Plaťte daně jako ostatní, kárají Google a spol. rozvinuté země

  16:59aktualizováno  16:59
Amazon, Facebook, Uber, eBay, Google a další technologičtí giganti dělají vše pro to, aby v Evropě nemuseli platit daně. Evropská unie na ně zatím nemá metr. Pokrok však hlásí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která chce globálního konsenzu v oblasti digitální daně dosáhnout již v roce 2020.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Daňové úřady po celé Evropě se stále ptají, proč v digitálním věku musí obyčejný občan daň platit a technologičtí giganti se jí úspěšně vyhýbají. Velké technologické firmy ale mají jiné možnosti než běžný občan. Využívají služeb velkých účetních a celosvětových advokátních kanceláří, které jim daňovou sazbu dokážou perfektně optimalizovat i obhájit, a to ať už působí v jakékoliv zemi.  

KOMENTÁŘ: Za práci se platí. Vydělávat na cizím obsahu je nefér

Kvůli tomu navrhla Evropská unie loni v březnu takzvanou „digitální daň“. Daň z příjmů ve výši 3 % by musely platit všechny společnosti, které jsou obviněny z toho, že platí příliš nízké daně. To se jim daří díky tomu, že směřují své zisky z EU do států s nižšími daněmi, jako je Lucembursko a Irsko.

Zatímco digitální daňový plán Evropské unie uvízl na mrtvém bodě poté, co se ministři financí v prosinci nedohodli, OECD hlásí pokroky. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která se snaží standardizovat daňová pravidla v 34 nejbohatších zemích světa, minulý týden uvedla, že se její členové dohodli na zvážení kritérií pro zdanění digitálních služeb. Napsal o tom britský deník The Guardian

Podle OECD je její návrh pro všechny zúčastněné země EU lepší než drakonická pravidla navržená Bruselem. Navíc OECD doufá, že najde shodu se všemi zúčastněnými do roku 2020. 

Těsně před Vánocemi Evropská komise začala znovu řešit plány na přijetí většinového hlasování o změnách daňových pravidel, které by umožnily zavedení nové digitální daně. Jak píše server Euobserver, termín si dala do roku 2025. Tato daň, která by řešila daň z příjmů právnických osob a vyhýbání se placení daně ze strany společností se sídlem v Irsku a Lucembursku, tak zatím zůstává nevyužita.

Irský příklad

Do irského rozpočtu sice plynou příjmy z daní z příjmů právnických osob, ale v poměru k počtu bohatých společností v Dublinu a Corku jsou velmi malé. Poměr daně k HDP v Irsku navíc klesl od roku 2000, kdy byl 30,8 procent, na 22,8 procent v roce 2017.

Irové už doplatili na nepříznivý daňový rozsudek Evropského soudu, ten umožnil společnosti Apple vyhnout se dani ve výši 13 miliard eur, která musí být nyní vybrána. Poslední věc, co by irští úředníci chtěli, je přechod k většinovému hlasování o dani, který by vyvolal další omezení.

Británie, ať už bude členem EU nebo ne, slíbila, že bude pokračovat v uplatňování mírné digitální daně. Kancléř Philip Hammond říká, že se připojí ke schématu OECD, až začne fungovat.

Některým členům EU již ale dochází trpělivost. Rakousko nedávno oznámilo, že chce technologické giganty zdanit po svém (Psali jsme o tom v článku Rakousko chce ukázat EU, jak se daní Google. Navrhlo daň 3 procenta). A není jediné. Jak uvedl portál Wired, na vlastním systému zdanění technologických firem pracuje i Francie, kde za digitální daň dlouhodobě bojuje ministr financí Bruno Le Maire. Podobná opatření v posledních měsících oznámila také Itálie a Španělsko.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Konec polského úředníka. Kvůli závadnému hovězímu ho ministr odvolal

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski údajně v souvislosti s aférou kolem prodeje masa z nemocných krav...

Bydlení podle šéfa Tesly. Luxusní vila je k prodeji za 103 milionů

Luxusní vila v Los Angeles, kterou vlastnil miliardář Elon Musk.

V Los Angeles je na prodej luxusní vila, která patřila miliardáři a šéfovi Tesly Elonu Muskovi. Nemovitost vybavená...

Německo na hraně recese. Největší evropskou ekonomiku minula jen těsně

Ilustrační snímek

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku stagnovala, poté co ve třetím kvartálu klesla o 0,2 procenta....

Najdete na iDNES.cz