Dopravní zácpy stojí americkou ekonomiku jako dva státní rozpočty ČR

  11:39aktualizováno  11:39
Kvůli ucpaným silnicím byla loňská produktivita práce Američanů o 87 miliard dolarů (téměř 2 biliony korun) nižší. To je téměř dvakrát tolik, kolik stál v roce 2018 provoz českého státu. Nejhorší je situace v hlavním městě Washington a také v Bostonu a Chicagu. Praha je ve světovém žebříčku na 46. místě.

Dopravní zácpa v Chicagu. | foto: Profimedia.cz

Čas jsou peníze. A nejnovější studie výzkumné agentury INRIX ukazuje, kolik času a peněz Američané ztratí „vysedáváním“ ve svých autech. Celkově hospodářství USA přišlo v pracovní produktivitě kvůli loňským dopravním zácpám o 87 milliard dolarů (1,99 bilionu korun). Pro srovnání, výdaje českého státního rozpočtu loni dosáhly 1 007 415 603 672 Kč, tedy zhruba polovinu toho, o co Američané v produktivitě práce přišli.

Na prvních třech příčkách se z hlediska času řidičů ztraceného za volantem v zácpě umístily Boston, Washington D. C. a Chicago, píše CNBC. V Bostonu řidiči přišli kvůli pomalé dopravě o 164 hodin ročně. Přepočteno na celkovou roční sumu město ekonomicky tratilo 4,1 miliardy dolarů (93,9 miliardy korun). Náklady na dopravní zácpy na jednoho řidiče tak vyšplhaly na 2291 dolarů (52,5 tisíce korun). 

Řidiči ve Washingtonu a Chicagu loni ztratili v zácpách 155, respektive 138 hodin. Z hlediska dopravní plynulosti tak jsou na tom hůř než New York a Los Angeles.

Češi strávili v kolonách až 24 hodin, řidiči v Moskvě čtyři dny

Podle dopravního analytika INRIX Trevora Reeda však nejsou zácpy v amerických městech nejhorší na světě. Toto neslavné prvenství patří Moskvě, kde podle agentury řidiči loni v průměru v zácpě ztratili 210 hodin. Následují Istanbul, kolumbijská Bogota, Mexico City a brazilské Sao Paulo. Boston se jako jediné americké město umístil v první světové desítce na osmé příčce.

Praha zaujímá v žebříčku Global Traffic Scorecard 46. místo se 143 hodinami, které průměrný řidič kvůli pomalé dopravě prosedí za volantem. Ušlou produktivitu práce ale v Česku žebříček nestanovuje.

Centrum dopravního výzkumu nicméně pravidelně sleduje vývoj celkových ekonomických ztrát v důsledku dopravní nehodovosti. Poslední dostupné údaje za rok 2016 hovoří o tom, že celkové ekonomické ztráty z dopravní nehodovosti na pozemních komunikacích  se vyšplhaly na 69,4 miliardy korun, což představovalo 1,45 % HDP v roce 2016.

Stát chce vědět, kde jsou zácpy. Desítky tisíc aut dostanou čip

V sumě jsou započítány náklady na zdravotní péči účastníka dopravní nehody, práci dopravních policistů, hasičů, soudců i lidí ze státní správy. Promítají se zde také škody pojišťoven a odškodnění pro oběti dopravních nehod. Navíc stát přichází o hospodářský přínos zraněné nebo usmrcené osoby a naopak musí investovat do jejího zdravotního a sociálního zabezpečení. 

Nejvyšší nákladovou položkou jsou ztráty na produkci, které mají nejvyšší dopad na příjmovou stránku státního rozpočtu. V důsledku vzniklých ztrát na produkci - kdy usmrcená nebo zraněná osoba není schopna vyprodukovat určitou výši hrubého domácího produktu - se snižuje výše hrubého domácího produktu (HDP) a tím i daňový příjem do státního rozpočtu.

Dopravní kolaps vytvořil v Los Angeles v roce 2016 červenobílého hada: 

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Útok v Saúdské Arábii otřásl světovou ekonomikou. Zdraží i benzin v Česku

Obchodníci ze Saúdské Arábie sledují ceny ropy na světových trzích.

Víkendový útok na saúdskoarabská ropná zařízení pomocí dronů nečekaně otřásl s finančními trhy ve světě. Ropa zdražila...

Za rok až dvojnásobek ceny. Helia je nedostatek, rapidně zdražuje

V OBLACÍCH. Letadlo letící nad tisíci balónky vypuštěnými před zahájením závodu...

Ceny helia se rok od roku zvyšují. Například v USA či Británii za něj v současnosti lidé platí až více než dvojnásobek...

Co se kam vejde. K populární Tetris challenge se připojili i čeští hasiči

Tetris challenge v podání hasičů Středočeského kraje.

Záchranáři, policisté, hasiči, i příslušníci armády po celé Evropě se účastní populární výzvy na sociálních sítích...

Dětské menu bez hračky. McDonald´s a Burger King šetří životní prostředí

Happy Meal od MC Donald´s.

Společnost Burger King oznámila, že ve snaze chránit životní prostředí přestane ve svých britských pobočkách prodávat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz