuje i jejich...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...