Jednání s Ruskem krachlo, Moskva zadluženému Kypru nepomůže

  9:27aktualizováno  9:27
Kyperský ministr financí Michalis Sarris se po dvou dnech jednání v Moskvě vrací na Kypr se smutnou tváří. Nepodařilo se mu přesvědčit Rusko, aby přispělo do vyschlé státní kasy a pomohlo tak zachránit zemi od bankrotu. Moskva ostrovu ani nesleví ze stávajících dluhů.

Muž se smutnou tváří. Kyperský ministr financí Michalis Sarris se vrací domů s nepořízenou. | foto: Reuters

"Co se týče ruské strany, jednání skončila," řekl ruský ministr financí Anton Siluanov novinářům po dvoudenním intenzivním jednání v Moskvě.

Kypr přitom doufal, že v Moskvě sežene část z požadované sumy 5,8 miliardy eur (téměř 150 miliard korun), kterou Brusel podmiňuje zaslání životně důležité půjčky pro Kypr ve výši 10 miliard eur.

Kyperský ministr financí Michalis Sarris z Moskvy odlétá s nepořízenou. Ostrov, který doplatil na selhání přerostlého bankovního systému navázaného na Řecko, hodlá bez ohledu na krach jednání v Moskvě vytvořit zvláštní dluhopisový fond zajištěný například státním majetkem, do něhož by rád vybral až 4,8 miliardy eur.

Jedna z nadějí na naplnění tohoto fondu nyní padla, Kypru navíc utíká čas, Evropská centrální banka totiž dala ostrovní zemi ultimátum - do pondělka buď vytvoří záchranný program, jak se vyhnout bankrotu, nebo nedostane další nouzovou půjčku (více čtěte Kypr má čas do pondělí).

Kyperská vláda se s Ruskem nedohodla ani na zmírnění podmínek splácení kyperského dluhu ve výši 2,5 miliardy eur. Ruské banky se také odmítly podílet na sanaci kyperských bank, potvrdil Siluanov.

Kypr ruským firmám nabízel mimo jiné převzetí práva na podmořskou těžbu plynu z nalezišť u Kypru. Siluanov nicméně v pátek uvedl, že ruští investoři nemají zájem o zásoby plynu u kyperských břehů. "Naši investoři se na záležitost podívali. Zájem neprojevili," konstatoval Siluanov.

Dolar a euro zdražují

Příběh Kypru posledních dnů se podepsal také na oslabování koruny. Česká měna je nejníže za devět měsíců. Euro ve čtvrtek zdražilo nad 25,80 koruny a dolar se přiblížil těsně k 20 korunám. "Pokud situace na Kypru vyústí v neřízený odchod z eurozóny, může se koruna udržet pod tlakem a atakovat 26,00," odhaduje hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš. Tlak na korunu vyvinulo i zhoršení podnikatelské nálady a rostoucí politické napětí v Itálii.

Demonstrace zaměstnanců banky Laiki v Nikósii 


Logickým krokem na vyhrocenou situaci Kypru bylo další snížení ratingu země. Agentura Standard & Poor´s snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o další stupeň na úroveň CCC. Známka se tak ponořila hlouběji do spekulativního pásma. Další snížení by znamenalo pokles na známku D, jež označuje bankrot.

Řekové se v pátek dohodli na převzetí řeckých divizí kyperských bank. Ministři financí eurozóny nezahrnuli řecké divize do plánovaného zdanění bankovních vkladů, kterým podmínili finanční pomoc Kypru.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Rasistické a kulturně necitlivé, kritizují lidé novou reklamu Burger Kingu

Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King (ilustrační snímek)

Burger King má za sebou další nepovedenou reklamní kampaň. Reklama s mužem, který se snaží jíst nový burger směšně...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Nedostupnost bydlení stoupá, stovky domů ale paradoxně zejí prázdnotou

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Bydlení je rekordně drahé, přesto se v Česku nacházejí stovky prázdných nemovitostí. Jejich vlastníci jsou však často...

Další z rubriky

Vypuštěné balonky se v Británii zamotávají do trolejí, vlaky se zpožďují

V roce 2018 řešila správa britských železnic na 619 případů spojených s...

Nejen pro dětské oko je to radostný pohled - barevné balonky naplněné heliem poletující ve větru. Pro správce...

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Účetní použil firemní miliony k sexuálním hrátkám, firma málem zkrachovala

Ilustrační snímek

Britský účetní si celoživotní šikanu a sociální izolaci kompenzoval bujným nočním životem. Ten ale financoval z cizí...

Najdete na iDNES.cz