Zbytky masa a kostí obsahuje zhruba pětina uzenin, důvodem je nižší cena

  14:58aktualizováno  17:41
Separát, tedy zbytky masa a kostí, obsahuje téměř pětina uzenin prodávaných na českém trhu. Vyplývá to z informací Českého svazu zpracovatelů masa. Výrobci používají separát hlavně kvůli nižší ceně, podle šéfa svazu Jana Katiny však počet výrobků s jeho obsahem v posledních letech mírně klesá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Na český trh se podle Katiny ročně dodá zhruba 400 tisíc tun masných výrobků, z toho 40 procent tvoří tepelně opracované masné výrobky, které mohou obsahovat i strojně oddělené maso. Roční tuzemská produkce separátu (především drůbežího) se přitom pohybuje mezi 10 až 15 tisíci tunami, další se dováží ze zahraničí. Podíl produktů s obsahem separátu na celkovém množství masných výrobků proto Katina odhaduje na necelých 20 procent.

Co je separát

Jde o zbytky masa, které se získávají hlavně z opracovaných těl drůbeže. Jedná se o zbytky, které vznikají po oddělení kvalitního masa. Jako separát se používají například kůže, zbytky masa i rozemleté kosti. Separát je zdravotně nezávadný.

"Kolegové z drůbežářských podniků referují, že výroba strojně odděleného masa se pomalu snižuje, což by tedy mělo znamenat, že by se měl také snižovat podíl výrobků se strojně odděleným masem," podotkl.

Miroslav Koberna z vedení Potravinářské komory uvedl, že uzenin s obsahem separátu ubývá zřejmě díky tlaku spotřebitelů na vyšší kvalitu potravin. "Je to jen můj osobní názor, ale myslím si, že výrobci tímto způsobem reagují na to, že lidé obecně začínají prosazovat kvalitu," řekl iDNES.cz Koberna.

Separát se do uzenin přidává hlavně kvůli ceně. Výrobky s jeho obsahem jsou levnější než produkty vyrobené pouze z neporušeného masa. Například cena drůbežího špekáčku, který obsahuje především separát, je ve srovnání s klasickým špekáčkem nižší o několik desítek procent.

Používání separátu je legální, na obalu výrobku ale musí být uvedeno, že je jeho součástí. "Separát je surovina potravinářsky využívaná a pokud splňuje podmínky zdravotní nezávadnosti a výrobek je správně označen, tak se může používat," sdělil iDNES.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Někteří výrobci ale separát v uzeninách zatajují, což je podle Dubna klamání spotřebitele. Veterináři při prosincových kontrolách zjistili v šesti případech použití levnější suroviny, například drůbežího separátu, namísto deklarovaného drůbežího masa. V pěti případech neodpovídal skutečný obsah údajům uvedeným na obalu.Celkem kontrolou neprošlo 27 vzorků potravin (více čtěte zde).

V některých masných produktech pocházejících od tuzemských firem, jako jsou špekáčky či dietní párky, strojně oddělené maso být nesmí, jelikož to nařizuje takzvaná "špekáčková vyhláška". Strojně oddělené maso nemohou obsahovat ani masné výrobky, které se ucházejí o národní značku kvalitních potravin Klasa.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Nestlé začíná v Česku nově prodávat veganské jídlo Garden Gourmet

Pohled do provozu olomoucké Zory, největší továrny na cukrovinky v Česku...

Firma Nestlé Česko začala v tuzemsku prodávat veganské a vegetariánské produkty pod značkou Garden Gourmet. Vyrábí je v...

Nechci, aby realitky nabízely úschovu peněz, řekla Dostálová v Rozstřelu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v diskusním pořadu Rozstřel. (21....

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by realitní kanceláře neměly klientům nabízet úschovu peněz....

Zájem Čechů půjčit státu klesl. Na trh přijdou protiinflační dluhopisy

Ilustrační snímek

V pondělí začalo ministerstvo přijímat objednávky na nové, protiinflační bondy. Jejich výnos bude stanoven podle růstu...

Najdete na iDNES.cz