Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nezapomeňte uhradit daň z nemovitých věcí. Letos je několik novinek

Už jste zaplatili daň z nemovitých věcí? Pokud ne, termín pro uhrazení vyprší na konci května. Povinnost se týká všech, kdo bydlí ve svém, vlastní pozemek, ale i dalších poplatníků. Zatímco dříve byla standardem složenka, tato forma placení je nyní na ústupu a nově se za ní hradí poplatek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Novinkou je, že poplatníkům, kteří mají datovou schránku nebo jim byla zřízena ze zákona, již správce daně neposílá složenku, ale informace k dani najdou v datové schránce. Je proto třeba, abyste věnovali informacím z územního pracoviště finančního úřadu pozornost a postupovali podle pokynů, které jsou v nich uvedeny,“ upozorňuje Petr Koubovský, daňový poradce kanceláře Rödl & Partner.

„Pozor, v tomto případě je jedno, zda je schránka zřízena pro podnikatele či fyzickou osobu. Typ datové schránky není rozlišován,“ dodává Jana Melicharová, daňová poradkyně ze společnosti KODAP.

Jestli jste si v minulosti zažádali o zasílání těchto údajů do e-mailové schránky, potřebné informace vám dorazí tam. V případě, že pro placení daně využíváte SIPO, úhrada proběhne standardně v souladu s podmínkami České pošty. Využít lze i portál MOJE DANĚ přihlášením do Daňové informační schránky (DIS+).

Pokud se ke svému osobnímu daňovému spisu nemůžete přihlásit prostřednictvím Identity občana nebo datové schránky, můžete požádat Finanční správu o přidělení přístupových údajů.

Složenka nově za poplatek

Jestliže dostáváte pokyn k úhradě daně stále prostřednictvím poštovním poukázky, měla by nám dorazit domů do schránky nejpozději do 25. května. Poplatníkům, kteří vlastní nemovité věci v územní působnosti více krajů nebo platí daň vyšší než 5 000 korun, dorazí na adresu odpovídající počet složenek.

„V případě, že ani k tomuto datu složenku neobdržíte, je vhodné kontaktovat územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu, případně prověřit, zda nemohla být informace o úhradě doručena jiným způsobem,“ doporučuje Melicharová.

Složenek se týká i další letošní novinka. Nově již nejsou zasílány bezplatné daňové složenky, ale pouze poštovní poukázky typu A. Pokud se rozhodnete uhradit daň jejich prostřednictvím, počítejte s tím, že České poště zaplatíte přinejmenším 52 korun. Snazší a levnější je tak například bezhotovostní převod z bankovního účtu prostřednictvím uvedeného QR kódu.

Kdo je poplatníkem a kolik platit

Povinnost zaplatit daň se vztahuje na každého, kdo ke konci loňského roku vlastnil nemovitý majetek. Většinou jde o vlastníky pozemků a staveb, ale i bytových nebo nebytových jednotek.

„Povinnost se vztahuje i na poplatníky, kteří ve zdaňovacím období provedli přístavbu, nástavbu a jiné úpravy stavby, v jejichž důsledku došlo ke změně výměry zastavěné plochy pro výpočet daně,“ přibližuje Petr Koubovský.

Výše daně je stanovena zákonem, obce však mohou vyhláškou upravit její konečnou výši koeficientem v rozmezí 1,1 – 5,0, kterým se násobí základní sazba stanovená podle počtu obyvatel.

„Základní sazba daně u pozemku závisí na jeho charakteru a způsobu užití. U budovy se odvíjí od druhu stavby, povahy využití a navyšuje se v závislosti na dalších podlažích. U všech nemovitostí dochází k násobení koeficientem s ohledem na lokalitu, kde leží,“ vysvětluje Ivana Brancuzká, country manažerka společnosti Crowe.

Bydlet ve vlastním? Fenomén se boří, cena bydlení je v Česku neúprosná

Daň do 5 000 korun se hradí jednorázově, a to nejpozději do 31. května 2023. Vyšší daň nad 5 000 korun lze uhradit naráz nebo ve dvou splátkách – polovinu do konce května a další do konce listopadu, v případě podnikatelů v zemědělství do 31. srpna a 30. listopadu. Úhrada je možná bankovním převodem, přes QR kód, složenkou nebo prostřednictvím SIPO.

V případě, že neuhradíte daň do čtvrtého dne po splatnosti, správce daně vám vyměří úroky z prodlení vypočítané podle aktuální repo sazby ČNB navýšené o 8 %. Vzhledem k tomu, že repo sazba se již delší dobu drží na 7% úrovni, sankce může být citelná. Úroky z prodlení se však nevyměřují, pokud jejich výše nepřekročí 1 000 korun.

V čem se chybuje

Pokutu mohou dostat i ti, kdo zapomněli dát správci daní vědět, že v loňském roce získali vlastnické právo k nemovitému majetku. Každý, kdo loni koupil, zdědil nebo dostal nemovitost, má totiž povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, a to nejpozději do 31. ledna 2023.

Vyplnit a odevzdat daňové přiznání se vztahuje i na poplatníky, kteří loni provedli přístavbu, nástavbu a jiné úpravy stavby, které změnily výměru zastavěné plochy pro výpočet daně.

„Na celém formuláři modrého daňového přiznání je příjemná jedna věc, podáváte ho jednou, a když v dalších letech nic nepřikoupíte, nepřistavíte, nezdědíte,.budete jen platit, vyplňovat papíry už nebude nutné. Méně příjemné je, že když jste majitelem několika nemovitostí v různých krajích, budete podávat hned několik přiznání, vždy v příslušném kraji,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Ti, kdo nemovitost naopak prodali nebo věnovali, to měli ve stejném termínu dát vědět formou doporučeného dopisu správci daně. „V případě, že jste tak neučinili, je potřeba to co nejrychleji napravit, abyste se vyhnuli vyměření možných sankcí ze strany správců daně,“ upozorňuje Petr Koubovský.

S čím počítá vládní balíček

Sazba daně z nemovitosti se podle návrhu ministerstva financí má od příštího roku zvýšit až dvojnásobně. Podle předsedy vlády Petra Fialy bude nově zaváděný státní koeficient příjmem státu. Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně půjde po jejím zvýšení od příštího roku tedy i do státního rozpočtu, což by mělo do státní kasy přinést asi 9,3 miliardy korun. Záměr vlády ale kritizují města a obce.

Například za průměrný sedmdesátimetrový byt na Praze 1 nyní majitel zaplatí asi 1 700 korun ročně, nově bude platit přibližně 2 500 korun. Za podobně velký byt v Brně zaplatí dnes majitel zhruba 600 korun, nově to bude asi 1 200 korun. V Ostravě a v Plzni se daň liší podle městské části. V obou městech může dosahovat až 770 korun s tím, že nově to bude zhruba 1 450 korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyzkoušeli jsme zaplatit prstenem. Novinku odstartovala v Česku mBank

14. června 2024

Zaplatit v obchodě kartou, mobilem či třeba hodinkami je u nás už běžné. Teď lze nově platit i...

Předdůchodců v Česku přibývá. Seknout s prací lze o dva až pět let dřív

13. června 2024

Důchodový věk se v Česku prodlužuje a sjednocuje u mužů i žen. Ročníky 1972 a mladší mají podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Opotřebení, škoda nebo ztráta svěřené věci. Co po vás může zaměstnavatel chtít

12. června 2024

Při skončení pracovního poměru je třeba myslet na to, že i vy jako zaměstnanec máte vůči...

KOMENTÁŘ: Kdy si budou ženy a muži na trhu práce opravdu rovni?

19. června 2024

19. červen je Mezinárodním dnem rovných příležitostí mužů a žen. Přes vysokou úroveň vzdělání žen...

Rekonstrukce bytu či domu. Jaká potřebujete povolení a jak získat hypotéku

19. června 2024

Premium Má váš byt nejlepší roky za sebou? Koupili jste nebo zdědili starší dům a rádi byste ho opravili?...

V květnu přidaly akciové i dluhopisové fondy. Rizikem zůstává inflace

18. června 2024

Ceny akcií i dluhopisů po optimistickém prvním čtvrtletí v dubnu zabrzdily a ukrojily z výnosů. V...

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...