Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Digitální daň mají za Google zaplatit inzerenti. Firma zvýšila poplatky

  15:59
Technologický gigant Google zavádí v některých zemích nové poplatky. Společnost začne od 1. října inzerentům účtovat nové příplatky za reklamu zobrazovanou v Rakousku, Velké Británii a Turecku. Poplatek vysvětluje tím, že účtuje daně z digitálních služeb (DST), které tyto země zavedly. Podle kritiků však zneužívá své silné postavení na trhu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Společnost o svém rozhodnutí účtovat poplatky navíc inzerenty informovala v e-mailu. Za reklamy zobrazené v Turecku si firma nově naúčtuje 5procentní regulační poplatek, stejně tak i v Rakousku. Ve Spojeném království to potom budou 2 procenta.

Společnost Google rozesílá inzerentům informace o nových poplatcích za reklamu...

Společnost Google rozesílá inzerentům informace o nových poplatcích za reklamu...

„Regulační poplatek vznikl z důvodu značného zvýšení obtížnosti dodržování tureckých právních předpisů a s tím souvisejících nákladů. V Rakousku a Spojeném království je poplatek odvozen od nové daně z digitálních služeb, kterou tyto země zavedly,“ uvádí zpráva Googlu, kterou zveřejnil portál Lupa.cz.

Google není první technologickou firmou, která k obdobnému kroku sáhla. Retailový gigant Amazon v srpnu zatížil své prodejce ve Velké Británii dvouprocentní přirážkou. Podle někdejšího ministra financí Philipa Hammonda se dají nové poplatky očekávat i u dalších technologických firem jako Apple či Microsoft. Internetová dražební síň eBay naopak uvedla, že poplatek prodejcům účtovat nebude.

Digitální daň bude i v Česku

Z evropských zemí zavedla digitální daň ještě Itálie (3 procenta, od ledna 2020), Francie svůj 3procentní návrh pozastavila do prosince a v Maďarsku, které má digitální daň 7,5 procent, je do prosince 2022 efektivní sazba 0 procent. 

V plánu má digitální daň i Česká republika. Zákon měl původně platit již od 1. července 2020 a počítal s ním původní letos schválený státní rozpočet, v nové podobě ale začne platit k 1. 1. 2021. Počítá se zavedením daně ve výši 5 procent.

PŘEHLEDNĚ: Česká digitální daň, miliardy státu i hrozba arbitráží

„Digitální daně a další předpisy zvyšují náklady na digitální reklamu, přičemž podobné zvyšování nákladů je v technologických i jiných odvětvích běžně přenášeno na zákazníky,“ uvedla pro iDNES.cz tisková mluvčí české pobočky Google Alžběta Houzarová. Doplnila, že Google bude nadále doporučovat vládám po celém světě, aby se zaměřily spíše na mezinárodní daňovou reformu než na zavádění nových, jednostranných poplatků.

Digitální daň se snaží daňovou povinnost, která je normálně vázána na daňové sídlo, navázat na to, kde se generuje zisk a vzniká hodnota. Neměla by přitom dopadat na všechny podnikatele v digitálních službách. Cílí na velké technologické firmy, které čelí kritice, že zdaňují v daňových rájích. 

V Česku by dani měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur, které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Týkat se má asi 15 nadnárodních firem, které tu vydělávají na internetové reklamě nebo na zprostředkování služeb online. Mezi nimi je i Google. Zda zavede v Česku od nového roku obdobné poplatky, firma nesdělila. Digitální giganti včetně Googlu dlouhodobě usilují o mezinárodní daňovou reformu prostřednictvím Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Miliardy pro český rozpočet

Předpokládaný výnos z digitální daně v Česku je asi 3,8 miliardy korun ročně. Ze strany některých poslanců bylo nicméně předloženo několik pozměňovacích návrhů, které mění sazbu daně nebo posouvají účinnost zákona.

„Cenová politika je výlučnou záležitostí soukromých subjektů a lze těžko odhadovat, zda a jak se skutečně promítne digitální daň do výsledné ceny poskytovaných služeb (tzv. daňová incidence),“ uvedlo pro iDNES.cz ministerstvo financí v návaznosti na kroky Googlu.

„V podmínkách ČR platí, že daň z digitálních služeb u využití digitálních platforem se neplatí z celkové ceny prodávaného zboží nebo služby, avšak pouze z té části, která tvoří cenu za využití platformy. Tudíž česká daň není rozhodně nastavena tak, že do ceny zboží nebo služby pro konečného zákazníka se musí promítnout celá sazba daně, doplnil mluvčí úřadu Zdeněk Vojtěch.

Nefér hra, říkají vydavatelé

Podle výkonného ředitele české profesní asociace Unie vydavatelů Václava Macha se firma Google snaží své daňové povinnosti přenést na jiné plátce.

„Společnost Google zavádí v některých zemích novou obchodní přirážku, kterou zdůvodňuje svojí povinnost odvádět daně z příjmu. Těm se doposud vyhýbala. Praktika, která hraničí spíše s vydíráním inzerentů a nátlakem na stát prostřednictvím ovlivňování veřejného mínění, je spíše dalším příkladem zneužívání dominantního postavení této společnosti na inzertním trhu,“ řekl redakci Mach.

Dva největší hráči s internetovou reklamou, Google a Facebook, loni podle e-Marketeru podle odhadu dosáhli až na 70 procent z digitálních reklamních investic na klíčových evropských trzích. Největší podíl měl získat Facebook a Google na digitálním reklamním trhu ve Francii, kde dosáhl hodnoty až 76 procent. Téměř srovnatelně je ale odhadována síla obou gigantů na reklamním digitálním trhu v Německu (75 procent), o něco nižší pak ve Velké Británii (63 procent). V Česku se loni prodala digitální reklama za 34 miliard korun.

Tiskový mluvčí ministerstva financí Vojtěch doplnil, že je nutné si uvědomit, že česká digitální daň nemíří na jakoukoli reklamu na internetu, ale pouze na reklamu, která využívá data uživatelů. Podle něj tak není důvod zdražit veškeré placené služby.

„SPIR dlouhodobě podporuje narovnání podmínek na trhu na úrovni evropské nebo globální, protože současný daňový systém již neodpovídá skutečné situaci na trhu. Vzhledem k tomu, jak se například Google chová na trzích, kde již podléhá placení digitální daně, lze očekávat, že se podobně zachová i v českém prostředí, jestli zde začne podléhat placení daně,“ uvedla Tereza Tůmová ze Sdružení pro internetový rozvoj. Podle ní existují indicie, že by poskytovatelé globálních online služeb mohli začít řešit povinnost odvádět digitální daň vyměřenou národními státy tak, že ji přenesou na další subjekty v řetězci online reklamy.

  • Nejčtenější

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

V americké poušti má vyrůst utopické město, které zachrání kapitalismus

Americký miliardář Marc Lore chce do roku 2030 založit udržitelné město, z nějž se má stát výkladní skříň nejnovějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rána zelené energii. Nefoukalo a Němci se opět musí spoléhat na uhlí

V první polovině letošního roku se v Německu vyrobilo 27 procent elektřiny z uhlí, což je nejvyšší podíl v rámci všech...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Rána zelené energii. Nefoukalo a Němci se opět musí spoléhat na uhlí

V první polovině letošního roku se v Německu vyrobilo 27 procent elektřiny z uhlí, což je nejvyšší podíl v rámci všech...

Ve Velké Británii schválili rekordní daně. Takové Britové neplatili od roku 1955

Obyvatelům i firmám ve Velké Británii se příští rok razantně zvýší daně. Návrh tamější pravicové vlády počítá se...

Daňové výhody v Belgii byla nefér státní pomoc, rozhodl soud Evropské unie

Belgie prohrála spor o daňové výhody, které poskytla nadnárodním firmám. Soudní dvůr Evropské unie totiž ve čtvrtek...

Výrobce mozzarelly pěstované v laboratoři získal miliardu na globální expanzi

Začínající výrobce sýrů mozzarella a ricotta bez použití mléka od krav získal rekordní finanční částku od investorů,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...