Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

  7:00
I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými podmínkami. Kvůli problematickému přeshraničnímu styku se s potížemi potýkají především exportéři, zejména u vývozu do unijních zemí. Londýn navíc může přijít o titul předního evropského finančního centra.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Od prvního ledna Velká Británie oficiálně není členem EU. A jak předpovídaly mnohé odhady, projevilo se to zejména v oblasti mezinárodního obchodu. Britská vláda dlouhodobě označuje potíže svých exportérů za pouze dočasné, firmy však bijí na poplach. Jako jeden z největších problémů se ukazuje obchodní dohoda mezi Londýnem a Bruselem.

„Vyzýváme Spojené království i Evropskou unii aby se vrátily k jednacímu stolu a dospěly k řešením, jež sníží obchodní bariéry a dají vývozcům šanci bojovat,” stojí v prohlášení Britské obchodní komory. Její výkonná ředitelka Hannah Essexová hovoří o strukturálních problémech, které je potřeba řešit, jinak se z nich britští vývozci už nedostanou. „Situace se neustále zhoršuje. Vzhledem k tomu, že tržby z exportu jsou poblíž nejnižší úrovně v historii našeho měření, je to znepokojivé,” řekla Essexová agentuře Bloomberg.

Evropská unie je největším obchodním partnerem Spojeného království. Britský vývoz zboží do zemí EU se však v lednu meziročně propadl o 41 procent. V únoru se export částečně vzpamatoval, stále však byl o 12,5 procenta nižší než ve stejném měsíci loňského roku, vyplývá z úterních dat britského statistického úřadu. Ve srovnání s únorem 2019 byl jeho objem nižší o 22 procent.

Některé balíky nedorazí

„Mnoho balíků je zamčeno na celnici a celé týdny leží v obrovských skladech poblíž britských hranic, kde čekají na kontroly a doručení. Některé nikdy nedorazí,” popsala koncem března tíživou situaci malých britských vývozců reportáž deníku Financial Times. Exportéři čelí neočekávaným clům, sazbám DPH a manipulačním poplatkům, což vede k četným stížnostem.

Více než pětina malých britských vývozců dočasně zastavila prodej do Evropské unie a čtyři procenta z nich tak učinili trvale. Vyplývá to z průzkumu, který začátkem dubna zveřejnil britský svaz drobných podnikatelů FSB. „Ti, co podnikají v mezinárodním měřítku, jsou zasaženi neuvěřitelnými požadavky, neznámým papírováním,“ uvedl předseda FSB Mike Cherry.

Obzvlášť alarmující je situace v potravinářském průmyslu. Lednový objem vývozu sýrů se meziročně propadl z 45 milionů liber na sedm milionů, u čokolády to byl pokles ze 41,4 milionu na 13 milionů. S odkazem na data britského potravinářského svazu FDF (Food and Drink Federation) o tom informoval deník The Guardian. Export některých druhů potravin se pak zasekl téměř úplně. Vývoz lososů a hovězího masa v lednu meziročně klesl o 98 resp. 92 procent.

Problémy související s brexitem však zasáhly většinu britských firem. Únorový průzkum poradenské společnosti Ernst & Young (EY) a britské zájmové skupiny London First ukázal, že tři čtvrtiny společností zaznamenaly s koncem přechodného brexitového období narušení svých byznys modelů. Respondenty průzkumu byli šéfové více než tisícovky britských firem. Polovina z nich počítá s tím, že se s nynějšími problémy bude potýkat dlouhodobě. A téměř třetina (29 procent) uvedla, že přerušila obchodní styky s EU.

Odliv kapitálu

Společnost EY shromáždila také data, podle nichž finanční firmy od referenda o brexitu postupně přesunuly z Velké Británie do zemí EU aktiva v souhrnné hodnotě téměř 1,3 bilionu liber (téměř 40 bilionů Kč). Přesunuly také zhruba 7,5 tisíce pracovních míst.

Londýnu navíc hrozí, že přijde o pozici předního evropského finančního centra. V lednu jej na pozici největší evropské burzy vystřídal Amsterdam. V průměru se totiž na tamní burze denně zobchodovaly akcie v hodnotě 9,2 miliardy eur, zatímco v Londýně dosáhl tento objem obchodů 8,6 miliardy. Vyplývá to z dat společnosti Cboe Exchange.

Británie měla podle analytiků ambici, že se po odchodu z EU stane vyhledávaným cílem mladých, rychle rostoucích technologických firem. Nedávný neúspěch doručovací společnosti Deliveroo, jejíž akcie se po londýnském burzovním debutu propadly, však podle Bloombergu vyvolal pochybnosti, zda se tuto ambici podaří naplnit.

Britský nezávislý finanční regulátor FCA (Financial Conduct Authority) se nyní chystá přehodnotit pravidla fungování britského kapitálového trhu, s cílem přilákat více zahraničních společností na tamní burzy. „Jsme odhodláni provést zásadní přezkum trhů, které provozujeme,“ citovala úterní prohlášení šéfky FCA Clare Coleové agentura Reuters. Objevily se také návrhy přilákat firmy rozvolněním upisovacích pravidel.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Manželé požádali o pomoc s cestou do Španělska. Vítejte v Litvě, slyšeli v cíli

14. června 2024  7:11

Britští manželé vyrazili na rodinnou oslavu na španělské pobřeží Costa Brava. Kvůli zdravotnímu...

Jaderné finále. Co Francouzi s Korejci slibují a co může rozhodnout

14. června 2024

Premium Společnost ČEZ odevzdá v pátek vládě dopis, v němž její odborníci doporučí vítěze tendru na...

Nákupy, zábava i odpočinek. Součástí Máje je supermarket i vyhlídka

14. června 2024

Již za pár dní, v pondělí 24. června, se pro veřejnost otevře jedna z nejočekávanějších...

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...