Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šroubek za několik stovek. Jak se v Česku vyrábí dveře do obřích letadel

  10:28
V halách areálu francouzské firmy Latecoere v pražských Letňanech je rušno. Ruce dělníků a frézy přístrojů za desítky milionů vyrobí každou hodinu jedny dveře do letadla. Míří k finální montáži do Mekky evropského leteckého průmyslu Toulouse, nebo rovnou k Airbusu, Boeingu a dalším světovým velikánům.

V areálu s oprýskanou cedulí Letov si na nedostatek práce nemohou stěžovat. „Jsme plně vytížení na několik let dopředu,“ vypráví v jedné ze čtyř výrobních hal ředitel Latecoere Czech Republic Ivan Dubský. Za ním jeden z pracovníků zrovna namáčí nerezové polotovary do lázně s kadmiem. Paradoxně i nerezové části se zde ošetřují proti korozi. V leteckém průmyslu je opatrnost na prvním místě. V sázce je příliš.

„Letoun A380 má až osm set lidí na palubě. I ten poslední díl, který vyrábíme, může ovlivnit spolehlivost dveří. Některé mechanismy jsou dvakrát až třikrát jištěné,“ vysvětluje Dubský preciznost, která provází stovky výrobních procesů. Svědčí o tom i početné kontroly a označování výrobků. Každý díl je plně dohledatelný a počítačové záznamy nesou i takové detaily jako je teplota, vlhkost a čas výroby. „Automobilky k tomu také spějí, ale nemají to tak propracované,“ je přesvědčen ředitel.

Dveře se skládají až ze šesti stovek dílů. Všechny projdou několika kontrolami, ať už samostatně pod infrasvětlem kvůli zjištění vnitřních trhlin, nebo v celku - smontované dveře se kontrolují v „bazénu“ metodou vířivých proudů.

Dveře pro A320 i obří A380 váží stejně

Ve fabrice se kompletně vyrábí dveře pro Embraer 170 a Airbus A320. Další, včetně těch do největšího osobního letounu světa Airbus A380 nebo Boeingu 787 zvaného Dreamliner, se finalizují buď u konečného výrobce, nebo v mateřském závodě ve francouzském Toulouse. Česká pobočka Latecoere nemá zatím kvalifikaci pro elektrické instalace, které jsou v modernějších letadlech čím dál častější.

V letňanských halách se vyrábí také další komponenty do letadel: skříně palubní elektroniky Airbusu A400 M a drakové díly Airbusu A350. Největší část výroby však tvoří dveře.

Trendem, který pohání kupředu celý letecký průmysl, a je znát i ve výrobě dveří, je také odlehčování letadel. Ocelové konstrukce se nahrazují titanem, a pokud je to možné, tak i dražším kompozitem, který je složen z plastové matrice a karbonového vlákna.

Dveře do staršího Airbusu A320 váží přes devadesát kilogramů. Zhruba stejně ale váží mnohem větší a robustnější dveře do obřího Airbusu A380. Tento detail poměrně přesně vystihuje, kam se ubírá letecký průmysl. Lehké díly přinášejí výraznou úsporu paliva. Třeba v případě Dreamlineru údajně lehké kompozitní materiály v kombinaci s aerodynamikou ušetří kolem 20 procent paliva.

Titanové díly je možné někdy poznat podle modrého zabarvení. Pozornost návštěvníků v montážní hale přitahují přihrádky přeplněné modrými šrouby. „Nesmí se na ně sahat,“ upozorňuje jeden z pracovníků. Ne proto, že jeden malý šroubek s matkou stojí několik set korun, ale proto, že při kontaktu s rukou ztrácí svou povrchovou úpravu. A to by mohlo vadit zákazníkům, kteří vyžadují absolutní kvalitu.

Když se projdete letňanským závodem, zjistíte, že nejde o hnidopišství, ale o normu. Ve složité souhře stovek mechanických procesů se dbá na to, aby na dveřních dílech nebyl jediný škrábanec. „Zákazník to vyhodnotí jako poškozené zboží. Navíc kdyby tam byly hluboké rýhy, může to nastartovat korozi, a to je problém,“ popsal vedoucí montáže Martin Berg.

Rozetřít správně tmel umí jen ženy

Podobná péče jako jednotlivým dílům se věnuje i lidem. Zhruba desetina z osmi stovek pracovníků má speciální certifikáty na výkon dané činnosti přímo od výrobců a figurují na seznamech firem jako je Boeing nebo Airbus. Získat kvalifikaci je zdlouhavé a drahé. Školení jednoho člověka firmu vyjde až na stovky tisíc korun.

Všechny zmíněné kontrolní mechanismy, školení i použité materiály, se promítají do ceny. Není potom divu, že je létání tak drahé. „Cena dveří například pro Airbus A320 odpovídá ceně vozu střední třídy v plné výbavě,“ přiblížil vedoucí oddělení technického vzdělávání Norbert Dolejš. Právě tento typ dveří je jádrem výrobního programu letňanské fabriky.

Většina pracovníků ve fabrice jsou muži. Firma nabírá hlavně středoškoláky s technickým vzděláním. V halách však také pracuje hodně žen. V podstatě nenahraditelné jsou tam, kde se instaluje těsnění do dveří. „Hluboce mražený tmel se do fazety kolem těsnění dveří nanáší prstem, protože na to není jiná technologie. Musí to být naprosto přesné. Na tuto činnost se kvalifikovaly jen ženy,“ popsal vedoucí montáže Martin Berg. Standardní tmel při polymerizaci dělá bublinky, a to je podle něj nepřijatelné.

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

Všem už firmy nepřidají. Kdo chce vyšší mzdu, musí si sám říct, zjistil průzkum

20. června 2024

Premium Zvýšení mzdy se dočkají ve druhé polovině roku hlavně lidé, kteří si o to řeknou a které firma...

Umělá inteligence má potenciál i v energetice. Náklady stlačí o desítky procent

20. června 2024

Viditelné, velké nízko visící ovoce, které může přinést prvních patnáct až dvacet procent úspor...

Americká města sužují bezohlední kurýři. Úřady proti nim chystají rázné kroky

19. června 2024

Už toho bylo dost! Takový vzkaz vyslala minulý týden policie ve Washingtonu, když se začala...

Indická sázka na fosilní zdroje. Země znásobí své uhelné kapacity

19. června 2024

V Indii letos roce přibude kapacit pro výrobu energie z uhelných zdrojů než za posledních deset...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...