Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prodejci módy se potýkají s problémy. Lidé po pandemii nakupují jinak

  15:20
Prodejci módy čelí kvůli koronavirové pandemii mnoha problémům. Ve velkém ruší pracovní místa, dluží na nájmech a uzavírají prodejny. Kamenné obchody ztrácejí zákazníky ve prospěch e-shopů, které v krizové době naopak prosperují.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Okolo 7000 míst ruší například britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer. Kvůli restrukturalizaci firma zruší místa v obchodech i ve vedení a personální stavy očeše téměř o desetinu.

Společnost očekává, že většina lidí odejde po dohodě, případně využije možnosti odejít do předčasného důchodu. Propouštět bude v ústředním centru pro zákaznickou podporu, v regionálním managementu a v britských obchodech. Minulý měsíc řetězec oznámil, že je ohroženo 950 pracovních míst z řad manažerů prodejen a lidí z ústředí firmy.

V květnu, kdy vrcholila karanténní opatření, konstatoval generální ředitel podniku Steve Rowe, že zákazníci po koronavirové krizi už patrně nikdy nebudou nakupovat stejně. „Zatímco některé zvyky zákazníků se vrátily k normálu, jiné se změnily navždy,“ dodal.

„Koronavirová krize snížila zájem o formálnější oblečení a obuv, jakou jsou obleky, ale i třeba džíny. Naopak sportovní a pohodlné oblečení získalo na popularitě. Lidé, kteří trávili čas především doma nebo na home office, nepotřebovali tolik formálního, luxusnějšího oblečení, které normálně do zaměstnání nosí. Mnozí u tohoto návyku zůstávají,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Odklon od formálního zboží zrcadlí i vývoj akcií firem jako Hugo Boss nebo Levi Strauss, které během koronavirové krize dramaticky poklesly a dosud se nezotavily. „Jsou stále skoro jen na polovině své úrovně ze začátku letošního roku. To znamená, že investoři nevěří v rychlý růst ziskovosti těchto firem k předkoronavirovému trendu,“ dodává Kovanda.

Problémům čelí i francouzská značka Camaieu. Ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že pro oděvní řetězec shání kupce, aby zachránil přes 4000 pracovních míst. Kvůli následkům restrikcí, zavedených ve snaze omezit šíření nemoci covid-19, musela firma zavřít více než 800 prodejen a tržby jí od březnového začátku pandemie podle zdroje agentury AFP klesly o 95 procent. Řetězec tím pádem přišel o 162 milionů eur.

Pokles obratu o více než 50 procent zaznamenalo H&M, firma chystá uzavření téměř 200 poboček. Podobně je na tom značka Esprit. Kvůli finančním ztrátám zruší kolem padesáti obchodů. O práci tak přijde zhruba 1 100 zaměstnanců. Řadu obchodů zrušila rovněž firma C&A.

Prodejny se chystá zavírat také společnost Inditex, pod kterou mimo jiné spadá značka Zara. Ukončen bude provoz 1 200 prodejen z celého světa. Týká se to především méně populárních značek. Část obchodů bude nahrazena novými, které by měly společnosti přinést větší výdělky. 

Přestože bude prodejen méně, Inditex nepočítá s velkým propouštěním zaměstnanců. Chystá se totiž posílit prodej přes internet, a tak lidem ze zrušených obchodů nabídne práci spojenou s provozováním e-shopu.

Zlaté časy internetových nákupů

Zatímco tržby z kamenných obchodů mají podniky výrazně nižší než loni, prodej přes internet a služba doručení domů si vedou dobře. Německý internetový obchod s módou Zalando ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil očištěný provozní zisk na 212 milionů eur a firma také uvedla, že vlivem pandemie se počet aktivních zákazníků zvýšil o rekordních 20 procent na 34,1 milionu.

Ani podnikatelé světového měřítka nejsou ušetřeni. Na nájmech dluží americká společnost L Brands vlastnící slavnou značku spodního prádla Victoria’s Secret. Za nájem za prostory obchodu na Manhattanu v New Yorku platí drahý nájem a kvůli pandemii není schopna závazkům dostát.

„Zaplatit měsíční nájem 938 tisíc dolarů za obchod, který byl celý měsíc zavřený, je zcela frustrující,“ uvedla značka Victoria’s Secret. Firma se proto ohrazuje, že ze zásahu vyšší moci by neměla mít povinnost nájem platit.

Češi slyší na slevy, budeme je na ně lovit dál, říká šéf Zalanda

Většina majitelů nemovitostí však uvedla, že pandemie se nepovažuje za událost vyšší moci a že nájemníci musí stále platit nájemné, i když je prodej menší nebo dokonce žádný.

„Koronavirová krize naučila v e-shopech nakupovat i ty Čechy, kteří tak dosud nečinili. Tržby tuzemských e-shopů tak letos mohou atakovat hranici 200 miliard korun. Dosavadní rekord, loňský, přitom činí 155 miliard,“ uvádí Kovanda.

Na nájmu za duben, květen a červen dluží i společnost Gap. Ta je prý ochotna s pronajímateli spolupracovat a vyřešit podmínky férového nájemného. „Je důležité si uvědomit, jak hluboký dopad má covid-19 na nákupní centra, která jsme nechali pro nás a naše zákazníky celé měsíce uzavřená,“ řekl manažer komunikace v Gap Mark Daniel Snyder.

S obavami z druhé vlny a snižováním nákladů ještě ale nemají oděvní firmy vyhráno. „Koronavirus udeřil na oděvní prodejny celosvětově. Podzim může být likvidační pro celou řadu z těch, kteří jarní vlnu pandemie ještě ustáli,“ říká Kovanda závěrem.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Pandemie přiškrtila kongresovou turistiku, je slabší než než před deseti lety

17. června 2024

Plavky a nafukovací lehátko je stále mnohem častější obsah zavazadel než kravata a náhradní sako....

Z Helsinek až k polárnímu kruhu. Finnair posiluje lety za půlnočním sluncem

16. června 2024

Letecká společnost Finnair i v letošní sezoně bude létat z Helsinek do města Bodø na severu...

Tchaj-wan trápí nízká porodnost. Školy a univerzity zavírají, chybějí žáci

16. června 2024

Tchajwanské úřady se pro další léta obávají obrovského propadu hospodářské výkonnosti, který by...

Když ho nemůžeš porazit, sněz ho. Italové si zpestřili menu invazním krabem

16. června 2024

Ve Středomoří se kvůli oteplujícím se vodám přemnožil invazní druh kraba. Nemá přirozené predátory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...