PŘEHLEDNĚ: Česká digitální daň, miliardy státu i hrozba arbitráží

  1:00aktualizováno  1:00
Ministerstvo financí si chce sáhnout na peníze z internetového byznysu. Česko sedmi procenty zdaní byznys gigantů jako je Google či Facebook, dohodla se koalice ANO a ČSSD. MF DNES přináší odpovědi na nejdůležitější otázky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

1.Koho se digitální daň dotkne?

Zjednodušeně řečeno internetových firem s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,2 miliardy korun) a zároveň s určitým obratem na území ČR. Kolik to bude, to ještě nemá ministerstvo financí vymyšlené. Evropské země, které digitální daň zavádějí, ji nastavily od tří milionů eur (Španělsko) do 25 milionů eur (Rakousko, Francie). Česká daň tak zřejmě dopadne na zahraniční giganty, jako je Google, Facebook, YouTube, Amazon, ale mohla by (podle lokálního obratu) také na Airbnb nebo Uber.

2.Co se bude danit?

Tržby z digitálních služeb dosažené v Česku. Mezi digitální služby patří reklama, online zprostředkování (jde například o ubytování, taxi nebo další služby, ze kterých si internetová firma bere provizi) a prodej dat o uživatelích těchto služeb. Firmy tak budou nově povinny rozkrývat, kolik toho v Česku prodaly.

Digitálním gigantům se daří

Ministerstvo financí navrhuje sazbu sedm procent. To je zatím nejvíc ze zemí, které digitální daň chystají. Tři procenta zvolily Španělsko, Itálie a Francie, pět procent Rakousko. České ministerstvo financí plánuje vybrat asi pět miliard korun. Návrh zákona o digitální dani sepíše do konce května. Mohla by začít platit nejdřív od poloviny roku 2020.

3.Kde se digitální daň vzala?

Začalo se o ní diskutovat v září 2017 na úrovni Evropské komise. Ta loni v březnu navrhla vybírat tříprocentní daň z obratu internetových firem s globálním obratem minimálně 750 milionů eur, z toho alespoň 50 milionů eur dosažených na území Evropské unie. Očekávalo se, že se celoevropsky vybere asi 5 miliard eur (125 miliard korun), které se rozdělí mezi státy EU.

Jenže Irsko, Švédsko a Dánsko byly proti. Chtěly věc řešit na globální úrovni, v rámci Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Letos v březnu tak jednání zkrachovala a některé evropské země se rozhodly zavést vlastní digitální daň.

4.Proč danit internetové firmy?

Protože mají daňovou výhodu a daňové zákony na to zatím nereagovaly. Dnes se zdaňují jen firmy, které v dané zemi, například v Česku, podnikají a mají tam takzvanou stálou provozovnu. Pokud firma dělá byznys v Česku přes internet (například inkasuje od českých podniků peníze za online reklamu) a má sídlo v zahraničí (zpravidla tam, kde je daň ze zisku velmi nízká), daň z příjmu tu neplatí. To je nefér, protože využívá zdejší vybudovanou infrastrukturu – telekomunikační a dopravní síť, zdejší právní systém. Bez toho by tu neprodala vůbec nic. A to vše se musí zaplatit z daní.

5.Jak to je s hrozbou arbitráží ze strany zdaněných firem?

Mohou hrozit. Hospodářský a průmyslový poradní výbor OECD (BIAC) nedoporučuje, aby jednotlivé státy zaváděly digitální daň individuálně. „Vytvoří to překážky mezinárodního obchodu a povede to ke zvýšené právní nejistotě a dvojímu zdanění, zvláště pokud budou zaváděny daně z obratu,“ říká místopředseda daňového výboru BIAC Martin Jareš. OECD doporučuje pokusit se globálně domluvit o rozdělování zdanitelného zisku a poté individuální digitální daně v jednotlivých zemích zrušit.

6.Funguje digitální daň i mimo EU?

Šestiprocentní vyrovnávací daň na transakce s internetovými firmami zavedla od roku 2016 Indie. Vadilo jí, že tamní firmy platí internetovým gigantům za reklamu, dávají si to do nákladů a tím snižují svůj daňový základ. Na druhé straně internetové firmy z těchto příjmů žádnou daň neplatily. Indie proto zavedla srážkovou daň na transakce nad 100 tisíc rupií (33 tisíc korun), platí ji indické firmy, které například inzerují na Googlu či Facebooku.

Autor:
  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Máte na farmě penzion? Můžete přijít o dotace

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Další případ obírání cizinců. Pokutu 60 tisíc dostalo pražské muzeum

Pražské muzeum iluzí dostalo pokutu 60 tisíc korun za diskriminaci cizinců a další nekalé jednání. Letos v lednu podnik...

S šípkovou, nebo se zelím? Zvěřiny je moc, končí i v krmivech pro mazlíčky

Myslivci i zpracovatelé zvěřiny zažívají vrchol sezony. Maso divočáků, srnců či jelenů však v tuzemsku příliš oblíbené...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz