Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

aktualizováno 
Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne potkal bývalého spolužáka a stavitele. Jaroslav zajásal a těšil se, že bude mít pravidelný odběr materiálu. Vše dopadlo jinak.

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé, kteří platí faktury až po lhůtě splatnosti, anebo vůbec. To může být pro jejich podnikání fatální. | foto: Profimedia.cz

Pan Jaroslav začal podnikat v roce 2009. Vystudoval stavební průmyslovku, a protože nechtěl být ničím zaměstnancem, založil rodinnou firmu se stavebním materiálem. Vklad, který do zakládající společnosti vložil, nebyl malý, pomohla rodina, několikamilionový úvěr byl však nutností.
„Prostory jsem měl vlastní, velké peníze jsem musel vložit do nákupu stavebního materiálu, do zařízení obchodu a hlavně přilehlého okolí, kde materiál skladuji,“ vypráví o začátcích svého podnikání dnes devětadvacetiletý muž.

Věděl, do čeho jde, od začátku si nastavil přísná pravidla tak, aby se hned při rozjezdu nedostal do finančních problémů. „I když konkurence byla velká, všechno šlapalo podle mých představ, zákazníků přibývalo a já pravidelně splácel úvěr,“ pokračuje Jaroslav.

Kamarád přestal platit

Zlom nastal, když se o něm dozvěděl bývalý spolužák ze střední školy. „Řekl mi, že vystudoval vysokou školu, že má stavební firmu a staví a rekonstruuje domy. Domluvili jsme se, že mu budu dodávat stavební materiál. Zpočátku bylo všechno v pořádku, najednou však kamarád nezaplatil jednu fakturu, pak druhou a už to jelo. Když jsem ho kontaktoval, prosil mě, ať mu chvíli počkám, že se dostal do problémů a dušoval se, že brzy všechno vyřeší. Pak už nebral telefony a byl nedostupný,“ vypráví Jaroslav, který bral zpočátku ohledy na to, že jde o kamaráda.

Problémy se navíc začaly stupňovat, když v obci, kde podniká, začali opravovat most a dojezd k jeho firmě byl takřka nemožný. „Nedostal jsem od obce žádnou kompenzaci, takže to tady asi brzy zavřu,“ uzavírá podnikatel, který se obrátil na Svaz věřitelů a s bývalým spolužákem se soudí.

Nejhorší je to ve stavebnictví, ale i v pekařství

Podle Pavla Staňka, advokáta a prezidenta České asociace věřitelů (ČAV), se platební morálka českých firem v posledních pěti letech díky všeobecné ekonomické prosperitě zlepšuje, úhrada faktur až po uplynutí data její splatnosti je však podle něj stále poměrně častým jevem. „Vůbec nejhorší je podle dostupných informací v tomto ohledu situace ve stavebnictví, nákladní silniční dopravě, ale například i oborech jako pekařství nebo cukrářství,“ říká Pavel Staněk.

A jak se proti podobným situacím bránit? Existuje nějaká opravdu účinná zbraň proti neplatičům? „Nejdůležitější je včasná reakce. Je vyloženě nezbytné být aktivní, upomínat dlužníka a v případě neochoty k placení předat pohledávku bez zbytečného odkladu k řešení soudní cestou, případně prostřednictvím inkasní agentury. Hrozí totiž, že věřitelů bude více a zbytečné prodlevy a odklady dílčího věřitele výrazně znevýhodní,“ zdůrazňuje Staněk.

Nečekejte a rychle konejte

V případě, že dlužník odmítá jakoukoliv dohodu, není na místě vyčkávat. Poškozený podnikatel či živnostník by měl okamžitě učinit kroky k zajištění své pohledávky. „Nejprve doporučuji zaslat dlužníkovi takzvanou předžalobní výzvu, která je podmínkou k tomu, aby následné náklady případného soudního řízení nesl dlužník, nikoli věřitel. Pokud dlužník ani na tuto výzvu nezareaguje, je potřeba podat žalobu k soudu,“ dodává prezident ČAV.

Po skončení soudního řízení, které potvrdí nárok věřitele a ten bude mít v ruce pravomocné rozhodnutí soudu ve svůj prospěch, se věřitel může obrátit na libovolného soudního exekutora v rámci celé České republiky a zahájit exekuční řízení. „Po celou dobu je možné s dlužníkem paralelně jednat o dobrovolném splnění jeho závazku a nabídnout mu třeba splátkový kalendář,“ upozorňuje Staněk.

Existují i jiná řešení

V podobných případech je ve hře i další varianta. „Řešením může být i notářský zápis o uznání dluhu se svolením k vykonatelnosti. Tím si věřitel zajistí u dlužníka nejen uznání jeho dluhu, ale i pojistku, že pokud dlužník neuhradí svůj dluh řádně a včas, může věřitel rovnou podat návrh na exekuci, aniž by musel svou pohledávku uplatňovat v rámci soudního řízení,“ vysvětluje Staněk.

Zatímco hned po sametové revoluci byla jednou z nejčastějších příčin krachu podnikatelů a živnostníků neznalost legislativy, přecenění svých sil a přehnaná důvěra, v současnosti vidí prezident České asociace věřitelů hlavní problém ve zhoršujících se podmínkách pro podnikání. „Jsou to hlavně složitosti v administrativě a ne příliš jisté vztahy mezi odběrateli a dodavateli,“ konstatuje Staněk.

Těm, kteří se teprve chystají založit si živnost či firmu, doporučuje, aby si nejdříve velmi pečlivě promysleli svůj podnikatelský záměr. „Měli by si provést analýzu trhu v lokalitě, kde chtějí podnikat, uvážit své ekonomické možnosti a v neposlední řadě si vše právně ošetřit tak, aby celé podnikání neskončilo podobně, jak je popisováno v úvodním příběhu,“ doplňuje.

Základní pravidlo prevence problémů s nezaplacenými pohledávkami spočívá podle Staňka v dobrém výběru obchodních partnerů. „Je nezbytné prověřit si, s kým jako podnikatel hodlám uzavřít obchod, tedy zda tato firma nemá platební problémy. K tomu může posloužit například nahlédnutí do insolvenčního rejstříku a Centrální evidence exekucí, dohledání účetních závěrek dané firmy a v neposlední řadě také rešerše referencí na internetu. Zároveň je potřeba pamatovat na to, že riziko nesolventnosti může vyvstat i u historicky ověřených subjektů. Je proto velmi důležité nepodceňovat smluvní dokumentaci a svůj obchodní vztah si vždy kvalitně právně ošetřit,“ uzavírá prezident České asociace věřitelů.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Kvíz: Zvládli byste taxikářské zkoušky?

ilustrační snímek

Možná o změně povolání neuvažujete a taxikáře byste už vůbec dělat nechtěli. Přesto si vyzkoušejte náš dnešní kvíz....

Kvíz: Poznáte banku podle reklamy či sloganu?

ilustrační snímek

Změnit bankovní ústav je dnes velmi jednoduché a možná i proto se banky předhánějí s výhodnými nabídkami. Sledujete...

Manželská smlouva teplé večeře nezaručí, jistí ale střechu nad hlavou

ilustrační snímek

Předmanželskou smlouvu jsme kdysi znali jen z filmů. Vloni ji u nás sepsal zhruba každý pátý pár, který se rozhodl...

Špinavé triky u spořicích účtů a investičních produktů

Špinavé triky u  spořicích účtů a investičních produktů

Kurzy.cz Marketingové materiály se jen hemží nabídkou zhodnocení vkladů 3 % - 7 % ročně. V době, kdy na běžném spořicím účtu vaš...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPRÁVCE DOKUMENTACE - TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz