Plaťte daně jako ostatní, kárají Google a spol. rozvinuté země

  16:59aktualizováno  16:59
Amazon, Facebook, Uber, eBay, Google a další technologičtí giganti dělají vše pro to, aby v Evropě nemuseli platit daně. Evropská unie na ně zatím nemá metr. Pokrok však hlásí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která chce globálního konsenzu v oblasti digitální daně dosáhnout již v roce 2020.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Daňové úřady po celé Evropě se stále ptají, proč v digitálním věku musí obyčejný občan daň platit a technologičtí giganti se jí úspěšně vyhýbají. Velké technologické firmy ale mají jiné možnosti než běžný občan. Využívají služeb velkých účetních a celosvětových advokátních kanceláří, které jim daňovou sazbu dokážou perfektně optimalizovat i obhájit, a to ať už působí v jakékoliv zemi.  

KOMENTÁŘ: Za práci se platí. Vydělávat na cizím obsahu je nefér

Kvůli tomu navrhla Evropská unie loni v březnu takzvanou „digitální daň“. Daň z příjmů ve výši 3 % by musely platit všechny společnosti, které jsou obviněny z toho, že platí příliš nízké daně. To se jim daří díky tomu, že směřují své zisky z EU do států s nižšími daněmi, jako je Lucembursko a Irsko.

Zatímco digitální daňový plán Evropské unie uvízl na mrtvém bodě poté, co se ministři financí v prosinci nedohodli, OECD hlásí pokroky. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která se snaží standardizovat daňová pravidla v 34 nejbohatších zemích světa, minulý týden uvedla, že se její členové dohodli na zvážení kritérií pro zdanění digitálních služeb. Napsal o tom britský deník The Guardian

Podle OECD je její návrh pro všechny zúčastněné země EU lepší než drakonická pravidla navržená Bruselem. Navíc OECD doufá, že najde shodu se všemi zúčastněnými do roku 2020. 

Těsně před Vánocemi Evropská komise začala znovu řešit plány na přijetí většinového hlasování o změnách daňových pravidel, které by umožnily zavedení nové digitální daně. Jak píše server Euobserver, termín si dala do roku 2025. Tato daň, která by řešila daň z příjmů právnických osob a vyhýbání se placení daně ze strany společností se sídlem v Irsku a Lucembursku, tak zatím zůstává nevyužita.

Irský příklad

Do irského rozpočtu sice plynou příjmy z daní z příjmů právnických osob, ale v poměru k počtu bohatých společností v Dublinu a Corku jsou velmi malé. Poměr daně k HDP v Irsku navíc klesl od roku 2000, kdy byl 30,8 procent, na 22,8 procent v roce 2017.

Irové už doplatili na nepříznivý daňový rozsudek Evropského soudu, ten umožnil společnosti Apple vyhnout se dani ve výši 13 miliard eur, která musí být nyní vybrána. Poslední věc, co by irští úředníci chtěli, je přechod k většinovému hlasování o dani, který by vyvolal další omezení.

Británie, ať už bude členem EU nebo ne, slíbila, že bude pokračovat v uplatňování mírné digitální daně. Kancléř Philip Hammond říká, že se připojí ke schématu OECD, až začne fungovat.

Některým členům EU již ale dochází trpělivost. Rakousko nedávno oznámilo, že chce technologické giganty zdanit po svém (Psali jsme o tom v článku Rakousko chce ukázat EU, jak se daní Google. Navrhlo daň 3 procenta). A není jediné. Jak uvedl portál Wired, na vlastním systému zdanění technologických firem pracuje i Francie, kde za digitální daň dlouhodobě bojuje ministr financí Bruno Le Maire. Podobná opatření v posledních měsících oznámila také Itálie a Španělsko.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Rostlina místo kuřete. KFC v Británii nabídne zákazníkům veganský sendvič

KFC Zinger

Řetězec rychlého občerstvení KFC známý obalovanými kousky kuřecího masa chce oslovit i ty, kteří maso nejedí. Ve 20...

Nesu si porno. Obchod úmyslně tiskne na plastové tašky trapné nápisy

Království filmů pro dospělé - plastová nákupní taška kanadského obchodního...

Plastové tašky s nápisy, které tvrdí, že si v nich majitel nese poněkud zahanbující obsah, začal v posledních dnech...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Najdete na iDNES.cz