Pro jednoho okurka, pro druhého okurek. A co je na tom špatného?

Pro jednoho okurka, pro druhého okurek. A co je na tom špatného? | foto: Shutterstock

Británie řeší kvůli vzrůstajícím cenám plynu okurkovou krizi

  • 11
Náklady na vypěstování jedné okurky se v poslední době v Británii zvýšily z 25 na 70 pencí, tedy ze sedmi až na více než 20 korun. Kvůli vysokým cenám plynu mnoho pěstitelů své sazenice vůbec nedalo do země, budoucí nedostatek plodin na trhu tak bude nejspíš tlačit ceny nadále vzhůru, informuje agentura Reuters.

Rozsáhlé skleníky v Roydonu ležícím v jihovýchodní Anglii zůstávají nyní prázdné. Ceny energií, které letí v posledních měsících vzhůru, nedovolí vlastníkovi jejich zahřívání, britský trh se tak nyní jeho okurek nedočká.

V jiných britských lokalitách se nyní nepěstují papriky, lilky, nebo rajčata poté, co nárůst cen plynu na konci loňského roku byl nyní ještě zhoršený ruským útokem na Ukrajinu. Pěstovat zeleninu ve sklenících se nyní ekonomicky nevyplatí.

Zatímco nyní stojí vypěstování okurky i 70 pencí, v britských obchodních řetězcích se prodávají ještě za 43 pencí.

„Ceny plynu jsou nebetyčně vysoko, máme velké starosti,“ říká pěstitel Tony Montalbano, stojící vedle prázdného skleníku v Roydonu, kde tři generace jeho rodiny pěstují okurky po 54 let. „Všechna ta léta tvrdé práce, abychom se dostali tam, kde teď jsme, můžou být zničená letošním rokem,“ dodal.

Všech 30 000 čtverečných metrů v jeho podniku Green Acre Salads, který zásobuje hlavní britské řetězce jako je Tesco, Sainsbury´s nebo Morrisons, zeje nyní prázdnotou.

Montalbano, jehož děda emigroval ze Sicílie v roce 1968 a založil malou okurkovou plantáž, aby mohl zásobovat místní obchody čerstvou zeleninou, se rozhodl nezasadit plodiny v prvním ze tří ročních sazebních cyklů.

Loni platil 40 až 50 pencí za zhruba 100 MJ energie ze zemního plynu. V posledním týdnu to už bylo 2,25 libry, přičemž ceny krátce po vypuknutí konfliktu na Ukrajině rekordně vyletěly až k osmi librám. Ceny hnojiv meziročně vzrostly na trojnásobek, stoupají také ceny oxidu uhličitého, který se využívá k při balení, ale také pracovních sil.

„Jsme nyní v bezprecedentní situaci, kde nárůst cen dalece přesahuje schopnosti pěstitelů s ním cokoliv dělat,“ dodal šéf Asociace britských pěstitelů Jack Ward.

Inflace dosáhla v únoru třicetiletého maxima s 6,2 procenty, makroekonomické predikce pak očekávají, že dosáhne ještě letos až devíti procentům. Bude se tak podílet na největším pádu životní úrovně od minimálně 50. let minulého století.

V zimě dovážela Velká Británie kolem 90 procent rostlinné produkce, jako jsou okurky nebo rajčata, ale v létě bývala skoro soběstačná. Asociace sdružující tři čtvrtiny britských pěstitelů okurek a sladké papriky tvrdí, že 90 procent z nich v lednu nezasadilo. Polovina pak nezasadila doteď a ani nezasadí, pokud ceny plynu zůstanou vysoké. Tamní národní farmářská unie tvrdí, že Británie náměsíčně klopýtá do bezpečnostní krize.

Vývoz snižují i další evropští pěstitelé

Navíc i další evropští pěstitelé, jako je například Nizozemsko, čelí podobným úskalím a snižují vývoz. Španělsko a Maroko díky klimatickým podmínkám nevyhřívají své skleníky v tak velkém rozsahu, ale exporty v chlazených kamionech na velké vzdálenosti znovu cenu zvýší.

Joe Shepherdson z britské okurkářské asociace uvedl, že pěstitelé, kteří nakonec zasadili, používají méně tepla, což snižuje produkci a zvyšuje rizika infekce. Jak dalece se vzrůstající ceny nákladů odrazí v koncových cenách pro spotřebitele, bude záležet také na supermarketech – zda dokážou vykompenzovat nárůst cen, nebo jestli ho celý přenesou na zákazníky. Tamní pěstitelé chtějí pomoc od vlády, bojují za zrušení daní a poplatků za odebraný plyn. Ministr financí Rishi Sunak ale takové změny v novém návrhu rozpočtu nijak nezmínil.

Přes pochmurné vyhlídky se nakonec Montalbano rozhodl rostliny zasadit v příštím měsíci, ale obává se ztráty budoucích kontraktů, pokud by úrodu nedodal. Přemýšlí o tom, že si vsadí na britské počasí a bude je pěstovat bez nebo se sníženým vyhříváním. „Připadám si, jako bych neměl šanci, protože když se do toho nepustím, ztratím své místo,“ uzavřel.