O naše peníze se nebojíme, tvrdí české firmy na Kypru

  4:01aktualizováno  4:01
Stabilní systém, nízké zdanění, snadné založení firmy, dobré právní služby, ale také značná anonymita skutečných vlastníků. To jsou nejčastější lákadla, která na Kypr přivedla i řadu velkých tuzemských firem. Podle výzkumné společnosti Bisnode AB patří k největším kyperským rezidentům třeba Škoda Transportation, Czech Coal či Synot W.

Zavřená pobočka kyperské banky Bank of Cyprus. | foto: AP

Ačkoliv aktuální dění může glanc této destinace narušit, tuzemští podnikatelé zůstávají v klidu. Firmy na Kypru sice mají, ale horentní sumy do kyperských bank neukládali a dle svých slov je příliš nevyužívali.

K založení firmy totiž založení bankovní účtu v kyperské bance potřeba není. "Naše skupina téměř vůbec nevyužívá tamní bankovní systém, a když, tak jen v minimální míře. Případný kolaps bankovního systému by pro nás znamenal ztrátu stovek, maximálně v jednotkách tisíc eur," říká Pavol Krúpa, šéf a spolumajitel česko-slovenské finanční skupiny Arca Capital.

Podobně hovoří i další. "Škoda Transportation realizuje všechny své finanční aktivity v České republice. Na Kypru žádné bankovní účty nemá," říká mluvčí plzeňského výrobce Lubomíra Černá.

Velké ztráty si nikdo nepřipouští. Jestli jde pouze o pokerovou tvář tuzemských finančníků, či o realitu, jasné není. Přesná čísla o velikosti vkladů českých podnikatelů totiž nejsou veřejná.

Jediná veřejná statistika Evropské centrální banky hovoří o tom, že české firmy a čeští občané mají na Kypru uloženo méně než 100 milionů eur. Je však třeba zdůraznit, že do této statistiky se nepočítají kyperské firmy s českými majiteli, tedy většina těch, které Kypr využívají jako daňový ráj, ale pouze české subjekty a fyzické osoby.

"Naši klienti kyperské účty využívali zejména pro provozně transakční účely, nikoli jako spořicí či investiční účty. Proto předpokládáme, že naši klienti v případě zavedení srážkové povinnosti na bankovní zůstatky výraznějších ztrát nedosáhnou," myslí si také obchodní ředitel společnosti Smart Companies Filip Reinoso, která zakládání firem na Kypru pro klienty zajišťuje.

Firmy na Kypru šetří na daních

Oslovené firmy na Kypru nejčastěji vyzdvihují kvalitní infrastrukturu a stabilní právní prostředí. Motivaci ušetřit na daních sice řada firem diplomaticky připouští, ale příliš se o ní bavit nechce. Také snahu zakrýt majetkovou strukturu firmy spíše vyvracejí.

"Kypr je mylně považován za offshore lokalitu s anonymním vlastnictvím. Rejstřík společností je ale otevřený a dostupný," říká Tomáš Raška, šéf a spolumajitel investiční společnosti Natland.

Rejstřík je skutečně otevřený a dostupný i na internetu, avšak penzum povinně zveřejňovaných informací není zrovna velké. Firma sice musí uvést majitele, svou adresu či jméno jednatele, na druhou stranu zde neplatí povinnost zveřejňovat výroční zprávy a další listiny. Uvedený majitel pak v některých případech bývá subjekt z jiného daňového ráje. Stejně tak by se počet českých firem se sídlem na Kypru rozrostl, kdybychom vzali v úvahu i ty, které na Kypru končí přes zastávky v Nizozemsku. Řada investičních skupin totiž vlastní české společnosti z Nizozemska, tamní firma je však vlastněna dalším subjektem, který často sídlí právě na Kypru.

Přes všechna nebezpečí, která nyní na Kypru investorům hrozí, jsou tuzemští podnikatelé v klidu, útěk z ostrova zatím neplánují. "I po zvýšení daní bude Kypr stále daňově a transakčně zajímavou jurisdikcí, problémová však může být stabilita legislativního prostředí a ztráta důvěry investorů," hodnotí situaci Igor Kováč, finanční ředitel JT Banky.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Další z rubriky

Na vlně nostalgie. Seriál Stranger Things je pro firmy reklamní zlatý důl

Záběr z třetí řady amerického seriálu Stranger Things

Když v polovině 80. let společnost Coca-cola uvedla na trh nápoj New Coke, skončilo to kvůli nezájmu zákazníků fiaskem....

Do dvou let zaplaví Evropu třikrát tolik modelů elektroaut než doposud

Jaguar i-Pace při nabíjení ve stanici PRE v obchodním domě Ikea.

Počet modelů elektrických aut dostupných spotřebitelům v Evropě by se měl do roku 2021 více než ztrojnásobit na 214 z...

Nová éra námořnictví. První komerční plavba bez posádky proběhla úspěšně

Autonomní loď SEA-KIT

Celníci v belgickém Ostendu obdrželi 7. května krabici ústřic ze Spojeného království. Na tom by nebylo nic zajímavého,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz