Eurozóna schválila záchranu Kypru, ten pustí žilou bohatým vkladatelům

  17:56aktualizováno  25. března 3:00
Ministři financí eurozóny na nočním jednání v Bruselu schválili postup, jak zachránit bankrotem ohrožený Kypr. Miliardové dluhy banky Laiki vůči Evropské centrální bance podle rámcové dohody převezme největší kyperský ústav Bank of Cyprus. Tíha dopadne na velké vkladatele, drobných střadatelů se nedotkne.

Obyvatelé Kypru si vybírají povolené množství peněz, před bankomaty se tvoří dlouhé fronty. Na snímku pobočka Laiki Bank. | foto: Reuters

Ještě před večerním jednáním omezily velké kyperské banky výběr vkladů z bankomatů na sto eur denně. Toto opatření nicméně nejspíš brzy padne - podle předběžných informací buď v úterý, nebo v momentě, kdy pomoc Kypru stvrdí Evropská centrální banka.

Průlom v jednání vedeném v časové tísni nastal kolem jedné hodiny středoevropského času na jednání kyperského prezidenta Anastasiadise se zástupci EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Následně začali plán rozebírat ministři financí eurozóny. O hodinu později jeden z nich zpravodaji agentury Reuters napsal: "Je to schváleno." Obratem to potvrdil šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Hra na hodnou a zlou banku

Rámcový plán mimo jiné předpokládá uzavření "zlé" Kyperské lidové banky (na ostrově známé jako Laiki), kterou má převzít tamější bankovní jednička, "hodná" Bank of Cyprus. Podle ostrovních médií kvůli tomu prezident Anastasiadis hrozil demisí. Silně problematická Laiki dluží devět miliard euro Evropské centrální bance.

Pojištěné vklady do sto tisíc eur (asi 2,6 milionu korun) z Laiki by se podle dostupných informací přesunuly do Bank of Cyprus. Nepojištěné vklady v Laiki ve výši nad sto tisíc eur Kypr zmrazí a bude z nich krýt dluhy. Tíha tak dopadne na velké vkladatele, pojištěných vkladů do sto tisíce eur se dohodnutá opatření nedotknou.

S faktickým koncem banky Laiki zaniknou také tisíce pracovních míst. Protože dohoda neobsahuje plošné jednorázové zdanění, nebude ji schvalovat kyperský parlament.

Teď, nebo nikdy, říkali sjíždějící se ministři

Podle lucemburského ministra financí Luca Friedena měli představitelé Kypru a EU povinnost najít řešení ještě v neděli v noci. "Nezdar by byl velmi špatný pro stabilitu eurozóny," dodal před jednáním.

Pokud by totiž dohoda nevzešla z tohoto jednání, Evropská centrální banka byla připravena "odříznout" nouzové financování kyperských ústavů. Tím by se tamější bankovní systém zhroutil, země by zbankrotovala a zřejmě jako vůbec první člen EU nuceně vypadla z eurozóny.

Kypr se už v sobotu večer spolu se zástupci věřitelů dohodl na jednorázovém zdanění nepojištěných vkladů nad sto tisíc eur uložených u Kyperské banky - největšího tamějšího ústavu - dvaceti procenty. Účty u ostatních bank pak postihne daň ve výši čtyř procent. Dohodu ještě bude muset schválit parlament (více o zdanění zde). Součástí plánu nemá být znárodnění penzijních fondů, proti němuž se postavilo zejména Německo.

Kypr potřebuje sám sehnat 5,8 miliardy eur (149 miliard Kč), aby mohl dostat od věřitelů záchranný úvěr v sumě deseti miliard eur.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Německý nejvyšší soud se v kauze dieselgate postavil za zákazníky

Ilustrační snímek

Podle soudců Německého federálního soudu by se majitelé vozů, u nichž společnost Volkswagen manipulovala s měřením...

Můžeme začít kontrolovat české pivo, kontruje polský ministr hovězí aféru

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v ČR řekl, že každá...

Najdete na iDNES.cz