Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pomáhat postiženým musí hlavně stát, říká odbornice

Řada postižených lidí může pracovat jako ostatní, jejich handicapem však je, že to nezvládnou na plný úvazek, říká odbornice Hana Potměšilová.

Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. | foto: Archiv H. Potměšilové

V oblasti zaměstnávání zdravotně postižených je ještě co dohánět. Existuje řada firem, které například vozíčkáře nebo lidi s mentálním postižením zařadily bez problémů do pracovního kolektivu, ale většinou jde o velké zahraniční společnosti. Českým podnikům se do toho zatím moc nechce a raději platí vysoké odvody do státní pokladny nebo si kupují výrobky z chráněného trhu práce, aby splnily zákonnou povinnost.

"Pomáhat musí především stát. Je na něm, aby odstranil bariéry - skutečné i ty v našich hlavách," říká ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením Hana Potměšilová, podle níž nyní chystá ministerstvo práce a sociálních věcí v této oblasti změny, které snad povedou k lepšímu.

V čem je u nás největší problém?
V předsudcích. Na zdravotně postiženou osobu je často nahlíženo jako na někoho méněcenného, nekvalifikovaného. Na člověka, který potřebuje vést, u kterého musí být neustále asistent.

Snažíme se prorážet ledy tím, že zaměstnavatelům říkáme: Každá pozice je obsaditelná člověkem se zdravotním znevýhodněním. Jen se nesmíte bát říci konkrétně, jakého zaměstnance chcete. A nesmí chybět ochota upravit pracovní dobu či úvazek.

Můžete uvést konkrétní příklady?
Nikdo si nedokáže představit třeba generálního ředitele s diagnózou roztroušené sklerózy či vedoucí účtárny s diagnózou revmatické artritidy. A přitom takové lidi znám. Fungují, a dobře.

Medicína udělala za posledních patnáct let velký skok a lidé s nemocemi, které byly před dvaceti lety víceméně neléčitelné, nyní mohou žít kvalitním životem a být nedílnou součástí pracovního procesu. Byť třeba s drobnými úpravami pracovní doby.

Jak by měl stát tedy konkrétně pomáhat?
V jiných zemích investují daleko více do systému pomoci v hledání uplatnění zdravotně postižených na trhu práce. Uvědomují si, že ekonomicky aktivní člověk, ať je zdravý nebo handicapovaný, je plátcem daní, spotřebitelem a vytváří pro zemi hodnoty.

Jednou z konkrétních možností, kde by stát měl pomoci, je podpora vzniku flexibilních pracovních úvazků. Většina osob s postižením může pracovat, ale jen na kratší dobu, než je plný pracovní úvazek. Flexibilní zaměstnávání je u nás bohužel stále málo rozšířené.

Může podnik získat příspěvek na postiženého zaměstnance?
Ano, firma může získat významné slevy na dani z příjmů, je to 18 tisíc za každého postiženého 1. a 2. stupně, a 60 tisíc ročně za člověka s tím nejtěžším postižením 3. stupně. Má možnost čerpat příspěvky například na vytvoření či úpravu chráněného pracovního místa, na zapracování postiženého.

Slyšela jsem argument, že zdravotně postiženého člověka je těžké z práce vyhodit. Je to pravda?
Žádná "zvláštní ochrana" se na osoby se zdravotním postižením na otevřeném trhu práce nevztahuje. Zaměstnavatel by mohl mít pouze potíže se zrušením pozice či výpovědí v případě, že pobírá některý z příspěvků. To by pak na něj neměl nárok nebo by volné místo musel obsadit opět zdravotně postiženým.

O nadačním fondu

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením má za cíl pomáhat, informovat a podporovat. Všichni členové týmu pracují jako dobrovolníci, nedostávají mzdu. V čele stojí od začátku Hana Potměšilová. Jedním z projektů fondu je ochranná známka zdravotně postižených, která zaručuje, že výrobky dělali handicapovaní. Webové stránky: www.nfozp.cz

Dotkla se nějak ekonomická krize zaměstnávání postižených?
Pozitivně i negativně. Mnoho firem, které zaměstnávají postižené například na kompletační práce či výrobu upomínkových předmětů, zaznamenalo nižší zájem odběratelů. Tento úsporný efekt vedl na druhé straně k tomu, že firmy zaměstnaly osobu zdravotně postiženou, na kterou lze, jak jsem již upozorňovala, uplatnit slevu na dani a získat příspěvek na pracovní místo.

Ministerstvo práce chystá změny v zákoně o zaměstnanosti. Váš fond na to zareagoval Chartou sociálního podnikání, která má kroky ministerstva sledovat.
Chartu jsme založili s Asociací zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR a se Svazem českých a moravských výrobních družstev. Diskutujeme s ministerstvem o plánovaných změnách, o koncepci, která povede k lepšímu zaměstnávání lidí s postižením. Některé z původních návrhů se nám nelíbily.

Nyní hodně řešíme změny ve statutu osoby zdravotně znevýhodněné, které by se podle nás měly dělat až po úpravách v posudkové službě.

Bohužel jsou stále lékaři, kteří jsou již nemálo let ve starobním důchodu, cíleně se nevzdělávají, netuší, jaké medicína udělala pokroky a přistupují k postiženým jako k podvodníkům, kteří okrádají stát.

Jedním z vašich projektů je známka zdravotně postižených.
Je to ojedinělý projekt, který nemá v Evropské unii obdoby. Značka Práce postižených označuje služby a výrobky, které prokazatelně vyrobily, kompletovaly, balily nebo poskytly práci v podobě služby osoby se zdravotním postižením minimálně ze 75 procent. Loni se tato značka zařadila mezi 19 ochranných známek ČR.

Kdo může značku užívat a kde si lze označené výrobky koupit?
Máme přísná pravidla. Společnosti musí projít auditem, který posoudí řadu kritérií - musí prokázat, že postižené osoby zaměstnávají na základě platné legislativy a že mají dobré podmínky pro práci. Adresy a e-shopy, kde lze výrobky koupit, najdete na www.pracepostizenych. cz.

  • Nejčtenější

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Přivyděláváte si na brigádě? Může vám vzniknout zajímavá daňová vratka

Během léta si přivydělávají studenti, ženy na rodičovské, penzisté i zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné. Nejčastěji jde o přivýdělky na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní...

26. července 2024

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Léčba úrazů elektrickým proudem je nekonečná, vědí pojišťovny

Úrazů elektrickým proudem není v porovnání s dopravními nehodami či pády hodně, jejich následky jsou ale vážné. Léčba po zásahu elektrickým napětím trvá měsíce i roky, často s trvalými následky. A...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....