Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Část 4/4
ilustrační snímek

ilustrační snímek

10 nejasných situací

Kdo má pojišťovně hlásit nehodu? Očekával jsem, že to udělá viník, ten ji však nekontaktoval…
V ideálním případě dáváte pojišťovně vědět oba. Poškozený, v jehož zájmu je vyřešit náhradu škody co nejdříve, i viník, z jehož pojistky se bude platit. Není moudré spolehnout se pouze na viníkovu aktivitu – někteří lidé se odpovědnosti vyhýbají. Pro nabouraného je nejlepší takzvaná přímá likvidace: poškozený jedná se svou pojišťovnou a ta za něj vše vyřídí. Pojišťovny ji však nenabízejí automaticky, bývá součástí vyšších tarifů povinného ručení.

Co dělat, když mne nabouralo auto, které nemělo povinné ručení?
Obraťte se na Českou kancelář pojistitelů, ta poskytne plnění z garančního fondu. Ovšem pozor: viník musí být znám a nepojištěn. Pokud škodu způsobilo neznámé auto, jehož řidič ujel, bude ČKP platit jen v případě, že máte nejen škodu na majetku, ale i na zdraví.

Musí se vždy vyplňovat formulář o nehodě? Já i druhý řidič jsme byli přesvědčeni o své nevině.
To je případ, kdy je nutné volat policii. Pak formulář o nehodě není třeba vyplňovat – policie vystaví protokol, který předáte pojišťovně. Jinak je formulář nutný, a to i když k hlášení nehody použijete současně chytrou mobilní aplikaci od pojišťovny.

Byl jsem poškozen při nehodě, škoda byla malá, nevolali jsme policii. Viník neměl u sebe doklady. Vyplnili jsme formulář. Mohu si nějak ověřit, že mne neoklamal?
Ano, informace najdete na webové adrese ic.ckp.cz. Stačí zadat registrační značku auta, datum nehody a hned budete vědět, zda je vozidlo pojištěné a u kterého ústavu. Doporučujeme udělat to hned na místě karambolu, aby vám náhodou nepojištěný řidič nenahlásil vymyšlené údaje. Pokud tato možnost není (nemáte chytrý mobil, data či signál), volejte raději policii.

Nejsem spokojen s odškodněním od pojišťovny – s vyřízením nehody jsem měl mnohem vyšší náklady, než kolik mi zaplatila. Nejde jen o opravu samu, ale třeba i o nutnost zapůjčit si náhradní vůz, vzít si v práci dovolenou a odvézt auto k technikovi na kontrolu.
Pokud nejste spokojen s plněním, můžete se pochopitelně odvolat. Druhou možností je obrátit se na advokáta a jeho prostřednictvím se peněz dožadovat. Nemusí to ani stát moc: existují společnosti, které se vás zastanou a odměnu si strhnou až v případě, že budou úspěšné, z peněz, jež doplatí pojišťovna. Pravděpodobně uspějete, pokud jde o materiál a o práci servisu, u požadavků odškodnění za ztracený čas bývá dokazování komplikovanější.

Způsobil jsem nehodu, ale škoda byla malá, odhadem do 20 000 korun. Postižený však trval na zavolání policie, kvůli tomu jsem přišel o body. Mohl jsem účast policie odmítnout?
Nemohl. Policii je třeba volat vždy, když u nehody dojde ke zranění, nebo pokud je škoda vyšší než sto tisíc korun. Jsou však i jiné situace: dojde-li ke škodě na majetku třetí osoby (může to být leasingová společnost, která je vlastníkem auta, ale i majitel plotu, do kterého jste nabourali), když se řidiči nedohodnou na vině, nebo jestliže má jeden z nich podezření, že druhý jel pod vlivem návykových látek.

Pojišťovna mi nabídla plnění rozpočtem, co to znamená?
Na základě zaslaných podkladů a případně i prohlídky technikem vypočte cenu, za kterou je reálná oprava. Když budete souhlasit, tyto peníze vám pošle na účet. Na vás pak je, zda opravu seženete třeba i levněji, nebo dokonce mávnete rukou nad poškrábaným lakem a auto nebudete renovovat vůbec. Plnění rozpočtem se obvykle nabízí u drobných oprav a starých automobilů.

Dal jsem synovi auto, je to však starší vůz a nechtěli jsme řešit převod kvůli poplatku a ekodani. Jenže syn teď pravděpodobně neplatí povinné ručení, jak jsme se dohodli.
Máte problém. Když syn způsobí nehodu, budete jako majitel vozu vyzýván k odpovědnosti, hrozí vám pokuta a povinnost uhradit příspěvek do takzvaného garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Ten se platí za každý nepojištěný den a u osobního automobilu se pohybuje v částkách od 30 do 93 korun denně.

Kupuji si ojeté auto, ještě pár dní však budu využívat to dosavadní, než ho prodám. Novější vůz mezitím nechám upravit v servisu. Musím mít na přechodné období, tedy asi na 14 dní, i dvě povinná ručení? Nebo mohu nové auto pojistit až od chvíle, kdy s ním začnu opravdu jezdit?
Neexistuje žádná ochranná lhůta, během které by nemusel být vůz, jejž vlastníte, pojištěn. Občas si řidiči myslí, že na uzavření nového pojištění mají 14 dní. To je však omyl. Je to lhůta, během níž je třeba odevzdat do depozitu značky poté, co staré pojištění zanikne třeba

Opravdu musím platit povinné ručení za auto a i za přívěsný vozík? Ten přece bez auta jezdit nemůže?
Ano, povinné ručení se hradí za každé vozidlo, které má vlastní registrační značku a technický průkaz a používáte ho na veřejných komunikacích. Nezáleží na tom, zda má motor či ne.

  • Nejčtenější

Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku

Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas na internetu, Jakub Konečný vyměnil závislost na počítačových hrách za...

Spočítáno: Je levnější nájem, nebo hypotéka?

Volba, před kterou stojí mnoho mladých rodin, ale i starších párů. Zůstat v nájmu, nebo bydlet ve svém?

Jak bezpečně investovat půl milionu korun na konci roku 2019

Češi mají v bankách na běžných účtech uloženo přes bilion korun. Průměrný úrok se přitom pohybuje těsně nad nulou. O...

Jste za svou práci náležitě a spravedlivě odměněni? Ověřte si v kalkulačce

Možná už jste to někdy zažili. Šli jste za šéfem, aby vám zvýšil plat a neuspěli jste, protože podle jeho slov žádná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ohlídejte si „stavebko“ i penzijní spoření a vytěžte státní podporu

Když už něco stát dává, je dobré si to vzít. Což z hlediska financí platí pro stavební spoření i penzijní spoření se...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Poradna: Maminka si zlomila nohu, mám nárok na ošetřovné?

Ošetřovné se nevztahuje jen na situace, kdy onemocní vaše dítě školou povinné. Poradíme, kdy máte nárok a jaké podmínky...

Rozvod: v ČR musíte k soudu, i když se dohodnete. Jinde chodí k notáři

Krach manželství je náročnou životní situací. Přesto rozvod vždycky nemusí být bojem na život a na smrt. To si naštěstí...

Kvíz: Víte, jaké změny přinese DVB-T2 a kolik vás to bude stát?

Blíží se doba, kdy vysílače přestanou podporovat formát DVB-T a nahradí ho DVB-T2. Co to znamená pro televizní...

Shopaholismus či oniománie. Pozor na bezhlavé vánoční nakupování

Mzdy a platy rostou, nezaměstnanost je nízká a na pultech českých obchodů je všeho dostatek. Podle odborníků situace...

Najdete na iDNES.cz