Ve vedení firem bude muset být čtyřicet procent žen. Návrh přijal Brusel

  10:34aktualizováno  13:50
Evropská komise přijala sporný návrh eurokomisařky Viviane Redingové na rovnější postavení žen ve firmách. Podle průlomové směrnice budou muset firmy mít v nevýkonných orgánech nejméně 40 procent žen. Soukromé firmy budou mít čas do roku 2020, ve státních firmách bude povinnost platit o dva roky dříve. Při nesplnění podmínek přijdou na řadu sankce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proti kontroverznímu návrhu se už dříve stavěly některé členské státy. O podrobnostech plánu teď budou jednat země EU a Evropský parlament. Jejich souhlas je nutný ke schválení směrnice.

Nová povinnost se bude týkat všech veřejně obchodovaných firem s výjimkou malých a středních podniků. Podíl žen ve vedení firem nyní odpovídá v Evropské unii zhruba 15 procentům.

"Pokud bude opatření součástí směrnice, jednotlivé členské státy ji budou muset převést do svých právních předpisů. Skrze tuto směrnici budou muset dosáhnout stanoveného cíle, tedy 40 procent žen mezi nevýkonnými členy řídících orgánů velkých společností kotovaných na burze," uvedla Klára Valentová, expertka na pracovní právo advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Co Brusel přijal?

Navrhovaná směrnice stanoví cíl 40% zastoupení doposud méně zastoupeného pohlaví mezi nevýkonnými členy řídících orgánů společností kótovaných na burze.

Společnosti, které mají nižší podíl (méně než 40 %) méně zastoupeného pohlaví mezi nevýkonnými členy řídících orgánů, budou muset provádět jmenování pracovníků na uvedené pozice na základě komparativní analýzy kvalifikací každého z kandidátů při uplatnění jasných, genderově neutrálních a jednoznačných kritérií. V případě stejné kvalifikace bude dána přednost kandidátu méně zastoupeného pohlaví.

Přijetí tohoto návrhu je přelomovým okamžikem v boji za zrovnoprávnění žen na trhu práce. "Tento den je skutečně historický pro rovnováhu mezi muži a ženami. Po desetiletí planých slibů a marných pokusů o samoregulaci máme stále 85 procent mužů ve vedení firem. To je myslím plýtvání talentem, když pomyslím na to, že 60 procent univerzitních absolventů jsou ženy," zaradovala se Redingová na tiskové konferenci.

Návrh má zlepšit postavení žen v nevýkonných řídicích orgánech firem, tedy ve správních a dozorčích radách. Komisařka uvedla, že pokud firma nebude mít čtyřicet procent žen v radě, bude muset vybírat kvalifikované ženy tak dlouho, dokud k této hranici nedospěje.

Pokud firmy podmínky nesplní, měly by přijít na řadu sankce. Mohou to být buď finanční postihy, ale také zrušení jmenování kandidáta-muže.

"V případě, že o jedno místo se budou ucházet dva kandidáti, kteří mají srovnatelné výsledky nebo splňují stejně podmínky pro danou funkci, tak jako poslední kritérium se bere pohlaví. Přednost by měla dostat žena," řekl iDNES.cz mluvčí českého zastoupení Evropské komise Martin Stašek.

Pozitivní diskriminace v praxi

"Je to typicky byrokratické rozhodnutí," uvedl k rozhodnutí Komise Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Upozornil, že není rozumné takto zasahovat do práv podniků. "Krok považujeme za kontraproduktivní," poukázal na řadu odvětví těžkého průmyslu a dopravy v ČR, kde není jednoduché kvótu naplnit tak, aby byla přínosem podniku. Eurokomisařka odmítá názory, že na vrcholné pozice nemusí být dost vhodných kandidátek.

Směrnice v budoucnu může narazit na odpor členských zemí. S návrhem už dříve některé země EU včetně Česka a Velké Británie projevily nesouhlas.

Předpokládá se, že se směrnice bude týkat asi pěti tisíc kótovaných (s akciemi lze volně obchodovat na burze) společností v Evropské unii. Nevztahuje se na malé a střední podniky s méně než 250 zaměstnanci a ročním celosvětovým obratem nepřesahujícím 50 milionů eur a na nekótované obchodní společnosti.

Souhlasíte s návrhem Bruselu, aby ve vedení firem bylo nejméně 40 procent žen?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 3699
Ano 307

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Zambie zakázala nápoj řízlý viagrou, muž si stěžoval na nežádoucí erekci

Viagra

Zambijské úřady zakázaly energetický nápoj „pančovaný“ viagrou. Jeden z konzumentů si loni podle agentury Reuters...

Černý týden Facebooku: výpadek, odchody manažerů a přímý přenos masakru

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem (10. dubna 2018)

Největší sociální síť světa má za sebou obzvlášť krušný týden. Poté, co Facebook zasáhl největší globální výpadek v...

Obchodu s padělky se daří. Podle OECD za to mohou online tržiště

Padělky kabelek značky Chanel.

Online maloobchod podporuje rychlý růst prodeje padělaného zboží. Padělky v hodnotě 590 miliard dolarů tvořily v roce...

Najdete na iDNES.cz