Další Prachařův terč na vyhození: šéf Drážní inspekce Šigut

  15:13aktualizováno  15:13
Ministr dopravy Antonín Prachař chce ve středu na vládu přinést na poslední chvíli materiál, který odvolá generálního inspektora Drážní inspekce Romana Šiguta. Současně jmenuje na jeho místo Oldřicha Mazánka. Prachařův plán potvrdilo několik zdrojů MF DNES. Mazánek byl před dvěma týdny vyhozen z ČD Cargo.

Podle ministra dopravy Antonína Prachaře by snížení počtu sjezdu zlevnilo obchvat Budějovic o jednu miliardu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Přípravu na vyhození Romana Šiguta začal Prachař už v září, kdy do Drážní inspekce poslal kontrolu. V úterní tiskové zprávě oznámil, že kontroloři našli vážné pochybení, které však sám Šigut odmítá.

„Odborníci Ministerstva dopravy zjistili v rámci řádné veřejnosprávní kontroly na Drážní inspekci několik pochybení,“ napsalo ministerstvo v tiskové zprávě. Až do 18. listopadu přitom běží termín pro podání námitek. Není přitom běžné, aby ministerstvo ještě před ukončením kontroly začalo uvádět, že kontrola dopadla špatně, zvláště když nejsou zapracované námitky.

„Do té doby mi nepřísluší cokoliv komentovat, nicméně přiznávám zklamání z veřejných prohlášení některých vedoucích pracovníků Drážní inspekce, kteří v průběhu kontroly osočili ministerstvo dopravy z účelovosti a podjatosti. Je vysoce neprofesionální, aby si státní organizace a instituce posílaly vzkazy přes média, zvláště ve chvíli, kdy proces, ke kterému se vyjadřují, nebyl dokončen,“ řekl Prachař.

Generální inspektor Roman Šigut už v pátek odeslal ministrovi i premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, ve kterém upozorňuje na nestandardní kroky ministerské kontroly.

„Ministerstvo od nás chtělo některé dokumenty, na které nemělo nárok. Kdybychom je poskytli, chovali bychom se nezákonně. Navíc kontroloři odmítli u dokladů, které od nás odnášeli pryč, vystavit potvrzení, jak jim ukládá zákon. Tak jsme jim to nedovolili a trvali na tom, že je budou studovat u nás,“ řekl Šigut. Podle něj totiž odbor kontroly na Ministerstvu dopravy účelově lže a manipuluje fakta.

Novým generálním inspektorem má být jmenován Oldřich Mazánek, který vedl do konce října ČD Cargo. Na popud Prachaře ho vedení Českých drah odvolalo. Prachař už tehdy uvedl, že pan Mazánek má jako dlouholetý odborník místo na české železnici. To už mu Prachař zjevně našel.

Drážní inspekce zaměstnává 53 lidí, její rozpočet je 33 milionů korun. Na starosti má vyšetřování nehod na železnici i preventivní kontroly, které mají možným nehodám zabránit. Podle návrhu drážního zákona ji chce stát výrazně ubrat pravomoci.

Ministerstvo dopravy navíc vyčítá Drážní inspekci, že provádí velké množství kontrol v provozu, což je v rozporu s evropskými právními předpisy. Šigut se brání tím, že jedná v souladu s českým zákonem o dráhách a to, že evropská směrnice s ním nekoresponduje, Drážní inspekce nezavinila. „Zřejmě budu první, kdo bude vyhozen za dodržování zákona, který jasně říká, že máme dělat státní dozor,“ doplňuje Šigut.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

140 km/h povoleno. Ťok chce zvýšit maximální rychlost na českých dálnicích

Ilustrační snímek

Spolu se zpřísněním postihů za závažnější dopravní přestupky se do chystané změny zákona o pozemních komunikacích...

Na D1 u Humpolce se odstraňují svodidla, tvoří se kolony

Na problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začala firma Eurovia...

Se zdržením zhruba půl hodiny by měli počítat lidé jedoucí na dálnici D1 směrem na Brno. U Humpolce se tvoří asi...

Najdete na iDNES.cz