Jak na penzi? Spořte si ve fondu

Populace v Česku stárne a riziko, že vám vypočítají státní důchod, ze kterého sotva vyjdete z měsíce na měsíc, je reálné. Pokud si ukládáte peníze do penzijního fondu, budou vaše úspory dalším zdrojem pravidelného příjmu ve stáří.
Penzijní připojištění pro mnoho lidí představuje záchranu slušné životní úrovně i v době, kdy budou v penzi.

Penzijní připojištění pro mnoho lidí představuje záchranu slušné životní úrovně i v době, kdy budou v penzi. | foto: Profimedia.cz

Spořit můžete v deseti penzijních fondech, které všechny soutěžily o titul v soutěži Banka roku v kategorii Penzijní fond roku 2008. Zvítězil Penzijní fond České pojišťovny. Porotci hodnotili především jeho silnou pozici, kterou si na českém trhu během posledních let vybudoval. Za ním se umístil na druhé příčce loňský vítěz AXA penzijní fond, třetí byl ING Penzijní fond.

Zaujaly benefity

"Stříbrný a bronzový" hráč odborníky zaujali spořicí kreditní kartou, kterou nabízejí svým klientům. Ta totiž část peněz, které zákazníci pomocí věrnostní karty za své nákupy zaplatí, vrací na jejich penzijní účet. Díky tomu tak při nákupech rovnou šetří na důchod.

AXA přišla se svou kreditní kartou jako první už v roce 2006 a klientům umožňuje s každým nákupem uspořit 0,3 procenta z jeho objemu. Při nákupu v prodejnách partnerů AXA Clubu je naspořená částka vyšší, činí až osm procent.

ING Penzijní fond s obdobným věrnostním programem přišel letos v dubnu, a to ve spolupráci s GE Money Bank. Tady bonus, který je po platbě kartou připsán na účet penzijního připojištění klienta, činí jedno procento z hodnoty nákupu.

AXA penzijní fond navíc nabízí asistenční služby v hodnotě 49 000 korun zdarma. ING Penzijní fond zase sedm výplatních schémat doživotní penze, kdy si u všech typů můžete zvolit způsob a případně i délku výplaty.

Penzijní připojištění podporuje stát

Ke každé uložené pětistovce měsíčně vám stát přispěje 150 korun. To je maximální částka, kterou od státu můžete dostat. Minimální vklad mají fondy nastaven na 100 korun měsíčně, v tom případě státní příspěvek činí 50 korun. Pokud ukládáte 500 až 1 500 korun, můžete využít i daňové výhody, ať jste klient nebo zaměstnavatel. Ti penzijní připojištění používají jako oblíbenou zaměstnaneckou výhodu.

Penzijní fond roku 2008
1. PF České pojišťovny
2. AXA penzijní fond
3. ING Penzijní fond

Přispívají vám v práci?

Připojištění je druhým nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitem, hned po stravenkách.

Vyplývá to z průzkumu společnosti ING. Ta letos oslovila 100 největších českých společností podle žebříčku Czech Top 100 a dozvěděla se, že na penzijní připojištění svým pracovníkům přispívá 86 procent zaměstnavatelů z dotazovaných firem. Používají ho jako motivační faktor a zároveň je pro obě strany daňově výhodný.

Zaměstnavatel si peníze na příspěvky může dát do nákladů a zaměstnanec je nemusí danit. Pokud ovšem od firmy nedostane víc než 2 000 korun za měsíc. Příspěvky nad tento limit už danit musí.

Penzijní fond ČP

Libor Pergl, ředitel pro obchod a marketing

Čím je váš penzijní fond mimořádný?

Naší největší výhodou je dostupnost. Jsme na všech pobočkách České pojišťovny a máme k dispozici tisíce finančních poradců. Jednoznačnou výhodou je také vysoký počet klientů, díky kterému můžeme výrazně snižovat provozní nálady.

Jaká je nejčastější výše měsíčního vkladu?

Naši zákazníci spoří nejčastěji 500 korun měsíčně. Důvod je jednoduchý, chtějí získat od státu maximální příspěvek.

Kolika vašim klientům přispívá zaměstnavatel?

U českých firem je příspěvek na penzijní připojištění oblíbeným benefitem. K říjnu letošního roku jej od svého zaměstnavatele získalo celkem 264 tisíc našich klientů.

Penzijních fondů se nemusíte bát

Nejste si jisti, zda si zařídit penzijní připojištění? Váháte, jestli je to bezpečný způsob řešení, a zajímá vás, kolik vám penzijní fondy vynesou? Odpovědi jsme našli za vás.

Je spoření bezpečné?

Vklady v penzijních fondech sice nejsou pojištěné, ale vaše úspory jsou v bezpečí, podléhají dohledu České národní banky.

Zároveň stát zákonem reguluje rizikovost investic, které penzijní fond podniká. Není třeba možné všechny úspory klientů vrhnout na trh s nemovitostmi nebo investovat jen do akcií.

Jak ve fondu vyděláte?

V penzijním fondu vám přibývají peníze třemi způsoby. Získáváte příspěvek od státu, podíl na výnosech fondu a máte možnost snížit si o zaplacené příspěvky daně. Spořit může začít každý plnoletý člověk a nejnižší možný vklad je nastaven na 100 korun měsíčně. K úložce dostanete státní podporu. Ke každé stokoruně máte navíc 50 korun, nejvyšší příspěvek 150 korun odpovídá vkladu 500 korun měsíčně.

Abyste maximálně využili všech výhod, je podle Asociace penzijních fondů ideální, když budete ukládat 1 500 korun měsíčně. Dostanete tak nejvyšší možný státní příspěvek – 1 800 korun ročně, a zároveň si můžete ze základu daně odečíst celých 12 000 korun, čímž ušetříte dalších 1 800 korun.

Kolik peněz vám vyplatí?

Kolik peněz po výpovědi smlouvy obdržíte, se bude odvíjet od toho, jakou částku a jak dlouho spoříte a jak dobře vklady dokázal vámi vybraný fond zhodnotit. Na internetových stránkách Asociace penzijních fondů (www. apfcr. cz) si to na kalkulačce můžete orientačně spočítat.

Když budete deset let ukládat pětistovku měsíčně a fond vklady zhodnotí 2,4 procenta ročně, dostanete přes 86 000 korun. Sami jste přitom uložili 60 tisíc.

Kdy si můžu peníze vybrat?

Abyste získali všechny uspořené peníze, je potřeba splnit dvě podmínky. Zaprvé – smlouvu musíte ukončit nejdříve v 60. roku svého života. A zadruhé – musíte spořit minimálně pět let.

Pokud obě podmínky splníte, můžete si vybrat buď celý obnos najednou, nebo si z něj nechat vyplácet penzi. Výnosy, které z penzijního fondu získáváte, v každém případě zdaníte patnáctiprocentní daní.

Potřebujete-li peníze dřív, můžete smlouvu vypovědět předčasně. Po několika měsících dostanete takzvané odbytné. O státní podporu však přijdete.

 Jaké zhodnocení připsaly fondy klientům v roce 2007
 AEGON PF 4,5 %
 Allianz PF 3,05 %
 AXA penzijní fond 2,2 %
 ČSOB PF Progres 2,4 %
 ČSOB PF Stabilita 2,4 %
 Generali PF 4,1 %
 ING Penzijní fond 2,5 %
 PF České pojišťovny 2,4%
 PF České spořitelny 3,1 %
 PF Komerční banky 2,3 %
 Zdroj: Asociace penzijních fondů

Nejčtenější

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

Pronájem bez rizika: Kompletní průvodce pro majitele i jejich nájemníky

Ceny nemovitostí v Česku rostou, nájemní bydlení je tak v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet řadu rizik pro obě...

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

Klienti bank denně čelí útokům na účty. Obranou je digitální gramotnost

Kybernetické útoky jsou na denním pořádku. Dávno už se ale útočníci nezaměřují jen na velké firmy. Naopak, v jejich hledáčku se stále častěji objevují i jednotlivci, tedy přesněji především jejich...

Poprvé do práce již ve 14 letech. Co musí brigádníci i jejich rodiče vědět

Premium

Letos mohou poprvé brigádničit i čtrnáctiletí školáci. Novela zákoníku práce jim během letních prázdnin umožňuje vykonávat jednoduché práce. Pro mladé jde o velkou novinku – a pro rodiče o důležitý...

Rozvod a vypořádání SJM může být o nervy. Zvláště u podnikatelů

Nejen třeba byt či rodinný dům, ale i nabyté firmy, obchodní podíly, investice, zisky a výnosy, stejně tak i úvěry a ztráty spadají do společného jmění manželů, a tedy i majetkového vypořádání v...

17. června 2025

Prázdniny u moře ve vlastním: Panelákový byt v Česku otvírá dveře k domu na pláži

Premium

Mít svůj dům u moře nemusí být sen, který si mohou splnit pouze multimilionáři. Pokud vlastníte byt v Česku, už na něj dost možná máte. Ať už čistě pro sebe nebo k pronájmu. Takový nákup vyjde mnohdy...

17. června 2025

Víte, kdo je odborník a kdo profesionál? Rozdíl je výrazný

Rozdíl mezi odborníkem a profesionálem nespočívá v rozsahu jejich odborných znalostí a zkušeností. Spočívá v pravidlech, kterými se při své činnosti řídí. O jaké pravidla jde a jaký je podstatný...

16. června 2025

Poprvé do práce již ve 14 letech. Co musí brigádníci i jejich rodiče vědět

Premium

Letos mohou poprvé brigádničit i čtrnáctiletí školáci. Novela zákoníku práce jim během letních prázdnin umožňuje vykonávat jednoduché práce. Pro mladé jde o velkou novinku – a pro rodiče o důležitý...

15. června 2025

Cévní chirurgie pro mě byla láska na první pohled, říká lékař

Medicína pro něj byla jasná volba. Po dokončení lékařské fakulty však nenastoupil do některé z českých nemocnic, ale odešel pracovat do Německa. Nevidí na tom nic špatného. „Získané zkušenosti si...

14. června 2025

Škody na cizím majetku a zdraví stojí v cizině statisíce. Kdy to zaplatíte ze svého?

Rozbít v hotelu okno, umyvadlo či televizi, to vše se nedopatřením může stát. Stejně tak ale můžete zranit jiného turistu třeba při skoku do bazénu či jiném sportu. Všechny takové případy přitom mají...

13. června 2025

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

13. června 2025

Cesta k většímu sebevědomí jde přes péči o sebe. Odborníci radí, jak na to

Cítit se sebevědoměji po celý den může být jednodušší, než se na první pohled zdá. Nejde přitom o štěstí nebo dokonalé okolnosti, ale o každodenní volby a drobné návyky, které mohou výrazně ovlivnit...

12. června 2025

Klienti bank denně čelí útokům na účty. Obranou je digitální gramotnost

Kybernetické útoky jsou na denním pořádku. Dávno už se ale útočníci nezaměřují jen na velké firmy. Naopak, v jejich hledáčku se stále častěji objevují i jednotlivci, tedy přesněji především jejich...

12. června 2025

Udělali jste v přiznání daní chybu? Čekání, že se na to nepřijde, vyjde draho

Řada lidí přiznává daň z příjmu rok co rok a má daňové přiznání pod kontrolou. Chybovat je ale lidské. I když máte daně v malíčku, může se stát, že po odevzdání růžového formuláře zjistíte, že jste...

11. června 2025

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

11. června 2025

Podílové fondy v květnu vydělaly a dařilo se akciím i dluhopisům. Rizika zůstávají

V květnu pokračoval návrat cen akcií k únorovým maximům a březnová, a zvláště dubnová, korekce jsou již takřka zapomenuty. Optimismus se udržel hlavně kvůli pravidelnému odkládání zavedení vysokých...

10. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.