Šéf Českých drah Daniel Kurucz skončil. Nahradí ho Pavel Krtek

  13:05aktualizováno  13:05
Dozorčí rada Českých drah odvolala současného šéfa státního železničního dopravce Daniela Kurucze. Ve funkci jej nahradí člen představenstva Pavel Krtek. Ministr dopravy Antonín Prachař se tím, že chce šéfa Drah vyhodit, dlouhodobě netajil.

Generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz byl v pondělí odvolán z funkce. | foto: České dráhy

„Dozorčí rada shledala, že dlouhodobě nefunguje komunikace mezi předsedou představenstva a vlastníkem. Jsme přesvědčeni, že pan Krtek je zárukou pozitivní změny a zároveň je v jeho osobě zachována kontinuita současného vedení. To považuji za důležité zejména s ohledem na problémy, které vznikly v minulosti a které vedení Českých drah dnes řeší,“ zdůvodnil předseda dozorčí rady Milan Feranec. Krtek měl dosud zodpovědnost za ekonomiku a finance.

O odvolání Kurucze se dlouhodobě spekulovalo. Až nyní se však Prachařovi podařilo sehnat v dozorčí radě dostatek hlasů. Kurucz byl generálním ředitelem jmenován letos v únoru, ve funkci tak vydržel osm měsíců.

Záminkou pro jeho konec ve funkci měla být poslední soutěž na modernizaci rychlíkových vozů řady Bp. Podle některých názorů porušil Kurucz stanovy tím, že nedal o zakázce vědět řídícímu výboru, avšak zakázku Dráhy vyhlásily ještě za dob vedení Petra Žaludy, kdy takovou povinnost ve stanovách neměly.

Kromě odvolání šéfa státního dopravce dozorčí rada zvolila místopředsedou představenstva náměstka generálního ředitele pro regionální integraci Ludvíka Urbana a do funkce člena představenstva Romana Štěrbu z odboru strategického controllingu. Vyplývá to z povinně zveřejňovaných informací pro burzu.

Kurucz v únoru nahradil v čele Českých drah Dalibora Zeleného, který ve funkci setrval sedm měsíců. Měl odejít se zlatým padákem, který by z něho udělal v přepočtu na měsíc nejlépe placeného šéfa Drah v historii. Za své sedmiměsíční působení v ČD by si vydělal devět milionů korun, tedy 1,285 milionu korun měsíčně (více čtěte zde). Nakonec však slibovaný zlatý padák nedostal.

Kurucz před svým jmenováním generálním ředitelem působil jako výkonný ředitel pro provoz a techniku. Od července 2013, kdy exministr dopravy Zdeněk Žák prosadil odvolání dlouholetého generálního ředitele drah Petra Žaludy, zasedal rovněž v představenstvu. Před působením v Českých drahách pracoval dva roky jako šéf pardubické firmy Synthesia, která je součástí koncernu Agrofert nynějšího ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Právě hnutí ANO nominovalo do vlády nynějšího ministra dopravy Prachaře.

Podle exministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS) je sesazení Kurucze pokračováním chaosu na ministerstvu. „Neustálé a nekončící personální změny, pravidelné odkládání důležitých rozhodnutí a absence výsledků dokládají chaotické řízení tohoto důležitého ministerstva,“ uvedl. ODS vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby ministra Prachaře odvolal pro neschopnost.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

140 km/h povoleno. Ťok chce zvýšit maximální rychlost na českých dálnicích

Ilustrační snímek

Spolu se zpřísněním postihů za závažnější dopravní přestupky se do chystané změny zákona o pozemních komunikacích...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Najdete na iDNES.cz