Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Má platit pokuty za auto, které prodal. Jak se bránit?

aktualizováno 
Chystáte se prodat auto? Možná si myslíte, že stačí domluvit se na ceně. Nepodceňte ale přepis vozu, jinak si koledujete o problémy a zdánlivě výhodný prodej vás ve výsledku může přijít pěkně draho. Jako se to stalo našemu čtenáři.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Letos na jaře pan Zdeněk prodával auto. Hned první zájemce souhlasil s inzerovanou cenou, auto si prohlédl, projel se v něm a líbilo se mu. A tak si plácli, sepsali kupní smlouvu, bez problémů proběhlo předání peněz i vozu. Domluvili se, že přepis automobilu na nového majitele zajistí kupující, pan Zdeněk k tomu předal notářsky ověřenou plnou moc a tím měl vše za uzavřené.

Jenže před pár dny mu domů poštou přišla úřední obsílka. Magistrát s ním zahajuje správní řízení, protože neuhradil dvě pokuty za dopravní přestupky. „Zjistil jsem, že jsem překročil povolenou rychlost, ovšem v obci za Ostravou, kde jsem nikdy nebyl. A parkoval jsem v místě, kde je parkování zakázáno, ovšem s autem, které jsem prodal,“ podivuje se pan Zdeněk. Že by omyl dopravní policie či úředníků? Nic takového, jen kupující auto nepřepsal, a tak je v registru jako vlastník stále zapsán původní vlastník. „Jsem povinen pokuty zaplatit? A můžu ještě auto přepsat sám?“ ptá se čtenář.

Za přestupky odpovídá ten, kdo je zapsán v registru

Zákon hovoří jasně. Provozovatel vozidla zajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích a pokud tuto povinnost nedodrží, dopouští se přestupku. Za provozovatele se přitom považuje vlastník nebo jiná osoba, která je jako provozovatel zapsána v registru vozidel.

„V případě prodeje vozidla je nutné provedení řádné změny zápisu změny vlastníka v registru silničních vozidel, neboť pokud k zápisu změny vlastníka (provozovatele) nedojde, pak prodávající sice nemusí mít vozidlo ve své faktické dispozici, ale nadále může být veden jako provozovatel daného vozidla a tím se vystavuje riziku spáchání přestupku podle zákona o provozu na pozemních komunikacích, kdy tato odpovědnost je objektivní, nezkoumá se tedy zavinění,“ vysvětluje mluvčí Magistrátu města Ostravy Andrea Vojkovská.

Samotná změna vlastnictví bez následného nahlášení v registru vozidel tedy nezprošťuje provozovatele vozidla jeho odpovědnosti, přestupek se totiž posuzuje dle data, kdy byl spáchán, a výpisem z registru vozidel se prokazuje, kdo byl v době jeho spáchání provozovatelem vozidla.

„Pan Zdeněk by se pokutám ubránil pouze tak, že by označil pachatele přestupků, tedy toho, kdo špatně zaparkoval a kdo jel rychle. To ale není reálně v jeho možnostech, protože neví, kdo vozidlo v tu danou chvíli řídil a kdo se přestupku dopustil. A protože je v registru stále zapsán jako vlastník, nezbývá mu, než pokuty zaplatit,“ shrnuje advokát Pavel Nastis. Za přestupek by pan Zdeněk neodpovídal, kdyby již alespoň byla podána žádost o zápis změny provozovatele vozidla v registru silničních vozidel, ani k tomu ale v tomto případě nedošlo.

K přepisu vozidla je nutná evidenční prohlídka

Je tedy docela možné, že dokud nebude auto přehlášeno v registru, budou chodit další pokuty. A to ještě zdaleka není všechno. Nepřehlášení vozidla na nového vlastníka v zákonné lhůtě do 10 pracovních dní od prodeje je přestupek, za který hrozí pokuta až 50 000 Kč. A jestliže kupující neplatí povinné ručení, bude panu Zdeňkovi časem určitě doručena výzva České kanceláře pojistitelů k zaplacení příspěvku do Garančního fondu ČKP.

Co je potřeba k přepisu vozidla

 • osobní doklady obou smluvních stran

 • velký technický průkaz

 • malý technický průkaz

 • platná zelená karta

 • protokol o evidenční kontrole

 • doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu

 • úhrada správního poplatku ze přehlášení vozidla ve výši 800 Kč

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

To se dá vyřešit. „Pokud vymáháme příspěvek nepojištěných řidičů a ten nám doloží přes webový formulář nebo osobně kupní smlouvu, řízení zastavujeme,“ říká mluvčí České kanceláře pojistitelů Veronika Nová. Když ovšem s nepojištěným autem někdo způsobí nehodu, vymáhání škody půjde za majitelem vozu, který je zapsaný v registru.

S přepisem auta to dnes bude složitější. Pan Zdeněk má ještě docela dobrou pozici v tom, že má v roce kupní smlouvu, ale ani to mu stačit nemusí. „Takzvané „polopřevody“ nejsou možné a bez součinnosti kupujícího nelze docílit odhlášení pana Zdeňka z evidence provozovatelů silničních vozidel. K zápisu změny provozovatele vozidla je totiž nutný protokol o evidenční prohlídce, tj. s vozidlem se musí zajet na stanici technické kontroly,“ upozorňuje advokát.

Určitá šance tady ale přece jen ještě je. „Pokud již došlo k situaci, že nový vlastník vozidlo na základě plné moci nepřevedl, měl by jej původní vlastník k tomuto úkonu prokazatelně vyzvat, nejlépe písemně, doporučeným dopisem, kdy mu stanoví lhůtu pro převod vozidla,“ doporučuje Andrea Vojkovská.

Jestliže v dané lhůtě k převodu nedojde, může pan Zdeněk oslovit registrační místo, kde doloží veškerou písemnou dokumentaci (kupní smlouvu, kopii doporučeného dopisu, doklad o zaslání apod.) Podle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích bude zahájeno řízení, v rámci kterého registrační místo vyzve nečinnou stranu k převodu vozidla a pokusí se tak narovnat vzniklý stav.

„Pokud se však nový majitel nedostaví, nekomunikuje s úřadem, popřípadě výzvy nepřebírá, je řízení v zákonné lhůtě ukončeno. Po tomto řízení má původní majitel možnost obrátit se na soud, který určí vlastnictví vozidla a případně i odpovědnost za spáchané přestupky,“ shrnuje mluvčí.

A tak pokud se nechcete dostat do podobných problémů, ihned po prodeji auta proveďte evidenční kontrolu vozidla, která je k převodu nezbytná, na kterékoli STK. Poté společně s novým majitelem navštivte kterékoliv registrační místo a vozidlo převeďte.

Doporučení při prodeji nebo koupi vozidla

 • O prodeji vozidla sepište písemnou kupní smlouvu.
 • Pokud již nejste vlastníkem vozidla, nemusíte k němu nadále platit povinné ručení. Povinné ručení nezaniká automaticky prodejem vozidla, ale až oznámením změny vlastníka pojišťovně.
 • Pokud možno nepředávejte vozidlo ani doklady k němu a neukončujte povinné ručení, dokud nebude vozidlo přepsáno na nového vlastníka.
 • Nespoléhejte se na nového vlastníka, že za vás vše vyřídí, přepis vozidla si raději zajistěte sami.
 • Při prodeji vozidla je třeba do 10 pracovních dnů podat žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla na registru silničních vozidel.
 • Zápis změny může provést kterýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností (odbor dopravy), není třeba tuto věc řešit pouze v místě bydliště prodávajícího.
 • Je možné, aby přeregistraci provedla jen jedna ze stran, k tomu budete potřebovat plnou moc s úředně ověřeným podpisem druhé strany.
 • Je ve vašem zájmu ověřit si, zda k řádnému přepisu skutečně došlo, nedodržení 10denní lhůty pro přepis vozidla je přestupek, za který správní orgán může udělit pokutu až do 50 000 Kč. Navíc vám jako dosud evidovanému vlastníkovi hrozí další nepříjemnosti, například pokuty za dopravní přestupky, kterých se dopustí nový vlastník.
 • Při registraci vozidla na nového vlastníka je třeba předložit protokol o evidenční kontrole, který nesmí být starší než 30 dní. Smyslem je zjistit, zda souhlasí skutečné údaje o vozidle s údaji zapsanými v technickém průkazu.
 • Evidenční prohlídku je vhodné absolvovat před prodejem vozidla, provádí se na vozidlo, nikoli na osobu, takže ji může zařídit jak prodávající, tak kupující.

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku

Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas na internetu, Jakub Konečný vyměnil závislost na počítačových hrách za...

Spočítáno: Je levnější nájem, nebo hypotéka?

Volba, před kterou stojí mnoho mladých rodin, ale i starších párů. Zůstat v nájmu, nebo bydlet ve svém?

Jak bezpečně investovat půl milionu korun na konci roku 2019

Češi mají v bankách na běžných účtech uloženo přes bilion korun. Průměrný úrok se přitom pohybuje těsně nad nulou. O...

Jste za svou práci náležitě a spravedlivě odměněni? Ověřte si v kalkulačce

Možná už jste to někdy zažili. Šli jste za šéfem, aby vám zvýšil plat a neuspěli jste, protože podle jeho slov žádná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ohlídejte si „stavebko“ i penzijní spoření a vytěžte státní podporu

Když už něco stát dává, je dobré si to vzít. Což z hlediska financí platí pro stavební spoření i penzijní spoření se...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

 • Další z rubriky

Důchody se zvyšují. Jak o důchod žádat a získat maximum

Jestliže už důchod pobíráte, nemusíte pro jeho zvýšení od ledna 2020 nic dělat. Prostě vám začne chodit víc peněz....

Shopaholismus či oniománie. Pozor na bezhlavé vánoční nakupování

Mzdy a platy rostou, nezaměstnanost je nízká a na pultech českých obchodů je všeho dostatek. Podle odborníků situace...

Rozmlouvat se sebou samým se vyplatí. Jaké výhody přináší sebereflexe

Řada úspěšných lidí tvrdí, že k úspěchu jim pomáhá pravidelná sebereflexe. Nemají tím na mysli občasné kritické...

Kvíz: Víte, jaké změny přinese DVB-T2 a kolik vás to bude stát?

Blíží se doba, kdy vysílače přestanou podporovat formát DVB-T a nahradí ho DVB-T2. Co to znamená pro televizní...

Najdete na iDNES.cz