Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Nesolidní zaměstnavatelé mnohým zkomplikují přiznání penze

Nárok na starobní důchod nevzniká jen dosažením státem určeného věku. Podmínkou jeho přiznání je i splnění doby, po kterou žadatel o důchod pojištění odváděl. A není výjimkou, že právě nesplnění doby pojištění brání úřadům důchod přiznat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

K důchodovému pojištění přihlašuje zaměstnance jeho zaměstnavatel u okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Výjimkou jsou takzvaní dohodáři s výdělky do 3 500 korun měsíčně při dohodě o pracovní činnosti a deseti tisíců u dohody o provedení práce. U těchto smluv se pracovník k sociálnímu pojištění nepřihlašuje a doba se mu tak logicky do doby pojištění nezapočítává.

Neplatí za vás zaměstnavatel sociální pojištění? Najděte si spolehlivého zaměstnavatele na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

„V ostatních případech má zaměstnavatel povinnost své zaměstnance k důchodovému pojištění úřadům do osmi dnů přihlásit a pojistné ve stanovené výši odvádět na účet správy sociálního zabezpečení,“ říká finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss.

Dodává, že v minulosti u svých klientů narazil na situaci, kdy i přes dosažení věku pro odchod do starobního důchodu, nesplňovali potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění, což však zjistili až ve chvíli, kdy o důchod požádali.

Nedůslednost zaměstnavatelů ohrozí důchod

Nedostatečná doba pojištění pro přiznání starobního důchodu byla překvapením i pro paní Annu, která se mylně domnívala, že si důchodu začne užívat už loni na podzim.

„Vychovala jsem tři děti, do devadesátých let jsem prodávala v mléčném baru Koruna na pražském Václavském náměstí u chlebíčků,“ vzpomíná. Pak pracovala v malé rodinné pekárně, v zemědělství, lesnictví i pásové výrobě. Stabilní zaměstnání, kde byla i spokojená, se jí podařilo najít až v roce 2003. „Někteří zaměstnavatelé skončili s dluhy a dodneška nám nevyplatili ani peníze za poslední měsíce práce,“ říká.

Netušila však, že jí potíže nadělají ještě před důchodem, lépe řečeno v době, kdy o něj bude žádat. Až při jednání s úřady totiž zjistila, že za ni dva zaměstnavatelé neodevzdávali evidenční listy důchodového pojištění.

Nevyplacené mzdy i chybějící potvrzení

„Až na základě odevzdaného evidenčního listu důchodového pojištění je získaná doba důchodového pojištění evidována pro nárok na budoucí důchod,“ uvádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na svých webových stránkách.

Při žádosti o starobní důchod může zaměstnanec chybějící doby důchodového pojištění doložit stejnopisy evidenčních listů. Realita je však podle úřadu taková, že ne všichni si je uchovávají po desítky let své pracovní činnosti. Navíc takový postup významně prodlužuje vyřízení žádosti o důchod.

„Netušila jsem, že si mám potvrzení o účasti na důchodovém pojištění od zaměstnavatele vyžádat, pokud mi ho sám nevydá,“ vypráví Anna.

K potřebné době pojištění, která se od roku 2010 postupně zvyšuje až na současných 35 let, jí podle evidence úřadu chyběly skoro čtyři roky. Se započítáním náhradní doby, kdy byla na rodičovské dovolené, by ale s přehledem splnila potřebnou dobu pojištění.

„Informace z úřadu, že jim u mě chybí evidenční listy od konce roku 1998 do počátku roku 2003, mě zaskočila. Šetření a dohledávání mi vzalo několik probdělých nocí,“ vypráví s tím, že nakonec starobní důchod dostala, protože ve spolupráci s úřadem dokázala doložit alespoň třicetiletou dobu pojištění. Do té už se však nezapočítává náhradní doba, v jejím případě tedy čtyři roky strávené na rodičovské dovolené.

Zkontrolovat si dobu pojištění se vyplatí

Získat přehled o dobách důchodového pojištění v evidenci správy sociálního zabezpečení už může dnes každý online formou na portálu ČSSZ v podstatě kdykoli.

„Praktické je do evidence nahlížet několik týdnů po nástupu do nového zaměstnání a po jeho skončení a jak už bylo zmíněno, na přihlášení a odhlášení má zaměstnavatel vždy osmidenní lhůtu,“ vysvětluje Vladimír Weiss.

Souhrnné informace o dobách důchodového pojištění vyhotoví na požádání i ČSSZ. Jde o takzvaný osobní list důchodového pojištění, na kterém se uvádějí i náhradní doby důchodového pojištění. Jako jsou doba v evidenci u úřadu práce, péče o dítě či osobu blízkou. Bezplatně jej úřad na požádání vyhotoví jednou do roka.

Autor:
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Udělejte kariéru v IT. Na vzdělání nezáleží, stačí trocha talentu a píle

Ti špičkoví programují od šesti let. To ale neznamená, že kariéru v IT nemůže udělat absolvent sociologie, nebo žena po...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik štěstí nám přináší práce a jaké je největší přání zaměstnanců

Každý druhý zaměstnanec si myslí, že být spokojený v práci je důležitější než výše výplaty. Leckteré podniky tak...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Majitel bytu mu zakázal zřídit si trvalé bydliště. Má na to právo?

Přihlásit se k trvalému pobytu je v podstatě formalita. Pokud máme nájemní smlouvu, ani majitel bytu nám v tom nemůže...

Lidé stižení tornádem nemají finanční rezervy, říká hodonínský poradce

Měl štěstí, tornádo ho minulo. Druhým teď pomáhá řešit škody a potíže, které je stihly. „Lidé často, aby ušetřili třeba...

Čtyři tipy, jak bezpečně financovat výstavbu a rekonstrukci domu či bytu

V posledních měsících jsme svědky obrovského zdražování cen v oboru stavebnictví. Nedostatek některých materiálů žene...

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...