Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nezapomeňte uhradit daň z nemovitých věcí. Letos je několik novinek

Už jste zaplatili daň z nemovitých věcí? Pokud ne, termín pro uhrazení vyprší na konci května. Povinnost se týká všech, kdo bydlí ve svém, vlastní pozemek, ale i dalších poplatníků. Zatímco dříve byla standardem složenka, tato forma placení je nyní na ústupu a nově se za ní hradí poplatek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Novinkou je, že poplatníkům, kteří mají datovou schránku nebo jim byla zřízena ze zákona, již správce daně neposílá složenku, ale informace k dani najdou v datové schránce. Je proto třeba, abyste věnovali informacím z územního pracoviště finančního úřadu pozornost a postupovali podle pokynů, které jsou v nich uvedeny,“ upozorňuje Petr Koubovský, daňový poradce kanceláře Rödl & Partner.

„Pozor, v tomto případě je jedno, zda je schránka zřízena pro podnikatele či fyzickou osobu. Typ datové schránky není rozlišován,“ dodává Jana Melicharová, daňová poradkyně ze společnosti KODAP.

Jestli jste si v minulosti zažádali o zasílání těchto údajů do e-mailové schránky, potřebné informace vám dorazí tam. V případě, že pro placení daně využíváte SIPO, úhrada proběhne standardně v souladu s podmínkami České pošty. Využít lze i portál MOJE DANĚ přihlášením do Daňové informační schránky (DIS+).

Pokud se ke svému osobnímu daňovému spisu nemůžete přihlásit prostřednictvím Identity občana nebo datové schránky, můžete požádat Finanční správu o přidělení přístupových údajů.

Složenka nově za poplatek

Jestliže dostáváte pokyn k úhradě daně stále prostřednictvím poštovním poukázky, měla by nám dorazit domů do schránky nejpozději do 25. května. Poplatníkům, kteří vlastní nemovité věci v územní působnosti více krajů nebo platí daň vyšší než 5 000 korun, dorazí na adresu odpovídající počet složenek.

„V případě, že ani k tomuto datu složenku neobdržíte, je vhodné kontaktovat územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu, případně prověřit, zda nemohla být informace o úhradě doručena jiným způsobem,“ doporučuje Melicharová.

Složenek se týká i další letošní novinka. Nově již nejsou zasílány bezplatné daňové složenky, ale pouze poštovní poukázky typu A. Pokud se rozhodnete uhradit daň jejich prostřednictvím, počítejte s tím, že České poště zaplatíte přinejmenším 52 korun. Snazší a levnější je tak například bezhotovostní převod z bankovního účtu prostřednictvím uvedeného QR kódu.

Kdo je poplatníkem a kolik platit

Povinnost zaplatit daň se vztahuje na každého, kdo ke konci loňského roku vlastnil nemovitý majetek. Většinou jde o vlastníky pozemků a staveb, ale i bytových nebo nebytových jednotek.

„Povinnost se vztahuje i na poplatníky, kteří ve zdaňovacím období provedli přístavbu, nástavbu a jiné úpravy stavby, v jejichž důsledku došlo ke změně výměry zastavěné plochy pro výpočet daně,“ přibližuje Petr Koubovský.

Výše daně je stanovena zákonem, obce však mohou vyhláškou upravit její konečnou výši koeficientem v rozmezí 1,1 – 5,0, kterým se násobí základní sazba stanovená podle počtu obyvatel.

„Základní sazba daně u pozemku závisí na jeho charakteru a způsobu užití. U budovy se odvíjí od druhu stavby, povahy využití a navyšuje se v závislosti na dalších podlažích. U všech nemovitostí dochází k násobení koeficientem s ohledem na lokalitu, kde leží,“ vysvětluje Ivana Brancuzká, country manažerka společnosti Crowe.

Bydlet ve vlastním? Fenomén se boří, cena bydlení je v Česku neúprosná

Daň do 5 000 korun se hradí jednorázově, a to nejpozději do 31. května 2023. Vyšší daň nad 5 000 korun lze uhradit naráz nebo ve dvou splátkách – polovinu do konce května a další do konce listopadu, v případě podnikatelů v zemědělství do 31. srpna a 30. listopadu. Úhrada je možná bankovním převodem, přes QR kód, složenkou nebo prostřednictvím SIPO.

V případě, že neuhradíte daň do čtvrtého dne po splatnosti, správce daně vám vyměří úroky z prodlení vypočítané podle aktuální repo sazby ČNB navýšené o 8 %. Vzhledem k tomu, že repo sazba se již delší dobu drží na 7% úrovni, sankce může být citelná. Úroky z prodlení se však nevyměřují, pokud jejich výše nepřekročí 1 000 korun.

V čem se chybuje

Pokutu mohou dostat i ti, kdo zapomněli dát správci daní vědět, že v loňském roce získali vlastnické právo k nemovitému majetku. Každý, kdo loni koupil, zdědil nebo dostal nemovitost, má totiž povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, a to nejpozději do 31. ledna 2023.

Vyplnit a odevzdat daňové přiznání se vztahuje i na poplatníky, kteří loni provedli přístavbu, nástavbu a jiné úpravy stavby, které změnily výměru zastavěné plochy pro výpočet daně.

„Na celém formuláři modrého daňového přiznání je příjemná jedna věc, podáváte ho jednou, a když v dalších letech nic nepřikoupíte, nepřistavíte, nezdědíte,.budete jen platit, vyplňovat papíry už nebude nutné. Méně příjemné je, že když jste majitelem několika nemovitostí v různých krajích, budete podávat hned několik přiznání, vždy v příslušném kraji,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Ti, kdo nemovitost naopak prodali nebo věnovali, to měli ve stejném termínu dát vědět formou doporučeného dopisu správci daně. „V případě, že jste tak neučinili, je potřeba to co nejrychleji napravit, abyste se vyhnuli vyměření možných sankcí ze strany správců daně,“ upozorňuje Petr Koubovský.

S čím počítá vládní balíček

Sazba daně z nemovitosti se podle návrhu ministerstva financí má od příštího roku zvýšit až dvojnásobně. Podle předsedy vlády Petra Fialy bude nově zaváděný státní koeficient příjmem státu. Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně půjde po jejím zvýšení od příštího roku tedy i do státního rozpočtu, což by mělo do státní kasy přinést asi 9,3 miliardy korun. Záměr vlády ale kritizují města a obce.

Například za průměrný sedmdesátimetrový byt na Praze 1 nyní majitel zaplatí asi 1 700 korun ročně, nově bude platit přibližně 2 500 korun. Za podobně velký byt v Brně zaplatí dnes majitel zhruba 600 korun, nově to bude asi 1 200 korun. V Ostravě a v Plzni se daň liší podle městské části. V obou městech může dosahovat až 770 korun s tím, že nově to bude zhruba 1 450 korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Elixír z bylin, cukru a radosti, pro jeho autora úkol za odměnu. Příběh Kofoly

Přes šedesát let dělá Čechům Kofola společnost na výletě, pod stanem i vánočním stromkem. Za časů císaře Rudolfa II. bývalo Staré Město pražské plné alchymistů, kteří se snažili přimět rtuť...

13. července 2024

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

Jak se dědí družstevní byt a kdy přechází na dědice právo nájmu

Premium

Součástí pozůstalosti je veškerý majetek zůstavitele, tedy například i byt ve vlastnictví. Jak je to ale s bytem družstevním nebo nájemním? Nejen na tuto otázku čtenáře iDNES.cz odpovídá advokát...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč a jak investovat do umění a co ovlivňuje hodnotu díla

Umělecká díla zpravidla nevznikají s cílem vytvořit nástroj investování. Často však tuto schopnost mají. Předpokladem je, že se při tomto investování řídíme určitými pravidly. Co brát do úvahy,...

15. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

Aby letní hodokvas neprodražil dovolenou. Kolik může stát zdravotní péče

Premium

Na poskytnutí bezplatné zdravotní péče se nedá ani v zemích Evropské unie na sto procent spolehnout. Riziky jsou různé doplatky na recepty, léky, vyšetření nebo i pobyt na lůžku. Nejdražší je ale...

18. července 2024

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...