Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bublinkový čaj udělal miliardáře z půltuctu Číňanů. Trh je však stále těsnější

  18:00
Stále rostoucí vášeň generace mileniálů či z generace Z pro bublinkový čaj vytvořila v posledních letech v Číně nejméně půl tuctu miliardářů z těch, kteří se jeho prodejem živí. Vlna zájmu o produkt ale vyvolala čím dál ostřejší konkurenční boj. Ten následně způsobil, že v tomto segmentu začíná být až příliš těsno.
bubble tea bublinkový čaj čína obchod rozmach mladí nápoj

bubble tea bublinkový čaj čína obchod rozmach mladí nápoj | foto: Profimedia.cz

Na mnoha rušných křižovatkách v centru Šanghaje je jasně vidět, jak velký je v Číně v současnosti byznys s bublinkovým čajem. Naproti jedné z 8 000 domácích prodejen řetězce jménem ChaPanda o své zákazníky bojuje i konkurenční čajový specialista Heytea. Vedle nich právě vyrůstá další podnik. „Náctiletí studenti, bílé límečky, třicátníci, ti všichni ho pijí každý den,“ říká jeden ze zaměstnanců provozovny prodávající bubble tea. „Je to pro ně nápoj číslo jedna, nemohou bez něj prostě být,“ dodává.

Třiadvacátého dubna vstupuje na hongkongskou burzu společnost Sichuan Baicha Baidao Industrial. Je to čínský řetězec, který se specializuje právě na prodej bublinkového čaje. Tento hráč číslo 3 na tamním trhu chce tímto krokem získat více než 300 milionů dolarů. Podle indexu miliardářů agentury Bloomberg by si tak její zakladatelé, manželé Wang Siao-kchun a Liou Wej-chung, přišli na základě 73procentního podílu dohromady čisté jmění ve výši 2,7 miliardy dolarů. Zprávu přinesla agentura Bloomberg.

Napjatá konkurence však nyní hrozí vyřadit některé slabší hráče. Hongkong, který kdysi patřil k nejrušnějším místům pro jejich transakce, ztratil na atraktivitě. Akcie firem se v důsledku čínského hospodářského poklesu propadly. „Trh v tomto sektoru nemá tak vysoké ocenění jako dříve,“ potvrzuje Kenny Ng, stratég společnosti Everbright Securities International. „V pevninské Číně dochází k nerovnoměrnému oživení spotřeby, a tak ziskovost spotřebitelských podniků zůstává nejistá,“ dodává

Bublinkoví miliardáři

Jedním z největších hráčů na poli bublinkového čaje je čínská společnost Baicha Baidao. Svůj byznys založila na ukojení chutí na bublinkový čaj za rozumnou cenu. Svou první prodejnu otevřela v roce 2008, o deset let později zavedli její majitelé franšízový model, který urychlil růst. Dnes má značka více než 8 000 prodejen po celé Číně.

Co je bubble tea

Bublinkový čaj se vyrábí smícháním mléka s černým nebo zeleným čajem.

Do nápoje se zpravidla přidávají želé kuličky maniokového škrobu a tak po protřepání na něm vznikne pěna, která mu dala jméno.

Bublinkový čaj se pije tlustým brčkem, kterým projdou i želé kuličky.

Bubble tea má mnoho druhů a příchutí, podává se studený, často s kostkami ledu.

V obchodech Baicha Baidao prodávají půllitrovou porci bublinkového čaje v přepočtu za něco málo přes 45 Kč, zatímco průměr v oboru se donedávna blížil stovce. Tato strategie se vyplatila. Podle dat společnosti vzrostly tržby mezi lety 2021 a 2023 o více než 56 procent na 5,7 miliardy jüanů (787 milionů dolarů).

Dalšími dvěma bublinkovými miliardáři jsou bratři Čang Chung-čchao a Čang Chung-fu. Ti v roce 1997 v provincii Henan založili společnost Mixue Bingcheng. Firmu, která kromě čaje prodává také kávu, mnozí označují za druhý největší nápojový řetězec na světě po Starbucksu podle počtu prodejen. Po celé Číně jich má více než 32 000 a čtyři tisíce v jedenácti dalších, zejména sousedních zemích.

Po přílivu peněz od investorů v roce 2020 byl výrobce čaje oceněn na 23,3 miliardy jüanů (76 miliard Kč). Tím se čisté jmění každého z bratrů zvýšilo na 1,5 miliardy dolarů (34 miliard Kč), jak uvádí Bloomberg Billionaires Index.

Vzhledem ke zpomalující čínské ekonomice a opatrným spotřebitelům, kteří se bojí inflace, stále více výrobců snižuje ceny. Společnost Guming Holdings, která je druhým největším čínským hráčem s přibližně 9 000 obchody po celé zemi, musela nyní zlevnit.

Čínské hospodářství v prvním čtvrtletí předčilo očekávání, stouplo o 5,3 procenta

Také výrobci bublinkových čajů vyšší třídy, jako je například společnost Nayuki Holdings, utrpěli za poslední roky ztrátu. Řetězec s 1 800 prodejnami, který vstoupil na burzu v Hongkongu již před třemi lety, totiž drtí rychlý růst levnějších konkurentů. Akcie Nayuki i přesto, že firma zlevnila, se od vstupu na burzu propadly o téměř 90 procent kvůli obavám z konkurence. „Co se týče vyhlídek lídrů v oboru, jsem optimistický,“ říká Steven Nie, analytik společnosti Daiwa Capital Markets. „Ale sektor čajových nápojů začíná být příliš přeplněný,“ dodává.

Variace na národní strunu

Bubble tea vznikl na Tchaj-wanu koncem 80. let 20. Století. Zpočátku se nápoj prodával v pouličních stáncích poblíž škol a úřadů. Když se v 90. letech tento trend začal prosazovat v Hongkongu a pevninské Číně, začaly vznikat první řetězce. Dnes se o pozornost zákazníků v Číně přetahují tisíce značek. Nespočet obchodů se objevil i v USA a Evropě, ačkoli největší čínští dodavatelé tam zatím neprorazili.

Šest otazníků nad čínskou ekonomikou. Odpovědi na ně zajímají celý svět

Stejně jako společnost Starbucks prodává svou kávu v myriádách nejrůznějších variací, také řetězce nabízející bubble tea nabízejí tento nápoj téměř v nekonečné množství chuťových kombinací. Svůj oblíbený čaj (libovolný černý, bílý, zelený s mlékem nebo bez něj) lze kombinovat s čerstvým ovocem (moruše, grapefruit, jahody, pomeranč), různými bublinkami (originální tmavé tapiokové kuličky, křišťál, kaktus, taro a další), speciálními ingrediencemi (červené fazole, kousky ochucené želatiny, poleva ze smetanové pěny) a různými stupni sladkosti či chladu. Některé řetězce přidávají pro zvýšení chuti do čaje i panáka tradičního čínského obilného likéru Moutai.

„Život je těžký a něco sladkého vás potěší,“ zněla nejčastější odpověď Číňanů na otázku, proč si kupují bubble tea. V nedávném průzkumu to zjistila společnost Minsheng Securities.

Mnoho prodejců také v marketingu na bubble tea vypichuje starobylou tradicí pití čaje v zemi. Podle Marka Tannera, výkonného ředitele šanghajské brandingové agentury China Skinny, je v poptávce po tomto produktu obsažen prvek národní hrdosti. „Káva je zahraniční produkt, zatímco čaj je do značné míry čínský,“ uzavřel pro agenturu Bloomberg.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Manželé požádali o pomoc s cestou do Španělska. Vítejte v Litvě, slyšeli v cíli

14. června 2024  7:11

Britští manželé vyrazili na rodinnou oslavu na španělské pobřeží Costa Brava. Kvůli zdravotnímu...

Jaderné finále. Co Francouzi s Korejci slibují a co může rozhodnout

14. června 2024

Premium Společnost ČEZ odevzdá v pátek vládě dopis, v němž její odborníci doporučí vítěze tendru na...

Nákupy, zábava i odpočinek. Součástí Máje je supermarket i vyhlídka

14. června 2024

Již za pár dní, v pondělí 24. června, se pro veřejnost otevře jedna z nejočekávanějších...

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...