Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krev uzdravených z covidu za statisíce. Pákistánci věří, že je uzdraví

Pákistánské nemocnice praskají ve švech. Každý den se v zemi koronavirem nakazí pět tisíc lidí. Doktoři jsou ale zoufalí nejen proto, že jim hrozí stejný osud jako pacientům. Jsou totiž navíc svědky rozmáhajícího se nelegálního obchodu s krevní plazmou těch, kteří se z virového onemocnění vyléčili. Podle některých Pákistánců jde totiž o „zázračný lék“.
Muž sedí v čekárně před zařízením pro odběr výtěrů pro testování na covid-19 ve...

Muž sedí v čekárně před zařízením pro odběr výtěrů pro testování na covid-19 ve městě Karáčí. 19. června 2020 | foto: Reuters

„Nemocnice se na tom nepodílejí, ale na vlastní oči jsem viděl, jak probíhají nabídky,“ uvádí jeden z lékařů vládní nemocnice v hlavním městě Islámábádu pro The Guardian.

„Rodina pacienta přijde za někým, kdo se uzdravil a prosí ho o darování krve. Když se dohodnou na určitém obnosu peněz, který se většinou pohybuje mezi 200 tisíci až 800 tisíci rupiemi (28 tisíc až 113 tisíc korun), navštíví uzdravený soukromou laboratoř, která plazmu odebere. Ta je potom ‚darována‘ pacientům,“ popisuje probíhající praktiky zmíněný doktor, který si nepřál uvést své jméno.

„Znám pětičlennou rodinu, která se nakazila koronavirem a utratila dohromady 3,5 milionu rupií (téměř půl milionu korun) za krevní plazmu na černém trhu. Věří zkrátka, že jde o zázračný lék.“

Jeho zkušenost není ojedinělá. Podle jejich vlastních slov viděli redaktoři Guardianu textové zprávy Pákistánců, kteří se mezi sebou domlouvali na koupi či prodeji plazmy uzdravených pacientů.

Zdroje z tamější federální vyšetřovací agentury potvrdily, že si je organizace vědoma neregulovaného prodeje. Individuální případy by ale podle nich měla řešit policie.

Takzvaná zotavující se plazma skutečně platí za jednu z možných léčeb koronaviru. Obsahuje totiž protilátky vytvořené imunitním systémem lidí, které s virem uvnitř těla již bojovaly. Zatímco v pákistánském hlavním městě Islámábádu se s krevní plazmou doslova kupčí, například v tuzemské Fakultní nemocnici Olomouc probíhá její darování již od dubna a to zcela v mezích zákona.

Již od května bez celoplošných restrikcí

Pandemickou situaci v Pákistánu lze nyní považovat za jednu z nejhorších na světě. Asijská země má 189 tisíc potvrzených případů. Pět tisíc lidí se nakazí každý den. Ministr pro místní rozvoj Asad Umar se nechal slyšet, že počet případů se pravděpodobně do konce července zvýší až osmkrát. Mohl by tedy dosáhnout čísla 1,2 milionů. 

Navzdory pesimistickým předpovědím se pákistánský nejvyšší soud rozhodl zrušit restrikce a omezení pohybu už 18. května. Tehdy uvedl, že v Pákistánu „nejde o pandemii“. Rovněž vyslovil otázku, proč boj s virovým onemocněním „polyká tolik peněz“.

Vývoj v Pákistánu sleduje Světová zdravotnická organizace (WHO), která se uchýlila k neobvyklému a ojedinělému kroku. Pákistánské vládě napsala dopis, v němž ji vyzývá, ať restrikce zavede znovu. Nicméně kvůli obavám z možného dopadu na oslabenou ekonomiku, se tamější politici odhodlali jen k dočasným karanténám a zákazům v určitých městech jako například v již zmiňovaném Islámábádu, ale i v Láhauru, Péšávaru či v Karáčí.

„Nemáme testování, nemáme data, nemáme plán“

Nejtvrdší rána zasáhla právě zdravotnictví a samotné zdravotníky. Zemí se šíří dezinformace, podle kterých lékaři nechávají pacienty schválně zemřít, aby pákistánská vláda získala peníze od mezinárodních organizací jako je WHO. Mnoho doktorů bylo kvůli těmto fake news fyzicky napadeno. 

„Došly nám lůžka, zdroje, pracovní síla, energie a především efektivita, kterou narušilo zklamání z našeho systému,“ uvádí doktor pákistánského Institutu lékařských věd (PIMS). „Lidé nás viní z toho, že pacienti umírají. Říkají, že jsme je zabili my, abychom získali dolary od WHO. Jedna žena na mě plivla, když jsem nedokázal oživit jejího šestnáctiletého chlapce, který zemřel na selhání plic v důsledku covid-19. Nedokážete si představit bolest, kterou mi to způsobilo.“

Podnikatelkou roku je Indka Mazumdar-Shawová. Vyrábí léky proti cukrovce

Podle doktora Fazala Rabbiho nemocnicím v Islámábádu došla lůžka jak na jednotkách intenzivní péče tak na oddělení izolace. To znamená, že nové pacienty nelze přijmout, a to ani ve chvíli, kdy jsou v kritickém stavu.

„Je to alarmující a pro nás velmi frustrující situace. Jak kvůli nadměrnému stresu tak kvůli tomu, že mnoho z nás nakonec virem onemocní,“ říká Rabbi, který je zároveň prezidentem Asociace mladých doktorů. „Do této chvíle je v celém Pákistánu zhruba sedm tisíc nakažených lékařů a zdravotníků. Bojíme se, že pokud se nakazíme, nezbude na nás lůžko ani ventilátor. Znal jsem doktora z Láhauru, který takto zemřel.“

Místním lékařům navíc dochází vybavení a léky, podle některých z nich i kvůli tomu, že se ve velkém z nemocnic kradou. Například dexamethazon u něhož se nedávno prokázalo, že dokáže významnou měrou snížit riziko úmrtí u nakažených, se následně prodává na černém trhu až za 25násobek svojí běžné ceny.

Celou atmosféru v jihoasijské země shrnuje doktor Faisal Zeeshan Ranjha, který vede nemocnici ve městě Paňdžáb. „Pákistánské úřady pandemii koronaviru nezvládly a podcenily ji. Máme 185 tisíc pozitivních případů (ve čtvrtek již 193 tisíc, pozn. red), skutečná hodnota ale půjde do milionů. Každý třetí pacient má příznaky. Nemáme testování, nemáme data, nemáme plán. Dokonce ani nevíme, kdy nastane vrchol pandemie.“

Autor:
  • Nejčtenější

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

1. června 2024

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava...

Znát věk odchodu do penze v 50 letech je nesmysl, vmetla ekonomka Kupkovi

2. června 2024  14:28

Je nesmyslné, aby se lidé až v 50 letech dozvídali, v jakém věku půjdou do důchodu. V diskusním...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vinice na prodej. Moravští výrobci řeší existenční problémy, víno se pije méně

3. června 2024

Premium Vinařství na Moravě ubývá. Některá končí úplně, jiná jsou na prodej z ekonomických či rodinných...

Poštu zasáhl výpadek internetových služeb, nešly posílat datové zprávy

3. června 2024  11:36

Česká pošta se potýká s celorepublikovým výpadkem svých internetových služeb. Nefunguje její web...

Ruské děti také rády čokoládu. Šéf Ritter Sport ospravedlňuje export na východ

3. června 2024  11:02

Německá společnost Ritter Sport, která je známa svými čokoládami čtvercového formátu, nadále dodává...

Lepší, než se čekalo. Letecké společnosti přepraví letos rekordní počet lidí

3. června 2024  10:06

Letecké společnosti v letošním roce po celém světě přepraví rekordních 4,96 miliardy cestujících a...

Hokejový šampionát zvedl tržby v pražských restauracích o třetinu, tvrdí Mastercard

3. června 2024  9:44

Hokejové mistrovství světa znatelně zvedlo tržby obchodníkům v hlavním městě. Několik stovek tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...