Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

aktualizováno 
Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne potkal bývalého spolužáka a stavitele. Jaroslav zajásal a těšil se, že bude mít pravidelný odběr materiálu. Vše dopadlo jinak.

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé, kteří platí faktury až po lhůtě splatnosti, anebo vůbec. To může být pro jejich podnikání fatální. | foto: Profimedia.cz

Pan Jaroslav začal podnikat v roce 2009. Vystudoval stavební průmyslovku, a protože nechtěl být ničím zaměstnancem, založil rodinnou firmu se stavebním materiálem. Vklad, který do zakládající společnosti vložil, nebyl malý, pomohla rodina, několikamilionový úvěr byl však nutností.
„Prostory jsem měl vlastní, velké peníze jsem musel vložit do nákupu stavebního materiálu, do zařízení obchodu a hlavně přilehlého okolí, kde materiál skladuji,“ vypráví o začátcích svého podnikání dnes devětadvacetiletý muž.

Věděl, do čeho jde, od začátku si nastavil přísná pravidla tak, aby se hned při rozjezdu nedostal do finančních problémů. „I když konkurence byla velká, všechno šlapalo podle mých představ, zákazníků přibývalo a já pravidelně splácel úvěr,“ pokračuje Jaroslav.

Kamarád přestal platit

Zlom nastal, když se o něm dozvěděl bývalý spolužák ze střední školy. „Řekl mi, že vystudoval vysokou školu, že má stavební firmu a staví a rekonstruuje domy. Domluvili jsme se, že mu budu dodávat stavební materiál. Zpočátku bylo všechno v pořádku, najednou však kamarád nezaplatil jednu fakturu, pak druhou a už to jelo. Když jsem ho kontaktoval, prosil mě, ať mu chvíli počkám, že se dostal do problémů a dušoval se, že brzy všechno vyřeší. Pak už nebral telefony a byl nedostupný,“ vypráví Jaroslav, který bral zpočátku ohledy na to, že jde o kamaráda.

Problémy se navíc začaly stupňovat, když v obci, kde podniká, začali opravovat most a dojezd k jeho firmě byl takřka nemožný. „Nedostal jsem od obce žádnou kompenzaci, takže to tady asi brzy zavřu,“ uzavírá podnikatel, který se obrátil na Svaz věřitelů a s bývalým spolužákem se soudí.

Nejhorší je to ve stavebnictví, ale i v pekařství

Podle Pavla Staňka, advokáta a prezidenta České asociace věřitelů (ČAV), se platební morálka českých firem v posledních pěti letech díky všeobecné ekonomické prosperitě zlepšuje, úhrada faktur až po uplynutí data její splatnosti je však podle něj stále poměrně častým jevem. „Vůbec nejhorší je podle dostupných informací v tomto ohledu situace ve stavebnictví, nákladní silniční dopravě, ale například i oborech jako pekařství nebo cukrářství,“ říká Pavel Staněk.

A jak se proti podobným situacím bránit? Existuje nějaká opravdu účinná zbraň proti neplatičům? „Nejdůležitější je včasná reakce. Je vyloženě nezbytné být aktivní, upomínat dlužníka a v případě neochoty k placení předat pohledávku bez zbytečného odkladu k řešení soudní cestou, případně prostřednictvím inkasní agentury. Hrozí totiž, že věřitelů bude více a zbytečné prodlevy a odklady dílčího věřitele výrazně znevýhodní,“ zdůrazňuje Staněk.

Nečekejte a rychle konejte

V případě, že dlužník odmítá jakoukoliv dohodu, není na místě vyčkávat. Poškozený podnikatel či živnostník by měl okamžitě učinit kroky k zajištění své pohledávky. „Nejprve doporučuji zaslat dlužníkovi takzvanou předžalobní výzvu, která je podmínkou k tomu, aby následné náklady případného soudního řízení nesl dlužník, nikoli věřitel. Pokud dlužník ani na tuto výzvu nezareaguje, je potřeba podat žalobu k soudu,“ dodává prezident ČAV.

Po skončení soudního řízení, které potvrdí nárok věřitele a ten bude mít v ruce pravomocné rozhodnutí soudu ve svůj prospěch, se věřitel může obrátit na libovolného soudního exekutora v rámci celé České republiky a zahájit exekuční řízení. „Po celou dobu je možné s dlužníkem paralelně jednat o dobrovolném splnění jeho závazku a nabídnout mu třeba splátkový kalendář,“ upozorňuje Staněk.

Existují i jiná řešení

V podobných případech je ve hře i další varianta. „Řešením může být i notářský zápis o uznání dluhu se svolením k vykonatelnosti. Tím si věřitel zajistí u dlužníka nejen uznání jeho dluhu, ale i pojistku, že pokud dlužník neuhradí svůj dluh řádně a včas, může věřitel rovnou podat návrh na exekuci, aniž by musel svou pohledávku uplatňovat v rámci soudního řízení,“ vysvětluje Staněk.

Zatímco hned po sametové revoluci byla jednou z nejčastějších příčin krachu podnikatelů a živnostníků neznalost legislativy, přecenění svých sil a přehnaná důvěra, v současnosti vidí prezident České asociace věřitelů hlavní problém ve zhoršujících se podmínkách pro podnikání. „Jsou to hlavně složitosti v administrativě a ne příliš jisté vztahy mezi odběrateli a dodavateli,“ konstatuje Staněk.

Těm, kteří se teprve chystají založit si živnost či firmu, doporučuje, aby si nejdříve velmi pečlivě promysleli svůj podnikatelský záměr. „Měli by si provést analýzu trhu v lokalitě, kde chtějí podnikat, uvážit své ekonomické možnosti a v neposlední řadě si vše právně ošetřit tak, aby celé podnikání neskončilo podobně, jak je popisováno v úvodním příběhu,“ doplňuje.

Základní pravidlo prevence problémů s nezaplacenými pohledávkami spočívá podle Staňka v dobrém výběru obchodních partnerů. „Je nezbytné prověřit si, s kým jako podnikatel hodlám uzavřít obchod, tedy zda tato firma nemá platební problémy. K tomu může posloužit například nahlédnutí do insolvenčního rejstříku a Centrální evidence exekucí, dohledání účetních závěrek dané firmy a v neposlední řadě také rešerše referencí na internetu. Zároveň je potřeba pamatovat na to, že riziko nesolventnosti může vyvstat i u historicky ověřených subjektů. Je proto velmi důležité nepodceňovat smluvní dokumentaci a svůj obchodní vztah si vždy kvalitně právně ošetřit,“ uzavírá prezident České asociace věřitelů.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

Předčasný výběr „stavebka“ je poslední volba, jak řešit propad příjmů

Předčasná výpověď smlouvy ze stavebního spoření kvůli získání peněz pro vyrovnání poklesu příjmů by měla být podle...

KVÍZ: Víte, jak dnes prodat nebo koupit nemovitost?

Na realitním trhu letos nezůstal kámen na kameni. Nejdřív vstoupil v platnost zákon o realitním zprostředkování, pak...

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 37 000 Kč

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...