Šéf Českých drah Daniel Kurucz skončil. Nahradí ho Pavel Krtek

  13:05aktualizováno  13:05
Dozorčí rada Českých drah odvolala současného šéfa státního železničního dopravce Daniela Kurucze. Ve funkci jej nahradí člen představenstva Pavel Krtek. Ministr dopravy Antonín Prachař se tím, že chce šéfa Drah vyhodit, dlouhodobě netajil.

Generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz byl v pondělí odvolán z funkce. | foto: České dráhy

„Dozorčí rada shledala, že dlouhodobě nefunguje komunikace mezi předsedou představenstva a vlastníkem. Jsme přesvědčeni, že pan Krtek je zárukou pozitivní změny a zároveň je v jeho osobě zachována kontinuita současného vedení. To považuji za důležité zejména s ohledem na problémy, které vznikly v minulosti a které vedení Českých drah dnes řeší,“ zdůvodnil předseda dozorčí rady Milan Feranec. Krtek měl dosud zodpovědnost za ekonomiku a finance.

O odvolání Kurucze se dlouhodobě spekulovalo. Až nyní se však Prachařovi podařilo sehnat v dozorčí radě dostatek hlasů. Kurucz byl generálním ředitelem jmenován letos v únoru, ve funkci tak vydržel osm měsíců.

Záminkou pro jeho konec ve funkci měla být poslední soutěž na modernizaci rychlíkových vozů řady Bp. Podle některých názorů porušil Kurucz stanovy tím, že nedal o zakázce vědět řídícímu výboru, avšak zakázku Dráhy vyhlásily ještě za dob vedení Petra Žaludy, kdy takovou povinnost ve stanovách neměly.

Kromě odvolání šéfa státního dopravce dozorčí rada zvolila místopředsedou představenstva náměstka generálního ředitele pro regionální integraci Ludvíka Urbana a do funkce člena představenstva Romana Štěrbu z odboru strategického controllingu. Vyplývá to z povinně zveřejňovaných informací pro burzu.

Kurucz v únoru nahradil v čele Českých drah Dalibora Zeleného, který ve funkci setrval sedm měsíců. Měl odejít se zlatým padákem, který by z něho udělal v přepočtu na měsíc nejlépe placeného šéfa Drah v historii. Za své sedmiměsíční působení v ČD by si vydělal devět milionů korun, tedy 1,285 milionu korun měsíčně (více čtěte zde). Nakonec však slibovaný zlatý padák nedostal.

Kurucz před svým jmenováním generálním ředitelem působil jako výkonný ředitel pro provoz a techniku. Od července 2013, kdy exministr dopravy Zdeněk Žák prosadil odvolání dlouholetého generálního ředitele drah Petra Žaludy, zasedal rovněž v představenstvu. Před působením v Českých drahách pracoval dva roky jako šéf pardubické firmy Synthesia, která je součástí koncernu Agrofert nynějšího ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Právě hnutí ANO nominovalo do vlády nynějšího ministra dopravy Prachaře.

Podle exministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS) je sesazení Kurucze pokračováním chaosu na ministerstvu. „Neustálé a nekončící personální změny, pravidelné odkládání důležitých rozhodnutí a absence výsledků dokládají chaotické řízení tohoto důležitého ministerstva,“ uvedl. ODS vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby ministra Prachaře odvolal pro neschopnost.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Dálnice D3 je ve skluzu. Silničáře zbrzdil obchvat u Budějovic

Nový úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem měří přes osm kilometrů....

Dostavba dálnice D3 nabírá zpoždění. Italové, kteří na ní pracují, zpackali dokumentaci a včas se nejspíš nestihne ani...

Místo autem e-koloběžkou. Uber rozšiřuje své služby v Praze

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Od pondělí nabízí společnost Uber v Praze novou možnost přepravy - odvoz elektrickou koloběžkou. Integrace koloběžek...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz