Vitana vaří polévky už přes 80 let

  18:24aktualizováno  18:24
Vitana vaří za vás. Jen málokdo nezná slogan výrobce instantních pokrmů z dob před rokem 1989. Název firmy sice pochází až z konce padesátých let minulého století, její základy ale stojí už od počátku první republiky. Přežila čtyři politické režimy a pod křídly norského vlastníka dál roste.

Zakladatel společnosti s ručením omezeným Graf z roku 1919 by se zřejmě divil, co se za 84 let z jeho původně pražské výrobny sladových výtažku stalo.

ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA ČESKÉ ZNAČKY

Nejdříve firma založila pobočku v Chrudimi a začala vyrábět "polévkové kostky a jiné poživatiny". Dodnes má hlavní stan v Byšicích, kde Graf v roce 1925 koupil budovu cukrovaru a přesunul tam většinu chrudimské výroby.

Ve druhé polovině 20. let minulého století tak mohla společnost zdatně konkurovat ve výrobě polévkových přípravků a polévkového koření firmě Maggi z Kralup nad Vltavou.

Značka Vitana vznikla v 50. letech
Firma překonala hospodářskou krizi i druhou světovou válku, po níž byla v roce 1948 stejně jako velká část ostatních firem znárodněna.

Koncem 50. let se k ní podle internetových stránek firmy připojil kralupský závod Maggi na výrobu polévkového koření a kostek, později i pardubická firma Franc a synové, potravinářské továrny v Prostějově a Seredi.

Do vod plánovaného hospodářství vplul komplex pod názvem Vitana. 

České polévky ovládli Norové
Po sametové revoluci se firma změnila na akciovou společnost a začala spolupracovat s norským koncernem Rieber & Son, který v první polovině 90. let firmu zcela ovládl.

"V polovině roku 1997 byla rostoucí expanze společnosti provázena koupí společnosti EmArko Varnsdorf, která nedlouho předtím odkoupila firmu BASK Roudnice," uvádějí internetové stránky Vitany.

Firma tak už zdaleka nevyrábí pouze polévky. Její česká divize má výrobny v Byšicích (polévky, instantní jídla, omáčky), Kralupech nad Vltavou (tekutá koření, bujóny), Roudnici nad Labem (rýže, luštěniny, arašídy) a Varnsdorfu (koření).

Slovenská divize má ústředí v Bratislavě a centrální sklad v Trnavě. 

Byšická továrna se rozroste
Nedávno Vitana oznámila, že bude letos a příští rok investovat do modernizace a rozšíření závodu v Byšicích zhruba 350 miliónů korun. Chce zvýšit objem výroby a kvalitu sušených potravin.

V areálu vyroste nový sklad surovin a nové zařízení na výrobu hydrolyzátu, což je jeden ze základů pro výrobu polévek a bujónů. Tento provoz bude pracovat pro celý koncern Rieber & Son.

Jak uvedla ČTK, Vitana v kategoriích bujónů, standardních a instatních polévek i koření dominuje českému trhu s podíly kolem 50 až 60 procent v segmentu. Loni přitom uvedla na trh několik desítek nových produktů.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

TGV + ICE + Pendolino dohromady? Na to zapomeňte, zatrhl fúzi Brusel

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom. Fúze by podle ní ohrozila...

Harleje u mladých nefrčí, preferují praktičtější dopravní prostředky

Pravnučka zakladatele nejslavnější značky motorek světa Karen Davidsonová

Slavná značka motocyklů Harley-Davidson se snaží udržet na hladině. Objem prodejů legendárních harlejů za poslední...

Najdete na iDNES.cz