Další Prachařův terč na vyhození: šéf Drážní inspekce Šigut

  15:13aktualizováno  15:13
Ministr dopravy Antonín Prachař chce ve středu na vládu přinést na poslední chvíli materiál, který odvolá generálního inspektora Drážní inspekce Romana Šiguta. Současně jmenuje na jeho místo Oldřicha Mazánka. Prachařův plán potvrdilo několik zdrojů MF DNES. Mazánek byl před dvěma týdny vyhozen z ČD Cargo.

Podle ministra dopravy Antonína Prachaře by snížení počtu sjezdu zlevnilo obchvat Budějovic o jednu miliardu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Přípravu na vyhození Romana Šiguta začal Prachař už v září, kdy do Drážní inspekce poslal kontrolu. V úterní tiskové zprávě oznámil, že kontroloři našli vážné pochybení, které však sám Šigut odmítá.

„Odborníci Ministerstva dopravy zjistili v rámci řádné veřejnosprávní kontroly na Drážní inspekci několik pochybení,“ napsalo ministerstvo v tiskové zprávě. Až do 18. listopadu přitom běží termín pro podání námitek. Není přitom běžné, aby ministerstvo ještě před ukončením kontroly začalo uvádět, že kontrola dopadla špatně, zvláště když nejsou zapracované námitky.

„Do té doby mi nepřísluší cokoliv komentovat, nicméně přiznávám zklamání z veřejných prohlášení některých vedoucích pracovníků Drážní inspekce, kteří v průběhu kontroly osočili ministerstvo dopravy z účelovosti a podjatosti. Je vysoce neprofesionální, aby si státní organizace a instituce posílaly vzkazy přes média, zvláště ve chvíli, kdy proces, ke kterému se vyjadřují, nebyl dokončen,“ řekl Prachař.

Generální inspektor Roman Šigut už v pátek odeslal ministrovi i premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, ve kterém upozorňuje na nestandardní kroky ministerské kontroly.

„Ministerstvo od nás chtělo některé dokumenty, na které nemělo nárok. Kdybychom je poskytli, chovali bychom se nezákonně. Navíc kontroloři odmítli u dokladů, které od nás odnášeli pryč, vystavit potvrzení, jak jim ukládá zákon. Tak jsme jim to nedovolili a trvali na tom, že je budou studovat u nás,“ řekl Šigut. Podle něj totiž odbor kontroly na Ministerstvu dopravy účelově lže a manipuluje fakta.

Novým generálním inspektorem má být jmenován Oldřich Mazánek, který vedl do konce října ČD Cargo. Na popud Prachaře ho vedení Českých drah odvolalo. Prachař už tehdy uvedl, že pan Mazánek má jako dlouholetý odborník místo na české železnici. To už mu Prachař zjevně našel.

Drážní inspekce zaměstnává 53 lidí, její rozpočet je 33 milionů korun. Na starosti má vyšetřování nehod na železnici i preventivní kontroly, které mají možným nehodám zabránit. Podle návrhu drážního zákona ji chce stát výrazně ubrat pravomoci.

Ministerstvo dopravy navíc vyčítá Drážní inspekci, že provádí velké množství kontrol v provozu, což je v rozporu s evropskými právními předpisy. Šigut se brání tím, že jedná v souladu s českým zákonem o dráhách a to, že evropská směrnice s ním nekoresponduje, Drážní inspekce nezavinila. „Zřejmě budu první, kdo bude vyhozen za dodržování zákona, který jasně říká, že máme dělat státní dozor,“ doplňuje Šigut.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Kazaši a United Airlines. Dvě nové linky na Ruzyni během dvou dnů

Boeing 737 americké společnosti United Airlines

Pražské letiště během čtvrtku a pátku slavnostně spustilo dvojici dálkových linek do kazašské Astany a na letiště v...

Kupce po devíti měsících odvolali z čela Českých drah, hledá se nástupce

Miroslav Kupec, předseda představenstva Českých drah (ČD)

Miroslav Kupec skončil ve vedení Českých drah. Po pondělním jednání dozorčí rady o tom informovaly ČD. O odvolání Kupce...

RegioJetu chybí zaměstnanci. V některých spojích zruší palubní stevardy

RegioJet letos rozšířil flotilu o nové autobusy Scania Irizar i8

Cestující na některých autobusových linkách společnosti RegioJet se budou muset obejít beze služeb stevarda či...

Najdete na iDNES.cz