Poctivci doplatí na flákače a simulanty, tvrdí šéf Hospodářské komory

  9:49aktualizováno  9:49
Na 31. celostátním sněmu Hospodářské komory ČR její šéf Vladimír Dlouhý ostře kritizoval odbory. Na zasedání 250 delegátů z profesních asociací, firem, klastrů a řemeslných cechů promluvili i další významní hosté – například prezident Miloš Zeman, ministr Karel Havlíček či odborář Josef Středula.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý | foto: MAFRA

Čtvrtečního sněmu Hospodářské komory, který probíhá v Čestlicích u Prahy, se účastnili také zástupci politických stran Petr Fiala (ODS), Marek Výborný (KDU-ČSL) a Jiří Pospíšil (TOP 09).

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na sněmu zhodnotil stav podnikatelského prostředí v České republice. Podmínky pro podnikání se podle něj od posledního sněmu Hospodářské komory ČR, který se konal před rokem, zhoršily.

Dlouhý také kritizoval odbory, které zvyšují své požadavky a vláda jim podle něj ustupuje ve všem, o co žádají. Jako příklad uvedl každoroční zvyšování minimální mzdy podle přání odborů nebo zrušení karenční doby. Na to doplácí zaměstnavatelé i jejich zaměstnanci, tvrdil.

„Přitom toho od vlády nechceme mnoho, vlastně jen jednu jedinou věc: Vytvářejte dobré a poctivé, slušné podmínky pro podnikání a odstraňujte překážky, které podnikání komplikují,“ uvedl.

Růst příjmů pomůže všem, reagovaly odbory

„Pan Dlouhý si neuvědomuje základní ekonomické mechanismy,“ reagoval předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Růst příjmů zaměstnanců pomáhá i zaměstnavatelům a podnikům. Lidé víc za jejich výrobky utrácejí,“ dodal.

Dlouhý rovněž kritizoval zrušení karenční doby, tedy opětovné proplácení prvních tří dnů nemoci zaměstnavatelem. „Zrušili jste karenční dobu, jak si odbory přály a nevysvětlili jste veřejnosti ani to, že poctiví zaměstnanci doplatí na flákače a simulanty, protože za ně budou muset dělat,“ řekl Dlouhý.

Dlouhý také poukázal na to, že odboráři chtějí uzákonit kratší pracovní dobu za stejnou mzdu a povinně pátý týden dovolené. Mimo jiné kritizoval, že aktivisté chtějí regulovat moderní a perspektivní způsoby práce jako home office nebo práci doma.

Na konferenci promluvil i šéf ODS Petr Fiala. Ve svém projevu apeloval na to, že pokud se neudělá reforma státu, nesníží se množství byrokracie. Stát podle něj potřebuje zásadní reformy, aby se dostal mezi nejlepší země světa. „Faktem je, že jsme se z hlediska státu, vlády a veřejného sektoru za ten rok v této ambici nikam neposunuli. A to je prostě stagnace,“ řekl.

V tom s ním však neslouhlasí vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Uvedl například novou inovační strategii, která by měla vybudovat z ČR lídra v umělé inteligenci a inovacích. „Jsem bytostně přesvědčen, že za posledních deset 15 let se tady v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací neudělalo více než za poslední rok. Nikoliv pouze ve smyslu frází a vizí, že říkáme, co budeme dělat, ale ve smyslu toho, že se to dělá,“ uvedl.

Promluvil i Zeman

Na setkání promluvil i prezident republiky Miloš Zeman. Pochválil Hospodářskou komoru za organizování podnikatelských misí doprovázejících politiky na zahraničních návštěvách a za práci na novém stavební zákonu.

Podnikatele ocenil jako zdroj zdravého rozumu. Svůj krátký projev pak uzavřel slovy: „Ať nám proti pachatelům dobra zůstane zdravý rozum.“

Hospodářská komora sdružuje více než 16 tisíc členů. Vedle členů komora sdružuje přes 110 profesních sdružení - svazů, asociací, unií, klastrů a řemeslných cechů, které sdružují další stovky a tisíce podnikatelů a obchodních společností. Hospodářská komora není financována státem, je nezávislá na vládě, financují ji sami podnikatelé.

Ve čtvrtek komora také spustila ostrý provoz Právního elektronického systému (PES), který bude podnikatelům jako první služba svého druhu poskytovat přehled o povinnostech, které mají vůči státu. Hospodářská komora ho vyvíjela přes než dva roky. Letos ho pilotně otestovalo prvních 500 podnikatelů; roční přístup do systému PES prodává komora zájemcům za 1600 korun bez DPH .

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Další z rubriky

Soud zprostil Šišku a spol. obžaloby v kauze IT zakázky na ministerstvu práce

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Soud zprostil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku i bývalé šéfy IT odboru Milana Hojera a...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Největší český chrám nákupu změní název na Westfield Chodov

Obchodní centrum Chodov

Na Centru Chodov, které je největším tuzemským nákupním komplexem, od září zasvítí nový název Westfield. Velké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz