O naše peníze se nebojíme, tvrdí české firmy na Kypru

  4:01aktualizováno  4:01
Stabilní systém, nízké zdanění, snadné založení firmy, dobré právní služby, ale také značná anonymita skutečných vlastníků. To jsou nejčastější lákadla, která na Kypr přivedla i řadu velkých tuzemských firem. Podle výzkumné společnosti Bisnode AB patří k největším kyperským rezidentům třeba Škoda Transportation, Czech Coal či Synot W.

Zavřená pobočka kyperské banky Bank of Cyprus. | foto: AP

Ačkoliv aktuální dění může glanc této destinace narušit, tuzemští podnikatelé zůstávají v klidu. Firmy na Kypru sice mají, ale horentní sumy do kyperských bank neukládali a dle svých slov je příliš nevyužívali.

K založení firmy totiž založení bankovní účtu v kyperské bance potřeba není. "Naše skupina téměř vůbec nevyužívá tamní bankovní systém, a když, tak jen v minimální míře. Případný kolaps bankovního systému by pro nás znamenal ztrátu stovek, maximálně v jednotkách tisíc eur," říká Pavol Krúpa, šéf a spolumajitel česko-slovenské finanční skupiny Arca Capital.

Podobně hovoří i další. "Škoda Transportation realizuje všechny své finanční aktivity v České republice. Na Kypru žádné bankovní účty nemá," říká mluvčí plzeňského výrobce Lubomíra Černá.

Velké ztráty si nikdo nepřipouští. Jestli jde pouze o pokerovou tvář tuzemských finančníků, či o realitu, jasné není. Přesná čísla o velikosti vkladů českých podnikatelů totiž nejsou veřejná.

Jediná veřejná statistika Evropské centrální banky hovoří o tom, že české firmy a čeští občané mají na Kypru uloženo méně než 100 milionů eur. Je však třeba zdůraznit, že do této statistiky se nepočítají kyperské firmy s českými majiteli, tedy většina těch, které Kypr využívají jako daňový ráj, ale pouze české subjekty a fyzické osoby.

"Naši klienti kyperské účty využívali zejména pro provozně transakční účely, nikoli jako spořicí či investiční účty. Proto předpokládáme, že naši klienti v případě zavedení srážkové povinnosti na bankovní zůstatky výraznějších ztrát nedosáhnou," myslí si také obchodní ředitel společnosti Smart Companies Filip Reinoso, která zakládání firem na Kypru pro klienty zajišťuje.

Firmy na Kypru šetří na daních

Oslovené firmy na Kypru nejčastěji vyzdvihují kvalitní infrastrukturu a stabilní právní prostředí. Motivaci ušetřit na daních sice řada firem diplomaticky připouští, ale příliš se o ní bavit nechce. Také snahu zakrýt majetkovou strukturu firmy spíše vyvracejí.

"Kypr je mylně považován za offshore lokalitu s anonymním vlastnictvím. Rejstřík společností je ale otevřený a dostupný," říká Tomáš Raška, šéf a spolumajitel investiční společnosti Natland.

Rejstřík je skutečně otevřený a dostupný i na internetu, avšak penzum povinně zveřejňovaných informací není zrovna velké. Firma sice musí uvést majitele, svou adresu či jméno jednatele, na druhou stranu zde neplatí povinnost zveřejňovat výroční zprávy a další listiny. Uvedený majitel pak v některých případech bývá subjekt z jiného daňového ráje. Stejně tak by se počet českých firem se sídlem na Kypru rozrostl, kdybychom vzali v úvahu i ty, které na Kypru končí přes zastávky v Nizozemsku. Řada investičních skupin totiž vlastní české společnosti z Nizozemska, tamní firma je však vlastněna dalším subjektem, který často sídlí právě na Kypru.

Přes všechna nebezpečí, která nyní na Kypru investorům hrozí, jsou tuzemští podnikatelé v klidu, útěk z ostrova zatím neplánují. "I po zvýšení daní bude Kypr stále daňově a transakčně zajímavou jurisdikcí, problémová však může být stabilita legislativního prostředí a ztráta důvěry investorů," hodnotí situaci Igor Kováč, finanční ředitel JT Banky.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Karneval kapitalismu bez světových lídrů. Účast odřekli Macron i Trump

Paprsky slunce pronikají logem světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu (27. ledna 2011)

Na Světovém ekonomickém fóru, které se každoročně koná příští týden ve švýcarském Davosu, se neukáží někteří přední...

Rakouské lyžařské středisko využívá solární vlek a měření sněhu pomocí GPS

Areál SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Rakouský SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, ležící 280 kilometrů od Česka, je jedním z nejmodernějších lyžařských...

Big Mac už výhradně nepatří McDonald’s, firma v EU přišla o ochranu

McDonald’s

McDonald‘s prohrál spor o ochrannou známku značky Big Mac s irskou sítí fastfoodů Supermac’s. Na základě rozhodnutí...

Najdete na iDNES.cz