Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

aktualizováno 
Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne potkal bývalého spolužáka a stavitele. Jaroslav zajásal a těšil se, že bude mít pravidelný odběr materiálu. Vše dopadlo jinak.

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé, kteří platí faktury až po lhůtě splatnosti, anebo vůbec. To může být pro jejich podnikání fatální. | foto: Profimedia.cz

Pan Jaroslav začal podnikat v roce 2009. Vystudoval stavební průmyslovku, a protože nechtěl být ničím zaměstnancem, založil rodinnou firmu se stavebním materiálem. Vklad, který do zakládající společnosti vložil, nebyl malý, pomohla rodina, několikamilionový úvěr byl však nutností.
„Prostory jsem měl vlastní, velké peníze jsem musel vložit do nákupu stavebního materiálu, do zařízení obchodu a hlavně přilehlého okolí, kde materiál skladuji,“ vypráví o začátcích svého podnikání dnes devětadvacetiletý muž.

Věděl, do čeho jde, od začátku si nastavil přísná pravidla tak, aby se hned při rozjezdu nedostal do finančních problémů. „I když konkurence byla velká, všechno šlapalo podle mých představ, zákazníků přibývalo a já pravidelně splácel úvěr,“ pokračuje Jaroslav.

Kamarád přestal platit

Zlom nastal, když se o něm dozvěděl bývalý spolužák ze střední školy. „Řekl mi, že vystudoval vysokou školu, že má stavební firmu a staví a rekonstruuje domy. Domluvili jsme se, že mu budu dodávat stavební materiál. Zpočátku bylo všechno v pořádku, najednou však kamarád nezaplatil jednu fakturu, pak druhou a už to jelo. Když jsem ho kontaktoval, prosil mě, ať mu chvíli počkám, že se dostal do problémů a dušoval se, že brzy všechno vyřeší. Pak už nebral telefony a byl nedostupný,“ vypráví Jaroslav, který bral zpočátku ohledy na to, že jde o kamaráda.

Problémy se navíc začaly stupňovat, když v obci, kde podniká, začali opravovat most a dojezd k jeho firmě byl takřka nemožný. „Nedostal jsem od obce žádnou kompenzaci, takže to tady asi brzy zavřu,“ uzavírá podnikatel, který se obrátil na Svaz věřitelů a s bývalým spolužákem se soudí.

Nejhorší je to ve stavebnictví, ale i v pekařství

Podle Pavla Staňka, advokáta a prezidenta České asociace věřitelů (ČAV), se platební morálka českých firem v posledních pěti letech díky všeobecné ekonomické prosperitě zlepšuje, úhrada faktur až po uplynutí data její splatnosti je však podle něj stále poměrně častým jevem. „Vůbec nejhorší je podle dostupných informací v tomto ohledu situace ve stavebnictví, nákladní silniční dopravě, ale například i oborech jako pekařství nebo cukrářství,“ říká Pavel Staněk.

A jak se proti podobným situacím bránit? Existuje nějaká opravdu účinná zbraň proti neplatičům? „Nejdůležitější je včasná reakce. Je vyloženě nezbytné být aktivní, upomínat dlužníka a v případě neochoty k placení předat pohledávku bez zbytečného odkladu k řešení soudní cestou, případně prostřednictvím inkasní agentury. Hrozí totiž, že věřitelů bude více a zbytečné prodlevy a odklady dílčího věřitele výrazně znevýhodní,“ zdůrazňuje Staněk.

Nečekejte a rychle konejte

V případě, že dlužník odmítá jakoukoliv dohodu, není na místě vyčkávat. Poškozený podnikatel či živnostník by měl okamžitě učinit kroky k zajištění své pohledávky. „Nejprve doporučuji zaslat dlužníkovi takzvanou předžalobní výzvu, která je podmínkou k tomu, aby následné náklady případného soudního řízení nesl dlužník, nikoli věřitel. Pokud dlužník ani na tuto výzvu nezareaguje, je potřeba podat žalobu k soudu,“ dodává prezident ČAV.

Po skončení soudního řízení, které potvrdí nárok věřitele a ten bude mít v ruce pravomocné rozhodnutí soudu ve svůj prospěch, se věřitel může obrátit na libovolného soudního exekutora v rámci celé České republiky a zahájit exekuční řízení. „Po celou dobu je možné s dlužníkem paralelně jednat o dobrovolném splnění jeho závazku a nabídnout mu třeba splátkový kalendář,“ upozorňuje Staněk.

Existují i jiná řešení

V podobných případech je ve hře i další varianta. „Řešením může být i notářský zápis o uznání dluhu se svolením k vykonatelnosti. Tím si věřitel zajistí u dlužníka nejen uznání jeho dluhu, ale i pojistku, že pokud dlužník neuhradí svůj dluh řádně a včas, může věřitel rovnou podat návrh na exekuci, aniž by musel svou pohledávku uplatňovat v rámci soudního řízení,“ vysvětluje Staněk.

Zatímco hned po sametové revoluci byla jednou z nejčastějších příčin krachu podnikatelů a živnostníků neznalost legislativy, přecenění svých sil a přehnaná důvěra, v současnosti vidí prezident České asociace věřitelů hlavní problém ve zhoršujících se podmínkách pro podnikání. „Jsou to hlavně složitosti v administrativě a ne příliš jisté vztahy mezi odběrateli a dodavateli,“ konstatuje Staněk.

Těm, kteří se teprve chystají založit si živnost či firmu, doporučuje, aby si nejdříve velmi pečlivě promysleli svůj podnikatelský záměr. „Měli by si provést analýzu trhu v lokalitě, kde chtějí podnikat, uvážit své ekonomické možnosti a v neposlední řadě si vše právně ošetřit tak, aby celé podnikání neskončilo podobně, jak je popisováno v úvodním příběhu,“ doplňuje.

Základní pravidlo prevence problémů s nezaplacenými pohledávkami spočívá podle Staňka v dobrém výběru obchodních partnerů. „Je nezbytné prověřit si, s kým jako podnikatel hodlám uzavřít obchod, tedy zda tato firma nemá platební problémy. K tomu může posloužit například nahlédnutí do insolvenčního rejstříku a Centrální evidence exekucí, dohledání účetních závěrek dané firmy a v neposlední řadě také rešerše referencí na internetu. Zároveň je potřeba pamatovat na to, že riziko nesolventnosti může vyvstat i u historicky ověřených subjektů. Je proto velmi důležité nepodceňovat smluvní dokumentaci a svůj obchodní vztah si vždy kvalitně právně ošetřit,“ uzavírá prezident České asociace věřitelů.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Zálohy na elektřinu a na plyn dodavatel nemůže zvyšovat, jak chce

Ilustrační snímek

Zálohové platby na elektřinu a na plyn by měly v ideálním případě odrážet skutečnou spotřebu energií. Pokud jsou...

Reklamace jsou letitým problémem, přibyly i nové finty podvodníků

Ilustrační snímek

Počet spotřebitelů, kteří se se svými problémy obracejí na odborné poradny, rok od roku stoupá. Co vše nás trápilo v...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Euroboomu došel dech, čeká nás širokosáhlá recese?

Euroboomu došel dech, čeká nás širokosáhlá recese?

Kurzy.cz I když Evropská centrální banka (ECB) svoji stimulaci zastavila, vypadá to, že ekonomika potřebuje další generálku. V p...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Najdete na iDNES.cz