Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dcera VZP ovládla pojištění cizinců, začala postupným rušením slev

Cizinci ze třetích zemí, kteří přijedou do Česka na déle než 90 dnů za prací či studiem, se mohou pojistit pouze u dceřiné společnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny – PVZP. Novela zákona o zdravotním pojištění cizinců jí přihrála lukrativní nadvládu nad malým kouskem trhu na následujících pět let. A kritizuje ji čím dál více lidí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Uplynuly jen dva měsíce od chvíle, kdy novela začala platit, a ti, kteří cizincům pomáhají s vyřízením víz, si stěžují na PVZP, protože od srpna zdražila.

Před novelou bylo problémem dlouhodobého pojištění cizinců to, že si někteří lidé sjednávali levné a nespolehlivé pojistky, které následně nepokryly náklady na tuzemské ošetření. A tratily na tom nemocnice, jimž poskytnutou péči nikdo nezaplatil.

Jenže novela vytvořila nový problém – faktický monopol PVZP na dlouhodobé pojištění cizinců ze zemí mimo Evropskou unii.

Desítky milionů dluhů

Firma Petyovský & Partners uvádí, že dlouhodobě využívá pojištění od PVZP pro své klienty a vidí v posledních měsících trend zvyšování pojistného. Roční pojištění dospělého ve věkové kategorii 15 až 44 let stálo do konce července okolo 23 000 korun, nyní vyjde přibližně na 28 000 korun.

„Problematiku zdravotního pojištění řešíme poměrně často s rodinami námi relokovaných pracovníků. Dražší pojištění jim v praxi nikdy nezařídilo lepší péči. Připadne-li povinné pojištění cizinců pouze pod jednu pojišťovnu, půjde bez pochyby o nekale vzniklý monopol,“ stěžuje si specialista na zahraniční pracovní právo a relokační služby Tomáš Petyovský ze společnosti Petyovský & Partners.

PVZP však uváděné částky rozporuje s tím, že roční pojištění pro dospělého ve věku 15 až 44 let stálo do letošního 30.  července 24 850 korun, pro klienty ve věku 45 až 59 let pak 26 100 Kč dle klasického sazebníku. Od půlky září by tak měly zaplatit všechny osoby ve věku 15 až 59 let 26 250 korun s navýšením pojistného limitu na 2 miliony korun. Pro srovnání český podnikatel platí minimální zálohy na zdravotní pojištění 28 716 korun. 

Pojišťovna navíc tvrdí, že v žádném případě nezneužívá svého postavení na trhu a navýšení ceny je dáno rozšířením limitů. „PVZP připravila klientům rozsáhlé limity až do 10 milionů plnění na jednu pojistnou událost. U základního pojištění komplexní péče zvýšila limit na dva miliony korun bez navýšení ceny, pouze byly odstraněny slevy,“ říká Klára Bílá z tiskového oddělení PVZP s tím, že u komplexního pojištění stejného rozsahu, jako má český občan, došlo ke zvýšení limitu na 2,5­ milionu korun, 4,5 milionu korun a 6,5 milionu korun na jednu pojistnou událost s minimálním navýšením ceny.

Zdravotnickým zařízením dluhy cizinců dělají potíže. Fakultní nemocnice v pražském Motole eviduje od roku 2000 pohledávky přibližně za 850 cizinců ve výši okolo 50 milionů korun. Většinou se jedná o akutní péči. Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně dlužná částka cizinců čítá 7,4 milionu a jedná se o 302 pacientů.

Dluhy vznikly kvůli tomu, že někteří zprostředkovatelé údajně nabízeli pojištění pro cizince v podstatě jen naoko. Bylo levné a za hlavní cíl mělo, aby pojištěnec splnil podmínky při žádosti o vízum. Téměř žádnou péči nepokrývalo.

„Na trhu pojištění cizinců se hazardovalo s lidským zdravím, a proto stát svojí intervencí zasáhl. Požaduje například široký rozsah zdravotní péče s dostatečným rozsahem sítě zdravotnických zařízení. Někteří distributoři pojištění nabízeli do 1. 8. 2021 roční komplexní pojištění za 4 200 Kč s 50procentní provizí pro makléře. Jakou péči tedy mohla pojišťovna, která toto pojistné přijímala, uhradit či zabezpečit? To, že zasáhl stát, je v pořádku,“ dodává Bílá.

Je třeba dodat, že dluhy vznikají často také za cizince, kteří vůbec pojištěni nejsou. Těch se zákon netýká. „Data z velkých fakultních nemocnic ohledně dluhů cizinců ukázala, že dluhy pojišťoven u nemocnic netvoří ani dvě procenta z celkových pohledávek,“ uvedl již dříve výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Ministerstvo bylo proti

Pozměňovací návrh poslanců ANO Miloslava Janulíka a Věry Adámkové, který dal možnost pojišťovat cizince výhradně do rukou PVZP, působil spory od samého začátku. Řešení problému tímto způsobem i podle některých členů vlády nebylo šťastné. Záporně se k novele postavila ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček či ministerstvo zdravotnictví s Adamem Vojtěchem.

„Ministerstvo zdravotnictví ČR monopolizaci trhu se soukromým zdravotním pojištěním cizinců považuje za vysoce problémovou a rizikovou a od počátku proto k tomuto pozměňovacímu návrhu komunikovalo své jednoznačně nesouhlasné stanovisko, v němž upozorňovalo nejen na to, že se jedná o monopolizaci trhu a o nedovolenou státní podporu, ale rovněž že žádný z existujících problémů soukromého zdravotního pojištění se touto monopolizací neodstraní (výluky z pojistných produktů, existence nepojištěných cizinců),“ sdělil Martin Novotný z ministerstva zdravotnictví.

Změna nicméně prošla. Pár týdnů poté, co novela vstoupila v platnost, PVZP poslala některým pojišťovnám dopis – jmenovala konkrétně firmy Slavia pojišťovna, Ergo pojišťovna a Inter Partner Assistance. Vytýkala jim, že v rozporu se zákonem nadále sjednávají pojištění cizinců, například pomocí prodloužení stávajících smluv.

„Jde o nehorázné obvinění. Ačkoliv s monopolem na pojištění jakéhokoliv segmentu nesouhlasíme a věříme, že nebude mít dlouhého trvání, plně jsme se mu podřídili. Pokud si PVZP stěžuje na to, že i nadále pojišťujeme cizince, pak zřejmě touží po dalším monopolu, tentokrát v krátkodobém cestovním pojištění cizinců, které ale není zdravotním pojištěním, jež bylo monopolizováno,“ říká Karel Waisser, generální ředitel Slavia pojišťovny. Jeho společnost údajně zvažuje obranné kroky kvůli finančním škodám a monopolizaci trhu.

Ostatní zmíněné pojišťovny na dotaz MF DNES nereagovaly.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

Všem už firmy nepřidají. Kdo chce vyšší mzdu, musí si sám říct, zjistil průzkum

20. června 2024

Premium Zvýšení mzdy se dočkají ve druhé polovině roku hlavně lidé, kteří si o to řeknou a které firma...

Umělá inteligence má potenciál i v energetice. Náklady stlačí o desítky procent

20. června 2024

Viditelné, velké nízko visící ovoce, které může přinést prvních patnáct až dvacet procent úspor...

Americká města sužují bezohlední kurýři. Úřady proti nim chystají rázné kroky

19. června 2024

Už toho bylo dost! Takový vzkaz vyslala minulý týden policie ve Washingtonu, když se začala...

Indická sázka na fosilní zdroje. Země znásobí své uhelné kapacity

19. června 2024

V Indii letos roce přibude kapacit pro výrobu energie z uhelných zdrojů než za posledních deset...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...